Autor Tema: Miroslav Tesanovic-Pocetak  (Pročitano 9722 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #15 poslato: Avgust 31, 2016, 10:46:15 »
ok. hvala na informacijama.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #16 poslato: April 18, 2017, 20:21:03 »
Pozdrav kolegama.
Javljam se nakon malo duzeg vremena.
Moje pcelice su lijepo izasle iz zime i proteklih lijepih dana radile vrijedno. Novo leglo je tu, novi nektar i mlijec, ma sve za pet.

Elem, brine me ovo naglo zahladjenje.
Posto se nove pcele uveliko legu, bojim se da ce im biti problem manjak hrane.
Dodao bih preventivno jednu pogacu po kosnici, ali me strah otvarati ih pri ovako niskim temperaturama.
Citanjem foruma zakljucio sam da je dodavanje sirupa pri ovako niskim temperaturama los potez.

Molim iskusne kolege da pomognu.

I hvala vam unaprijed.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #17 poslato: April 18, 2017, 22:11:07 »
Miroslave pretpostavljam da gore iznad nastavka imaš zbjeg-hranilicu pa nije strašno da se podigne zbjeg i postavi pogača preko satonoša i kada je vrijeme prohladno. Naravno to bi valjalo uraditi za toplijeg dijela dana i na brzinu. Prilikom postavljanja pogače nećeš vaditi ramove pa mislim da nema velike opasnosti da se rashladi leglo.

Prihrana sirupom po hladnom vremenu teško ide jer pčele neće posjetiti hranilicu kada je niska temperatura pa neće ni odnijeti sirup. Pogaču stavljaš preko satonoša pa je pčelama dostupna bez da izlaze iz ulica.

Pozdrav

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #18 poslato: April 19, 2017, 07:00:16 »
Hvala mnogo!

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #19 poslato: Maj 27, 2017, 09:36:47 »
Da se jedan pocetnik javi.
Situacija mi je sledeca. Juce sam pregledao kosnice (dve koje imam, mada u najavi imam jos tri kao poklon od prijatelja i rodbine :) ).
Trenutno su sa po dva nastavka LR kao plodistem, maticnom resetkom i trecim tijelom kao medistem.
Unos je los, jako malo nektara i polena je uneseno, mozda ukupno ram-dva po kosnici, ne po sanduku.
Legla ima na donja dva nastavka na po 5-6 ramova, oko 50% povrsine je zatvoreno.
Vrijeme je bilo "kilavo". Zahladi dva dana pa onda dan-dva promjenjivo oblacno. Valjda su pojele ono sto su unijele.
Jako su agresivne, narocito jedna kosnica, koja je iako sam je nadimio sa leta napala cim sam podigao poklopac.
Dobio sam i 5-6 uboda (kasnije i jedan od ljepuskaste sestre jer mi je lijeva ruka otekla od uboda :) )
Vjerovatno zbog dosta raspolozivog prostora i manjka hrane, nema izvucenih maticnjaka.
Planiram pregled krajem sledece sedmice, pa ako bude potrebno prihranu sirupom.

S obzirom na ovo, da li iskusne kolege mogu da daju neki savjet?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #20 poslato: Maj 28, 2017, 23:26:01 »
Moj ti je savet da se, ako već ne možeš pčelama, osvetiš bar toj sestrici... ;)

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #21 poslato: Maj 29, 2017, 07:55:33 »
Juce sam samo prosao pored kosnica, aktivnost je povecana. Valjda ih je lijepo vrijeme izvuklo van.
Malo mi je cudno da je maltene sav "saobracaj" na donjem letu a ne na maticnoj resetki.
Planiram brzi pregled sledeceg vikenda, da vidim da li se popravlja situacija sa unosom.
Bagrem je zavrsio, bar ono malo sto ga je bilo.
U knjizi g. Umeljica stoji da se rojev nagon javlja kada ponestane mjesta u kosnici, tj. kada ima vece zalihe hrane i dosta polozenog legla.
Zbog ovoga pretpostavljam da se kod mojih taj nagon nece javiti zadugo jer je kosnica maltene prazna.

G. Nenade,  ;)

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #22 poslato: Jun 06, 2017, 09:41:40 »
Uh, kod mene se svasta izdesavalo.
Od strica Petra sam dobio "drugenjac" koji mu se pustio iz jedne kosnice, koji smo uhvatili i spakovali u jedan LR nastavak sa izgradjenim sacem i oko 21 cas u subotu prenijeli kod mene. Izuzetno miran roj.
U nedelju, nadjemo se kod mene oko 11, kad iz moje "rospija" kosnice izadje roj. Frka. Roj je izasao i spustio se na obliznji hrast na oko 2m od zemlje. Trci po bluzu i rukavice, stricu dam rezervne, pleteru ili kako kod nas kazu "trnjku" u ruke i za njom. Roj je bio na dve grane, jedna ispod druge, udaljene max 20cm jedna od druge. MAlo promijenimo plan rada. Odem po makaze za rezanje voca, donesem dve male drvene stolice i na njih stavim LR tijelo sa sacem i podnicom. Dok ja drzim granu stric je odsjece i spustimo je na podnicu, za tim drugu granu pa na njih stavimo LR tijelo i preko hranilicu i poklopnu dasku. U hranilicu sam sipao malo sirupa. Ostavili smo je tako do mraka.
Onako uzbudjeni, bar ja, vratimo se na zasluzeno pivo. Strikan ode da pogleda onaj roj koji smo donijeli sinoc, sve OK. Plan je da se njegov roj prihrani navece i da se novi, uhvaceni, prenese i prihrani. Posjedimo tako jedno vrijeme i ode on kuci.
Dodje vece, odlucim da prvo prihranim roj koji smo ranije donijeli, da bude malo zauzet, kad mu u komsiluk dodju nove komsije. Pridjem kosnici, sve mirno i tiho, razmisljam "ove pcele, ko BMW, radi a ne cuje se" (aluzija na film Rane :) ). Malo dima, otvorim poklopnu, kad, totalna tisina. Niti jedne jedine pcele u kosnici. PA kako majku mu, niko od nas nije primjetio nista neobicno...mislim u sebi drugenjac kenjac...otac kaze "ma to je Perica odnio kuci", saleci se da je ionako roj bio poslab, mali..
Ali ajde, sta je tu je, idem po onaj iz sume i sa njim odradim sve kako smo planirali. I u krpe. Da budem iskren, bio sam nalo kivan na to da je pcela otisla iz kosnice.
Juce ujutro, ja na posao, na put, zvoni telefon oko 10. Otac zove, kaze naisao Perica da pregleda odradjeno. "Pero nemas sta da gledas, one tvoje odselile :)" pa kako pa onako, pagdje, pa sta, pa ovo pa ono, kad moja majka zove sa maltene istog mjesta gdje smo uhvatili jucerasnji roj, da je pcela na jednom grabu na samo 1m od tla.
I onda strikan obavi istu operaciju sa mojim ocem, znaci stolice, podnica, makaze, odsjeci granu, poklopi, prihrani. Popodne dodjem i ja i prenesem na staro mjesto i prihranim obe nove kosnice.
Odem da pregledam i dve stare. U onoj "rospiji" smo pronasli jos 10tak caura i gotovih izvucenih i zalezenim maticnjaka, koje smo porusili. U toj kosnici u donja dva nastavka ima uskladistenog nektara i polena, zatvorenog meda nema, legla ima na 8 ramova.
Stara mirna kosnica, nema zatvorenog meda, manje ima zatvorenog legla, manje polena i nema maticnjaka.

Sve ovo, da vidite kakvo je stanje.
A sada pitanje, da li neko od kolega posnaje nekog od kolega koji zive u okolini Banja Luke?
Kontaktirao bih kolegu da se eventualno dogovorimo oko neke pomoci i sticanja znanja.

Pozdrav svima
Miroslav

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #23 poslato: Jun 11, 2017, 00:24:16 »
Konacno je vrijeme izgleda posluzilo i nakon danasnjeg pregleda u svim kosnicama ima legla, ima i meda, kojeg je malo zatvorenog, a ima i polena...
Za sada sam zadovoljan.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #24 poslato: Jun 19, 2017, 14:05:17 »
unesenog meda ima vise, polena manje, valjda zbog kise, legla ima
stanje u sve cetiri kosnice
"kenjac drugenjac" ce za vikend da dobije jos jedan ram legla kao pojacanje..

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #25 poslato: Jun 27, 2017, 17:50:27 »
Super vijesti,
sva drustva napreduju.
na donja dva nastavka su izradile vijence i poklopile ih.
treci nastavak ima po dva-tri rama unesenog nektara.
"kenjac drugenjac" je dobio jos jedan ram zatvorenog legla tako da ce za koji dan da bude "pravo" drustvo.

napreduju, napreduju....

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #26 poslato: Jul 16, 2017, 20:40:22 »
Upravo smo stric i ja prelgedali moja drustva:

1. Braon kosnica, kenjac drugenjac, zajednica formirana od drugenjca koje je pojacano sa dva rama zatvorenog legla, trnutno je leglo na 5 ramova sa lijepim mednim kapama. Na LR tijelo dodao sam i polunastavak koji su skoro sav izvukle i unose u srednja tri nastavka po sredini.

2. Bijela kosnica, na tri nastavka, donji nastavak je maltene prazan, nesto malo polena i nepoklopljenog meda. Drugi nastavak ima 6 ramova legla i dobre medne kape. Treci nastavak ima dva rama puna meda pred poklapanje i tri rama na pola nalivenih.

3. Plava kosnica, drustvo od uhvacenog roja iz crvene kosnice. Donji nastavak ima 5 ramova legla sa mednim kapama i jednim ramom meda. Drugi nastavak ima 3 nastavka lega sa mednim kapama.

4. Crvena kosnica, najjace drustvo, Donji nastavak 2 rama legla desno do centra prema sjevereozapadnoj strani sa mednim kaa=pama, ostali ramovi su prazni sa pergom i malo meda. Drugi nastavak ima 6 ramova legla sa kapama. Treci nastavak ima tri rama puna i pred kraj su poklapanja i dva rama do pola nalivena.

Sve u svemu jako sam zadovoljan, ali sam primjetio nesto.

U svim kosnicama sam pronasao po 5-6 pcela koje leze nepokretno na satonosama od toga ukupno 3 sa nekim zuto-narandzastim iscjetkom iz zadnjice. Nozema?
Kako google kaze, jeste.
Sutra ce devojke da dobiju malo sirupa 1:2 sa nozevojem pa tako narednih 10tak dana svaki drugi dan.

Eto.
Idemo dalje.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #27 poslato: Jul 17, 2017, 10:33:38 »
Pogodno i efikasno je razrediti Nozevoj vodom 1:1 i isprskati pčele njime dva dana uzastopce. To bi trebalo da reši problem sa nozemom.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #28 poslato: Jul 17, 2017, 11:14:57 »
Hvala na savjetu, terapija ce biti  obavljena sutra i prekosutra. I naksutra za svaki slucaj. :)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Miroslav Tesanovic-Pocetak
« Odgovor #29 poslato: Jul 17, 2017, 12:47:11 »
Ja razredim nozevoj za prskanje sa 0, 5 l vode, na 1 l nozevoja..... Mislim da je tako bolje..... Osim ako majkan nije otisao u hemicare, kao Dule u gastronome.....