Autor Tema: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom  (Pročitano 10311 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« poslato: Septembar 01, 2011, 14:57:59 »
Zanima me da li postoji iskustvo vlasnika RV kosnica u dvomaticnom pcelarenju obzirom da ono vodi racionalnijem pcelarenju u smislu koriscenja krova, podnjace itd.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #1 poslato: Septembar 01, 2011, 18:11:22 »
Zanima me da li postoji iskustvo vlasnika RV kosnica u dvomaticnom pcelarenju obzirom da ono vodi racionalnijem pcelarenju u smislu koriscenja krova, podnjace itd.
Kolega Siniša,
Nisam nikada radio dvomatičnim sistemom u RV košnicama.
Mislim da se nikada neće potići rezultat kao kada su u pitanju odvojene zajednice a osim toga mislim da je kod odvojenih zajednica manje radnih zahvata.

I ja bih voleo da čujem iskustva onih kolega koji su radili na ovaj način ako su to radili.
Mada ne mislim da uvodim ovaj način rada čak ni u eksperimentalne svrhe.

Lično mislim da su sposobnosti jedne matice toliko velike da bi mogla da opslužuje dve zajednice.
Ako je to i potrebno u radu sa košnicama koje nemaju previlan prečnik pčelinjeg gnezda u cilju boljeg iskorišćenja paša ovde u radu sa RV i EV košnicama mislim da za to nema nikakve potrebe.

U svakom slučaju voleo bih da pročitam iskustva drugih.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #2 poslato: Septembar 01, 2011, 21:19:56 »
skoro sa svim kosnicama prinosi i rentabilnost rastu pri dvomaticnom pcelarenju jedino zbog dimenzija mozda RV kosnica nebi bila stabilna.
Ima dosta primera i kod nas i u svetu sa farrovom kosnicom dvomaticno pcelarenje koje prinose daje, isto je i sa drugim tipovima mada sa Alpskom i RV nisam cuo da li je neko eksperimentisao.
pozdrav

Uzastopna Poruka: Septembar 01, 2011, 21:43:19
narocito se radi o potrebi da se za rani bagrem spremi jako drustvo sto realno na pcelinjaku kod nas bude 30% kosnica super jakih , dvomaticnih to bi bila vec orijaska zajednica za bagrem.Bagrem je obilan i kratko medi ,a rano stize kao sto svi znamo vec za lipu i suncokret nema potrebe jedna matica dotle razvije pristojno drustvo ali rani bagrem 5-10 maja malo teze.
« Poslednja izmena: Septembar 01, 2011, 21:43:19 od strane admin »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #3 poslato: Septembar 01, 2011, 21:45:06 »
Kolega Siniša, mi u RV košnicama pred cvetanje bagrema imamo maksimalno razvijene zajednice i sa jednom maticom.
Čak se desi ako nemamo trovanje pčela od raznih prskanja voća ili uljane repice da iz RV košnica moramo vaditi višak pčela i legla.

Pčele u ovim košnicama maksimalno iskorišćavaju bagremovu pašu.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #4 poslato: Septembar 01, 2011, 21:48:08 »
ubedio si me ako tako kazes nemam komentara
pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 18, 2011, 02:19:40 »
Vojo,
Je li to znači ovo: dvomatično=dvobriga?
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 18, 2011, 10:44:19 »
Vojo,
Je li to znači ovo: dvomatično=dvobriga?
Pozdrav, svako dobro!

Upravo tako Esade...

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 18, 2011, 15:42:42 »
Vojo,
Drago mi je što se slažemo.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #8 poslato: Jul 12, 2015, 16:55:56 »
Evo da napišem  i ja neki red na ovu temu,pa mozda i dobijem neki savet...Nakon bagremove paše i vrcanja koja kod nas u podkosmajskom kraju nije bila loša mnogi rojevi su iskoristili neke vremenske prilike i neprilike zauzetost pčelara drugim oobavezama i tako je mnogo rojeva  otišlo tj. pobeglo...Nesto se uhvatilo napravljena su nova drustva koja se lepo zdravo i postepeno razvijaju.Ono što sam zapazio u jednom drustvu da kada je nastupio bespasni period a ovde kod nas je upravo taj period poceo sa krajem bagrema jeste da jedno drustvo ima vidno veći unos od drugih koje su na minimumu i pored povremene prihrane.Kada sam otvorio treći nastavak osim punih ramova primetio sam i zalezeno zrelo leglo.U pčetku nisam obraćao pažnju jer sam se rukovodio mislju proizvele su novu maticu jer sam u prvom nastavku video hrpu progrizenih maticnjaka sigurno je roj jedan prethodno otisao a ova mlada matica iz prvog provukla se kroz HR pa zalegla i prvi i   drugi.Međutim juče se odlučim da detaljno baš to društvo pogledam i obeležim matice.I zateknem jednu maticu u prvom nastavku do podnjace i ispod HR koja vredno i uredno zaleze i isto tako drugu koja iznad HR zaleze u drugom i trećem po sistemu gde ima slobodnog mesta.Pčele se ponašaju potpuno mirno niko nikoga ne dira i ne ometa.Sta uraditi ono sto je sigurno jeste da matici iz prvog nastavka postaje tesno.Sta je pametno uraditi jednostavno ovu drugu staviti na podnjacu i napraviti novu zajednicu tj.one su je već same stvorile skupljeni med im podeliti ili pokusati sa experimentom prosirivanja medista i pčele staviti u svrhu postizanja većeg prinosa????Opet kazem to je jedna kosnica u pitanju gde se to dogodilo ostale se ponasaju kao i sve RV..Ne znam zaista sa ovim se prvi put susrećem???I samo da napomenem da je upravo to drustvo(tada sa jednom maticom) u proseku dalo najveći prinos u bagremovoj paši...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #9 poslato: Jul 12, 2015, 23:32:27 »
Evo da napišem  i ja neki red na ovu temu,pa mozda i dobijem neki savet...Nakon bagremove paše i vrcanja koja kod nas u podkosmajskom kraju nije bila loša mnogi rojevi su iskoristili neke vremenske prilike i neprilike zauzetost pčelara drugim oobavezama i tako je mnogo rojeva  otišlo tj. pobeglo...Nesto se uhvatilo napravljena su nova drustva koja se lepo zdravo i postepeno razvijaju.Ono što sam zapazio u jednom drustvu da kada je nastupio bespasni period a ovde kod nas je upravo taj period poceo sa krajem bagrema jeste da jedno drustvo ima vidno veći unos od drugih koje su na minimumu i pored povremene prihrane.Kada sam otvorio treći nastavak osim punih ramova primetio sam i zalezeno zrelo leglo.U pčetku nisam obraćao pažnju jer sam se rukovodio mislju proizvele su novu maticu jer sam u prvom nastavku video hrpu progrizenih maticnjaka sigurno je roj jedan prethodno otisao a ova mlada matica iz prvog provukla se kroz HR pa zalegla i prvi i   drugi.Međutim juče se odlučim da detaljno baš to društvo pogledam i obeležim matice.I zateknem jednu maticu u prvom nastavku do podnjace i ispod HR koja vredno i uredno zaleze i isto tako drugu koja iznad HR zaleze u drugom i trećem po sistemu gde ima slobodnog mesta.Pčele se ponašaju potpuno mirno niko nikoga ne dira i ne ometa.Sta uraditi ono sto je sigurno jeste da matici iz prvog nastavka postaje tesno.Sta je pametno uraditi jednostavno ovu drugu staviti na podnjacu i napraviti novu zajednicu tj.one su je već same stvorile skupljeni med im podeliti ili pokusati sa experimentom prosirivanja medista i pčele staviti u svrhu postizanja većeg prinosa????Opet kazem to je jedna kosnica u pitanju gde se to dogodilo ostale se ponasaju kao i sve RV..Ne znam zaista sa ovim se prvi put susrećem???I samo da napomenem da je upravo to drustvo(tada sa jednom maticom) u proseku dalo najveći prinos u bagremovoj paši...
Kolega Darko,
Imao sam više puta isto stanje. Svake godine imam po dva tri ovakva slučaja a interesantno ove godine još nisam naišao na ovakvo stanje.
Tu je najbolje odvojiti gornju zajednicu i staviti na novu podnjaču, dodati novu hranilicu, poklopac i postaviti na novo mesto.

Ovo se dešava u oko 3% slučajeva kod ograničenih zajednica (do sada su kod mene takva iskustva).

 Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #10 poslato: Jul 13, 2015, 08:02:11 »
Hvala Vojo i ja sam bio negde najblizi toj odluci jer sve drugacije sto bi uradio bio bi eksperiment za koji ja priznajem nemam dovoljno iskustva i ko zna kako bi se sve to na kraju zavrsilo ovako mi je ovo slazem se najsigurnija varijanta!

Van mreže Julijan Cordas

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #11 poslato: Jul 29, 2017, 23:33:08 »
pitanje za Voju :posto imam isti slucaj kao Darko Vujicic,kada skinem gornji nastavak sa gornjom maticom i stavim na novu podnjaču,hranilicu i krov ,da li to moze ostati na istom pčelinjaku i da li treba jos nesto uraditi sa tim novim drustvom?Moze i neko drugi da odgovori .HVALA.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #12 poslato: Jul 30, 2017, 05:59:53 »
Komso, drustvo koje budes formirao i pomerio na drugo mesto ce ostati bez izletnica i tako oslabiti, mozes i tako ali onda ga prihranjuj svako vece, retkim sirupom, izgubice i vodonose, nedelju dana.... Ako ga odneses nakon formiranja na drugo mesto, recimo udaljeno 5 km, nece izgubiti pcelu, vrati ga nako 15 dana i bice sve u redu... Ako ga premestas, razdvajanje uradi predvece, kada se pcele vrate...

Van mreže Julijan Cordas

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
Odg: dvomaticno pcelarenje RV kosnicom
« Odgovor #13 poslato: Jul 30, 2017, 11:44:08 »
Hvala na odgovoru.Posto imam jos 6 rojeva na suncokretu,(jedna parcela pocela da cveta pre 4-5 dana)odnecu i ovo drustvo tamo.