Autor Tema: Mariova Rodna Voja  (Pročitano 24183 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 09, 2014, 08:23:08 »
G. Mario

gledam ove ramove i mali predlog - probajte da izmedju dva rama koji su izgradjeni pravilno na prolece ubacite ram bez SO a samo sa trakicom voska - ne trakicom satne osnove. Bice izgradjeno mnogo bolje a vidim da Vam se dosta sace srozava i pri satonosama ima rupa - to se meni kad grade bez SO nikada ne desava (sem kad sam svojom nepaznjom oborim ceo sat...). Mislim da su te SO vrlo loseg kvaliteta ili nije dobro oziceno ...

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 14, 2014, 10:33:59 »
G. Mario

gledam ove ramove i mali predlog - probajte da izmedju dva rama koji su izgradjeni pravilno na prolece ubacite ram bez SO a samo sa trakicom voska - ne trakicom satne osnove. Bice izgradjeno mnogo bolje a vidim da Vam se dosta sace srozava i pri satonosama ima rupa - to se meni kad grade bez SO nikada ne desava (sem kad sam svojom nepaznjom oborim ceo sat...). Mislim da su te SO vrlo loseg kvaliteta ili nije dobro oziceno ...
g Miodraže.
Ovo sa srozavanjem satne je kombinacija lošeg ožičavanja i možda lošije satne ali presudno je i to što sam ja odmah nakon umetanja roja stavio 2 nastavka pa su satne stajale neizgrađene na visokim ljetnim temparaturama.
Jedno pitanje vezano za vaš komentar.
Ja sam mislio da samo u eko Voji ne treba satne stavljati. Da li ste vi to probali sa RV i sa kakvim uspjehom?
Hvala i pozdrav

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 14, 2014, 18:39:29 »
Evo tu je bilo reče o satnoj osnovi pa ču, vjerujte dobronamjerno, upozoriti kolege početnike da pitaju starije pčelare gdje da nabave so jer je bilo puno loše so tj. nešto se dodavalo u vosak da se poveča težina i na taj način zaradi. Znači so treba uzimati od provjerenog prerađivača voska. Ja takvog u Hr imam. Uslijed vlastite lakomosti zbog cjene kupovao sam so u Bosni, mađarskoj, jednom 1989 u Subotici i svaki put sam naletio na djelomično krivotvorenu so. U zadnje vrijeme veča je potražnja za nukleusima pa dok ih prodam fali mi puni so za nove.Kad se ta so rastopi dobije se malo voska, a ispod njega neka nedefinirana tvar skoro vezana za vosak ali se ipak vidi razlika i mora se odstraniti. Ima velikih problema i kod pčela dok prihvate tu so, a nekad i bježe od nje. Roju se nikako nesmije staviti dok se ne udomači.
Ioliko.                                       
                                                                                                                                Brzi

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 14, 2014, 22:58:24 »
Kolega Mario

Ja prosle godine nisam stavio ni jednu SO u kosnice a ove sam (dobio sam 3 kom DB - 2 sam se resio jedna ide na prolece - jednostavno ne vidim kako mogu sa njima da radim) u par RV stavio uzicene ramove sa SO koje su mi ostale od DB - znaci kompletno sace mi je do sad bez SO.

Te ramove sa SO pcele sporije grade ili ostavljaju dopola izgradjeno a grade ramove bez SO - ja na satonosu zalepim komad saca koje isecem iz drugog rama i to komad 2*8 cm po sredini i to je to.

Sace mi je palo samo jednom usled zaperaka koji su spojili dva rama a ja nisam vide pa povuko ram i oborio drugi. Sada stavljam u ramove dva stapica drvena za raznjice kroz satonosu i donju letvicu i to je to - nikakva zica ili SO.

Inace stavio sam SO da mi izvuku pravilno sace pa da onda prazne ramove ubacujem izmedju njih da to urade kako treba jer ako imaju praznog prostora grade ponekad sace u S pa ga je tesko vaditi a i oblikom odgovara susednim satovima pa ga je tesko premestati. Medjutim evo ove druge godine vidim da one same prilicno to popravljaju (uz moju malu pomoc kod ekstrema pa su ramovi prilicno ravno izgradjeni...

Svako treba da radi kako zeli ali ja sam se resio zica i zicenja, SO, zvrka i svega sto ide uz SO. Samo postavljanje stapica mi ide neuporedivo brze a i jednostavnije je. Kako se trudim da ne tretiram hemijom a i nemam nameru da menjam sace tako cesto - mozda na deset godina a i to cu videti tad - ovo mi je najbolje i najjeftinije resenje.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 15, 2014, 21:35:11 »
Može neka slika kako to radiš?
Mogu li se takvi okviri vrcati ili se isjeca saće?

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 16, 2014, 19:42:35 »
Da probam

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 17, 2014, 08:16:32 »
Izbacuje mi gresku 404 i kaze da nemam odobrenje za pristup serveru juce pa prodje par reci ali ne i ceo odgovor ...








Za vrcanje cu reci sledece godine a grade od sredine rama prema stapicima pa njih preskoce dodju do bocnih letvica i kad popune pola rama pocnu da zatvaraju oko stapica nadole...

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 27, 2014, 13:04:47 »
Od zadnjeg pisanja bio sam na pčelinjaku 2 puta i stanje je sljedeće:
12.10.2014.
Izvršio kompletan pregled obje košnice:
Gornji nastavak je pun meda i prihrane - 9 okvira, pošto sam izvadio jedan i na gornjem i na donjem nastavku u obje košnice. Sve je poklopljeno. Nema legla.
Pčela ima u 6-7 ulica u gornjem nastavku ali ima ih dosta i u gornjoj polovini donjeg. Negdje na 5-6 ulica.
Poprskao sve pčele u međuvremenu nabavljenim Nozevojom razređenim sa vodom 50/50.
Pritvorio češljeve.
26.10.2014.
Samo podigao poklopac i stavio novine. Novine sam isjekao tako da idu preko nastavka tako da kad stavim poklopac vire malo prema van. Računam da će tako ako ima vlage da nešto isparava van.
Nisam podizao hranilicu ali mi se pogledom kroz otvor učinilo da je u jednoj košnici čak formirano klube pošto pčela uopće nije bilo u dva ćoška nego samo u sredini. U drugoji ih je bilo posvuda.
po prvi puta sam na letu obje košnice vidio 5-6 mrtvih pčela što nikad prije nisam vidio na mojim košnicama. Nagnuo sam ih malo naprijed i dodao po još jednu ciglu na krov da bolje pritisne.
Stavio sam i onu dasku koja se uvlači u podnicu. Sad tu čujem oprečna mišljenja. neki kažu treba daska, neki kažu ne jer se skuplja prevelika vlaga.
Koje je vaše mišljenje?
Također me zanima jel još treba do prave zime tretirati protiv Varoe i čime?
Koliko vidim za Brstivar su sad preniske temperature.
Pozdrav svima

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #38 poslato: Novembar 15, 2014, 19:49:19 »
Bio sam danas na pcelinjaku i nasao se u cudu.
U prethodnom postu sam napisao da sam uvukao onu dasku ispod AV podnice 26.10. Danas sam je izvukao da vidim sta ima i nisam mogao vjerovati. Na njoj sam nasao u obliku kruga u sredini u promjeru 15-20 cm najmanje sto mrtvih varoa po kosnici. Sad pitanje je od cega su otpale u tom broju. Takodjer sam vidio neke bijele kristale na podnici. Sutra idem ponovo da tretiram oksalnom pa cu naslikati.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #39 poslato: Novembar 16, 2014, 14:20:12 »
Kolega Mario,ja sam isto pre izvesnog vremena našao bele kristale na uvlaci podnjače i postavio pitanje u temi Pčel.RV i dobio odgovor od Voje da su to kristali kristalizovanog meda.Ima slika pa pogledaj da li je to isto.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #40 poslato: Maj 18, 2015, 11:54:31 »
Od početka proljetnog razvoja mučio sam muke sa blokiranom maticom.
Konačno prošli vikend 10.5 sam presložio leglo gurnuvši ga u sredinu donjeg nastavka I micanjem jednog rama sa leglom u gornji.
U tom trenu je bilo legal u 5 nastavaka I to vrlo malo mladog. To me I navelo na zaključak da je matica izblokirana jer sam u zadnja 2 pregleda uvijek nalazio samo staro leglo.
Zaključio sam da matica samo nese u toj zoni I to u one ćelije koje se isprazne izlaskom pčele.
Sad u nedelju odem da vidim rezultat I kad sam video košnicu dobrano sam se isšokirao.
Susjedova ovca je prevrnula košnicu!!!
Pala je tako da je donji nastavak pao sa satonošom na dolje, gornji također ali je krov ostao ispod nje.
Priđem ja da vidim stanje kad imam šta vidjeti – sve je prepuno pčela koje rade kao da se ništa nije deslio I to u oba nastavka.
Vratim podnicu I na nju stavim prvi nastavak kad ono novi problem.
Po mojoj procjeni košnica je prevrnuta u petak popodne a tu noć I dobar dio subote je padala kiša.
Zbog toga su se okviri napuhali I izašli iz sanduka pa sam morao taj nastavak staviti sa 9 ramova koje sam gurnuo prema sredini.
U njemu je 3 rama legla. Gornji nastavak sam isto vratio na mjesto I u njemu je 4 rama legal ali smješteno centralno tako da zauzima 1/3 rama.
U njega sam uspio vratiti svih 10 ramova s tim da sam dodao I 2 rama sa satnom osnovom.
Ono što sam uočio je da u donjem nastavku imaju 3 matičnjaka jedan zatvoren I 2 otvorena, kroz jedan se vidi bijela ličinka unutra.
Sad pitanje za vas iskusne pčelare je koja je mogućnost da mi leglo preživi uvjete kojima je bilo izloženo?
Ako je stradala matica da li će iz ovih matičnjaka izvući drugu I ako nije da li je mogu ugrožavati ovi matičnjaci.
Također ako je stradalo leglo kako ću to znati I šta da radim sa tim ramovima.
Eto to je moja storija – nije baš veselo s obzirom da mi je to jedina preostala košnica.
Ima I dobra stvar, nakon slaganja košnice pčele rade kao lude I društvo je po meni jako.
Uskoro mi kreće I Lipa što je kod mene prva jača paša pošto Bagrema baš nema uokolo.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #41 poslato: Maj 19, 2015, 10:32:06 »
Pa zar niko ne može procjeniti kako je prošlo leglo?

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #42 poslato: Maj 19, 2015, 22:44:16 »
Svi zauzeti sa radovima na pčelinjacima, mislim da nemaš razloga za brigu što se tiče legla, ako i bude uginulog legla, to će pčele počistiti.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #43 poslato: Maj 19, 2015, 22:58:04 »
Svi zauzeti sa radovima na pčelinjacima, mislim da nemaš razloga za brigu što se tiče legla, ako i bude uginulog legla, to će pčele počistiti.
Uh umirio si me - hvala!
Ma brinuo sam, ipak su to dvije noći.
Sad je kod mene prognoza još sutra lijepo, a onda 7 dana kiše tako da ću rezultate štete vidjeti tek za minimum 7 dana.
Sad šta je tu je šteta je počinjena i popravljena pa ću čekati malo. Optimističan sam.
Brine me jedino što je u zadnjih 7 dana prije prevrtanja bila u stvarno burnom razvoju.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #44 poslato: Maj 19, 2015, 23:11:38 »
Ja mislim da ti je ta košnica u rojevom nagonu kad su se već pojavili matičnjaci, ali nije mi baš najjasnija situacija, pčelariš bez matične rešetke? Imaš 5 RV nastavaka u konfiguraciji?