Autor Tema: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR  (Pročitano 11080 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« poslato: Januar 19, 2012, 21:17:36 »
Jos jedan nacin da se iskoristi izbacena bela tehnika koja je svoje u kuci odradila.

Od obicnog frizidera moze se napraviti kao sto se na slici vidi susac polena i dekristalizator

U donjem delu odpozadi gde je nakada bio motor prosece se i ubaci grejalica koja duva topao vazduh i tako stvara topao vazduh koji kruzi kroz resetke na kojoj je postavljen polen.
Kada sam ovo slikao susio sam nanu, eto opet nesto univerzalno.

Kada se susi polen ili razno lisce za cajeve, otvara se gorni poklopac tako da vlaga na taj nacin napusta frizider, a kada se koristi kao dekristalizator, poklopac se zatvara i cuva temperatura koja je potrebna za dekristalizaciju.
Temperatura se regulise pomocu obicnog bojlerskog termostata, a kontolise termometrom koji se vide na prednjoj strani, tj na vratima

Pozdrav

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #1 poslato: Januar 19, 2012, 22:36:56 »
Božo, ideja ti je super.

Imam jedan sandučer zamrzivač, jedan vertikalni zamrzivač i jedan fružider - sve rashodovano.

Na proleće krećem tvojim stopama.

Pozdrav iz Požarevca.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #2 poslato: Januar 19, 2012, 23:21:24 »
Vojko, nebacaj nista sve se to iskoristi, ja da sam bacao nista nebi napravio, ako te nesto interesuje slobodno pitaj, dve glave vise znaju.
Ako ti je slucajno motor od sanducara ispravan, od njega mozes napraviti super kompresor, koji radi , a necuje se, za klamerice dusu dao, pokazacu ti kako da ga napravis, imam takav jedan.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 19, 2012, 23:27:55 od strane Boza Trbojevic »

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #3 poslato: Januar 23, 2012, 20:14:14 »
Vojko, nebacaj nista sve se to iskoristi, ja da sam bacao nista nebi napravio, ako te nesto interesuje slobodno pitaj, dve glave vise znaju.
Ako ti je slucajno motor od sanducara ispravan, od njega mozes napraviti super kompresor, koji radi , a necuje se, za klamerice dusu dao, pokazacu ti kako da ga napravis, imam takav jedan.

Pozdrav

Hvala Božo.

Kad budem rešio, javljam se za pomoć.

Pozdrav.

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #4 poslato: Januar 23, 2012, 21:27:13 »
Može li malo detalja; koji grijač-grijalica, kollika snaga, da li može kombinacija grijač i ventilator, koliko traje proces sušenja polena...itd ?
Lijep pozdrav!

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #5 poslato: Januar 24, 2012, 02:09:07 »
Azeme ja sam napisao ventilator grejalica. Svaka grejalica ima podesavanje tempereture, tj. prekidac kojim pojacavas ili smanjujes grejanje.
Posto temperatura suzenja nebi trebala da prelazi 35*C to se onda koristi slabije grejanje na grejalici i to sasvim odgovara za susenje, a temperaturu regulises termostatom, tako da grejalica nije stalno ukljucena.
Kada se susi lisce za cajeve, e to traje duze jer je i vlaznije, ja sam Nanu osusio za nedelju dana.
Polen se osusi za 24h kada je tanji sloj i tada se netreba mesati ,  ako je sloj deblji, u mesanje 48h.

Pozdrav

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #6 poslato: Novembar 29, 2016, 18:44:33 »
Konačno sirova verzija mog dekristalizatora  i  sušača za polen. Sve napravljeno od šperploče i drveta (plus stiropor 2cm). Regulacija ventilacije, snage grijača (250w/500W/1000W), digitalni termostat i kontrolni termometar sa mjeračem vlage. U Dekristalizator stane veća kanta od Jupola za kristalizirani med iz bačve ili tri police sa po 12 teglica od Kg. Ako koristim sušač onda 6 polica za polen. Nadam se da će snaga ventilatora biti dovoljna za efikasno sušenje.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #7 poslato: Novembar 30, 2016, 01:06:17 »
Ante, pošto vidim da si se upustio u samogradnju treba da ti kažem par stvari...


Ako je kućište drveno grejač ne sme biti žareći, tim prije što tu ima i stiropora. Postoje nežareći grejači, raspitaj se (grejni kablovi npr)


grejač od 1000 W je prejak za tu komoru jer ćeš imati prevelike oscilacije temperature ili će grejač jako kratko raditi...za dekristalizatore i komore za sušenje se koriste grejači male snage, a komora se dobro izoluje. Ovako rizikuješ da ti se npr polen prilikom sušenja speče i stvori koru a iznutra ostane vlažan...


Što se tiče ventilacije pri sušenju polena, ona je najbolje da bude prirodna (topao i vlažan vazduh izlaze gore, a hladan vazduh se suši i greje u donjoj zoni) a ne forsirana, dok je kod dekristalizacije i ne treba biti...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #8 poslato: Novembar 30, 2016, 05:09:34 »
Borise, vodio sam računa o tome. Grijač je keramički sa 4 grane po 250w. Na sebi ima termičku zaštitu koja isključuje grijač ako grijač pređe 200 stupnjeva. U gornjoj zoni gdje mi je izlaz zraka imam 2 adaptera. S jednim kod dekristalizatora vraćam topli zrak izoliranim kanalom ispod poda gdje mije smješten ventilator sa grijačem. Na djelu iza grijača nemam stiropor nego sam stavio izolaciju od tankog štamparskog lima koju su od samog kućišta grijače kutije odvojeni distancerima. Nisam bio siguran u prvi grijač od 200w dali će biti dovoljan jer je izgledao smiješno malen pa sam uzeo ovaj veći kojeg mogu birati grebenastom sklopkom. Kad stavim hladne teglice unutra treba mu dosta vremena da se temperira pa onda povisim i snagu grijača, poslje ju spustim na 250w. Za sušenje peludi(i ne samo peludi) gornji adapter se zamjeni tako da uzima svježi zrak izvana a topli izbacuje van. Police za sušenje peluda su napravljene tako da zrak sa dna ide cik-cak između polica sve do gore. Na izlazu sam stavio kontrolni higrometar kako bih znao kad je sušenje završeno, ovo zadnje ću morati utvrditi praktično. Za završnu kontrolu vlage sam si uzeo mjerač vlage za drvo i zidove (bio je najjeftiniji) na njega ću nastaviti elektrode koje ću gurnuti u suhi polen, naravno i ovo ću morati kalibrirati na nekom peludu koji je već osušen na 7% vlage.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #9 poslato: Novembar 30, 2016, 09:46:02 »
Sve kupio na ebay-u za 30-ak $

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: SUSIONIK POLENA I DEKRISTALIZATOR
« Odgovor #10 poslato: Novembar 30, 2016, 13:42:20 »
Svaka cast,ovo doro izgleda.....Da te dugo sluzi..