Autor Tema: Багрем 2019 - е  (Pročitano 18257 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #15 poslato: Maj 03, 2019, 17:06:31 »
tako je nazalost i ovde. hladno vrijeme, ne medi izgleda

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #16 poslato: Maj 04, 2019, 21:43:37 »
Odvežene na bagrem, polako se otvara ali bez mirisa, jutros pčele ljute očito da ne medi... ☹️

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #17 poslato: Maj 04, 2019, 23:54:35 »
Bagrem u mom pcelinjaku...

Van mreže Marko Brkic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Deliblatska peščara
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #18 poslato: Maj 08, 2019, 17:33:38 »
Pozdrav od mene posle nekog vremena... Sa jedne od prosle godine sam porastao na tri kosnice  ;D

Imam jedno pitanje. S obzirom da su mi kosnice u Deliblatskoj pescari i oko imanja su doslovno hiljade stabala bagrema, sta mislite da li one svakako mogu nesto izvuci ove godine bez obzira na ove kisne i hladne dane? Ako je to neki parametar, pcele su izrazito mirne, izlaze i po kisi i po vetru... Bukvalno mogu da stojim ispred kosnice bez opreme i nece obracati paznju na mene, sto mi govori da mozda ima unosa. Jel zna neko od iskusnijih kolega da li icemu da se nadam ili da cekam lipu (koje takodje ima u okolini bas puno).

Takodje, u okolini je puno i livada sa beskonacno puno livadskog cveca, vidim ih da jako tesko slecu na leto jer su preteske... Nekako sam ipak optimistican :)

Medno.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #19 poslato: Maj 11, 2019, 20:11:13 »
Kod mene, na privremenom pcelinajku na 260mnv veceras prci put zamirisao bagrem, ali prekasno...nocas ili sutra kisa, i tako naredna tri dana...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #20 poslato: Maj 12, 2019, 06:27:53 »
Svi smo u slicnoj situaciji, predhodna dva dana su isle na bagrem i bilo je unosa, za nih sigurno ima, tako da sa te strane ne brinem. Pregledao sam juce madista, treci nastavci imaju veoma malo meda , na tri centralna rama, medjutim srednji nastavci su fino popunjeni , nekih sedamdeset posto. Izrotirao sam nastavke i neka cekaju da prodju najavljene kise, inace bagrem prolazi.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #21 poslato: Maj 12, 2019, 11:06:10 »
      Јуче сам обишао пчелињак у Делиблатској пешчари. Багрем је тамо тек процвет и наредних недељу дана било би ударно што се тиче уноса, да није најављених кишовитих дана. Видећемо да ли ће нешто остати после кише. Иначе јуче су пчеле лепо радиле на багрему и почеле да уносе нектар.
   Поздрав.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #22 poslato: Maj 14, 2019, 09:49:28 »
Juce po losem vetrovitom vremenu proverio neka sumnjiva drustva a stanje alarmantno po osam do deset db ili lr ramova uglavnom poklopljenog legla perge ima al meda a ni nektara ni kap! Intervenisao odmah uvece sa po litar pelinovog sirupa.zato kolege oprezI proverite stanja sto ppre.nakon mog dolivanja celu noc I jutro lilo kao iz kabla.oblacno I dalje sa sitnom kisom sada.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #23 poslato: Maj 14, 2019, 21:16:55 »
Ја сам још у суботу почела са сирупом.
Рекоше за викенд лепо па ћу тада направити контролу.
Леп поздрав...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #24 poslato: Maj 15, 2019, 08:44:33 »
Lose, bas lose ove godine. Posle lepog unosa i vrcanja uljane repice, sreca pa sam i u medistima ostavljao nesto meda, ovo je alarmantno. Citam izvestaje kolega iz regiona, kosnice suve, matice prestale sa zaleganjem, ramovi puni starog legla. Juce jedan kolega kaze da je u svim kosnicama nasao rojeve maticnjake ali bas u svim. Jake kosnice sa masom pcela ali bez hrane. Praksa nas uci, da u kosnici mora biti min. osam kg hrane u svakom momentu za normalno funkcionisanje drustva i zajednice.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #25 poslato: Maj 15, 2019, 16:41:22 »
Kod mene bagrem juce i danas poceo da cveta. Ako vreme bude posluzilo barem malo nadam se solidnoj pasi, po prognozi jos sutra i prekosutra lose vreme a posle se kao prolepsava, ako pogode mozda i bude nesto od bagrema ove godine. Vlage ima dovoljno samo da malo ugreje i trebalo bi da zamedi.

Van mreže Novković Željko

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #26 poslato: Maj 15, 2019, 22:08:14 »
Kod mene u Zrenjaninu bilo je pre ovog zahladjenja i kise unosa jedno dva dana.... Radile su i nekog svezeg nektara je bilo, ali sve sto su unele su potrosile vrlo brzo. Danas sam morao izvrsiti pregled na dve kosnice i stanje sa hranom je katastrofa. Na bocnim ramovima skoro nista.. jedva mali venac iznad legla. Prihranjivao sam ih dan pre ovih kisa i tog sirupa ima jos u tragovima. Moracu u vecoj kolicini prihraniti koliko sutra ili za vikend ako malo otopli. Ove godine sam se pozdravio sa bagremom i iskoristio priliku pa napravio rojeve. Posto mi je druga godina sa pcelama , imam ih sedam i od toga sam napravio jos sest rojeva. Sada sam na baksuznih 13. :) Nadam se samo da ce naredni period posluziti da ih razvijem do suncokreta kako treba.
Bbbzzzzzzzzzzzzzzz........... 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️....🐝🐝🐝🐝🐝

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #27 poslato: Jun 10, 2019, 08:20:37 »
U mom kraju je bagrem otvorio izmedju 5 I 10 maja kako gde u zavisnosti od osuncanosti parcela ali.....dobrim delom je bio izmrzao narocito na parcelama duz potoka I recica a na vecini je bio sa upadljivo manje cvetova.Na visim suncanim mestima je imao dosta cveta ali malo nektara.Kad se to poveze sa kisom I vetrom rezultat je da su kosnoce koje su vec presusile krajem aprila a drustva spasena prihranom,skocile na vagi u proseku po 4 do 6 kg kako koja.Naravno da o vrcanju nije bilo govora.Jedina sreca u nesreci je da sam uspeo da sprecim pojavu rojevog nagona na svim kosnicama,sem na jednoj Rv koju sam ispustio greskom da ogranicim maticu oko 20 aprila pa je bacila 14 punih ramova legla ostala bez hrane I usla u rojev nagon.Rojev nagon sam izbegao koriscenjem dubokih podnjaca koliko sam imao ili pomocu plitkih ev polunastavaka koji su bili na podnjaci a plodiste je islo na njih pa je takva konfiguracija blokirana Hanemanovim resetkama pa su medista ili polumedista isla iznad a u par sam matice blokirao oznad HR I iznad lr ili Rv nastavka na podnjaci pa ponovo HR I iznad plodista sa maticom.Srecom sve to je uplalilo I uprkos kisnim danima u nizu vecim delom maja nije doslo do rojevog nagona iako je leglo bilo tipa 8 do 10 ramova lr rv ili db jer imam sva ta tri tipa.Ali sve to zajedno u ovakvim vremenskim prilikama donelo je samo taj skroman prinos od 4 do 6 kg iskljucivo za njih.Jedino je dobra strana sto su to sacuvale na kraju pase pa sad sa lepim vremenom livada I divlja kupina pocinju da se vide kao dodatni kilogrami tako da ima sanse za livadu a preseljena drustva na lipu ce valjda takodje nesto uraditi sada uz stabilizaciju vremena.

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #28 poslato: Jun 11, 2019, 10:35:14 »
Багрем је прошао пре неколико дана. Епилог је следећи:
ДБ - ништа;
ЛР - ништа;
Ђерзон - нема за мене;
РВ - мршаво, али у просеку 7-8kg по друштву.
Како смо се надали, добро смо се удали. Поново је РВ бриљирала. Па сада и не баш, али сам задовољан у односу на друге пчеларе који су били на истим локацијама и нису им пчеле донеле ништа. РВ нећу хранити ове године.
  Постоји могућност да ми измешају незатворени део са медом од купине и ливаде, али ме и то брига. Искрено, мед је мед. Хвала.
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Багрем 2019 - е
« Odgovor #29 poslato: Jun 11, 2019, 10:35:14 »
Багрем је прошао пре неколико дана. Епилог је следећи:
ДБ - ништа;
ЛР - ништа;
Ђерзон - нема за мене;
РВ - мршаво, али у просеку 7-8kg по друштву.
Како смо се надали, добро смо се удали. Поново је РВ бриљирала. Па сада и не баш, али сам задовољан у односу на друге пчеларе који су били на истим локацијама и нису им пчеле донеле ништа. РВ нећу хранити ове године.
  Постоји могућност да ми измешају незатворени део са медом од купине и ливаде, али ме и то брига. Искрено, мед је мед. Хвала.
« Poslednja izmena: Jun 17, 2019, 20:58:06 od strane Global Administrator 1 »
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.