Autor Tema: Varoa i testirani preparati za varou  (Pročitano 65383 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #30 poslato: Jul 15, 2016, 15:54:21 »
Kada smo kod brstivara, ja ga koristim od pocetka juna, na svakih deset dana menjam trulex naliven sa 10 ml. inace su paketni rijevi, dokle tako da idem?

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #31 poslato: Jul 15, 2016, 16:35:32 »
Ja bi ti preporucio da prestanes da se igras i da rizikujes, vec da stavis ozbiljan preparat za varou. Iako u njima ne bi trebalo da ima puno varoe posto si kupio samo pcele, varoa u leglu je ostala kod prodavca rojeva, sto je dobro, pa samim tim i njena snaga da se razvije i napadne pcelu je daleeko bila manja.

Van mreže Branislav Tancic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
  • Povratnik u delo pcelarenja
  • Lokacija pčelinjaka: Zaseok Lalesevac, selo Strelac, Babusnica
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #32 poslato: Jul 15, 2016, 18:21:30 »
Zvao sam danas u Ljukovo da pitam koji insekticid stavljaju, kazu nijedan.
Sto se tice pasulja, mecem samo lorber, luk, eventualno vegetu i obavezno alevu papriku!
Hvala
Njam

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #33 poslato: Jul 15, 2016, 18:34:02 »
Dok ne dokazemo suprotno mozemo samo da nagadjamo da li stavljaju ili ne stavljaju, zvanican stav da je prirodan pominju heljdu u sastavu, jak miris navode kao razlog zasto nije pozeljno da se stavlja u vreme medobranja, objasnjenje nije bas ubedljivo,ali dok neko ne uradi analizu mozemo samo da pricamo i koristimo isti samo posle medobranja. Spos bi trebao prvi da sve preparate daje na analizu i saopstava pcelarima sta se u kom preparatu nalazi i kada zaista sme da se koristi, ili ako preparati ne poseduju odgovarajucu registraciju preparata kao lek prijavljuju proizvodjace inspekciji. Zalosno je sto nas bosanci uce kako  preparat pre koriscenja prvo mora da prodje laboratorijsku analizu, slucaj sa ArgusRasom, a kod nas na trzistu bio godinu dve pre toga i niko ni dan dans niti je analizirao Argus niti Herbu niti ce, i tako u krug sto je zalosno!

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #34 poslato: Jul 15, 2016, 20:24:58 »
Zalosno je sto nas bosanci uce kako  preparat pre koriscenja prvo mora da prodje laboratorijsku analizu, slucaj sa ArgusRasom, a kod nas na trzistu bio godinu dve pre toga i niko ni dan dans niti je analizirao Argus niti Herbu niti ce, i tako u krug sto je zalosno!

Kao i Brstivar...sve su to na zalost neregistrovani preparati


Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #35 poslato: Jul 15, 2016, 20:33:30 »
Posto ove druge neznamo i nesto mucaju kad im postavimo.pitanje vezano za sastav, analize i registraciju preparata, pitao bi kolegu Voju zasto sve to nije on uradio za brstivar, samim tim zastitio svoj pronalazak a nama sumnjicavim dokazao da nije to samo secerna vodica, kako se kod mene pokazao u pcelinjaku, vec je to ono pravo i pouzdano stedstvo protiv varoe!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #36 poslato: Jul 16, 2016, 01:23:38 »
Posto ove druge neznamo i nesto mucaju kad im postavimo.pitanje vezano za sastav, analize i registraciju preparata, pitao bi kolegu Voju zasto sve to nije on uradio za brstivar, samim tim zastitio svoj pronalazak a nama sumnjicavim dokazao da nije to samo secerna vodica, kako se kod mene pokazao u pcelinjaku, vec je to ono pravo i pouzdano stedstvo protiv varoe!

Objasnio sam to više puta i na više mesta i na ovom forumu i na nekim drugim. Za sada je registracija Brstivara nemoguće i sigurno će biti još više godina. U Srbiji je jedino registrovana i odobrena upotreba amitraza kao leka protiv varoe.

Probajte da tretirate dimnim topom ili pojačajte dozu pa se nadam da ćete biti zadovoljni dejstvom Brstivara. 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #37 poslato: Jul 16, 2016, 10:23:29 »


Objasnio sam to više puta i na više mesta i na ovom forumu i na nekim drugim. Za sada je registracija Brstivara nemoguće i sigurno će biti još više godina. U Srbiji je jedino registrovana i odobrena upotreba amitraza kao leka protiv varoe.

Probajte da tretirate dimnim topom ili pojačajte dozu pa se nadam da ćete biti zadovoljni dejstvom Brstivara. 




pricate neistine.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #38 poslato: Jul 16, 2016, 11:33:04 »
Prošle godine sam tretirao samo Brstivarom.Ove godine takođe.Kod mene i te kako obara varou,korišćen i na trulexu i dimljenjem na papirićima,na 2 papirića po 10 kapi,tako ja dimimkelektrodimilicom dok ne nabavim top.Moje zapažanje da je efikasniji po suvom i toplom vremenu i da je dimljenje efikasniji metod.Na trulexu slabije deluje po vlažnom i hladnijem vremenu ali i tada ima opadanja varoe.Problem sa trulexom je što jaka društva znaju da ga izgrizu ili izbace iz košnice u roku od par dana,pa se obavezno mora kontrolisati 7 dana kasnije nakon stavljanja šta se desilo,ako je izbačena ili izgrizena,obavezno staviti novu.A ako i nije dobro je dodati ponovo,najbolje novu traku sa još 10 do 12 ml Brstivara.Ja takodje tom prilikom,kad stavljam trulex,obavezno 3 do 5 ml rasporedim direktno na srednjih 6 ramova plodišta na satonoše i razmažem prstom čitavom dužinom tako da MORAJU da prelaze po tome.Rezultat u smislu opadanja varoe je vidljiv već to popodne ako je radjeno ujutro ili sledeće jutro.Moja sugestija je obavezno imati AV podnjače kad se tretira,da bi se videlo opadanje i da se preživele ne vraćaju nazad a uvek ima preživelih i od brstivara i od koraća i od Bee hajv Cleena i od Api Garda i od mravlje i oksalne kiseline i od limunske kiseline.Isprobano i već vidjeno.Ali ako se pravilno koriste i u dovoljnoj količini u odgovarajućim uslovima,blagovremeno,svi ovi prirodni preparati su i te kako dovoljni da kombinovani sa AV podnjačama i te kako varou drže pod kontrolom i da ne dolazi do gubitaka zajednica.To je moje iskustvo,a činjenica je da se i od akaricida kao što je amitraz ili kumaril orto fosfat ili fluvalinat,postepeno javljaju rezistentne generacije varoa i da i te kako može doći do masovnih gubitaka čitavih pčelinjaka.Viđeno kod kolega pčelara.To su moja iskustva i lično otrove ne planiram da stavljam u svoje košnice ni da se ja trujem udišući te pare koje jesu kancerogene i jesu zabranjene i u EU i u USA i mnogim zemljama,kao i upotreba antibiotioka u košnicama.
Što se tiče Herba stripa probao sam jednu turu pre čini mi se 3 godine tokom jeseni i definitivno je obarao varou,ali imam sumnju da je samo biljnog porekla i da nema insekticida,pa ga lično ne koristim više.To je ono što ja radim.Još nešto,bilni preparati po meni traže blagovremenu primenu i više ponavljanja,uvek sa AV podnjačama,jer oni suzbijaju i predupredjuju invaziju varoe i podstiču pčele da se i same čiste i brane.Ni jedno sredstvo nije 100 posto efikasno,a varoa se uvek razmnožava i opstaje,uprkos svemu.To je jako otporan mali gad i ne treba da se čovek opušta .Pozdrav kolegama agro.ing Aca Perić

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #39 poslato: Jul 16, 2016, 13:39:06 »
Meni nista nije jasno, kao spanski da citam, kakvo grickanje truleksa natopljenog brstivarom, sta su ovo narucena pisanija, ja ispade prvi put video pcelu i mislio da je bumbar, takve komentare ovde citam. Ljudi natopio sam traku brstivarom i stavio u kosnicu, pcele joj je prilaze, otvorio peti dan i izvadio osusenu traku truleksa, pcele je nisu takle ni mokru ni suvu, po ovom pisanju ispada da varoa gricka truleks. Uzas, sem bacenog novca ne vidim poentu. Mozda da dodam malo u jelo il koristim za zaprsku jelima brstivar i onda ce sve imati smisla, mozda dodaje jelu posebnu aromu.  Za sve drugo obicna navlakusa!!!!

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #40 poslato: Jul 16, 2016, 14:00:09 »
Gospodine Ranđiću,ponesite 1000 e ako ste spremni da se opkladite,ja jesam pa ću vam scve pokazati.Ako nije tako kao što sam ja pisao,eto na brzinu zaradiste 1000 e,ako jeste kako sam ja rekao,vaših 1000 e ide meni.Imaću svog čoveka sa sobom,a vi povedite vašeg,pa će njih 2 svedočiti i čuvati pare.Mislim da  vi spinujete,to jest da ono što ste napisali je izmišljeno ili ste vi plaćeni od nekoga.Da ste ikad tretirali Brstivarom nakapanim na trulex sami bi ste se uverili.Većina društava u roku od 2 do 3 nedelje potpuno izgricka trulex i izbaci  svo trunje iz košnice,što možete da se lako uverite jer vam većina toga ostane na antivaroznoj podnjači-zajedno sa oborenom varoom.Tako da zamenili ste tezu-vi ste lažov verovatno plaćen od nekoga,a ja sam pre svega agronom iz Poljoprivredne stručne savetodavne službe Srbije i moje ime znači nešto raznim ljudima,a što se tiče Voje Brstine njegova sam redovna mušterija,još od kada je radio sa lekićem za varou na bazi bilja koje se pali i dimi.Taj lekić me je dosta podsećao na tablete za dimljenje na biljnoj bazi iz Niša,Eko varo san,koje sam takođe iusprobao.

Stoji i moje upozorenje da za 2 do 3 dana neka jaka društva znaju da traku sa plodišta izvbace van košnice ili je obore na pod.To se takođe zna desiti i Herbastripu ili Argus Rasu ,Korać štapićima i slično koje sam takođe isprobao.Rezultat je da mislite da ste uradili tretman protiv krplelja a zapravo niste jer je u roku od 2 do 3 dana izbačeno napolje van košnice i eto beljaja.Tu će se varoa nesmetano proširiti.
Ako ste pošten čovek a ne lažov,i ako ste sigurni u vaše iskustvo,stavite 1000 e ako smete.Evo mog telefona ,moj pčelinjak je na Deli Jovan planini 275 km od Beograda.,pa javite se ako imate pare,onako za džabe,neću vam ništa pokazivati.Stojim iza svega što sam napisao.dipl.agro.ing.Aca Perić 064 390 77 52 Pozdrav vama i kolegama,s opaskom da moja opklada važi za svakog nevernog Tomu koji misli da pčele ne grickaju i izbacuju trulex ili Korać štapiće ili Argus Ras i td i koji misle da Brstivar na trulexu ne obara varou.Mogu sve lako dokazati jer sam u par košnica od kojih ne očekujem ništa stavio Korać štapiće pa ćete videti koliko su ih izgrickali za par nedelja,a u većini su trulex trake sa brstivarom.Inače ja sam muškarac od 50 godina,tako da nisam ni bez iskustva sa svim vrstama ljudi,a sa pčelama radim 12 godina.Baš bi mi leglo par nevernih Toma sa po 1000 e da izvučem ovu tešku godinu jer kad kod nas omane bagrem-nema puno leba od meda,a ni od rojeva sem ko ne koristi šećer na džakove što ja ne radim.

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #41 poslato: Jul 16, 2016, 14:40:51 »
Gospodine Pericu lazete i spinujete za male pare, dzaba vama i diploma i sve kad se prodajete za sitne pare. Prvo za argus ras je tacno da ga pcele grickaju, iritira ih njegovo prisustvo u kosnici i trude se sto pre da ga izbace  vani, a trulekspcele ne pipaju i plus se rastvor brstivara osusi za dan dva najvise tri, pa ih vise isti ne zanima. Dakle brstivar sam proba i ne radi ono za sta ga neko prodaje i uzima pare, a vama to ocito smeta ako neko iznese javno, ali i to je vas problem. Za razliku od nekih moj obraz nije djon pa da pisem i izmisljam nesto da bi podrzao nekog zarad neke koristi. Pcele drzim iskljucivo iz ljubavi, kako rekoh ranije skromnih 25 godina, a mogli bi vi da dodjete na moj pcelinja i da ponesete te novce pa da vidimo ko ce dobiti opkladu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #42 poslato: Jul 16, 2016, 15:49:46 »
Gospodine Randjicu,muskarcu kada se uputi izazov on ga prihvati.Ne naziva coveka lazovom bez argumenata,pare u dzep,nazovi Aca a mi cemo sacekati epilog ili doci ako budemo pozvani.... Eto resenja za tvrdnje o brstivaru.

Van mreže Ranđić Vladan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #43 poslato: Jul 16, 2016, 15:58:13 »
Izvolite vi i aca dodjite u moj pcelinjak kao sto sam napisao u prethodnom postu, nemam nista protiv

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa i testirani preparati za varou
« Odgovor #44 poslato: Jul 16, 2016, 16:06:10 »
Da ne bude mnogo Aci 1 000 e i meni 1 000 e,mislim potrosicemo ih mi na pcele, taman da kao pocetnik jos prosirim pcelinjak... Svako dobro......Naravno RV kosnicama...