Autor Tema: Formiranje pčelinjeg društva u RV od nukleusa do maksimalno razvijenog društva  (Pročitano 60705 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Dobar dan dragi prijatelji. Evo nakon nešto dužeg vremena i velikih obaveza uspeo sam da malo uđem na forum i pročitam nešto od upućenih postova.
Čestitke kolegi Duletu Laziću na uspešnom naseljavanju prve RV košnice.
Nadam se da je to tek početak rada sa RV košnicama i da će uskoro uslediti proširenje.

Ako ima nekih pitanja u vezi formiranja RV društava od nukleuza do razvijenih zajednica, tu sam.

Pozdrav svima... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
U međuvremenu (pre četiri dana), sam naselio još jedan prirodan roj.  :D
Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Srećno Dule prijatelju!
Nadam se da će ti RV košnice doneti neka nova iskustva. Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Djura Vujanic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Danas malo pregledali cerka i ja  kosnice i super su prezimile.Legla ima,matica radi njen posao ,pcelice vuku polen.Hvala Voji na ovom sajtu.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Кад почиње јесења прихрана и колико она траје? А кад почиње пролећно стимулативно прихрањивање и колико оно траје?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 535
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Možda je pitanje banalno, ali... 6 ramova pčela koje sam uzeo od Voje su na jednoj strani košnice, danas treba da dodam dva rama sa osnovama. Pitanje je gde, da odmaknem tih 6 ramova za jedno mesto pa da stavim po osnovu sa oba kraja tih 6 ramova?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Da li je leglo na svih sest ramova,  ako jeste, stavi po dve So sa obe strane A a tih sest na sredinu. I ostavi neka ih grade. Kada dobijes paketni roj, pustis ga na deset SO a tek ovo, izgradice to one bzo.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 535
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Ukupno imam 6 ramova pčela, nema na svakom legla, zato ću dodati po jednu SO sa obe strane. Nego treba li prvo da centriram tih 6 ramova u sredinu nastavka, jer su mi sada sabijeni na jednu stranu?

I smeta li im ako to obavim po mraku, uz lampu? Inače, svako veče ih prihranjujem redjim sirupom (3:2 za vodu).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 535
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Tek malopre stigao da im dodam dve osnove sa po strane, ali nisam vadio ramove da vidim kako je stanje sa leglom...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Милане, кошнице се отварају дању. Јасно сам ти објаснио да додаш по једну основу поред легла са обе стране и како и и којој мери да прихрањујеш ројеве. Шест рамова пчела са четири рама легла су постављени у једну страну кошнице и не треба их лоцирати на средину. У неколико приватних порука све сам ти прецизно појаснио. Позови ме на телефон ако ти било шта није јасно. Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Eto kolega, imas najbolje objasnjenje, da ne lutas..

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 535
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Jbg, ja rek'o da ne dosadjujem čoveku svaki čas... Ali sad imam svedoke ;)

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 535
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Evo da javim kako je stanje... 10. juna sam uzeo rojeve na 4+2=6 ramova, lociranih na levu stranu košnice, prema istoku u mom slučaju, jer mi je leto ka jugu. Dve satne osnove sam ubacio sa obe strane legla, pre neki dan još dve, upravo do tih novih koje su sada izvučene i zaležene. Samo da napomenem da je leglo naprednije na novim ramovima koji su na istočnoj strani, tako u svakom nastavku (koji su sada popunjeni sa deset ramova). Prihranu sam vršio mlakim sirupom (3:2 u korist vode) uz dodatak 2% nozevoja, pred sam mrak, ponekad i po mraku, jer čim osete sirup krenu u velikom broju sa leta da se penju do hranilice. Za dvadeset dana sam utrošio 20kg šećera i 1l nozevoja kroz sirupanje, što je 500ml sirupa po roju dnevno u proseku (kažem u  proseku jer nisam bio u mogućnosti baš svako veče da sirupam, nego se dešavalo da sipam litru i po na svaki drugi, treći dan). Inače, Vojo me savetovao 700ml svako veče u prvih 15 dana.
Moram da naglasim da je na mom stacionaru (700mnv) u periodu 10-30 jun bilo svega 5 dana sa temperaturom višom od 20°, o količini kiše da ne pričam već (i to dok je lipa cvetala). Tako da s' obzirom na potpuno netipičan jun mesec, moram biti zadovoljan razvojem situacije, i da čekam  sledeću fazu...
« Poslednja izmena: Jul 06, 2018, 03:22:36 od strane Milan D. Saric »

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 535
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)

Da Lazo . Skoro isto se radi i sa EV košnicama.

Da se vratimo na RV koju smo ostavili sa svim ramovima i koju smo prihranjivali dok pčele nisu izgradile svo saće i raširile leglo na najmanje 12-13 ramova pa i  koji više ram legla.
 Obzirom da smo pčelinjoj zajednici stalno dodavali ramove sa osnovama i što pčele stalno othranjuju i proširuju leglo čime značajno troše masno tkivo iz svog organizma te ih isto tako čeka izgradnja novih 10 ramova saća sada slobodno možemo pustiti da se leglo proširi i na 14-15 ramova i da slobodno dođe na veličinu od oko 50.000 radiličkih ćelija ukupno otvorenog i zatvorenog legla.

Bez obzira na datum sada je vreme za ograničavanje matice u jedan plodišni nastavak i dodavanje trećeg nastavka.

Otvorimo košnicu, zapravo skinemo poklopac i okrenemo ga naopačke, nakon što smo zapalili dimilicu i polako dunemo 2-3 slabija dima kroz ventilaciju na zbeg-hranilici.
 Lagano otvaračem malo podignemo hranilicu samo par centimetara i samo sa jedne strane (dešnjaci obično sa desne strane) i ponovo dunemo 1-2 slaba dima a zatim pažljivo bez velikih i naglih pokreta skinemo hranilicu i dunemo još jedan do dva dima (u zavisnosti od mirnoće pčela).

Izvršimo pregled zajednice i vidimo čime raspolažemo u gornjem a zatim i u donjem nastavku tražeći pri tom ram sa maticom. Ako smo posao započeli ujutro oko 8 sati kada se temperatura već značajno podigla na oko 18-20 stepeni maticu ćemo tražiti na istočnoj strani gornjeg nastavka na prvom ili drugom ramu.
Ako je pronađemo odmah je zajedno sa leglom prenosimo u pomoćmi radni nukleuz sa prikovanom podnjačom. Izvršimo dalji pregled i tačno vidimo ukupan broj ramova legla i starost legla u ramovima i stanje ramova sa saćem i hranom, koje treba da rasporednimo.
Primer za zajednicu koja ima 14 ramova legla:
Na stranice prevrnutog poklopca postavićemo novi treći nastavak u kome ostavljamo po dve osnove na krajeve dok ostale osnove ostavljamo za dodavanje i to 3 u plodište ispod matične rešetke koju ćemo ovog puta dodati i 3 u nastavak iznad matične reštke.

U taj treći novi nastavak dodaćemo dva prazna rama sa izgrađenim saćem do ovih osnova to jest po jedan na mesto broj 3 i mesto broj 8. U sredinu ovog nastavka dodaćemo 4 rama najstarijeg zatvorenog legla bez obzira da li ga prebacujemo iz prvog ili iz drugog nastavka.

U prvi nastavak ostavljamo ramove sa svežim otvorenim leglom pazeći da tom prilikom biramo ramove na kojim ima hrane a par ramova na kojim uopšte nema mednog venca postavljamo u sredinu plodišta.
Između njih dodajemo jednu satnu osnovu tačno u centar (na peto ili šesto mesto).
Pokraj spuštenog otvorenog legla dodajemo i ram sa maticom a zatim pored legla sa obe strane dodajemo po jednu osnovu i ka krajevima ostaljamo po ram sa medom to jest sa najvećim količinama meda. Postavljamo ram matične rešetke sa letom i matičnom rešetkom i na ovaj ram dodajemo bivši drugi nastavak. U ovaj nastavak ostavljamo malo starije leglo a ako u nekom ramu ima i malo hrane te ramove ostavljamo u sredini drugog nastavaka i između njih dodajemo jednu stnu osnovu.
Ukupno u drugi nastavak kao i u prvi ostaljamo 5 ramova legla a pored legla dodajemo još po jednu osnovu na mesto broj 2 i broj 9.
Na mesto broj 1 i 10 postavićemo ramove sa već izgrađenim i praznim saćem.
Konačno podižemo i treći novi nastavak u kome smo ostavili 4 rama najstarijeg legla.
Ako su dnevne temperature preko 32 stepena na krajeve moramo ostaviti ramove sa već izgrađenim saćem a do njih po dve osnove, isto sa obe strane.
međutim ako su nam košnice u nekoj prošaranoj hladovini i ako temperature ne prelaze 30-32 stepena pokraj legla možemo ostaviti izgrađene ramove po jedan sa obe strane.
Međutim ako smo slučajno na nekom ramou videli započete i sveže zaležene matičnjake tada je najbolje leglo u ovom trećem nastavku ispresecati satnim osnovama a na krajeve ostaviti izgrađene ramove.

Nakon 7-8 dana izvršićemo pregled zajednice.
Treba da znamo da u ovim slučajevima kada u košnici imamo blizu ili oko 50.000 radiličkog legla ako su pčele u vreme othranjivanja ovog legla imale kvalitetan polenov prah snaga zajednice se naglo povećava i svakodnevno imamo izlazak od 2.300-2.500 mladih pčela.
Za desetak dana ako je lepo vreme i ako imamo solidnu pašu imaćemo svo saće izgrađeno i snagu zajednice od 25-28 ramova pčela.
Tada je upravo vreme i za dodavanje četvrtog nastavka.
Ako smo u ovom periodu imali kišovitih i hladnijih dana onda se taj period pomera za koji dan.

Nastavljamo kasnije.......

Pozdrav svima.......   
 
Војо, свака част на детаљном објашњењу, ово је било као да сам одгледао мали филм. Планирам да урадим овај поступак у недељу или неки дан идуће седмице...

Van mreže Emir_Hodzic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zenica, BiH
Pozdrav svima. Da ne otvaram istu temu, reciklirat ću ovu.

Prvo da se predstavim, pošto sam novi. Po korisničkom imenu, zovem se Emir Hodžić, iz Zenice, BiH. O pčelarstvu čitam i slušam/gledam već mjesecima, ali se lomim da li da krenem sada u proljeće 2020. godine ili da čekam 2021. godinu. U BiH RV nije baš popularna, kako sam mogao da vidim, tako da mi je jedina mogućnost da kupim košnice i da kupim paketni roj ili da pronađem prirodni roj. Da li sam u pravu? Kada smo kod toga, postoji li pouzdan proizvođač RV košnica u BiH?

Hvala unaprijed na savjetima, a nastojat ću pročitati dosta od ovog foruma, jer je RV jako, jako interesantna.

pozdrav,