Autor Tema: Vremenska situacija  (Pročitano 571031 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1065 poslato: Februar 07, 2012, 11:39:42 »
U Užicu sneg pada već 2 dana, temperatura je -9oC, bez vetra. Više nije lepo ni za šetnju. Pozdrav.

Van mreže Tihomir Micanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Cerik
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1066 poslato: Februar 07, 2012, 18:16:07 »
Danas išao u Pelagićevo(18km od Brckog) tamo mi je nekoliko košnica. Temperatura -8 a snijeg prestao da pada oko 13h.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1067 poslato: Februar 07, 2012, 18:58:58 »
I kod nas u Kočevju kažu da če biti ovih dana do -18*C. Snega takođe ima 30 cm. Ali je severac. Tako da če ba malo juga brzo sniziti nivo.
Lp Branko

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1068 poslato: Februar 07, 2012, 19:09:55 »
U Požarevcu je na trenutak bilo i malo sunca.

Tiho i bez padavina.

Jato divljih gudaka je preletelo ka severu. Šta to znači?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1069 poslato: Februar 07, 2012, 19:36:42 »
Kod mene danas dosta toplije, čak -6 stepeni. večeras ponovo malo hladnije. Pre sat vremena bilo je -11. 
Ceo dan bez novog snega.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1070 poslato: Februar 07, 2012, 19:43:28 »
Specijalno za kolegu Voju prva slika u prilogu.

Uhvaćena na delu " grtalica " u izvršavanju svog zadatka.
U nastavku su slike nakon njenog prolaska regionalnim putem.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1071 poslato: Februar 07, 2012, 20:01:50 »
Hvala kolega Savo.  :)
Kod mene kroz ulice patroliraju traktorske grtalice. Danas ih nije bilo. Nema bacanja soli i sneg se ne skida do asfalta nego se ostavi nekoliko centimetara utabanog snega.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1072 poslato: Februar 07, 2012, 20:47:49 »
Ono su slike Regionalnog puta koji se ipak održava / kako - tako /.  O Opštinskim ulicama - to je prava
katastrofa. Dok sunce ne učini svoje, sa tim ulicama i uličicama neće biti nikakve intervencije mehani-
zacijom.
Pozdrav iz Aleksicna

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1073 poslato: Februar 07, 2012, 21:58:26 »
Danas kod mene takođe "otoplilo" i bilo je -6. Večeras nažalost dunuo jak vetar i temperatura pada.


Ječe sam oborio "višedecenijski" rekord :D: otvarao sam neke košnice na -10. I uspeo da "oživim" jedan oplodnjak u kojem su sve pčele bile nepokretne.
« Poslednja izmena: Februar 07, 2012, 22:10:36 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1074 poslato: Februar 08, 2012, 08:31:34 »
Ječe sam oborio "višedecenijski" rekord :D : otvarao sam neke košnice na -10. I uspeo da "oživim" jedan oplodnjak u kojem su sve pčele bile nepokretne.

Kolega Dragane, pojasnite malo kako ste ih " oživeli "?

Ovog jutra i dalje oko - 10 stepeni.
Pojavljuje se i sunce posle potpunih oblačnih predhodnih dana.
To razvedravanje će biti nastavljeno i u toku noći kada će se očivati daleko jači mrazevi
i niže temperature. Prognoze vremena najavljuju takve hladnoće u naredna tri - četri dana.

Jutrošnjim slikama i sa dobrim jutrom, pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1075 poslato: Februar 08, 2012, 11:22:46 »
Ječe sam oborio "višedecenijski" rekord :D : otvarao sam neke košnice na -10. I uspeo da "oživim" jedan oplodnjak u kojem su sve pčele bile nepokretne.

Kolega Dragane, pojasnite malo kako ste ih " oživeli "?

 


Savo, napravio sam grešku 31 januara. Nisam mogao ranije da ubacim ramčiće sa medom preko satonoša, a znao sam da su problematična sa hranom. Problem su zdravstveni razlozi.
To je onao varijanta koju svima savetujem: intervenišite odmah (ili što pre ako postoji i najmanja prilika), jer kasnije može biti gore. 31. januara je dnevna temperatura bila -2.

Morao sam čekati da se ramčići sa medom ugreju u kući, jer ih dodajem pri temperaturama koje su već u velikom minusu. Za prvu priliku tog dana sam samo stavio kristalisanog meda na satonoše (kašikom). Tada sam primetio da je malo pčela u gornjem nastavku, ali sam pretpostavio da prelaze gore. Međutim, one su se vratile čim je jako pala temperatura i ostale u prvom telu, gde uopšte nije bilo hrane. Legla takođe nije bilo, ali je bilo hladno da se klube premesta, zbog naglog pada temperature.

Da sam samo dan ranije (ili možda par sati ranije) intervenisao, sve bi preživele.

Jednostavno sam uneo oplodnjak u kuću i fenirao pčele. To traje malo duže. Imam i video snimak, koji pokazuje da su i pčele koje su u ćelijama „oživele“ iako su sve do jedne bile naizgled mrtve. Nije uopšte bilo znakova života ni kod jedne jedine pčele. Gledaću danas predveče da postavim na You Tube. Ima i nešto materijala iz decembra.
Pčele posle zagrevanja ostavim na temperaturi oko 15°C. Mogao sam odmah da ih spojim, ali je bilo kasno. Spojio sam ih sutradan, kada sam došao s posla, ali nije bilo prilike da se slika, jer je krenula snažna vejavica.

Inače, nije mi prvi put da ovako nešto radim i pisao sam o tome.Samo što sam prvi put radio pri ovako niskim temperaturama.
« Poslednja izmena: Februar 08, 2012, 11:34:24 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1076 poslato: Februar 08, 2012, 12:07:22 »
Hvala za objašnjenje.

Maločas sam se vratio sa " šetnje " gde sam prvo na pčelinjaku napravio veći broj slika.
Od slika ću za ovu temu izdvojiti samo jednu.
Predhodno ću prikazati sliku snimljenu 30.1.2012 sa RV petoramnim nukleusom i stanju dodate pogače.
Danas sam na istom nukleusu napravio novu sliku.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1077 poslato: Februar 08, 2012, 12:33:16 »
Sava kada  (ukojo doba) stavljaš pogače.
Lp Branko

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1078 poslato: Februar 08, 2012, 12:40:48 »
Savo, ako ti ne smeta, prokomentarisao bih ovo stanje. Vidi se da su pčele trošile nešto pogače i povukle se niže. Verovatno je tada još bilo nešto malo legla.

Danas je prilično hladno i vetrovito, a vidi se da se pčele dobro kreću u prostoru pogače i ne toše je previše (pretpostavljam da je to ista pogača koja stoji od ranije). Pčele se lako kreću iako je temperatura niska i vetrovito je (takođe pretpostavljam da i kod tebe ima vetra). To bi bio najpribližniji pokazatelj da nema legla i da potrošnja nije velika.

Kada sam ja postavio ramčiće sa medom preko satonoša i preko njih foliju, pogledao sam baterijskom lampom oko pola dvanaest uveče (23 h i 30 min  :D) i čulo se jako zujanje pčela i bilo ih je i sa gornje strane ramčića. Temperatura je bila -11, a svuda u zbegu i okolo na satonošama ima leda. Tako da se ništa tragično ne dešava pri kratkom i brzom pregledu, a može se puno toga videti i što je važnije, može se nešto učiniti ako pčele imaju problema.

O ovim stvarima bi trebalo pisati u nekoj drugoj temi, ali može i ovde.

 Foliju koristim kod ovih oplodnjaka jer ima zbeg a uopšte nema poklopne daske, a ima zbegove i krovčići baš i ne naležu dobro. Folija je sa svih strana oko 10 mm udaljena od zida, tako da ne „dihtuje“.

PS Napiši ako ti nije teško da li je to ista pogača ili je dodata druga.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1079 poslato: Februar 08, 2012, 12:44:13 »
Da ste mi živi i zdravi!
Šijemo vas po žestokoj studeni ovoga dana.  ;)
Pazite ovo: jutros je na Paliću bilo -24oC, a u Subotcici (8km dalje) -20,3oC.
Sada je u Subotici, u 12:41 je veoma toplo i sunčano sa čitavih -5,7oC.
Na Paliću je u 12 sati bilo -10oC.