Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128257 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #285 poslato: Jun 30, 2020, 14:36:40 »
Данас сам прегледао то друштво и ништа сумњиво нисам видео. Ипак ћу направити неки план, највероватније наставити са лиунском киселином.
Биће то добро, онако како треба да буде...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #286 poslato: Jul 01, 2020, 19:00:21 »
Пази када прегледом желиш да установиш какво је стање са вароом. Некада можеш видети да је има, али најчешће се то не види. Разлог је тај што је углавном у леглу и оно што сам већ навео: завлачи са у трбушне прстенове и тешко је видети вароу која је тако скривена.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #287 poslato: Jul 02, 2020, 13:15:42 »
Свако јутро узмем по пар кашичица перге помешане са медом. Пуцам од снаге...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #288 poslato: Jul 07, 2020, 17:48:15 »
          Данас захлађење. Пчеле не излазе. Ваља мало и да одморе...  :) ... на црвено слово...

П.С Стражарице не одмарају...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #289 poslato: Jul 07, 2020, 19:17:21 »



Имају и оне душу а верујем и више од тога.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #290 poslato: Jul 07, 2020, 23:41:35 »
Мислим да је мало пчела изашло. Само ове из централних али је требало и из унутрашњих кошница. Стражарица је у почетку било мало али су се организовале и поново заузеле улазе. Нису пуштале пчеле којима је дошло преко главе.
Ипак сутра је нови дан... ако изађу све пчеле можда и буде медно за младе пчеле и будућа легла.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #291 poslato: Jul 08, 2020, 07:22:53 »
Како сам и претпостављао стражарице су се најбоље снашле у задимљеним кошницама чак су се појавиле и стражарице на бумбарима. Пуно пчела је повређено. Ипак много младих пчела је изашло и све су послале поруку да им се придруже пчеле из унутрашњих кошница. Данас је нови дан. Медно.
Нека помогне Света Преподобна Февронија....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #292 poslato: Jul 16, 2020, 19:52:25 »
Danas sam pregledao rojeve. Ima u nekim da ponovo proizvode matice. Ima jedan roj koji je na kraju reda u RV nastavku pet ramova legla ali su se sve pčele podigle na mene. Ima i jedna košnica na dva RV nastavka u istom redu gde su još bile agresivnije. Nisam našao maticu ali ima zatvorenog legla. Ima dva matičnjaka. Pregledao sam je iz tri puta. Obukao dvostruke pantalone i duksericu i trenerku... Na kraju je jedna pčela našla rupu u mrežici i dobio sam ubod u gornju usnu. Sad sam ko Karleuša. Skupljao sam opremu iz pet puta. Na kraju nemam pojma gde mi je pčelarski nož.
Psihički mi je bilo nepodnošljivo...
zujanje, lupanje po mrežici, pčele na mrežici i na šeširu i na rukavicama,
usna boli, suze liju... fizički niša bolje.

Rojevi u RV nastavcima bolje napreduju. Tako mi izgleda.
Nisam zadovoljan.
Biće sutra bolje...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #293 poslato: Jul 17, 2020, 14:15:24 »
Пчелиње друштво не постаје изненада агресивно без разлога. У њему се променило нешто што је ту заједницу избацило из нормално установљеног начина рада па самим тим и понашања.То нешто може имати различите узроке. Навешћу неке најчешће:
- беспашни период и недостатак хране у кошницама ,
- пропуштање хране ( сирупа ) из хранилице и њено расипање по кошници ,
- губитак матице и дезорјентација друштва због њеног одсуства,
- тзв. " љута матица " која одржава стално агресивно друштво и једини лек је њена замена,
- осећај нагле промене времена ( пред кишу или олују пчеле осете наглу промену притиска у ваздуху што ми не региструјемо),
- зараженост кошнице вароом и др.
Када се поклопи више узрока одједном јавља се баш такав случај као што си описао да је кошницу малте не немогуће прегледати.
Прошле недеље сам имао сличан случај на пчелињаку крај Мораве у две кошнице. У питању су била јака производна друштва која нисам дирао 3 недеље. Оба су на по 3.РВ наставка. Спољним посматрањем нисам приметио никакву нелогичност у њиховом понашању. На лету су радиле сасвим нормално уносећи и полен и нектар. Рачунао сам да су донеле нешто меда јер на тој локацији има пристојне паше па сам их отворио да видим како стоје ствари.
Не лежи враже али као да сам отворио осиње или гнездо стшљена а не пчела.
Да скратим причу али стање које сам затекао је било следеће :
Обе кошнице су имале само лето на подњачи и пластичну матичну решетку изнад плодишта. Трутови који су били у другом и трећем наставку нису имали где да излазе већ су ту угинули и матична решетка је била покривена њиховим телима. Мислим да је ту остало и мртвих пчела а не само трутова. Комуникација између плодишта и медишних наставака готово немогућа. Плодиште потпуно блокирано и препуно бесних пчела. Са пуно муке сам их очистио и препаковао без тражења матице јер је то било практично немогуће. Извече сам оба друштва прихранио са по литар ретког сирупа а при сутрашњем прегледу си поново биле мирне и добре као некад. За сваки случај нисам их много чачкао а детаљан преглед ћу урадити овог викенда. Све у свему у питању је мој немар и грешка што сам их довео у такво стање.

П.С.

Мислим да су се код тебе поклопиле две ствари.
Једна је мењање матице кроз тиху смену која сама по себи не доводи до агресивности пчела. Међутим, ако ти иста кошница улази у тиху смену два - три пута у истој сезони а код тебе је изгледа тако то друштво је избачено из нормалног колосека и зато показује агресивност. Оно је предуго у " ванредном стању" а то показује својом агресивношћу.
Други разлог је присуство варое. Знам чиме и колико третираш и мислим да то није довољно. Мораш употребити и нешто друго уз обавезну контролу да ли има опадања варое. Већ је половина јула и варое има у великим количинама. Није то само моје запажање али видећеш и сам шта ће колеге рећи сада када врате пчеле са сунцокрета.
Толико од мене крајње добронамерно а ти уради како мислиш да је најбоље.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #294 poslato: Jul 18, 2020, 20:40:20 »

Као што је прошле године старија, ове године је млађа ћерка позвана на Летњи научни камп у Истраживачку станицу Петница код Ваљева. Ето прилике да највероватније у септембру опет посетимо тај крај.
Вредне пчелице а расту без сунока и црвенке...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #295 poslato: Jul 18, 2020, 23:40:10 »
Takve vesti me baš obraduju.
Moje čestitke ćerkama!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #296 poslato: Jul 20, 2020, 08:07:53 »

 Хвала Душане.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #297 poslato: Jul 31, 2020, 22:11:45 »
Данас сам мало гвирнуо у кошнице. Стање сасвим другачије него пре 15 дана. Има доста затвореног легла. Ројеви (сада друштва) у РВ наставку који имају ЕВ медиште полако пуне рамове. ЕВ и ЕВ друштава такође полако лагерују мед. Једна ЕВ кошница има затвореног легла а донела 7 рамова меда. То ћу највероватни изврцати касније кад затворе скроз. Она је и крајем маја дала доста меда.
Има један рој у ЕВ наставку који је мењао матицу, заостаје, има затвореног легла, то ћу највероватније спојити на јесен.
Оне две кошнице и даље агресивне али мање. Једну сам отворио и пчеле су полетеле. Видео сам да се бели између рамова. Нисам вадио рамове. Ону другу нисам ни покушао да отворим.

Сада сам задовољан.
Пчеле зује и иду некуда ка југу. Носе полен жуте боје. Воћњаком се шири мирис уноса.

Размишљам да се боље осећају када их мање чачкам.

Желим нам још бољу и успешнију следећу пчеларску годину.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #298 poslato: Avgust 01, 2020, 14:45:48 »
Баш лепо, свака част Зоране.
Само нека раде.
Ја не бих чекао јесен него бих одмах док још има уноса појачао ту слабију са леглом и пчелама. Можеш и од две три заједнице да узмеш по мало пчела и по рам легла са пчелама и појача ову слабију. Напрскаш их мало Нозевојом и спаја само пази да не пребациш неку матицу.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #299 poslato: Avgust 02, 2020, 20:42:56 »
Хвала Војо. Похвале увек пријају.
Нисам паметан да ли да појачавам ту заједницу јер сам све остале кошнице ''наместио'' да их не дирам.
У већини друштава се легло налази испод највишег наставка где има више или помало меда. Последњи пут сам прихраљивао пре десетак дана па мислим да ће у наредном периоду донети довољно да направе део залиха за зиму а и додаћу им сирупа са нозевојем кад дође време. Мој је циљ да ми тај последњи наставак буде ЕВ и да он буде пун хране, колико год да има рамова да ли 7, 8 или 9. На наставку испод њега ће пчеле такође лагеровати храну како њима одговара.

Данас сам погледао РВ кошницу на два наставка која ми је направила прошли пут проблем. Горан је био у праву јер је тада, пре 15 дана, мењала матицу није имала хране. Пчеле су биле изразито љуте. Било је немогуће отворити кошницу и пчеле су све подигле и нападале ме. Скупио сам петљу и отворио без димљења или прскања разблаженим нозевојем. Пчеле прилично мирне, понека лети изнад рамова али не нападају агресивно. Прегледао сам само горњи наставак. На два рама помало затвореног и отвреног легла. На шест рамова меда.
Сад ми је криво што нисам вирнуо у доњи наставак да видим да ли има легла. Добио сам убод у леђа кроз блузу па сам се уплашио. (Леђа ме ионако боле па сам добио терапију :). )
Пре десетак дана сам прихранио ту заједницу три пута са скоро пуном хранилицом од 0,7l сирупа 1:1.

Очигледно је да су последњих дана пчеле доносиле нектара. Доносе и сада јер и даље лете и то по највећој врућини. Посећују и љубичасте цвасти биљке која расте у каналима за одводњавање.

Мене занима да ли у тим рамовима са медом има и сирупа?

« Poslednja izmena: Avgust 02, 2020, 21:12:58 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!