Autor Tema: Rojenje  (Pročitano 12923 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dean Đurić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rab, Hrvarska
Rojenje
« poslato: April 30, 2013, 18:43:46 »
Poštovani kolege,
moje pitanje glasi. Jeli moguće, i dali je dobro, nakon prvog roja koji je izašao spriječiti daljnje rojenje? Naime danas je izašao prvi roj i spremio sam ga sigurno u košnicu. Volio bi da se mlada matica izleže u košnici iz koje je izašao i da ostane na tome. Koji je najbolji način da to bude tako?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rojenje
« Odgovor #1 poslato: Maj 01, 2013, 23:16:54 »
Kolega, nisam primetio tvoje pitanje na vreme i možda odgovor nema više smisla. Ako je izašao prvi roj (i ako je to pravi rojevi nagon, a ne tiha smena matice), vrlo verovatno je da će se društvo dalje rojiti. Sledeći rojevi su slabiji, ali i ono što ostane nije neka sila.

Da bi sprečio dalje rojenje, morao bi pokidati sve matičnjake (one koji su zatvoreni). Ako ima neki matičnjak koji je otvoren, mogao bi ostati (ali jedan-dva, najviše). Princip je da matica koja se izleže iz matičnjaka nema "odziv" odnosno "odgovor" drugih matica. Tada se neće dalje rojiti i ponaša se kao društvo bez matice. Taj mladi nezatvoreni matičnjak je neka vresta rezerve, ako matica neuspe da se spari. Ako uspe, ona će ga sama porušiti. Naravno, ne bi valjalo da društvo ima premalo prostora i da pčele osećaju teskobu.

Može biti izuzetaka, i može se izrojiti ponovo ali ovo uglavnom „pali“.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dean Đurić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rab, Hrvarska
Odg: Rojenje
« Odgovor #2 poslato: Maj 02, 2013, 11:20:53 »
Hvala kolega, vodeći se logikom tako sam i ja otprilike mislio da bi trebalo napraviti, ali u nedostatku iskustva nisam se htio upuštati u to. Tako ću napraviti, hvala na savjetu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Rojenje
« Odgovor #3 poslato: Maj 02, 2013, 13:40:25 »
Да ли је неко пробао ово:
Шта ће се десити ако кошницу са много пчела и матичњацима, личи да ће да се роји, однесем 20м даље а на њено место ставим другу, сличну, два наставка са саћем, углавном празним, има пар кила меда у саћу?
Да ли ће се друштво поделити? где ће стара матица?

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Rojenje
« Odgovor #4 poslato: Maj 02, 2013, 21:18:45 »
Kolega Rajko ako to radiš, onda u košnicu koju staviš na staro mesto, stavi jedan ram sa leglom i maticom iz pomerene košnice a onu što pomeriš 20m dalje, možda će se rojiti, ako je debelo ušla u rojenje. Meni se dešavalo da društvo koje oće da se roji, razdelim na tri četiri aplegera, ostavim im po jedan matičnjak i kad se matica izlegne , apleger se lepo izroji.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rojenje
« Odgovor #5 poslato: Maj 02, 2013, 22:11:40 »
Može, Rajko to često radim. Ja sam uvedem društva koja mi odgajaju matičnjake do rojevog nagona koji je teško prekinuti. Prenesem plodište a ako tu ima puno legla i polumedište sa pčelama.

Ali ovde je već drugačije. Roj je već izašao. Kada se prenese košnica sa preostalom pčelom, pitanje je koliko će tu ostati pčela koje se mogu brinuti o društvu.

Pre izlaska prvog roja prestaje svaki rad i pčele su dan pre u bradi na letu. Nakon izlaska roja, društvo je aktivno na letu. Tako da će dobar deo pčela da se vrati na staro mesto. Pri povratku pčela, uvek je pitanje kako se te pčele ponašaju prema postojećoj matici (ili maticama). Povratak pčela na staro mesto nije kratkotrajan. Ovo traje nekoliko dana. Tako da se matica na starom mestu dugo i čeka da pronese.

Moguća je podela društva tako da se dobiju manje oplodne jedinice. Ali to ne daje sigurnost da će prestati rojevi nagon. Opet se puno pčela vrati. Tako da u njoj ne sme biti ni jednog matičnjaka. Zato ja sklanjam plodište sa starom maticom. Bolje je porušiti matičnjake, kada se plodište pomera ali ja za to nemam vremena. Uglavnom ih one same uništavaju, kako gube pčele.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Rojenje
« Odgovor #6 poslato: Maj 03, 2013, 10:17:24 »
Dragane, meni se dešavalo ovako: vidim društvo ima podosta zrelih matičnjaka, nađem mathcu i sklonim je sa ramom sa strane, onda na mesto gde je bilo društvo stavim nastavak i u njega 9 rama sa pretežno zatvorenim leglom i na svaki treći ram ostavim po zreo matičnjak. Posle toga stresem na tih 9 rama koji su malo razmaknuti, pčele sa ostalih ramova gde nema legla, zatim uzmem po tri rama od tih 9 i raspodelim ih u petoramne nukleuse gde dodam još dva rama sa hranom i nukleuse zatvorim. Na staro mesto vratim maticu sa preostalim leglom i to je ok. Nukleuse odnesem kod ćaleta oko 3km od mene i gle čuda, posle tri ili četiri dana, ćale me zove da ima roj u bašti, odem da vidim i gle čuda, nađem skoro prazne aplegere, verovatno se sve izrojilo a na starom mestu matica normalno radila i nije se izrojila. Gde sam pogrešio? Kolega srećan ti uskrs. Nadam se da se nisi uvredio što sam te u jednoj poruci oslovio Šole. Pozdrav, Jani

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rojenje
« Odgovor #7 poslato: Maj 03, 2013, 22:06:10 »
Jani, greška je čekati da se rojevi nagon zaustavi (npr. ako je u tom cilju povećan prostor ili dodate osnove). Nema čekanja. Kada je godina takva, sa dobrim  periodičnim unosom i mogućnostima da pčele „odmaraju“ par dana (zbog kišovitog, ali ne baš hčadnog vremena) i pri tome se obilno hrane polenom, rojenje se ne može zaustaviti.

Pretpostavljam da si na košnicu u rojevom nagonu tokom uobičajenog pregleda i da nisi ranije znao da je u takvom stanju. Najbolje je ako se podeli, kao što si ti uradio. Ali svaki deo košnice mora da oseti „siromaštvoo“ i ne sme da ima više od jednog matičnjaka. „Siromaštvo" podrazumeva malo hrane (tek da preživi) i ne sme da ima puno legla koje treba da se izleže ubrzo. Ako si stavio samo jedan ram zatvorenog legla, pčele izležene iz njega zauzimaju 2-3 ulice.

Pisao sam o tome odavno (na drugom forumu). Moj brat je tako radio. Odvajao je takve trodelne oplodnjake da su brade bile do zemlje. Nije ništa čudno, osim to što su postolja visoka skoro pola metra. Rojili su se, a poneki i dva puta.


Ako se pojavi višak legla pri odvajanju oplodnjaka-nukleusa (pretpostavljam da i apleger ima to značenje – nisam do sada sretao taj izraz), to leglo je bolje pridodati nekom slabijem društvu.

Da ponovim, odvaja se slabiji oplodnjak, sa samo jednim matičnjakom i sa malo hrane. Naravno, prati se i kakvo je vreme, da ne strada od gladi. Kada kažem malo, to ne znači 100 grama. To bi bilo samo jedan ram sa venčićem hrane i doviđenja.

I kao što si ranije rekao, moguće je rojenje uvek, jer društvo može biti u rojevoj groznici i svaki podsticaj koji deluje na rojenje, može ga izazvati. Zato se trudimo da u ovom slučaju malo više otežamo pčelama.



PS
Hvala kolega na lepim željama.


 Naravno da se nisam uvredio. Tako me zovu oduvek. Prijatelji me zovu tako, a ti to svakako jesi.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Rojenje
« Odgovor #8 poslato: Maj 04, 2013, 05:49:23 »
 Kolega, hvala i drago mi je što sam stekao još jednog prijatelja. Daće bog da se i uživo upoznamo. Pozdrav

Van mreže nikola rajic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • 060-7 33 00 30
  • Lokacija pčelinjaka: kucevo
Odg: Rojenje
« Odgovor #9 poslato: Maj 16, 2013, 14:06:14 »
dobar dan svima, zeleo bih svima da se zahvalim na savetima jer su mi dosta pomogli...
da predjem na stvar ja sam pocetnik imam 9 bas jakih drustva i 4 cetri prazne kosnice, dobro sam prosao sa bagremom i sada me zanima kako da izrojim 4 roja... zamolio bih vas za pomoc...

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Rojenje
« Odgovor #10 poslato: Maj 16, 2013, 18:18:15 »
Док чекаш одговор некога искуснијег, рећи чу ти шта се мени, као почетнику, чини најједноставније: таранова даска.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Rojenje
« Odgovor #11 poslato: Maj 17, 2013, 00:20:26 »
U pravu je Rajko, pod uslovom da imaš neka društva u rojevom nagonu, ako i nemaš, a kažeš da su baš jaka, verovatno ćeš uskoro imati, tada odradi odvajanje roja sa Taranovljevom daskom, to je roj sa starom maticom koga smestiš u novu košnicu zajedno sa jednim ramom legla, a ono što ti ostane u staroj košnici razdeliš na nekoliko nukleusa tako da u svakom nukleusu imaš ram legla na kome imaš jedan ili dva matičnjaka, ram legla bez matičnjaka ili više takvih ramova, ram sa medom i pergom i možeš dodati i jednu satnu osnovu i ostaviš ga dok se matica ne izvede i spari. U zavisnosti od toga koliko takvih nukleusa formiraš imaćeš mogućnosti da ih razviješ do kraja sezone u normalna društva (npr možeš ih kasnije pojačati sa nekim ramom legla iz osnovnih društava) i na taj način formiraš četiri nova društva koliko si i želeo a ostatak nukleusa ti kasnije može poslužiti za spajanje sa osnovnim društvima u cilju zamene matica novima. Možda neko ima bolju ideju?

Van mreže nikola rajic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • 060-7 33 00 30
  • Lokacija pčelinjaka: kucevo
Odg: Rojenje
« Odgovor #12 poslato: Maj 20, 2013, 13:10:33 »
hvala vam na odgovoru ... ipak je to jos uvek komplikovano za mene moracu naci nekog da mi pokaze... hvala vam najlepse na pomoci..

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Rojenje
« Odgovor #13 poslato: Maj 23, 2013, 19:16:50 »
Konačno sam naselio svoju prvu rodnu voju rojem prvencem,koji je izašao iz društva smještenog u fioku.Još četiri rodne voje spremne čekaju prirodne rojeve. Nadam se da će i drugi brzo puna je pčela i meda.Krenulo je! Slijedi par fotografija:

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Rojenje
« Odgovor #14 poslato: Maj 23, 2013, 19:18:48 »
Moja fioka i druge slike: