Autor Tema: Zimski gubici 2015/2016  (Pročitano 32350 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #15 poslato: Februar 03, 2016, 23:30:00 »
Ovo sa pogačama je bez veze, zapravo bi trebalo ih zakonski zabraniti, jer se troši novac da se čini šteta.                                                                                                 

Кад стегне зима и започне легло на централном раму, а око њега по 2 рама без хране, што се врло често дешава у ЛР систему, пчеле, ако нема погаче, угину од глади, иако горе има 10 рамова са по 2 килогрма меда.

Меда може да има и у крајњим рамовима у наставку где је легло, али до њега, због хладноће, не могу да дођу. Овако, погача им је одмах изнад легла.

Погаче је 130 динара, а пакетни рој 25 евра.

Ekonomska računica vjerovatno stoji na mjestu za nekoga ko ima preko 75 LR košnica, ali ne na duge staze.
Stvarno nevjerovatno kako je limitirano kretanje pčela u LR-u u stanju klubeta.
Rrecimo ove godine koja ima relativno toplu zimu problemi postoje. Sad ne bi da ulazim u temu koliko je pčela bila u klubetu, a koliko su bili topli dani.
RV tada redovno ''slaže'' i prenosi hranu unutar košnice onako kako joj paše!

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #16 poslato: Februar 04, 2016, 08:12:56 »
Поздрав Марио,


Добро си претпоставио, пчеларим са РВ кошницама већином.
Поред РВ имам и једну ДБ са којом сам такође врло задовољан.
И једна и друга кошница имају својих предности, свака на свој начин, али су ми се обе добро показале.
Код РВ ми се посебно допада то што се наставци укрштају, па челе из било које улице доњег наставка могу да пређу у било коју улицу у горњем наставку, па уколико распоред меда није идеалан то нема превише значаја.
Имао сам зимских губитака у РВ, прошле године једна и ове године једна, али ни један губитак није био услед недостатка хране.
У ствари у оба случаја мислим да је лош квалитет матице био проблем.


Поздрав и свако добро и теби желим.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #17 poslato: Februar 04, 2016, 09:00:14 »
Kontrola mog pčelinjaka na planini Deli Jovan pre 2 dana je pokazala da su mi uginula 2 društva u LR košnicama a preostalih 24 društva od toga 9 DB i 15 LR su za sada Bogu hvala uredu.

Razlog uginuća je prvenstveno varoa mada je izgleda bio umešan i grabež kad je u pitanju slabije od ova 2 društva.Detalje sam opisao u temi Varoa 2015 godine,ako nekog od kolega zanima .

Pozdrav svim kolegama.

Van mreže Miloš Piculović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mali Krivelj - Bor
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #18 poslato: Februar 04, 2016, 13:17:59 »
Да се упишем и ја, један рој угинуо, пуно легла је било, пчела мало, храна далеко од легла и угинуће, лр кошница је у питању.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #19 poslato: Februar 04, 2016, 15:09:16 »
Evo da malo pojasnim na što sam mislio kad sam rekao da se sa pogačama čini šteta. Recimo da se pčelari sa  100 društava. Postavljam pitanje kako znati kojim društvima dodati pogaču. Obično se doda svima, a nije dosta samo jedna po košu, neke pojedu i 3,a i više. Koliko se onda može kupiti zajednica za cjenu tih pogača. Ako gdje koja zajednica ode od gladi to je kud i kamo manja šteta od cjene pogača.Najgora stvar je što se sa pogačama iscrpljuju pčele i stimulira leglo kad za to nema razloga. Ako u veljači zima pokaže zube, to leglo če propasti,pa če pčele morati u ožujku razvijati novo leglo, a staro očistiti,što može dovesti i do zaraza , uslijed čiščenja trulog legla. Nema opravdanog razloga za preuranjenu stimulaciju legla. Idealno bi bilo da bude hladan sječanj i veljača, a grane sunce u ožujku. Pregledao sam nekoliko košnica i vidio da je leglo krenulo polovicom sječnja. A sad što je tu je. Sigurno ne želim da ga ima više nego što nemogu izbječi.Eto malo materijala za polemiku pristalicama pogača.

Van mreže darko savic djuka

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Celinac
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #20 poslato: Februar 04, 2016, 20:48:53 »
Pcelarim LR kosnicom,a poznat nam je smrtni prostor kod ove kosnice tako da se dobro mora pratiti raspored hrane tokom uzimljavanja i to gdje ce klube prezimiti.Nije dovoljno dati im prihranu i reci ja sam sve odradio vec sve mora propratiti,djaba posle jaukati ako ugine od gladi a hrane bio pun nastavak do koje pcela nije mogla doci.Pogace kod mene idu obavezno pocetkom februara odnosno dobice je uskoro.Ima vise razloga zasto je postavljam i pogacu po meni netreba stavljati pre polovine januara jer smatram da nema potrebe.Ovo mi je treca sezona i ovakvim radom nemam gubitaka bar za sada.Joje misljenje da pogaca jest stetna ali ne u onoj mjeri u kojoj govore protivnici nje,mislim da je stetna onda kad joj nije vreme odnosno kad se daje prevremena tipa novembar decembar jer trosi zimsku pcelu bezpotrebno.lp

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #21 poslato: Februar 04, 2016, 22:44:57 »
Не видим потребу за поделом на противнике и присталице. Ради се о повољности или неповољности неке технике пчеларења. Када сам имао пчеларског „стажа“ као и ти и ја сам давао погаче, али сам посматрао и оправданост и потребу за тим и релативно брзо одустао. Било је касније пар глупих покушаја да делу пчелињака дам погачу, али то је стварно било глупо.

Решаваш ли са погачом проблем медљике? Али не у условима благих зима када има могућности да пчеле излећу.

Друго питање је решаваш ли проблем останка гнезда у првом наставку, као што сам то овде шаљиво критиковао:

Ovo sa pogačama je bez veze, zapravo bi trebalo ih zakonski zabraniti, jer se troši novac da se čini šteta.                                                                                                 

Кад стегне зима и започне легло на централном раму, а око њега по 2 рама без хране, што се врло често дешава у ЛР систему, пчеле, ако нема погаче, угину од глади, иако горе има 10 рамова са по 2 килогрма меда.

Меда може да има и у крајњим рамовима у наставку где је легло, али до њега, због хладноће, не могу да дођу. Овако, погача им је одмах изнад легла.

Погаче је 130 динара, а пакетни рој 25 евра.


Па шта ће им погача поред толиког меда?!

Где се уопште ставља погача у оваквој „конфгурацији“...на збег?


Погача остаје као могућност, али само када је то потребно. Када будеш имао временске и „остале“ услове да закључиш да погача и није неко решење, имаћеш штете.



ПС

Ево, даћу ти један пример: Мој брат је професионални пчелар са 400 кошница које изгледају као да су тек купљене. Прошле године је дао погаче (иако сам инсистирао да то не ради – онда када ме је питао за мишљење). Када је дошло пролеће, данима је је испирао кошнице, топио саће и слични (такође глуп посао). Губици су били 40 кошница (нисам потпуно сигуран у број), а цело лето се распитивао о „лековима“ против ноземе. Ово је тек смешно, када се у виду има знање и искуство тог човека. Стање на целом пчелињаку је иначе било углавном тужно.

Мени и он и његов отац („стручњак“ који ме је научио пчеларству и којег сам у складу са „политичком коректношћу“ хвалио) током јесени  увек онако у шали кажу: Бато, остави их на миру, шта им сада радиш...да не говорим о раду око неких друштава током зиме.

Иначе „нозема“ ми је практично страна болест и не сећам се када сам видео симптоме ноземе на пчелињаку.

Ако неко током времена не напредује у свом послу (не посматра пчеле у одређним условима и према томе се опходи према свом послу), то је по мени тужно.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #22 poslato: Februar 05, 2016, 19:02:37 »
Od 25 uzimljenih LR društava pregledom krajem 1. mjeseca utvrdio da je jedno stradalo od gladi. Klupko se pomjeralo od sredine prema jednoj strani i tamo dočekalo jače zahlađenje gdje je i umrlo od gladi, mada na drugom kraju košnice sve puni okviri meda. Ne znam dali je tu moja krivnja ili sam ih trebao čačkati i po zimi. Uglavnom početkom 2. mjeseca svima dao iznad klupka pogaču.

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #23 poslato: Novembar 16, 2016, 08:40:54 »
Pozdrav svim forumašima,

ne znam da li je rano oživjeti ovu temu i postavljati pitanja, situacija u centralnoj Bosni po ovom osnovu izgleda da nije dobra,kod zadnjih pregleda košnica ,kod nekih pčelara,već su primjećeni  gubitci pčela,prilikom otvaranja košnica kod tretiranja oksalnom,dešavalo se da nema pčela ili pronađu par desetina- stotina pčela sa maticom.
Iz razgovora sa pčelarima,oni misle da je varoa jedan od razloga drastićnog smanjenja brojnosti od uobićajene.

Pošto sam relativno mlad pčelar i još učim,više sam fokusiran na dešavanja u i oko košnice, pa sam primjetio da su pčele koje su mi bile u blizini malinjaka imale drastično smanjanje  brojnosti i gubitaka matica,ali i nakon vračanja istih na stacionar ,pored mladih rojeva i slabih društava koje nisam selio,dešavalo se ugibanje pčela narednih 15-20 dana samo ispred onih koje su bile na paši.

Moj zaključak je bio da nisu stradavale samo izletnice koje su bile u dodiru sa sredstvima kojima su tretirani malinjaci,vec su te OTROVE U POLENU donijele  u košnicu i prilikom potrošnje istog stradavale su i mlade pčele i matice u narednom periodu.

Volio bi da mi je zaključak pogrešan, a ako nije ,znaći da su pčele akumulirale otrovani polen sa kasnih sorti maline u košnici ,koji će imati uticaj na prezimljavanje društava i proljetni razvoj  i kad tome dodamo varou ????

Molim  mišljenje iskusnijih pčelara. LP

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zimski gubici 2015/2016
« Odgovor #24 poslato: Novembar 16, 2016, 08:44:58 »





                  Ова тема је завршена пре годину дана те овај пост треба пребацити у Зима 2016 / 2017.