Autor Tema: maticna resetka da ili ne  (Pročitano 27334 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
maticna resetka da ili ne
« poslato: April 22, 2011, 21:36:01 »
Jedni kazu treba staviti maticne resetke a drugi nema potrebe a mozda ja gresim sto na sva drustva stavljam PA STA JE BOLJE TJ ISPRAVNIJE ??? Malo se ukljucite kolege u raspravu ...

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #1 poslato: April 22, 2011, 21:45:22 »
Matičnu rešetku praktično smatram sastavnim delom košnice!
Uvodim je pred bagrem, a uklanjam je posle vrcanja suncokreta (LR košnice).
Da nije nje sve bi mi bilo sporije u radu.
Ona odgovara pčelaru, a ne verujem da odgovara i pčelama!  ;)

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #2 poslato: April 22, 2011, 21:58:00 »
Danas sam razgovarao sa kolegama pcelarima na tu temu i nedaju mi za pravo da je lakse i zbog vrcanja meda  a svaki ram zagledaju da nije slucajno matica prosetala i iz  kanti vade larve . Ja mat res skidam posle lipe .Hvala Žika i pozdrav   

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #3 poslato: April 22, 2011, 22:18:02 »
Nije to ništa čudno!
Svi pčelari se slažu samo u ovome: košnici treba prići odpozadi!  :)

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #4 poslato: Mart 12, 2015, 15:28:00 »
Postavio bih jedno pitanje u vezi maticnih resertki (uramljenih sa letom), zeleo bih cuti iskusne kolege po pitanju dimenzija okvira MR pre svega na visinu-debljinu okvira letvica za MR.


Ja sam do sada imao one plasticne Hanemanove , pa sam kasnije nabavio par komada metalnih Prokopovicevih resetki sa drvenim ramom i letom, ali sam video da su one previse visoke tj. ram, citavih 16mm.


Sada da postavim konkretno pitanje, koliko bi bilo idealno rastojanje po visini od gornje ivice satonose donjeg rama do MR restke, a koliko rastojanje od gornje ivice MR do donje ivice donje letvice gornjeg rama? Nadam se da sma bio jasan, koliko je to dovoljno da pcela sa satonose moze bez problema da se popne direktno na MR i sa MR na gornji ram? Video sam i citao da ako je veliko rastojeanje pcele prave zaperke-mostove da se mogu penjati brze u gornje telo-mediste.


Koliko je maksimalna visina koju pcela moze da dohvati po vertikali? Jer ako je visoko i ako nema zaperaka ona mora da ide do zida nastavka pa onda na ramove, ili kada ih je puno pcela jedna preko druge mogu se popeti i savladati rastojanje ? Ja mislim da je to nekih 7-8mm vodeci se logikom rastojanja od zida nastvka do bocne letvice rama?

Ovih dana sam poceo da pravim okvir za MR koji je trenutno dostigao visinu 10mm.


Voleo bih da malo prokomentarisemo koliko ko koristi visine okvira za MR i kakva su zapazanja po pitanju penjanja pcela sa donjih ramova na MR i daje...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #5 poslato: Mart 12, 2015, 16:28:32 »
Moze da se uradi sa ovirom 6 mm

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #6 poslato: Mart 12, 2015, 17:06:56 »
Moze da se uradi sa ovirom 6 mm

Razmisljao sam i o tom nacinu, stim sto tada ako se MR postavlja direktno na letvice ram mora da ide unutar nastavka, da upadne u nastavak, i onda ako nema dovoljno mesta lezi na satonosama MR i onda pcele lepe propolisom,i ne mogu da se krecu preko satonosa nego samo direktno da prodju iz donje ulice u gornju iznad ili da se radi zleb na letvicama ali onda je suvise tanko i slabo za rukovanje...sa takvim tankim 6-7mm okvirima leta su prorez cele prednje letvice znaci ostaje samo razmak izmedju nastavaka, kod takvih tanjih okvira je bolje prednju letvicu raditi siru i posle sa donje strane nakovati poletaljku parce letvice...

Mislio sam da radim i takav tanji ram ali sam bio ogranicen visinom od MR do satonose donjeg nastavka, jer u donjem nastavku sam postavio limene nosace ramova i tako da do vrha nastavka imam svega nekoliko milimetara, tako da sam primoran na ovu varijantu sa zlebom za MR.. da nemam one limene nosace ramova da mi ramovi leze dirket na drvetu nastvka onda bi mogla ova tanja varijanta, ali limeni nosaci mi mnogo znace mnogo je lak rad sa ramovima ne lepe propolisom mnogo kao za drvo kada je veca dodirna povrsina satonose i drveta.



Za ove tanje okvire treba vise mesta-visine od satonose rama do vrha nastavka (donji nastavak ispod MR) u kome lezi ram.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #7 poslato: Mart 12, 2015, 17:15:37 »
Jos merim i pravim ali sto se tice donje strane ne moze nize, trenutno je od satonose do MR svega 7-8mm, dok gore iznad imam od MR do donje letvice gornjeg rama 13mm... ako bih smanjivao jos visinu okvira onda bih morao da prorezem prednju letvicu komplet da imam leto...a visina leta mislim da je dovoljna 6-8mm i onda se mora potkovati napred mala letvica poletaljka...


...milimetri su u pitanju god dol tam vam  ;D ;)
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #8 poslato: Mart 12, 2015, 17:22:22 »
Može to i bez menjanja visine. Plastične dimenzija spoljnih mera košnice. Na telima se izbuše okrugla leta i to je to.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #9 poslato: Mart 12, 2015, 18:55:19 »
Ne znam koliko imas kosnica ali moj ti je savet da ispravis nedostatke na kosnicama pa tek da radis dalje. Zbog tog a mozes imati jos problema. Kada se stavlja limeni nosac onda je falc u koji ulaze satonose dublji. Nezavisno od toga na cemu leze ramovi od satonose do vrha nastavka mora biti 7 mm.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #10 poslato: Mart 12, 2015, 19:26:15 »
Ne znam koliko imas kosnica ali moj ti je savet da ispravis nedostatke na kosnicama pa tek da radis dalje. Zbog tog a mozes imati jos problema. Kada se stavlja limeni nosac onda je falc u koji ulaze satonose dublji. Nezavisno od toga na cemu leze ramovi od satonose do vrha nastavka mora biti 7 mm.


Pa u tom i jeste problem, kada bih skinuo limove tada imama 7mm visinu, a sa njima samo 2mm, ovi LR nastavci nisu predvidjeni za limene nosace ramova, mada meni sada ova visina gornje ivice satonose i odgovara od nje do MR imam 7-8mm sto je po meni dovoljno da pcele bez problema mogu odmah da se popnu na MR. Ali zato imam visak visine gore iznad MR, koji sa ovim okvirom od 10mm iznosi 13mm od MR do donje letvice rama...

Rec je o LR kosnicama nemam ja mnogo nekih 15 nastavaka pripremam za novu sezonu, po merama LR telo je visoko 242mm a spoljna visina rama je 232mm sto nam ostaje razlika izmedju visna ramova 10mm, e dali ce ta razlika biti podeljena dole i gore po 5mm ili kao sto je slucaj kod mene dole imam 8mm i gore 2mm, zato bi bilo bolje da mi je onaj zub u nastavku jos nizi zbog lima...


Da li je dovoljna visina leta na MR 7mm?
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #11 poslato: Mart 12, 2015, 19:37:05 »



Da li neko zna ima li gdje da se nabavi ovakva MR, limena, tanka da tanja ne moze, velika prolazna povrsina...trebalo bi da je dovoljno jaka da se ne savija na sredini i ne pada na satonosu...


Probao sam ovakve slicne pvc ali su meke i padaju na satonose pa lepe propolis previse...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #12 poslato: Mart 12, 2015, 19:44:50 »
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #13 poslato: Mart 12, 2015, 19:47:59 »



A evo nasao sam i potpuno drvenu MR prirodni materijal...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #14 poslato: Mart 12, 2015, 20:07:10 »
Jednostavnije je da pod plastičnu podbaciš letvicu, ako se baš toliko savija.....