Autor Tema: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu  (Pročitano 75896 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #45 poslato: Avgust 24, 2014, 15:47:10 »
ovog trenutka sam stigao sa pčlinjaka, varoe čak i nema mnogo, dodao sam nove tračice sa brstivarom jer su pčele u nekim košnicama pojele krpice. Juče sam vrcao med, tako da kažem iz 3 DB sam izvadio 6 tegli meda a iz 1 RV 8 tegli. tako da je RB za moj teren mnogo bolja. Ali one EV što sam formirao u junu se razvijaju odlično 1 je napunila 3 nastavka a druga 2 nastavka, tako da je kod mene na planini ipak najbolja EV košnica. Pozdrav iz V. Banje.

Van mreže Senada Tahirović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: GRACANICA
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #46 poslato: Avgust 26, 2014, 13:24:32 »
Od do sada svih korištenih sredstava u borbi protiv varoe, mislim da je Brstivar na trakicama naj efikasniji. Ranije sam koristila Brstivar dimljenjem, pošto mi je to bilo komplikovano, prestala sam sa njegovom upotrebom, tako da nemam neko iskustvo što se tiče dimljenja. Ove godine društva sam tretirala četiri puta Bevitalom i poslije toga jednom Amitrazom. Nakon Amitraza kod naj zaraženijeg društva bilo je oko 20 varoa a kod ostalih po jedna-dvije. Prije četiri dana stavila sam trakice sa Brstivarom i juče prvi puta pregledala. Ono naj zaraženije društvo na limu je imalo oko dvadeset varoa, uglavnom svjetlije boje. Jutros ponovno pregledala i ustanovila da sva društva imaju po pet-šest "brzohodajućih" sitnih varoa.
Gosp. Vojo, čestitam.

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #47 poslato: Avgust 26, 2014, 21:34:15 »
Stigao poklon - Brstivar,koje sam narucio od prijatelja Voje
Sigurno ce biti  rezultata, jer večeras sam otisao i postavio na truleks trakama ,na svakoj traci uspricao po 10ml Brstivara  .kako je to i inace objasnjeno u uputstvu za koriscenje preparata .
Sve cestitke i naravno podrska za tvoj rad .

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #48 poslato: Avgust 26, 2014, 23:02:44 »
danas i kod mene stigao BRSTIVAR

gospodinu Voji zahvaljujem!!!
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #49 poslato: Avgust 26, 2014, 23:16:19 »
Moj je u putu. Trebalo bi da stigne sutra. Sa punim poverenjem u ovaj preparat tretiraću svoje pčele. Ovo nije nov preparat ili lek ovo je REVOLUCIJA u pčelarstvu. Sve pohvale za Voju Brstinu. Međutim koliko god nas ima koji mu verujemo biće i onih zluradih koji će komentarisati sa omalovažavanjem i vređanjem kao i u temama o RV.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #50 poslato: Avgust 27, 2014, 18:06:48 »
Stigao. Sutra stavljam.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #51 poslato: Avgust 27, 2014, 22:49:58 »
Hvala drugari na izveštajima i lepim rečima o Brstivaru.
I kod mene je Brstivar odlično uništavao varou i danima je čistio sa pčela.

Pre dva dana ponovo sam uradio kontolni tretman na 4 eksperimentalne zajednice i opet sa Mitakom ali novim mitakom iz ove sezone.

Tamo gde je Brstivar poslednje dve tri nedelje već obarao po 10-15 varoa na dan i gde je oborio oko 150 -200 varoa juče sam nakon kontrolnog tretmana mitakom našao od 30-50 varoa.

Verovatno bi i od Brstivara palo desetak ali me iznenadilo otkud sad 30-50 varoa.

Sada sa sigurnošću mogu da kažem da moja tvrdnja da  Brstivar uništava preko 95% varoe nije tačna i da dejstvo Brstivara nije jače od mitaka.
Ono je verovatno nešto oko 70-80% i zavisno je od isparenja i aktivnosti pčela.

Primetio sam takođe da je dejstvo nešto slabije na nižim dnevnim temperaturama.


Obzirom da je Brstivar potpuno neškodljiv za pčelara i bezbedan za med trebamo ga više koristiti tokom proleća i leta i ne dozvoliti varoi da se namnoži do ovog perioda.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #52 poslato: Avgust 29, 2014, 19:52:50 »
Pozdrav Vojo tebi i svim ostalim drugarima sa foruma.Taj tvoj poslednji komentar se odnosi na dejstvo Brstivara na truleks trakicama,kakvo je dejstvo zadimljavanjem u odnosu na njega.Ja mislim da je dejstvo dima isto ako ne i jače kad je hladnije.I ja sam tako pre neki dan imao jednu nejesnoću.Izneću vam primer:Žuto zelena košnica pod brojem tri posle otprilike nedelju dana počinjem da brojim opalu varou(pre tog nisam imao vremena,samo sam čistio tacne i nisam brojao)prvog dana brojanja izbrojano 1,onda od drugog dana pa nadalje 0.I pošto je više od nedelju dana bilo 0 opalih varoa odlučim ja da prekinem nju da dimim.Ali pošto sam instiktivno nakapao 10 listića šta ću,nadimim ja i nju i gle čuda ,ujutro otpalo 18 komada.Pa se ja isto tako pitam otkud sad ta "silna"varoa odjedanput kad je više od nedelju dana bila i bez jedne.Znači ja sam uradio kontrolno tretiranje Brstivara sa Brstivarom pa mi sad nešto nije jasno ;) ,da li onaj prvi nije valjao,a sipao sam iz iste flaše?

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #53 poslato: Avgust 29, 2014, 20:30:52 »
Da li ce isto biti i sa dimnim topom kad uradim.
Ti kako rece nakapao na listice Brstivar ,i odma efekat dejstva na varoe .




Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #54 poslato: Avgust 29, 2014, 22:18:39 »
"gle čuda ,ujutro otpalo 18 komada.Pa se ja isto tako pitam otkud sad ta "silna"varoa odjedanput kad je više od nedelju dana bila i bez jedne.Znači ja sam uradio kontrolno tretiranje Brstivara sa Brstivarom pa mi sad nešto nije jasno ,da li onaj prvi nije valjao,a sipao sam iz iste flaše?"

Колега Мирославе,
Та је вароа изашла из легла. При третману варое, у прво време пада доста варое и та се вароа налази на пчелама, зато и пада у великом броју. Како дани пролазе, број опале варое се смањује и после неких 7-8 дана, обично на подњачама нема више варое. Говорим о кошницама које су редовно третиране против варое током године. Међутим довољно је да остане само 5 вароа и да успеју да уђу у легло и после пар дана, ето тих 18-20 нових вароа. Ако се не настави са третманом, свака та вароа ће ући у легло и од сваке ће опет изаћи по 4 нове ...


Зато је битно пратити пчелиње легло. Када се очисте пчеле од варое и када пар дана нема варое на подњачи, сасвим сигурно при изласку младих пчела, доћи ће и до појаве нове варое. Третмане треба прилагодити овом ритму и на тај начин очистити скоро сву вароу или је свести на онај ниво у коме није опасна по пчелињу заједницу.
Ова година је врло погодна за размножавање варое и требало би повећати опрез у третманима.


Управо пратећи ритам излажења младих пчела, ја сам решио да траке са Брстиваром контролишем сваких 7-8 дана и да обавезно при том прегледу налијем нових 10 мл. Брстивара. На тај начин желим да постигнем да изнад плодишта увек имам свеже натопљене траке у периоду од 4 недеље. То би требало да очисти вароу из кошница.
Због времена које погодује развоју варое, ја ћу и додатно надимити Брстиваром кошнице, и то на два дана.


Такође би требало урадити и контролу, неким другим средством. Ја ћу то урадити са Херба стрипом, на пар кошница. Ниске температуре ових дана можда умањују дејство ових средстава и треба бити врло опрезан.


Поздрав свима и свако добро




Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #55 poslato: Avgust 30, 2014, 12:53:21 »
Hvala Dragane na objašnjenju,isto sam i ja tako nešto mislio.Samo sam malo karikirao,šta bi bilo da sam tretirao kontrolno sa nekim drugim sredstvom onda bi ispalo da Brstivar ne deluje ,zato sam i kazao da sam kontrolisao Brstivar sa Brstivarom.Dosta sam priča slušao da kad očiste svu varou sa Brstivarom posle nekoliko dana tretiraju Mitakom i on sruši 20 komada(pa zar ja nisam imao isti slučaj samo što sam kontrolno tretirao sa Brstivarom)i onda upoređujemo koje je sredstvo bolje i kažemo Brstivar ne deluje,posle njega je ostalo 18 varoa,zar nije tako?Verovatno bih i ja isto kazao da sam kojim slučajem kontrolno tretirao sa nekim drugim sredstvom.  Pozdrav ......

Van mreže tomic nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: banja badanja
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #56 poslato: Septembar 03, 2014, 20:36:01 »
Evo mojih iskustava s Brstivarom. Na kosnici br 1 stavljena traka brstivara 8 avgusta.
Na njoj nisam vrsio kontrolu opadanja sve do 28 avgusta, tada stavljen lim ispod mrezaste podnjace, 24 h posle oko 50 varoa, 31 avgusta preko 200, a izmedju 2i 3 septembra oko 150 varoa  za 24h. Dosta varoe na limu zaticem zive, ima ih i belih.
Rekao bih da dejstvo jos traje cak i u ovako hladno vreme
poz

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #57 poslato: Septembar 05, 2014, 23:57:06 »
Danas deseti dan ,tretiranja sa "Brstivarom "na truleks trakama sa 10ml po traci .Prvi dan nije bilo otpalih varoe ,ali vec   u narednim danima dejstvo " Brstivar" jos te kako je pocelo da deluje "  Cetvrti dan dodajem  jos po  jednu truleks traku (sa 1oml Brstivara)na svim ostalim zajednicama ..Mogu vam reci da sam zadovoljan sa preparatom Brstivara ,po ovome vremenu koje nas nemilice prati .

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #58 poslato: Septembar 06, 2014, 00:26:54 »
Evo mojih iskustava s Brstivarom. Na kosnici br 1 stavljena traka brstivara 8 avgusta.
Na njoj nisam vrsio kontrolu opadanja sve do 28 avgusta, tada stavljen lim ispod mrezaste podnjace, 24 h posle oko 50 varoa, 31 avgusta preko 200, a izmedju 2i 3 septembra oko 150 varoa  za 24h. Dosta varoe na limu zaticem zive, ima ih i belih.
Rekao bih da dejstvo jos traje cak i u ovako hladno vreme
poz

Danas deseti dan ,tretiranja sa "Brstivarom "na truleks trakama sa 10ml po traci .Prvi dan nije bilo otpalih varoe ,ali vec   u narednim danima dejstvo " Brstivar" jos te kako je pocelo da deluje "  Cetvrti dan dodajem  jos po  jednu truleks traku (sa 1oml Brstivara)na svim ostalim zajednicama ..Mogu vam reci da sam zadovoljan sa preparatom Brstivara ,po ovome vremenu koje nas nemilice prati .


Хвала другари на овим извештајима и пријатним речима о дејству Брстивара у овом периоду.

Брстивар је ту да нам помогне од почетка пролећа и да заустави развој варое до овог периода то јест да вароу држи под контролом и онемогући јој било какво озбиљније оштећење пчелињих заједница.

 Наравно и сада је сасвим оправдана његова употреба и дејство али би било далеко боље да смо га раније користили и број варое свели на минимум.

У заједницама у којим сам давао по две тракице Брстивара пчеле нису дирале тракице по 12-13 дана а у неким кошницама и до 20 дана.

Ако неко од колега жели може у истом периоду док су му тракице са Брстиваром у кошницама да користи димни топ и да задимљава пчеле димним топом или Брстиваром накапаним на самогориве листиће...

Поздрав свима....
 

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #59 poslato: Septembar 06, 2014, 19:38:07 »
Поштоване колеге, Нешо и Александре,
Брстивар свакако добро ради свој посао. Ваљало би ипак да око 7-8-ог дана, проверите тракице да их случајно пчеле нису начеле. Ја код мене мењам траке чим их пчеле прогризу до близу пола и када год вршим ту контролу, додам нових 10 мл. Брстивара. Стим што сам престао да мерим Брстивар шприцом, него користим супену кашику јер у пуну кашику управо стаје 10 мл. па ми је много лакше и брже тако да радим.
Поздрав свима и свако добро  :)