Autor Tema: predstavljanje  (Pročitano 2297 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
predstavljanje
« poslato: Jul 20, 2012, 01:08:30 »
Evo i da se predstavim posto sam novi na forumu, zivim u Presevu (na jugu Srbije, granicni prelaz sa Makedonijom), penzionisani policijski sluzbenik, ozenjen i otac dvoje dece.



Ove godine jula meseca sam uselio dve RV kosnice pcela iz prirodnog roja od svog komsije, koje prehranjujem svake druge veceri sa po pola litre sirupa 1/1 i za sada su u redu. Posto u mom kraju niko ne pcelari RV kosnicama i niko nije ni cuo za takve kosnice, zeleo bih da mi neko pomogne da savet dali da i dalje nastavim sa pcelarenjemRV kosnicama. Citao sam dosta na ovom forumu o pcelarenju RV kosnicama, i zbog toga zelim da nastavim pcelarenje RV kosnicama, te iz tog razloga imam nekoliko pitanja.
Dva drustva pcela sam uselio Juna meseca, kako sam gore napomenuo, matice pronadjene ima legla kao i mladih pcela, nakon 10-tak dana postavljen jos po jedan nastavak sa po 10 ramova sa satnom osnovom.


U drustva koje posedujem svaka ulica ima pcela koje unose polen (mada nema pase), te me interesuje dokle da iste prehranjujem sirupom, dali se nastavci ukrstaju, kada i dali treba da stavim i treci nastavak. Takodje za leto na kosnici, dali treba da bude na podnjaci ili samo rupe na nastavku. Moj prijatelj koji pcelari RV kosnicama mi savetuje da podnjaca treba da bude puna bez leta i da budu otvorene rupe na nastavcima, kao i da ne ukrstam nastavke.


Unapred zahvalan na bilo kakvom odgovoru.   


[size=78%]  [/size]
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: predstavljanje
« Odgovor #1 poslato: Avgust 07, 2012, 13:40:26 »
Dobro došao,
Nadam se da će neko od iskusnijih dati valjan odgovor
Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: predstavljanje
« Odgovor #2 poslato: Avgust 07, 2012, 14:27:19 »
Dobro došao,
Nadam se da će neko od iskusnijih dati valjan odgovor
Pozdrav

Hvala Lazo što si me podsetio na ovu temu.
Svakako da odgovor stiže (ostavio sam za kasnije, pa posle zaboravio).


Dobro nam došao kolega Predraže!

Dobro je što si krenuo sa RV košnicama pa ti preporučujem da sa istim nastaviš dalje.
Takođe je dobro što imaš komšiju pčelara makar i da nema RV košnice. I on će vremenom  uočiti različitosti i pogodnosti koje nudi RV košnica pčelinjim zajednicama i pčelarima.

Za razliku od prijatelja koji te savetuje ja bih ti preporučio da na podnjači otvoriš leto i da ti ono bude jedini otvor na košnici za ulazak pčela.
ne bih ti preporučio da bušiš rupe na nastavcima a ti radi kako misliš i kako hoćeš.
Mislim da bi bilo dobro da nastaviš sa prihranom sve dok pčele ne izgrade makar 15-18 ramova saća ako su prirodni rojevi veličine od oko 1,5-1,8  kilograma to jest ako zahvataju više od jenog RV nastavka.

Takođe treba prihranjivati sve dok se pčelama ne obezbedi dovoljna količina hrane koja garantuje proizvodnju kvalitetnih zimskih pčela i dovoljno hrane za prezimljavanje pčelinjih zajednica, naravno ako nema neke velike paše.

Ukraštanje ramova je takođe pozitivno i utiče na bolju mikroklimu i bolji saobraćaj kroz košnicu.

Mislim da u ovoj godini neće doći do tolikog razvoja pčelinjih zajednica da bi im trebao treći nastavak.

Želim ti srećno i uspešno pčelarenje....

Pozdrav iz Novog Miloševa.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.