Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128551 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #255 poslato: Jun 11, 2020, 00:32:55 »
Некад и лажне матице залежу поред исправне младе матице. Хоће то у кишним годинама...
Ипак, треба пронаћи младу матицу и утврдити њено сигурно присуство.
Ако је и након вда три прегледа не нађемо а имамо лажног легла као на сликама најбоље је што пре истрести пчеле из кошнице. Ако је у близини те кошнице нека друга такова млада заједница са спареном матицом онда пчеле уђу и у ту најближу кошницу и у њој убију матицу.
Зато је добро да те пчеле које истресамо однесемо неколико километара ( 3-5) даље како се не би враћале на пчелињак и тамо их истресемо. Најбоље је ако имамо негде и други помоћни пчелињак и пчеле за истресање истресемо испред својих кошница.
По некад прође све како треба и након истресања на основном пчелињаку али некад те туђице знају да направе велике штете у кошницама у које уђу.
Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #256 poslato: Jun 11, 2020, 06:55:38 »
Хвала Војо за савет. Пратићу ситуацију да видим да ли ће и даље бити више јаја у ћелијама.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #257 poslato: Jun 11, 2020, 22:34:52 »

Нисам је ни данас пронашао а загледао сам. Површина под јајима се није повећала.
Да ли бих могао да ту убацим матичњак па да се изведе матица? Да ли би је тај рој прихватио?
Претпостављам да ако има лажне матце да ће и даље залегати и да ће правити пометњу. Углавном пратим и даље. Нема некаквих других збивања па ми је ово интересантно.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #258 poslato: Jun 12, 2020, 12:29:11 »
Зоки, јел' ти тај рој скупа са другим у једном наставку?

Није лако наћи младу матицу која не носи. Разлог може бити и тај да је ван кошнице док прегледаш или једноставно „јурца“ свуда по кошници рачунајући и зидове кошнице. Такође, зна да се звуче у неку ћелију у саћу и дуже ту задржи. Провери присуство матице додавањем рама са младим леглом јер се може десити да има матицу која није способна да носи.

Ја мислим да ту нема матице.

Немој чекати да се лажне матице размахну и више носе. Тада је проблем све већи.

Матичњак није решење, јер постоји могућност да лажне матице наставе да носе. Како време одмиче, то се погоршава. За неко време ти неће бити интересантно него тужно :), када дође до потпуне пометње (дезоријентације) пчела.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #259 poslato: Jun 12, 2020, 21:36:27 »
Драгане,

хвала за савет и одговор. Прегледао сам тај рој, који се стварно налази са још једним у ЕВ наставку који је преграђен. Прегледао сам га и ујутру и у подне и увече... нисам пронашао матицу. Површина тог легла се није повећавала.
Други рој сам пребацио у други наставак који сам поставио на подњачу коју сам очеткао а наставак са проблематичним ројем однео  на тридесетак метара удаљености. Истресао сам те рамове и пчеле се нису груписале већ су се већина вратиле у тај исти наставак.
Остаје та могућност о којој је Воја писао да те пчеле повратнице убију матицу у том наставку али претпостављам да ће је њене пратиље одбранити. Ако ''мањка'' додаћу матичњак у недељу. Ту се сада налази једна жуто црна матица. Велика је али ми се не свиђа претерано... А можда испадне и добра... немам искуства... Мени се свиђају оне црне, јаке, велике али то је само естетска ''нота''...
У другом РВ наставку који је такође био преграђен лесонитом су у оба роја произведене матице.

Чини ми се да ми понестаје времена... док дланом о длан ето га август... где су ти уноси за градњу саћа и неговање легла...
...Cада разројавам а после ћу да спајам.mp3

Хвала још једном Драгане...

П.С. стижу вишње треба шећера за сок...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #260 poslato: Jun 13, 2020, 13:03:45 »
Истресање пчела ми се никако не свиђа. Пчеле се у таласу враћају и друштво у које ће те пчеле ући  може се осетити нападнутим. У условима обилне паше то може и да прође јер је нагон сакупљања јак, али у условима паше „стани-крени“ то може бити опасно.

Ја бих том одељку пребацио један рам са леглом. Део рамова бих склонио и ставио рам или два око тог рама са леглом, да се ту групишу пчеле. Потом следи спајање које сам описао у теми  КАДА СЕ И КАКО СПАЈАЈУ ПЧЕЛИЊА ДРУШТВА. Када се пчеле убацују у гнездо, нема масовног „напада“ на лето и пчеле су у стању када се прилагођавају новонасталим околностима. Када се све смири, додају се они недостајући рамови са обе стране гнезда.

Подсетићу да је обавезно испрскати пчеле распршивачем и то оне на раму који се придодаје и оне не раму које ће бити до тог рама, а налазе се у основном друштву. Ако је посао добро припремљен, може се по сатоношама основног одељка (или друштва) полити мало сирупа или меда, али пазити како се посао обавља да не нападну туђице.


ПС

Могућ је неуспех у оба случаја ако се у међувремену десило да у безматак улети нека млада матица из неког ројчића који се ту негде у близини сместио. Тада страда пуно пчела при сваком спајању. Надам се да си са сигурношћу закључио да нема матице у одељку који припајаш.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #261 poslato: Jun 13, 2020, 13:20:02 »
Драгане,

погледаћу данас шта је на крају испало па јављам. И мене баш интересује.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #262 poslato: Jun 13, 2020, 19:54:30 »
Матица је још увек жива и веома брза:
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #263 poslato: Jun 15, 2020, 09:53:05 »
Јуче смо били до некадашње престонице:


а посетили смо и Манастир Љубостиња:



и наравно и град Кнеза Лазара.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #264 poslato: Jun 16, 2020, 17:11:52 »
Данас су пчеле брујале на каталпама:
https://streamable.com/fyj514

а на ручак је свратио и један колибри лептир:
https://streamable.com/k6xig9
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #265 poslato: Jun 22, 2020, 14:57:52 »
Пчеле 'љуте' претпостављам због овог времена. Не могу честито ни да изађу ни да нађу нектара. Стално нека кишица, нека промена времена, неко наоблачење па укруг... неколико пута дневно. Кад прихрањујем облачим и блузу и стављам рукавице а прошле године сам прихрањивао без ичега. Почетком месеца сам стављао само шешир али сада комплет заштита јер рој пчела лупа по шеширу док не одем двадесетак метара од кошница.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #266 poslato: Jun 23, 2020, 14:42:45 »
У које доба дана прихрањујеш?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #267 poslato: Jun 23, 2020, 16:50:34 »
Прихрањујем кад стигнем. Ујутру, увече, преко дана... пре кише... Немам добар прилазни пут јер кад падне кишица он се претвори у каљугу. Не ризикујем да се заглавим... чим онако чудно ''зашуми'' дрвеће осећам да ће да пљусне. Пакујем се моментално...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #268 poslato: Jun 23, 2020, 22:18:55 »
У том случају димилица и флаше са сирупом.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #269 poslato: Jun 24, 2020, 07:49:21 »
У последње време користим само разблажени нозевој. Сипам нозевој у ручну прскалицу и додам воде. И попрскам преко рамова са млазом који је сличан магли.  Лакше ми је тако....

Коначно је освануло прелепо јутро. Мирно тихо и сунчано. Треба обићи пчелињак јер ће пчеле да покажу шта им је тренутно на памети... да ли храна да ли промена станишта...
Нека нам живот буде сладак као мед!