Autor Tema: Maticne resetke za RV/EV  (Pročitano 61282 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #75 poslato: Januar 18, 2014, 14:42:48 »
Војо роде,
Не замери овом мом метру. Знаш то је неки стари, зидарски метар, а ту милиметри и нису баш у винклу!  ;D


Поздрав  :D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #76 poslato: Januar 19, 2014, 01:26:46 »
Ништа страшно и ништа необично.  :D Све је то у оквиру дозвољених пропуста..  ;)

Ниједан кински метар није исти..   :D

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Goran Rajkov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Biserno ostrvo
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #77 poslato: Februar 02, 2014, 22:23:31 »
Poštovani pčelari, jedno pitanje u vezi te plastične MR. Sa obzirom da je 0,6mm debljine i da svoju težinu nosi samo po spoljnom okviru, a da je to plastika podložna deformisanju, a postoji potreba da je udaljena od satonoša 5mm da li se neće dešavati da joj na primer sredina padne na satonoše jer se recimo od toplote isteglila ili deformisala ili otkud ja znam šta desilo sa obzirom da je samo 0,6 mm debela ? Ima li neko iskustvo u tom pogledu ?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #78 poslato: Februar 02, 2014, 22:46:56 »
Ne bi trebalo da puno padne na satonoše. Nisam ih ja koristio, ali moj brat jeste. Kupio je oko 200 tih rešetki u Poljskoj krajem osamdesetih. Tada je to tamo bilo skoro džabe.

Pčele uglavnom izgrade "merdevine" (saće kojim povezuju rešetku za satonošu) i nema istezanja. Samo, moraš paziti kada sklanjaš tu rešetku, jer saće bude prilično jako i može se oštetiti pri naglom povlačenju. Kada sklanjaš rešetku sa plodišta, praviš oprezne pokrete levo desno, dok saće ne popusti.

I za te rešetke bih ja lično koristio ram sa letom (ako ne koristiš otvore na nastavcima). Ovo kažem, jer moj brat to nije koristio, ali mu je 1999 bio potopljen pčelinjak. Voda je bila par dana do četvrtine prvog nastavka. One koje su našle prolaz tamo gde se nastavak malo rasušio nisu imali većih problema (ali to je bilo par društava, jer su nastavci uglavnom bili dobri). Za ostale je bilo uglavnom tragično.

Pored toga, mogu se koristiti i za više namena, ako imaš ram sa letom.

Naravno, ovo zavisi i od pravilne izrade košnice. Ako nemaš potreban zazor između rama i ivice nastavka od ~10 mm, već su rešetke u ravni sa satonošama (odnosno preblizusatonošama), zalepiće ih propolisom preko cele površine, gde mogu da priđu.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Goran Rajkov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Biserno ostrvo
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #79 poslato: Februar 03, 2014, 19:09:33 »
Hvala na odgovoru, poručio sam da mi se napravi ram matične reštke sa letom tako da će to biti u dobroj funkciji sa tom rešetkom. Pošto sam ja početnik u pčelarenju sa svoji 46 godina imao bih još jedno pitanje, tamo gde ću pčelariti je blizu reka sa stajaćom vodom i ima trske i tu svake godine kada selo ima para prskaju komarce iz aviona, najave oni to a ja ću imati problem da sakupim pčele u košnice i zatvorim dok to ne prođe, takođe i prilikom prskanja voća. Video sam da ima da se kupe plastične Bežalica za leto-skupljač pčela kod kolege Todosića ali kaže mi jedan mlađi pčelar iz sela da to ne funkcioniše. Kako to da uradim kada bude bilo potrebno ?

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #80 poslato: Februar 05, 2014, 16:07:54 »
                  Sole, da li bi poturanje neke lajsnice od oko 5 mm izmedju plast. resetke i satonosa po sredini ,da drzi to rastojanje
pomoglo da ne lepe resetku?


                   Pozdrav.


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #81 poslato: Februar 08, 2014, 22:09:24 »
Hvala na odgovoru, poručio sam da mi se napravi ram matične reštke sa letom tako da će to biti u dobroj funkciji sa tom rešetkom.


Ram rešetke bi trebao da bude malo složeniji od običnog sa običnim pravougaonim letvicama. Plastična rešetka se obično nakuje celom površinom letvice koja se oslanja na zidove nastavka i to može biti neugodno. Propolis zna da bude kao lepak i može doći do kidanja delova rešetke. Uradio sam na brzinu, da se vidi kakav bi trebao biti poprečni presek letvica rama rešetke. Kažem, malo je složenija, ali se izbegava lepljenje same rešetke za površinu zida košnice. Jednu stvar zamalo da zaboravim: leto koje se urezuje bi trebalo da se ureže glodalom - dužno uz letvicu i da nema pravougaoni oblik na krajevima leta. Ako ima "oštre" završetke tada se lakše lomi. Mada, ne znam kakva je konstrukcija tvog rama.


Pošto sam ja početnik u pčelarenju sa svoji 46 godina imao bih još jedno pitanje, tamo gde ću pčelariti je blizu reka sa stajaćom vodom i ima trske i tu svake godine kada selo ima para prskaju komarce iz aviona, najave oni to a ja ću imati problem da sakupim pčele u košnice i zatvorim dok to ne prođe, takođe i prilikom prskanja voća.
 


Kada se prskaju komarci u selima, to može biti vrlo opasno. Upravo zbog ovoga što kažeš: kada selo ima para. To znači da količina novca utiče i na sredstvo koje se koristi. Obično tu budu sredstva tipa malationa (jer je ajkon skuplji) i ti insekticidi su opasni, šta god da uradiš.

                  Sole, da li bi poturanje neke lajsnice od oko 5 mm izmedju plast. resetke i satonosa po sredini ,da drzi to rastojanje
pomoglo da ne lepe resetku?

Mogu se staviti lajsne, ali će pčele i za njih da lepe propolisom i kod nepažljivog rada može doći do oštećenja pojedinih okaca rešetke. Najbitnije je da se pažljivo skida rešetka. Tako da mislim da ne treba ništa koristiti.

Izvini, nisam odmah video pitanje i malo kasni odgovor.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Goran Rajkov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Biserno ostrvo
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #82 poslato: Februar 13, 2014, 08:56:23 »
Ako sam dobro shvatio iz tvog crteža rama matične rešetke, matična rešetka će ležati na donjem nastavku a ram ga neće pritiskati nigde (svuda u krug na sve četiri strane), nego će ga samo poklopiti ? Ako je tako, koliko je dubok urez u ramu MR ?
Ram sam dao da mi se napravi kao po crtežu iz ove teme. Stavio bih sliku ali ne vidim kako to da uradim ovde.
Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #83 poslato: Februar 13, 2014, 12:56:13 »
Kolega Gorane, ovde na forumu ima tema "Nacrti delova". U njoj imaju nacrti rama matične rešetke u skečapu, a ja sam postavio i slike delova. To se nalazi na ovom linku na stranama 2 i 3: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=10.15
Pozdrav.


Van mreže nikolatodosic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
    • pcelarbnt
  • Lokacija pčelinjaka: Dračić,Valjevo
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #84 poslato: Februar 13, 2014, 17:44:39 »
Kod upotrebe PVC maticne resetke nije pozeljan nikakav ram. Takodje nema nikakve potrebe za lajsnicom po satonosama, jer sama folija ima svoju krutost i ne pada na satonose. Njena prednost je sto zadrzava propisano odstojanje od satonose, do donje letvice gornjeg rama .

Postavljanjem PVC resetke u ram, najcesce se poveca odstojanje od MR do donje letvice rama, sto za posledicu ima povecanju izgradnju zaperaka i dodatne probleme pri skidanju.

Van mreže Goran Rajkov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Biserno ostrvo
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #85 poslato: Februar 13, 2014, 19:23:58 »
Kolega Sveto, pa po toj šemi i slici sam i poručio ram MR.
Kolega Nikola meni su rekli da je ram MR potreban jer trutovi (kao ni matica za koju ni ne želimo to) ne mogu da se kreću kroz gornje nastavke, pa je potrebno zbog trutova staviti ram MR sa letom kako bi oni mogli da se kreću a ujedno i pčele to leto mogu da koriste. Ili sam ja tu celu priči pogrešno razumeo ?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #86 poslato: Februar 13, 2014, 19:38:57 »
Dobro si razumeo. Ko ima rupe na nastavcima ne treba mu ram za matičnu rešetku. Na slici je jedna moja EV, ona ima rupu na svakom nastavku. Po potrebi se otvaraju ili zatvaraju. Pozdrav.

Van mreže Goran Rajkov

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Biserno ostrvo
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #87 poslato: Februar 13, 2014, 20:35:57 »
Meni je lično praktičnije da imam ram MR koji mogu kada mi ne treba, jednostavno da uklonim zajedno sa MR, nego da otpušavam i zapušavam rupe na nastavcima. No, to je već stvar lične odluke svakog pčelara.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #88 poslato: Februar 13, 2014, 22:36:43 »
Ako sam dobro shvatio iz tvog crteža rama matične rešetke, matična rešetka će ležati na donjem nastavku a ram ga neće pritiskati nigde (svuda u krug na sve četiri strane), nego će ga samo poklopiti ? Ako je tako, koliko je dubok urez u ramu MR ?
Ram sam dao da mi se napravi kao po crtežu iz ove teme. Stavio bih sliku ali ne vidim kako to da uradim ovde.
Pozdrav

Ne mogu puno da pišem, jer sam stigao do 225 (gornji :D), onako iz čista mira.

Postaviću skicu poklopne daske, koja je rađena u Paint-u, po tom principu. Ja ram za rešetke radim malo drugačije, jer koristim žičane rešetke.

Deo pri dnu letvice, gde bi trebalo da bude rešetke je kod mene 5mm, jer se koristio lesonit (s obzirom da su skice za poklopnu dasku). Nove poklopne će biti delom leksan, a delom laminat. Kod tebe bi taj skinuti deo trebao da je najviše 1mm.

Moji ramovi su visine 20 mm. Ti bi trebao imati 16 mm. Kada urežeš za debljinu rešetke 1mm, ostaje ti 15 mm. Leto može biti 6,5 do 7 mm.

Leto urezuješ kao na skicama koje je Sveto linkovao. Onaj dodatak na letu je suvišan. Nigde ga ne koristim. I leto od 150 mm je preveliko. 100- 120 mm, najviše. Imam i veća i manja leta i manja su nešto bolja. Ali to je opet tvoja odluka: veće možeš suziti, ali manje ne možeš proširiti :).

Širina letvica je bi bila 35 mm, a visina 16 mm, ukupno. Po širini, 20 mm je oslonac, a 15 je prostor za pričvršćivanje rešetke. Bolje je koristiti tvrdo drvo. Obično preporučujem bagrem, jer je kao čelik. Ali kada se koristi plastična rešetka, nije dobar. Ram hoće da odrađuje (da se krivi) i to krivljenje "usmeravam" na unutra (određivanjem prema godovima). Kada udari u rešetku, staje odrađivanje. Plastičnu bi verovatno izvijao. Mada bih se ja odlučio za bagrem i koristio u ovom slučaju (za plastične rešetke) središnju letvicu, koja sprečava odrađivanje bočnih letvica. Ali ne mogu biti siguran šta bi se desilo, pa to reši sam.

Kada se napravi ram od tvrdog drveta, svi uglovi se samo blago obrade turpijom za metal, da ih nož ne zacepljuje pri radu. Ja sve spojeve prvo razbušujem burgijom malo tanjom od ekserčića i tek onda zakivam eksere. Npr. bagremove rešetke na uglovima sam razbušivao burgijom od 1,5 mm, a ekserčić je 1,6 mm. Ovo radim, jer  tanki delovi lako pucaju. Teže je bušiti bagrem nego gvožđe.

Ima malo više posla, ali kada se napravi dobra rešetka, isplati se. Godinama koristim bagremove rešetke i ne primećuje se gde je ulazio nož pri razdvajanju od nastavka.

Naravno, na tebi je da se odlučiš. Može i bez rama, ali moja preporuka je koristiti ram. Napisao sam i zašto: zbog udvajanja društava, zbog problema koje trutovi prave neko vreme, zatim može biti priručna i privremena podnjača, ako se ispod stavi neki materijal (najbolje lim) itd.

PS

Što se tiče trutova, oni se mogu kratko vreme zadržavati iznad rešetke gde nema legla (ili ako se još izležu sa ramova). Kasnije više ne idu u medišta. Po pravilu, njihovo mesto je u plodištu.

Skice nisu neke, ali možda mogu poslužiti. Pripazi na greške koje su moguće na crtežu. Takođe, razmera nije primerena, jer je to ipak rađeno u Paintu (skica je prilično "stara"), kao orijentacioni crtež.

Zamalo da zaboravim. Spajanje rama na uglovima za manje visine (u ovom slučaju 16 mm) bi trebalo drugačije rešiti u odnosu na onaj način na skicama.

I naravno, svačiju poštuj, ali "svoju slušaj" - razmisli i odluči šta je najbolje za tebe, u ovom momentu. Kasnije možeš ići na složenija rešenja (i po mom mišljnju bolja), kao što je izrada rama.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rodoljub Stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ćovdin, opština Petrovac na Mlavi
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #89 poslato: April 27, 2014, 15:07:58 »
 
Zdravo. Navescu neka moja zapazanja- mozda nekom budu od koristi, a mozda nekom i dosadna. Imam malo iskustva sa parafinisanom daskom (jedan broj nastavaka sam tako zastitio) pa mogu da kazem da je najbolje da se za ove, a i druge ramove, koriste letvice izrezane od dasaka (naravno da je tvrdo drvvo bolje), koje su prethodno parafinisane, jer je ovo drvo zasticeno od vlage i „ne radi“ pa ne postoji mogucnost da se osteti maticna resetka usled toga. Prosto je naverovatno da parafin izbije skoro svu vlagu iz drveta. Posto sam imao problema sa izradom prvih nastavaka, jer sam stranice obradio i tek posle parafinisanja sklapao. Bilo je dosta nepravilnosti pa sam se cudio otkud toliko netacnosti u rezanju. Druge nastavke sam pravio tako sto sam dasku obradio, ali ostavio 5 mm nadmere po sirini i lepo to obelezio na dasci. Nakon parafinisanja imao sam utezanje drveta od 1 do 3 mm (na 205 mm). Moram da naglasim da je drvo (daska) bila dobro suva. Pitao bih i za misljenje. Kako bi bilo da za ram MR, koji bi imao falc iznad nje, dok stoji oslonjena na dve bocne strane nastavka, prikucamo metalnu MR i na taj nacin je ucvrstimo. Na taj nacin ne bi se povecao prostor od MR do satonosa ili donje letvice pa nebi bilo izvlacenja saca u tom prostoru. Drugo je vezano za plasticnu maticnu resetku. Moj prijatelj mi je na to ukazao i planiram da probam. Imam metalne MR i dve plasticne, ali knap za RV nastavak. Moj prijatelj kupuje MR za LR kosnicu (mada se moze kod Todosica naruciti po zeljenoj meri), tako da jedan deo (9 mm) viri izvan nastavaka. Ovaj deo je preforiran i on sluzi kao poletaljka. Znaci samo postavljanjem ove MR na nastavak i rama sa otvorom za leto na nju, dobijamo ono sto nam je potrebno. Ja sam mislio da ovaj deo koji je napolju, a koji pod uticajem sunca brze propada, ovlaz  ofarbam, kako bih uvek njega tako postavljao, a ujedno imao jasnu poletaljku, koja iz razloga sto je perforirana ne zadrzava vodu.
 
Pozdravljam sve na forumu.