Autor Tema: PCELARSKA VAGA-DIZALICA ZA CEO PCELINJAK  (Pročitano 7534 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
PCELARSKA VAGA-DIZALICA ZA CEO PCELINJAK
« poslato: Januar 29, 2012, 05:47:10 »
Jedna jednostavna pcelarska vaga-dizalica za ceo pcelinjak. Nema razmisljanja dali ce vam neko ukrasti vagu od 100-150 evra koja meri samo jednu kosnicu, ova meri svaku pojedninacno.

Napravio sam dve vrste tih vaga-dizalica, jedna manja koja se postavlja na kosnice kada su kosnice zbijene jedna do gruge i jena stelujuca radi konfiguracije terena i koja odgovara svim mogucnostima postavljenih kosnica na raznim postoljima. prva se postavi na krovove kosnica i meri se kosnica u sredini, tako se dizalica pomera za po jednu kosnicu dok se nedodze do kraja, krajnja se meri na taj nacicn so se uzmu dva krova sa susednih kosnica i postavi do poslednje gde se dizalica jednim svojim nogarem oslanja na kpredposlednju kosnicu, da drugi nogar se osloni na krovove i tako izmeri poslednja kosnica.

Rad s njom je jednostavan, gurtnom sa pritezacem koja sluzi za transport kosnica se pritregne i zakaci na vagu, rucica se okrece dok se kosnica ne oslobodi postolja, podlrda se u vagu i merenje je gotovo, zapise se tezina pa se uporedzuje sledeceg dana koliki je unos meda.

Prakticna je za uzimljavanje pcela je ce se te tacno znati koliko kilograma pcele ulaze u zimu, nema nagadzanja kiliko na kom ramu ima meda. Od ranije znate koliko tezi jedna kosnica sa pcelama i razlika od tog broja je tezina meda za zimovanje.

PS. Ostale su mi jos dve dizalice koje se postavljaju na kosnice pa ko je zainteresovan za kupovinu, cena je 3500dinara sa komplet gurtnama i stezacem za vezivanje i merenje kosnice. Saljem pouzecem, a slikacu ih i kada su ofrbane osnovnom bojom, to je najmanji problem, mislim na slikanje, jer su odavno ofarbane.
 Vaga se posebno kupuje i njena je cena 800 dinara. meri di 100kg.

Dizalica je rasklopiva pa ne zauzima mesta u transportu, a montaza traje manje od jednog minuta.

Pozdrav



« Poslednja izmena: Januar 29, 2012, 06:14:36 od strane Global Moderator 1 »

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: PCELARSKA VAGA-DIZALICA ZA CEO PCELINJAK
« Odgovor #1 poslato: Januar 29, 2012, 06:19:05 »
Slike gurtne sa ztezacem  za kosnicu  zaboravio sam postaviti.

Van mreže Paolo Gigli

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • Digitalni pčelar
Odg: PCELARSKA VAGA-DIZALICA ZA CEO PCELINJAK
« Odgovor #2 poslato: Februar 17, 2014, 17:40:28 »
Tehnologija rada sa Warre košnicama podrazumeva da je povremeno potrebno dodati nastavak ispod prvog nastavka i podnjače ili proveriti stanje u nekom nastavku iznad prvog. Ta potreba je iznedrila puno rešenja od kojih mi se dopadaju dva a za predstavljanje ovde izabrao sam jedno čija konstrukcija je pravi izazov za izradu i eventualno prilagođavanje drugim tipovima košnica.
Filmić: http://www.youtube.com/watch?v=BJ6Lv_QZ9x4
Opis izrade: http://warre.biobees.com/lift_collins.pdf