Autor Tema: Mariova Rodna Voja  (Pročitano 24182 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #45 poslato: Maj 20, 2015, 08:08:03 »
Ne ne Dragane na 2 nastavka je košnica.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #46 poslato: Maj 20, 2015, 09:51:48 »
Mario, malo je 2 nastavka u ovo doba.
Leglo možeš, a ne moraš, provjeriti tako što viljuškom ili čačkalicom i sl. otvoriš po nekoliko ćelija i uvjeriš se u stanje. Snaga društva na prvom mjestu?
Provjeri ti to društvo, dakle pregledaj detaljno. Ako ima jaja, tu je stara matica i spremne su za rojenje (ili tiha smjena). Ako nema, ili se izrojila ili je taman na putu da se izroji.
Kad već imaš samo 1 društvo, zašto ne bi napravio još jedno? Eto, situacija ti je to omogućila.
I, zar nisi bio u stanju kakvom ogradicom obezbijediti pčele?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #47 poslato: Maj 20, 2015, 19:35:15 »
Mario, malo je 2 nastavka u ovo doba.
Leglo možeš, a ne moraš, provjeriti tako što viljuškom ili čačkalicom i sl. otvoriš po nekoliko ćelija i uvjeriš se u stanje. Snaga društva na prvom mjestu?
Provjeri ti to društvo, dakle pregledaj detaljno. Ako ima jaja, tu je stara matica i spremne su za rojenje (ili tiha smjena). Ako nema, ili se izrojila ili je taman na putu da se izroji.
Kad već imaš samo 1 društvo, zašto ne bi napravio još jedno? Eto, situacija ti je to omogućila.
I, zar nisi bio u stanju kakvom ogradicom obezbijediti pčele?

Pozdrav, svako dobro!
Esade izašla je slaba iz zime, nisam je htio forsirati jer mi je glavna paša lipa, livada i kesten.
Bila mi je dugo blokirana matica - skoro 2 tjedna ali da nije bilo nezgode bila bi sad ovaj vikend na 3.
Sad vidjećemo kako će biti. Problem je što su počele kiše i kako gledam ne znam kad će stati 7 dana min i ne znam kako da u takvim uvjetima pregledam košnicu.
Što se tiče starosti matice nemam pojma, roj je prošlogodišnji.
Buni me zašto bi se rojila ako ima još mjesta da leže.
Kako misliš ''Provjeri ti to društvo, dakle pregledaj detaljno. Ako ima jaja, tu je stara matica i spremne su za rojenje (ili tiha smjena).'' Jel misliš na matičnjake ili?
Kako da napravim 2 društva od nje, jel moguće puko razdvajanje da u jednom nastavku ostane samo matica a u drugom ti matičnjaci, oba sa pripadajućim im pčelama.
Treba li u tom slučaju nositi jednu košnicu daleko?
Koliko imam vremena za to ako sam matičnjake vidio u nedelju?
Obezbeđeno ogradom cijelo dvorište, ali 93 godišnji pastir otvorio ogradu :) .
Zabranjeno mu je to raditi ubuduće.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #48 poslato: Maj 21, 2015, 10:29:33 »
Mario:
Citat
Buni me zašto bi se rojila ako ima još mjesta da leže.
Kako misliš ''Provjeri ti to društvo, dakle pregledaj detaljno. Ako ima jaja, tu je stara matica i spremne su za rojenje (ili tiha smjena).'' Jel misliš na matičnjake ili?
Kako da napravim 2 društva od nje, jel moguće puko razdvajanje da u jednom nastavku ostane samo matica a u drugom ti matičnjaci, oba sa pripadajućim im pčelama.
Treba li u tom slučaju nositi jednu košnicu daleko?
Koliko imam vremena za to ako sam matičnjake vidio u nedelju?

Zašto te to buni? To je najjači nagon, nagon za razmnožavanjem i održanjem vrste, ja ga zovem Božjim darom. Mi to samo pokušavamo odgoditi ili spriječiti i sreća je pa ne uspijevamo sve što bismo htjeli jer bismo tako uništili pčele.

Zna se šta znači detaljna provjera, utvrđivanje stvarnog stanja: snaga (broj ulica), leglo, hrana, matica, prostor, bolest, unos... pa na osnovu toga dalje reaguješ po potrebi ili nuždi.

Rekao si da si vidio matičnjake. Oni mogu značiti trojstvo:

1. Društvo se spremilo za rojenje
2. Društvo se već izrojilo
3. Društvo vrši smjenu stare matice (tiha smjena; tad je najmanje matičnjaka u CIJELOM društvu, svega 2-5)

Da bi utvrdio o čemu je riječ, potreban je detaljan pregled. Je li sad jasnije? Eh, sad idemo redom.
Ako u društvu ima i jaja i matičnjaka, onda ti je tu i stara matica, dakle još se nisu izrojile, ali su spremne. No, ako je samo 2-5 matičnjaka, onda je to tiha smjena i tu nema rojenja ni briga. Pisao sam o tome i na ovom i na drugim forumima, samo što vi slabo tragate. Eh, hajdemo sada prvu verziju.

Ako je tu i stara matica i rojevi matičnjaci, trebaš pokušati spriječiti rojenje oduzimanjem stare matice na jedan od više načina. Npr. staru maticu sa kompletnim sadržajem odneseš na novo mjesto: može odmah tu negdje na pčelinjaku, a može i ono - odneseš 3-4 kilometra pa vratiš za 15-ak dana, no ti više voliš da ti bude tu pa tako i učini, a i ja bih. Dodaj joj 1/2 ili cijelu pogaču i uveče 0,5 l sirupa 1:1 te smanji leto na 2-3 cm. Tu ne smije biti nijedan matičnjak! Eto, tako smo riješili staru maticu i dobili novo društvo (jak roj). Sad se vraćamo starom društvu koje je sada bez matice, ali sa matičnjacima. I njega možeš popoloviti pa dobiti još jedno društvance (ako hoćeš), a može i više, samo što ne znam koja je tvoja želja. Recimo da nećeš više društava. Onda tom društvu obavezno dodaš 1 nastavak i razvučeš leglo kroz oba nastavka (pazi na matičnjake!). Možeš porušiti sve matičnjake, osim 2 najbolja, a možeš sve ostaviti da se ne smaraš rušenjem i mučenjem društva. Dakle, sad imamo: 1. Novo društvo sa starom sparenom maticom i 2. Staro društvo sa matičnjacima. Novom (br. 1) ćeš za 3-4 dana dodati 1 nastavak saća ili satnih osnova i leglo staviti u sredinu kroz oba nastavka. Prihraniti sirupom 5-6 puta svaku drugu večer. Možeš ih odmah tretirati protiv varoe. Ja bih stavio letvice "Herba strip", a ti šta hoćeš: Brstivar, mravlja, amitraz, apiguard, Bee Vital itd. Obavezno kontroliši pad i količinu varoe (trebao bi imati AV podnjaču). To društvo dalje samo nadgledaš kako se razvija i tako najbolje učiš. Hajdemo sad zaključiti ono staro društvo (br. 2) sa matičnjacima.
U njemu će ostati sve izletnice.
Nemoj ga prihranjivati, ja ne bih, jer do kraja sezone može ti dati neku kilicu meda. Ako se ne izroji, a zna se i to desiti i pored svih naših nastojanja, tvoje je da poslije 10-15 dana ofarbaš sparenu mladu maticu. Ofarbati samo ako se sparila, a to ćeš utvrditi provjerom jer bi do tada već trebala imati leglo staro 3-4 dana, normalno je da tada bude i pleskica zatvorenog legla. Ako ne farbaš matice, onda samo utvrdiš ima li legla, dakle je li se sparila matica i, ako jeste, zatvoriš društvo, a ako fali prostora, dodaš nastavak pa onda zatvoriš društvo.

Ovo ti je malo nelakše pitanje:
Citat
Koliko imam vremena za to ako sam matičnjake vidio u nedelju?

Sad ću ja tebe propitati! Koju knjigu imaš? Poslije koliko dana pčele zatvaraju matičnjake? Za koliko dana iz matičnjaka izlazi mlada matica? Kad izlazi prvenac? Poslije koliko dana po izlasku prvenca izlazi drugenac, a kad trećenac? Ako stresemo prvenac pa mu zamijenimo mjesto sa košnicom iz koje se izrojio, zašto to radimo? Čitaj, meštre!

Ne vadi mi se na kišu! To nije razlog za nerad.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #49 poslato: Maj 21, 2015, 16:04:09 »
E nek si me iskritikovao Esade - u pravu si.
Za sve novo što sam u životu počinjao sam se najprije dobro pripremio i čitao. U sličaju pčelarstva nisam i sad trpim posljedice. Nemam ni jednu knjigu tako da čitam samo po forumu i pričam sa ljudima.
Što se košnice tiče izvršio sam detaljan pregled i iz tvoga obimnog komentara na kome ti se jako zahvaljujem mogu zaključiti da je u pitanju tiha smjena. Imam samo 3 matičnjaka i to sva tri na jednom ramu na donjoj strani jako blizu jedni drugima - možda unutar 4-5 cm. Ima i jaja.
Ovu tehniku razdvajanja koju si mi preporučio sam pročitao više puta i razumio sam je - još jednom hvala.
Prema tome ću tako i postupiti i čekati razvoj situacije sa vremenom kad ću moći otići i obaviti detaljan pregled da ustanovim stanje.
Ne vadim se na kišu ali jako pada i ne prestaje. Kad stane radiću.
probaću i dodati slike prevrtanja i matičnjaka samo me muči veličina file-a.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #50 poslato: Maj 22, 2015, 11:03:05 »
E nek si me iskritikovao Esade - u pravu si.
Za sve novo što sam u životu počinjao sam se najprije dobro pripremio i čitao. U sličaju pčelarstva nisam i sad trpim posljedice. Nemam ni jednu knjigu tako da čitam samo po forumu i pričam sa ljudima.
Što se košnice tiče izvršio sam detaljan pregled i iz tvoga obimnog komentara na kome ti se jako zahvaljujem mogu zaključiti da je u pitanju tiha smjena. Imam samo 3 matičnjaka i to sva tri na jednom ramu na donjoj strani jako blizu jedni drugima - možda unutar 4-5 cm. Ima i jaja.
Ovu tehniku razdvajanja koju si mi preporučio sam pročitao više puta i razumio sam je - još jednom hvala.
Prema tome ću tako i postupiti i čekati razvoj situacije sa vremenom kad ću moći otići i obaviti detaljan pregled da ustanovim stanje.
Ne vadim se na kišu ali jako pada i ne prestaje. Kad stane radiću.
probaću i dodati slike prevrtanja i matičnjaka samo me muči veličina file-a.

Svi forumi zajedno ne mogu parirati jednoj dobroj knjizi, to je moje mišljenje.

Dakle, to je tiha smjena. Izračunaj dobro i možda vidiš prekrasnu sliku kad majka i kćerka zajedno nesu neko vrijeme.
Odmah sebi oformi dva dnevnika: 1. Dnevnik radova i vremenskih prilika (u njemu direktno na pčelinjaku odmah bilježiš sve što je važno) i 2. Dnevnik društava (kad dođeš kući i staložiš se, onda iz prvog dnevnika ukratko zabilježiš ono najvažnije o društvu). Ja tako radim i mislim da je to dobro jer tako do u detalje imam sve pri ruci i za sebe i za druge.

Ako te zanima, evo kako to ja radim. Čim dođem na pčelinjak, izvadim iz pčelarskog kofera onaj prvi dnevnik i zabilježim, npr.:

"Srijeda, 20. 05. 2015. g., 13:30, +28 u hladu."

Potom prošetam ispred košnica i izvršim procjenu na letima pa zabilježim, otprilike ovako:

"Pčele fino rade; unose polen; slabiji rad na K 20; na K 8 velika gužva, proširiti p.p. Prevruće je, sunce žeže, nigdje oblačka: napraviš tri koraka i znoj te polije. Bagrem se otvorio, i glog skoro. Nema pčela na kanti s vodom. Ne bih se iznenadio da iz K 1 izađe roj jer namjerno nisam htio proširiti, demarirati niti išta drugo, osim - na volju im. Vidjećemo šta će biti."

Poslije ovoga, palim dimilicu, a dok se ona razgorjeva, napravim malo vrlo rijetkog sirupa u flašici sa raspršivačem, spremim pčelarsku korpu i - na etažu među društva. U korpi imam sve što je potrebno, a uvijek su tu i 3 flašice sa raspršivačem; u jednoj je voda, u drugoj sirup, u trećoj domaće razblaženo jabukovo sirće kojim kvasim ruke, a bogami i popijem. Recimo da radim društvo u K 8 (radio sam). Evo šta bi/je otprilike bilo/je zapisano.

"K 8-LR na P1+P2+P3.:
P3 - krcato pčelama. Ima odlična 4 rama zatvorenog legla, 2 otvorenog (starije), 1 jaja, 2 dopola zatvorenog meda i otpola nektar te 1 pun perge. Nema matičnjaka. Vidio zelenu maticu..." Tako pregledam sva tri P-a i zabilježim stanje pa dalje zapišem:

"Nisam htio ograničavati maticu. Između P2 i P3 dodao jedan PN sa saćem (sa 2 polurama isjekao loše saće, neka se malo zabavljaju gradnjom). Zdrave su, vesele. Puno puževa uokolo. Vidio zmiju kod K1 (ubio je, zamalo da me ujede), a krupnog zelembaća kod K4.  Trebao bih kupiti sumpor protiv zmija jer su se baš pojavile!!! Dakle, proširio zarad prostora pa je sadašnja postavka društva: P1+P2+PN1+P3. Sad imaju dovoljno prostora i na volju im; ako im se sviđa kod mene , neka ih, a ako ne, eno im šuma."

Kad dođem kući, tad u onaj drugi dnevnik zapišem:

"20. 05. - P3-krcat svime (z.m.). P2-isto. P1-krcato pč., imaju još malo prostora. Između P2 i P3 dodao PN sa saćem (sa 2 r. isjekao saće). Nema matičnjaka. Dobro! P1+P2+PN1+P3."

Eto.

Kupuj knjigu i stalno je bistri.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #51 poslato: Maj 25, 2015, 14:24:26 »
Hvala Esade još jednom na nadasve korisnim savjetima!
Bio sam u nedelju da obiđem košnicu i stanje je sljedeće. Inače vremenska situacija je da pada kiša od srijede noć.
Prvi ozbiljniji prekid je bio u nedelju i to sam iskoristio.
Košnica radi dobro.
Legla ima u gornjem nastavku 5,5 na ramova i tu sam vidio i mladog legla - maticu nisam spazio.
Okvir najbliži meni je bio jako zaljepljen za tijelo košnice u cijeloj širini - zašto?
U donjem 2,5 rama staroga.
Zaposjednutost pčelama je u oba nastavka na po 7-8 ulica.
Sad me zanima kad da odlučim dodati 3-ći nastavak? Po količini legla još nije vrijeme, a mene nešto tjera da to uradim.
Ili bar da spustim nastavak sa maticom i mladim leglom dolje i da podignem nešto starog legla iz njega u ovaj što ću dići gore?
E da i ona 3 matičnjaka su prazna. Sad da li se ta smjena dogodila ili nije nemam pojma.
Ima i dobra vijest.
Kupio sam još jedan roj. Međutim iznenada mi je stigao pa sam kući imao samo jedan ram sa izgrađenim saćem.
Njega sam (vjerovatno greška) stavio na 10-to mjesto.
Roj je nastanjen u srijedu 20.5 i od tad pada kiša. prihranio sam ga u Subotu jutro sa 3 dcl rijetkog sirupa, danas planiram isto tako.
Jučer sam ga pregledao i tretirao BiVitalom.
Pčele su se  smjestile u taj 10-ti nastavak desno i ima ih 3 ulice. Čim stane kiša odmah jako rade.
Razmišljam za prvog lijepog dana izvadim 3-4 najslabije izgrađena rama sa lijeve strane i za toliko pomaknem ove ostale u lijevo da bi matica bila bliže sredini.
Ima li potrebe za tim? Također bi im dodao nešto zatvorenog meda (2 rama) koji imam iz košnice koja je stradala zimus.
Ostatak bi popunio izgrađenim satnim osnovama koje imam u rezervi također.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #52 poslato: Maj 25, 2015, 21:04:21 »
Samo da napomenem da te zalihe nisu bile ovdje kad sam naseljavao košnicu a sad sam ih donio.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #53 poslato: Maj 26, 2015, 09:43:03 »
Mario, nisam palio kompjuter jer sam "produženi vikend" (vikend plus ponedjeljak koji je Dan preduzeća u kojem radimo supruga i ja) potrošio na suprugu i sebe - hodanje i trošenje.

Mlado leglo, znači matica je tu. Dobro je. Kad je drugi put budeš gledao, moguće je da nađeš dvije matice (majku i kćerku), pod uslovom da ti prvenac nije pobjegao prije toga.
Taj okvir što je zalijepljen za unutrašnju stranu košnice, znak je nedovoljnog prostora sa strane, ali može biti i znak dobrog unosa kad pčele produbljuju ćelije za smještaj nektara i tako saće pričvrste za  unutrašnjost košnice.

Za dan-dva, nadam se, ugrijaće i tad možeš maticu Hanemanovom rešetkom (H.R) ograničiti na P1 (prvo plodište; to ti je ono plodište na podnjači). No, da bi je ograničio, moraš je pronaći. Kad je pronađeš, a vjerujem da ćeš je naći u P2, zajedno sa ramom na kojem je nađeš, spustiš je u P1 i dodaš još 1 ram legla sa pčelama te 1 ram sa hranom (najbolje ako ima na njemu i meda i nektara i perge, a to sada imaš sigurno), i ostalo popuni saćem ili satnim osnovama te postavi H.R., a onda novi nastavak i onaj stari te u njih OBA leglo rasporedi U SREDINU, a sa strana dodaj preostale ramove sa hranom i satnim osnovama. Ako maticu baš ne mogneš naći, onda stavi H.R. između P1 i P2 pa ponovo pregledaj za 3-4 dana. U kojem nastavku ugledaš jaja, matica ti je tu i taj nastavak ide na podnjaču kao P1, a dalje je sve isto, stim što insistiram, zarad tvog dobra, da maticu nađeš, moraš to savladati. To bi bila postava za juriš. No, poslije 4-6 dana, pregledaj nastavke iznad H.R. (to su ti sada M1 i M2; dva medišna nastavka), tj. pregledaj samo ramove sa leglom. Na njima ćeš, vjerujem, naći povučene matičnjake jer rešetka sprečava maticu da pređe gore pa se pčele osjećaju obezmatičeno te stoga i povlače matičnjake. Na tebi je šta ćeš dalje:

1. Porušiti matičnjake
2. Ostaviti 1-2, ostale porušiti
3. Sve ostaviti kako je i bilo

Poslije 8-10 dana, opet iz P1 prevjesi 2-4 rama legla u M1 i M2 (mjera protiv rojenja i oslobađanje prostora za maticino zalijeganje).

Novi roj? Mašala! Samo naprijed.
Nije greška što si taj ram stavio na 10-o mjesto, to je bolje jer malešan je to roj da bi pokrio cijelu unutrašnjost i zato i treba da je na jednoj strani do zida košnice (lijevo ili desno), a na sredinu ga JA nikad ne bih stavio.
Ne čačkaj roj ako ne znaš šta si kupio, a kad je na 3 ulice, ne vjerujem da je prvenac, nego drugenac ili i trećenac, a to opet znači da je tu NESPARENA matica. Kad su nesparene matice u pitanju, te rojeve pregledavaj 10-ak dana poslije naseljavanja. Zašto? Zato što trebaš omogućiti mir roju iz kojeg matica prvo ide na upoznavanje okoline pa na parenje. Ne uznemiravaj u to vrijeme ako baš nije prijeka nužda. Da se malo našalim (a nije šala u potpunosti): pčelama je najbolje kad ih mi uopšte ne diramo.
Ramove s medom možeš dodati lijevo i desno. Šta si navalio na pomicanje matice na sredinu?! Hajde mi objasni zašto bi to trebalo uraditi? Kad god nešto radiš, to trebalo imati svoj uzrok baš kao što će kasnije imati i posljedicu. Ja bih tu ovako.
S lijeve strane dodao bih taj 1 ram meda iz rezerve, pa onda ona 3-4 rama koje roj pokriva , pa 1 ram saća, pa opet ram s medom, a ostalo popunio onim što imam. Kako se roj razvija, tako se i radovi prilagođavaju.

Neka si tretirao, provjeri šta je preparat "kazao", no nikad ne tretiraj prije no li ne budeš siguran šta tretiraš: prvenac, drugenac... Ja bih tako, ti kako hoćeš.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #54 poslato: Jun 12, 2015, 14:13:36 »
Nisam od obaveza stigao pisati pa evo sada kratak report.
Košnicia 1:
Dodao sam joj 3-ci nastavak krajem maja. Procjenio po starosti legla gdje je matica i taj nastavak stavio dolje i stavio matičnu rešetku.
Dodao sam u plodište 4 rama jer sam toliko prebacio u M1 i M2 (2 u M1 i 2 u M2- u).
U tom trenutku je u M1 bilo 4,5 ramova sa leglom a u M2 samo 2 - više nije bilo.
Od ta 4 rama 1 je prazan stari sa crnim saćem, 1 sviježe izgrađeni i 2 sa satnim osnovama.
Nakon toga sam 05.06. išao provjeriti jesa li uspio da maticu ograničim u plodište i jesam. Primjetio sam i jedan potpuno poklopljen ram sa sviježim unosom. Matičnjaka nije bilo i ustanovio sam da ima mladog legla u plodištu tako da je sve u redu.
ono što nije u redu je vrlo slab unos. Sad da li je tome razlog prevelika količina legla ili nešto drugo ne znam.
Pošto sam imao priliku obišao sam tu košnicu i 10.6 računajući da će leglo u M1 i M2 izaći i da ću presložiti ramove na taj način da izvadim ramove sa zaleganim saćem u plodište a sa ne zaleganim u medište. Računao sam ostaviti samo 2 neizgrađena rama u medištu. Međutim pčele su bile extremno nervozne pa sam odustao da ih ne uznemiravam. Ono što sam laičkim okom primjetio je da ima jako puno pčela ali su po mojoj procjeni to sve mlade pčele. Unos je i dalje slab i u medištu je bilo za otvorenu šaku poklopljenog meda i pola rama sa obje strane nepoklopljenog. Mislim da je to jako slab unos, ali što je tu je. Lipa je ovdje u gradu već krenula ali gore nije tj svaki čas će. Zbog toga sam odlučio ne dirati tu košnicu do kraja mjesece. Krenuće lipa, mjesta i posla ima i u plodišt i u medištu pa šta joj bude.
Košnica 2:
Roj nastanjen 20.5 kao što sam već pisao i nakon 7 dana sam uvidio da nema legla. Nakon toga mi je susjed koji mi je prodao roj poklonio sparenu maticu koju smo u kavezu stavili negdje oko 30 -tog.
nakon 3 dana smo pogledali matica je još bila u kavezu ali su pčele već prodrle do nje i nisu je dirale.
To je navelo na zaključak da su prihvatile maticu.
Prilikom pregleda 5.6 sam uočio da su pčele napunile nektarom sve ramove gdje su mogle tj sve osim 2 neizgrađena. Legla i dalje nije bilo. Zaključio sam da matica i da hoće nema gdje leći pa sam joj dodao još jedan nastavak u kome su pomješani crni nastavci sa nastavcima sa satnom- crni u sredini. Danas ću pogledati jel ima legla.

Još jedno pitanje za košnicu u selu.
Da li je moguće da sam je loše postavio tj da je u sjeni predugo i da to utječe na njen rad i razvoj.
Ona je na kosini i ispred nje sa lijeve i desne strane je sa lijeve orah a sa desne lipa. U hladu oraha je po mojoj procjeni do 11 a u hladu lipe od 15 h.
Ima li to utjecaja?
Dodatno je ispred nje na jedno 15 metara visoko drveće.
Izvinite nabacao sam ovo zbrda zdola ali na poslu sam nadam se da ćete shvatiti.


Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #55 poslato: Jun 15, 2015, 12:56:12 »
Dodatak:
Košnica 1: danas ili sutra putuje na Kesten ovisi kad vrijeme dozvoli.
Košnica 2(roj nastanjen 20.5): Matica je zalegla 6 ramova, 1 poklopljen a ostali otklopljeni. Puno perge i nepoklopljenog meda. U drugom nastavku pomalo nektara.
Generalno uočavam na obje košnice da mi slabo tj sporo grade saće.
Šta bi mogao biti razlog za to?

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #56 poslato: Jun 15, 2015, 23:40:26 »
Dodatak:
Košnica 1: danas ili sutra putuje na Kesten ovisi kad vrijeme dozvoli.
Košnica 2(roj nastanjen 20.5): Matica je zalegla 6 ramova, 1 poklopljen a ostali otklopljeni. Puno perge i nepoklopljenog meda. U drugom nastavku pomalo nektara.
Generalno uočavam na obje košnice da mi slabo tj sporo grade saće.
Šta bi mogao biti razlog za to?

Mislim da od mene očekuješ odgovore, a i ja osjećam obavezu jer sam se već nekoliko puta umiješao u tvoje pčelarske muke. Pa, hajde da probamo štogod, obuhvatajući oba tvoja posta.

1. Ne može i pare i jare. Ne mogu graditi, a da ne jedu i još da i tebi po tvojoj želji donesu. Dakle, sve je to uredu. Pašne prilike sve diktiraju, naravno, uz snagu i zdravlje društava.
2. Gradnja? Pčele najbolje grade u voćnoj paši. To je u njih usađeno (instinkti), ali možemo ih privoljeti (prisiliti) na gradnju. Kad god dodaš satnu osnovu između 2 rama s leglom, pčele će je graditi, ali moraš znati da je tu odmah i potrošnja. Najbolje je da satne osnove iz medišta spuštaš u plodište na gradnju, a iz plodišta u medišta dižeš leglo. To, opet, znači razvijanje društava i povećanu potrošnju. No, za utjehu, šta god izgrade ove godine, neće graditi sljedeće godine, a jednom MORAJU izgraditi. Eh, sad, što bi ti, kao i mi svi, volio i pare i jare, to je druga priča koja najčešće ostaje na željama ili greškama. Suzbi u sebi pohlepu i nemoj ovo pogrešno protumačiti. Jer, ne mogu na tebe natovariti 100 kg i još tražiti da trčiš. Sažali se malo i na pčele.
3. Kažeš da ima puno pčela. Ako je tako, onda tu ne bi trebalo biti problema. Samo, pitam se znaš li ti ocijeniti snagu društva i šta je za tebe "puno pčela"?
4. Košnica u selu i sjena? Idealno: čim sunce izađe, treba da udara u leto i tako do podneva, a od podneva hladovina (po mogućnosti, leta okrenuta jugoistoku). Opet ću te napomenuti: kupuj knjigu i čitaj!
5. Košnica br. 2 (roj)? Fino je zalegla, ali je to još slabo. U tom jednom ramu poklopljenog legla starost je oko 8-9 dana i imaš samo 1 takav ram zatvorenog (poklopljenog) legla. Pošto se mlada pčela rađa poslije 20-21 dana, sam izračunaj dalje. Znači, prve mlade pčele ćeš dobiti tek za 12-13 dana i to samo iz jednog rama, a do tada će dosta starih pčela umrijeti, što će biti mali nazadak, a onda će društvo početi napredovati pa buknuti. Tom društvu je za ovu godinu puna kapa ta 2 nastavka i ne dodaju im više (daj Bože da ti zatreba i 5 nastavaka!).
6. Za gradnju sam ti već rekao, ali ponoviću za svaki slučaj: snaga društva i pašne prilike, a satne dodaji između legala i gradiće, ali će i trošiti. Eto, drug moj.

Nisam često na forumu jer raduškam, ali radi tebe ću svratiti (ako ne zaboravim ili me umor ne skrha u krevet) jer bih volio da uspiješ, da budeš zadovoljan i da jednom, akobogda, budeš prava pčelarčina.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #57 poslato: Jul 15, 2015, 09:45:24 »
Eto Esade ti reče da nisi često na forumu ali da ćeš radi mene svratiti , a sad mene nije dugo bilo. Šta ćeš posao, obaveze, mala beba u kući ....
Stanje je sljedeće:
Košnica 1 (ona prevrnuta nastanjena prošle godine):
Zadnji puta sam je pregledao 10.7.2015 i stanje je da konačno ima i meda :).
Kad sam skinuo poklopac kroz hranilicu sam  uočio pčele na svih 10 ulica, čak ih je hrpa bila i u hranilici - ne znam zašto jer nije prihranjivana.
Svih 10 ramova u 3-ćem nastavku su puni meda. Međutim problem je taj što je jako slabo poklopljen. Tu ima starih nastavaka u kojima ima i poklopljenog meda od prošle godine i po tome vidim ritam poklapanja. Poklopljeno je u ćoškovima u obliku trokuta dužine stranice 4 cm (stari med - vidim po boji poklopaca), ispod toga na dolje je još toliko površine novo poklopljenog meda. Sve ostalo je nepoklopljeno. Napominjem da nije bilo vrcanja ove godine. Obići ču ih za vikend da vidim kako napreduje poklapanje. Drugi nastavak isto stanje što se poklopljenosti tiče samo ima negdje 4 nastavka meda po sredini. Znači prvo je punila gornji tj treći nastavak. Zaposjednutost pčelama je također 10 ulica.
Plodište nisam otvarao tj pogledao sam samo jedan ram koji me muči već mjesec i više dana i tu imam pitanje na koji Vas sve molim odgovor.
Radi se o 9-tom nastavku koji se nalazi lijevo od leta kad gledaš straga.
Prije mjesec i više dana sam gledao taj ram i nisam nikako bio siguran je li to poklopljen med ili staro leglo.
Da nije med govorilo mi je to što su poklopci bili malo kao da imaju dlačice po sebi tj nisu gladki.
Da nije leglo mi je govorilo to jer je boja svijetlija od boje poklopaca zrelog legla.
Šta bi to moglo biti.
Sad u zadnjem pregledu je boja toga nastavka ista sa tim da ima otvorenih ćelija ali minimalno - možda 10 na cijelom ramu.
Ja tikvan nisam sam otklopio par ćelija da vidim šta je. Toliko su bile agresivne pčele da sam morao da zatvorim košnicu.
Još sam primjetio da je na glavnom letu tolika gužva iako je otvoreno do kraja da dolazi do ogromnog zastoja.
Na letu iznad matične pčele isto rade ali ni približno toliko.
Primjetio sam na forumu da ljudi imaju nekakva okrugla leta. Da li ima potrebe za takvim okruglim letom na trećem nastavku, da u budućnosti probušim jedno?
Također ja imam drukčiju hranilicu od vaših koja ima podjeljenu hranilicu na dva dijela. Kroz polovicu površine vidiš ramove a druga polovica je za natakanje sirupa. Međutim na vašim hranilicana sam primjetio okomite rezove koji služe za ventiliranje a na mojoj toga nema. Možda zbog toga i zbog ne postojanja leta na trećem nastavku pčele sporije ventiliraju, prerađuju, a samim time i poklapaju med?
Da i odustao sam bio od selidba na Kesten tako da košnica boravi konstantno na istom mjestu.
Košnica 2 (roj nastanjen 20.5.2015):
Da kao što smo i diskutirali došlo je do zastoja u razvoju jer nije bilo matice odmah pa do dolaska novih generacija je trebalo vrijeme.
Trenutno stanje je zaposjednutost pčelama je u drugom nastavku 4 ulice a na prvom 6. Meda ima, čak ga i skromno poklapaju, prege također.
Legla ima rasuto po oba nastavka negdje na 4-5 ramova ali ne na cijelim. Ne znam matica leže nekako rasuto.
Prihranjujem je svaki drugi dan sa 2 dcl.
Na letu nije neki veliki intenzitet pčela u izletu.
Izgradnja ramova ide ali jako sporo.
Razmišljam da presložim ovu košnicu na taj način da u drugi nastavak složim stare ramove i ramove sa medom a u prvi nove i poluizgrađene kao neku pripremu za zimu.
Eto opet nabacano ali nadam se razumljivo jer se piše sa posla - ne ide drugačije.
Pozdrav svima!
Inače ovdje kod mene je godina bila dobra i pčelari su adovoljni - bile su i ogromne količine meduna ove godine.
Nekako procjenjujem da ću je ojačati dovoljno za zimu.

Moderator 4

  • Gost
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #58 poslato: Novembar 08, 2015, 16:22:08 »
Поштовани Марио,

Ваша тема је премештена на право место. Желим вам успешан развој теме, и успешно и безбедно зимовање ваших пчела.

Поздрав,
Модератор 4


Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Mariova Rodna Voja
« Odgovor #59 poslato: April 15, 2016, 15:18:58 »
Pozdrav svima,

Evo da i ja malo napišem o stanju kod mene. Tema je premještena u predstavljanje pčelinjaka, što ja odmah nisam napravio jer u stvari još ni nemam pčelinjak. Bile su zazimljene 2košnice na 2 različite lokacije.
Namjera mi je bila da u ovoj temi opisujem svoja iskustva u radu sa Rodnom Vojom i to i radim koliko prilike dozvoljavaju.
Forum posjećujem svakodnevno i čutam Vaša iskustva koja su mi izuzetno korisna.
Stanje je ovako:
Zazimio sam 2 košnice:
Prvu, koja je bila u selu (ona što su mi je ovce prevrnule u toku proljetnog razvoja), super jako društvo sa ogromnim zalihama meda i pčela. Kad kažem ogromnim mislim na cijeli nastavak plus još nešto u drugom. Nije vrcana te godine. Zazimio sam je na tri nastavka, gornji med, drugi med i pčele i najdonji prazan. Prilikom tretmana Beevitalom u Decembru klube je bilo u drugom nastavku napred lijevo. Očekiva sam da će to biti super društvo za medobranje ove godien. međutim stvari nisu nikad kao što se očekuje. Prilikom prvog pregleda tj posjete košnici jer je bilo pohladno za otvaranje vidio sam vrlo malo aktivnosti na letu. Tad sam pomislio gotovo je. Međutim preživjela je samo ima jako malo legla. Prije 15 dana imala je legla na jednom ramu sa obje strane u veličini kruga 6-7cm. Sveo sam je odmah na jedan nastavak i prebacio joj ramove sa medom iz trećeg nastavka. Interesantno je to što sam našao hrpu mrtvih pčela na mrežastoj podnici - bila je prekrivena pčelama. Interesantno je i to što su zalihe meda bile u trećem nastavku u centralnim ramovima. Imam osjećaj da su zimovale u drugom i cijelo vrijeme prenosile med iz trećeg. Još je interesantno da sam na jednom mjestu u trećem nastavku našao u promjeru 6-7 cm mrtve pčele zabijene u saće.
I prošle godine je ta košnica jako sporo krenula, sumnjao sam na maticu, poslije sam mislio da su izvršile tihu smjenu jer je legla bilo ko u priči. Ne mogu donesti ispravne zaključke jer je kao što rekoh bila prevrnuta na kiši dvije noći i dan najmanje pa ne znam kako je to utjecalo na sve.
Sad je prevezena u Karlovac kod kuće na jednom nastavku i prihranio sam je uvečer sa samo jednim decilitrom sirupa. Imao sam grabež jer je ova druga napala. Da li ubuduće mogu da je prihranim ali da dam i drugoj da je ne dira?
Trenutno legla ima na jednom ramu diametar 6-7 cm sa obje strane i na drugom isto toliko ali sa jedne strane. Pčela šačica.
Druga košnica je kasno nastanjen roj, ne velik, koji sam uzimio na jednom nastavku i prezimio je super.
Nisam ga dugo otvarao jer dolazim kasno sa posla a vikendom su kiše neke bile, međutim po stanju na letu sam vidio da je društvo u snazi. To sam potvrdio i prvim pregledom prije nekih 15 dana gdje je bilo 10 ulica pčela i 7 legla (leglo od letvice do letvice). Sad u subotu sam je presložio tako da sam drugi nastavak spustio dolje, prvi digao gore i dodao mu u sredinu 2 rama sa najstarijim leglom. Lomio sam se da li da pojačam ovu slabu sa jednim ramom legla ali kolega sa foruma Jenko me odgovorio. Plan je da je pregledam za jedno 7 dana i vidim da li treba dodavati matičnu rešetku.
Pitanje uz već postavljena gore:
1. Volio bi postaviti ram građevnjak. Kad i gdje. Ja sam ga mislio staviti u prvi nastavak iznad koga će u budućnosti biti matična. Pitanje je na koje mjesto.
2. Ako za 10-tak dana bude matična gore da li tada da dodam jedan ram legla slabijoj i kako. Ram najstarijeg legla sa svim pčelama na njemu? Bojim se maticu da ne pokupim jako.
3. Jel mogu prihranjivati slabiju košnicu a da prihranjujem i jaču. Grabež? Napominjem da paše ima u izobilju.
4. Matična rešetka. Na koliko ramova legla se dodaje? 12? Kako ovo odraditi, koliko legla iznad matične, koliko ispod i na koje pozicije.
5. Kad dodati treći nastavak i na koje mjesto, ispod ili iznad drugog?

Molim pomoć ne bi li u trećoj godini pčelarenja uspio izvrcati koju kilu meda :)
Pozdrav i medno svima!
Staviću i koju sliku kad dođem kući jer ovo pišem sa posla