Autor Tema: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama  (Pročitano 32343 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #120 poslato: Jun 04, 2023, 20:45:49 »
У петак прихрањени ројеви са по 600мл и старке са по 400мл, а данас коначно урађен преглед јер је био један од веома ретких дана са лепим временом овог пролећа.

Сва три роја (35. дан од формирања) су у одличном стању, матице су се успешно оплодиле, извучена је основа и има по пет рамова легла (има и затвореног радиличког) у сваком роју. Извађене су преграде од стиродура и додато је по два изграђена рама са бокова (пошто не јављају захлађење) у сваки нуклеус који су сада фактички комплетна РВ плодишта са 10 рамова. Леета су и даље сужена на 3цм.

Све четири старке (16. дан од ограничавања) су донеле нектара са малине и знатно поправиле стање са храном упркос лошем времену. Код жуте (ограничена на 9рл) сам само пребацио 2рзл изнад решетке, а у плодиште ставио два изграђена рама. Код остале три старке (ограничене на 12рл) је било залежених матичњака у плодишту, тако да сам формирао још један нуклеус (1со, 2рх, 3рзл и 1 рол са велика два матичњака пред затварањем), укупно 7 рамова, још младих пчела са 3 рама, стиродур са стране, пола погаче на сатоноше и вода у хранилици. У плодиштима старки су порушени залежени матичњаци, убачено по две основе и један изграђен празан рам. А истрешен је по један рам пчела са отвореног легла (у нуклеус) и извађено по три рама затвореног легла (што у нуклеус, што у други наставак изнад решетке). Старке су и даље на три наставка.

Малина цвета увелико, али није у шпицу (око 35%), свиб је отворио пре неки дан - кад је глог завршио. Багрем почиње да отвара, али само цветови на висини (око 15%). Како је време било, презадовољан сам стањем и урађеним послом. Жао ми што нисам имао спремних рамова за још неки нуклеус, али сад је најбитније да се време мало поправи како би се искористила главна паша - мада прогнозе опет нису оптимистичне...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #121 poslato: Jun 04, 2023, 22:13:43 »
Ето, урађеном послу мане нема... Нек је са срећом.
Милане, изаћи ће оне на оплодњу када процене да је најбоље за њих. Немој да се бринеш.
Зоки, био си у праву...Хвала ти на речима охрабрења и подршке, што у овој теми што у пп.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #122 poslato: Jun 10, 2023, 13:27:51 »
Јуче прихрањени нуклеуси са по 1л сирупа, багрем био у пуном цвету... био, јер је увече пао град/лед и поприлично га омлатио. Ухваћено преко 50 стршљенова, па су флаше/замке освежене.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #123 poslato: Jun 11, 2023, 21:30:28 »
Таква година, шта да се ради. Биће багрема следеће године.  :)
Поздрав свима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #124 poslato: Jun 11, 2023, 23:35:46 »
Луда година што се тиче времена, званичне информације кажу: после хладног и кишног априла, на мојој локацији је и пети месец био веома кишовит - изузев 2007 и 2014, ово је био мај са највише падавина у последњих 35 година. Иначе данас сам само прихранио нуклеусе, са по 500мл сирупа.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #125 poslato: Jun 24, 2023, 12:32:02 »
Пре три дана (дугодневница и први дан лета) сам додао други наставак са 8 сатних основа код три роја која су били на 6 рамова легла. Можда је било рано, али због предстојећих обавеза морао сам то да урадим тада. У горњи наставак (на топло) сам пребацио рам хране и три рама легла (уместо њих ставио основе у плодиште). Оба наставка сада имају по 9 рамова, а и леето сам им проширио на 7цм.

Последњи формирани нуклеус нема легла још увек иако је матица изашла, па је вероватно питање дана када ће пронети у већ спремне ћелије. Десетак пчела на суженом лету су се понашале као да нешто извлаче из кошнице, можда терају матку на оплодњу, а можда избацују неки отпад, не знам... За сваки случај (ако је млада настрадала) ставио сам један затворен матичњак између сатоноша.

Код плаве старке је било два рама са по неколико затворених матичњака па сам то искористио да направим још два нуклеуса (укупно са по 7 рамова = 1со + 2рх + 4рл). На име тога је из четири старке у просеку узето по рам хране и два рама легла, а убачене основе у замену. Код две старке (беле и жуте) сам и превешао 1рзл у медиште. Сва плодишта старки су добро окупана нозевојем и војвиром, као и нуклеуси нозевојем.

Мало ме брине како ће се понашати толике основе (38) које сам убацио јер је тог и наредних дана била баш велика спарина и врућина (јуче измерено 38° у хладу). Али шта је ту је, сада ћу имати мање времена за пчеле па сам покосио око пчелињака, освежио појилице, прихранио све са 0,5л - па дан после проширене ројеве са по још 1л сирупа 1:1 са нозевојем. Малина, багрем и свиб су прошли, али ливада и дивља купина су у току па пчелице лепо раде, чека се липа...

Остао сам дужан фотографије са пчелињака, али поставићу првом следећом приликом. За месечак дана ћемо видети какви су резултати, пре свега са развојем ројева (ако се оплоде и ове три матице, имаћу десет кошница наспрам две од прошлог пролећа), али и приносом код старки (које сам по први пут оставио на три а не четири наставка, због одузимања легла и кишног времена). Свако добро...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #126 poslato: Jun 29, 2023, 05:33:42 »
Ево мало и фотки од јуче по "просечном" дану овог пролећа/лета. Прихранио проширене ројеве са по 1л сирупа, и плави нуклеус са 0,5л.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #127 poslato: Jul 30, 2023, 21:54:31 »
11. јула сам ставио широка леета код три роја (која су на два наставка) који су "извукли" скоро све основе. Новија три роја сам проширио на комплетно РВ плодиште (са 7 на 10 рамова) јер је у два уочено затворено радиличко легло, а у трећем отворено, правилно распоређено, легло.

У међувремену до данас сам заменио замке за стршљенове (којих нема колико у првом наврату), два пута освежавао појилице (више посећена благо засољена) и два пута прихранио свих шест ројева са по 600мл сирупа 1:1.

Липа је цветала 10-20. јула, али није примећено много пчела. Следећи радови су проширење новијих ројева са другим наставком и цеђење меда код старки, ако буде имало ишта...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #128 poslato: Avgust 08, 2023, 20:03:36 »
 У суботу сам напунио највиши (трећи) наставак са 3, 4 пуна рама из другог наставка и поставио бежалицу између. У наставцима испод бежалице су остали непуни и празни рамови за "смештај " пчела. Сутрадан сам скинуо те пуне највише наставке код све четири старке и оцедио укупно 40 рамова. Увече сам им вратио исте на чишћење.

Рамови су претежно били до пола затворени, мада је имало и потпуно и тек мало затворених. У сваком случају при истресању тих најмање затворених није нимало испадало меда, што значи да је зрео. Притом сам заменио воду у појилицама и прихранио шест ројева са по 600мл сирупа, овог пута без нозевоја због предострожности од грабежи.

Мед је тамно црвенкасте боје, остављен да "одлежи" неки дан пре сипања у тегле. Презадовољан сам приносом од око 20кг по кошници на мом терену (стационар), у овој години (лудој гледајући временске прилике) и по оваквим условима (током маја и јуна од сваке кошнице узето по 6р легла и 4р меда).

Поздрав

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #129 poslato: Avgust 21, 2023, 05:18:57 »
Јуче сам почео припреме за зиму; старке (4) су у одличном стању са по 8рл у плодишту где су добиле по две летвице хербе, у наставке изнад решетке сам груписао по 9 тамнијих, а у вршњим по 8 светлијих рамова. Тако да више ништа не радим са рамовима, само наставцима ротирам места за месечак дана.

Мајски ројеви (3) нису баш у очекиваном стању (знам и зашто, јер сам их због обавеза прерано проширио на два наставка кад су имали тек по 6рл), ипак основе су изградили у два наставка са по 9 рамова. Додао сам им и трећи наставак са 8р (6 основа + 2 тамнија у средини). Два роја имају по 3,4рл у првом и 4,5рл у другом наставку и њима сам ставио по две летвице хербе кроз средину легла. Трећи рој је разочарење са само 4рл у другом наставку (можда сам га требао појачати са леглом из других кошница?) и ту сам ставио једну летвицу.

Јунски ројеви (3) су крцати са 10р пчела и 6,7рл па сам им додао други наставак са 5 тамнијих рамова и 3 основе (оба спрата са по 9р сада). У два роја стављене по две хербе, а за трећи ми остала једна летвица (додаћу следећом приликом).

Све кошнице сам баш добро окупао нозевојем и војвиром, освежене су појилице и замке за стршљенове, осе... Нисам стигао прихрану да спремим и то је следеће на реду....

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #130 poslato: Avgust 29, 2023, 15:32:11 »
Још увек нисам кренуо са прихраном, само сам појилице освежавао јер у последњих 10 дана је било баш паклено - дневне су биле око 35° у просеку, а ноћне температуре нису биле испод 20°.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #131 poslato: Septembar 02, 2023, 21:46:44 »
Стављена прва тура прихране 7:6 у корист шећера са мало преко 200мл нозевоја, укупно око 11л сирупа или мало преко 1л по кошници.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #132 poslato: Septembar 10, 2023, 21:58:18 »
Јуче и данас прихрањено свих 10 друштава са по 1л сирупа (7:5) са додатком нозевоја. Појилице су освежене, као и замке за осе и стршљенове (којих има тек понеки уловљен).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #133 poslato: Oktobar 25, 2023, 16:21:29 »
Одавно се није писало, ал' се урадило што шта... Иако је септембар био "летњи" (после 2011, други најтоплији у последњих 30 година), 17. септембра сам прихранио са по 1,2л сирупа (3:2 за шећер), да би 28. одрадио последње веће радове за ову календарску годину.

Тад сам извадио матичме решетке и херба-стрип летвице (после 38 дана), препрскао све наставке и са нозевојем и војвиром, и посложио их у зимску конфигурацију (плодиште на врху; испод тамнији рамови; а светлији рамови и основе на подњачи). Значи свих 10 кошница је зазимљено на три наставка, с' тим да је само други наставак окренут "на топло".

Код свих је остављено летње широко леето, а што се тиче броја рамова по наставцима (од подњаче ка горе): четири старке = 8+9+10; три мајска роја = 8+9+9; три јунска роја = 6+9+9. И тог дана као и сутрадан су све прихрањене са по 1,2л сирупа (3:2) са нозевојем.

30. септембра и 12. октобра су добиле по 1,1л мало гушћег сирупа (8:5), да би 15. октобра завршио са прихраном са по 1,2л (9:5). Не практикујем тако касно да их прихрањујем, али је и прва половина октобра била топла са дневним/ноћним температурама од 25°/15°.

Како год, све су добиле укупно по тачно 10л сирупа са нозевојем, а третман против варое (поред хербе и војвира) сам завршио 18. октобра димљењем брстивар папирићима. Замке за осе и стршљенове су редовно одржаване, али скоро да није ни било "улова"...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #134 poslato: Novembar 13, 2023, 20:16:47 »
Од ових 4 можеш слободно да разројиш и идеш на 20 али су то велика улагања и обзиром да немаш неког ко ти помаже и ко те учи и неког ко ти не би дао да погрешиш онда је боље да ове сезоне рашириш на 10. Па полако у следећу сезону да од тих 10 направиш још макар толико.
Хвала Војо на лепим речима и жељама, био би пресрећан кад би од ових 4 стигао до 10 јер сам обезбедио "амбалажу", само је питање "заната"...
Пече се занат... ;) Нека се оствари Војова (или Војина, како се каже?) сугестија и за следећу сезону!!!  ;D