Autor Tema: Pčelarski filmovi  (Pročitano 139218 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #150 poslato: Mart 05, 2015, 17:29:23 »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #151 poslato: Mart 05, 2015, 21:54:15 »
Priča za malu decu.. Intermeco....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #152 poslato: Mart 05, 2015, 22:20:32 »
Miloš:Ne zezam, taman posla, nego sam negde procitao da i kod prvenca ima puno matica pa mi je bilo malo nejasno jer znam da izlazi samo jedna, stara matica. Pa rekoh da pitam, hvala puno na odgovoru. Probacu i ja da hvatam matice kad bude prilike.
                                           Pozdrav!
Dobro je Miloše kada se pita. Tada stiže više odgovora.
Evo i mog odgovora: I kod roja prvenca pored stare matice bude više mladih matica.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miloš Piculović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mali Krivelj - Bor
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #153 poslato: Mart 05, 2015, 23:16:01 »
Miloš:Ne zezam, taman posla, nego sam negde procitao da i kod prvenca ima puno matica pa mi je bilo malo nejasno jer znam da izlazi samo jedna, stara matica. Pa rekoh da pitam, hvala puno na odgovoru. Probacu i ja da hvatam matice kad bude prilike.
                                           Pozdrav!
Dobro je Miloše kada se pita. Tada stiže više odgovora.
Evo i mog odgovora: I kod roja prvenca pored stare matice bude više mladih matica.
Pozdrav svima...
Kolega Vojo upravo zbog toga sam pitao zato sto mi je ovo zapalo za oko dok sam citao neki tekst o prirodnim rojevima. Iako sam "uhvatio" puno prirodnih rojeva nikad se nisam puno interesovao da trazim i brojim matice ali kad bude prilike bas cu probati da ih nadjem i izbrojim. Hvala puno na odgovoru kolega Vojo!
                                    Veliki pozdrav iz zavejanog Bora

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #154 poslato: Mart 06, 2015, 10:09:24 »
Vojo:
Citat
I kod roja prvenca pored stare matice bude više mladih matica.

Trebao si objasniti prilike kad i zašto to tako bude (to su izuzeci) jer i sam znaš šta knjige i praksa kažu kao pravilo. Inače, ovako će ljudi biti zbunjeni jer, u pravilu, s prvencem izlazi jedna stara sparena matica.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #155 poslato: Mart 06, 2015, 10:49:56 »
Esko prijatelju u mnoštvu rojeva sam imao priliku da vidim mlade matice sa svojom majkom. Ako je matica u roju neistrošena i relativno mlada iz prošle ili pretprošle godine pčele je ostavljaju a sve druge mlade matice budu pobijene i izbačene iz košnice. Tada već za 2 dana u novom društvu možemo naći prvo leglo od stare matice a ispred košnice više mladih pobijenih matica. Ako je stara matica u roju prvencu starija od 3 ili 4 godine tada je pčele eliminišu i ili ona prosto nestane a izaberu jednu koja je po njihovim merilima najbolja. Uvek imam jedan broj zajednica koje ostavljam za prirodno rojenje i proizvodnju prirodnih rojevih matičnjaka. Samo u prošloj 2014-oj godini imam (iz upravo pregledane evidencije) 67 uhvaćenih rojeva (a zamisli nijedne slike). Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #156 poslato: Mart 06, 2015, 11:53:51 »
Esko prijatelju u mnoštvu rojeva sam imao priliku da vidim mlade matice sa svojom majkom. Ako je matica u roju neistrošena i relativno mlada iz prošle ili pretprošle godine pčele je ostavljaju a sve druge mlade matice budu pobijene i izbačene iz košnice. Tada već za 2 dana u novom društvu možemo naći prvo leglo od stare matice a ispred košnice više mladih pobijenih matica. Ako je stara matica u roju prvencu starija od 3 ili 4 godine tada je pčele eliminišu i ili ona prosto nestane a izaberu jednu koja je po njihovim merilima najbolja. Uvek imam jedan broj zajednica koje ostavljam za prirodno rojenje i proizvodnju prirodnih rojevih matičnjaka. Samo u prošloj 2014-oj godini imam (iz upravo pregledane evidencije) 67 uhvaćenih rojeva (a zamisli nijedne slike). Pozdrav svima...

Kod mene su sve stare matice obilježene i tu nema nagađanja jer odmah vidim u čemu je stvar.
Kad vremenske neprilike onemoguće rojenje, zna se šta se dešava.
Može i drugenac (nesparene matice) biti "prvenac", to mi se dešavalo kod "Đerzona".
Za slike si sam kriv, ali ni ja nisam ništa bolji.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #157 poslato: Mart 11, 2015, 19:22:58 »
Neznam dali je već netko postavio...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #158 poslato: Mart 11, 2015, 22:04:51 »
Prošle godine na mom pčelinjaku Goran i još jedan agronom Slobodan triput su održali predavanje. Bio sam vam jednom htio postaviti sliku, ali nije dalo i odustao sam.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #159 poslato: Mart 12, 2015, 22:38:41 »
Nisam mogao a da ovo ne zakačim. Ovo morate videti.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #160 poslato: Mart 12, 2015, 23:55:34 »
Uh, ova je jaka, auuu. Mora da je dobila dovoljne doze GMO polena, raznih antibiotika i ko zna sa koliko varoe je ušla u zimu..
Ovaj snimak je iz amerike? Pozdrav svima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #161 poslato: Mart 13, 2015, 07:57:09 »
Да. Американац.
Преглед на 5 и кусур степени.
Мени као почетнику је засметало много ствари (најмање 9 ме је уболо у око), могу да замислим колико је запело за око вама који имате више искуства.
Шта мислите, хоће ли изаћи из зиме?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #162 poslato: Mart 13, 2015, 09:34:34 »
Kolega Nikola, ova zajednica sa snimka nema nikakve šanse da preživi. Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #163 poslato: Mart 13, 2015, 10:45:22 »
Sveto, sveto, zašto li si postavio ovaj video? Da se znojimo od muke ili da početnicima kažeš kako ne treba raditi?
Muka me je uhvatila jer je ovo sve s greške na grešku! Ne znam da li je još mogao šta nakaradno uraditi? Možda ubiti maticu i ostaviti ih bez krova i poklopca.

Dobro, ovo je u pitanju početnik krcat "znanjem". Na ovaj način će naučiti, samo što je to  najteži način. Vidim, neki su pogledali, ali sve kratko, a treba zarad drugih prokomentarisati sve. Evo, nabrzinu, grešaka koje možda nekome i pomognu.

1. Pogrešno zazimljavanje - zazimio sa H.R., vjerovatno čova ide na "nepovredivost" medišta
2.  Pored toga što ne vidi i ne zna koliki je to problem pčelama, on im još i "znalački" poruši saće (mostove) izgrađeno ispod H.R. na satonošama P1 i osudi ih na sigurnu smrt
3. U M-u na poklopnoj dasci izgrađeno prirodno saće: rano izvađeni ramovi iz P1
4. Čini mi se, pod nogama pčelara ili ima dosta mrtvih pčela, ili ostaci krečnog legla, ili je u pitanju podloga od mješavine: pijesak-zemlja; kamera bježi pa ne vidim šta je tačno, a koliko me je sve to naljutilo, nisam se nešto ni trudio zadržavati i zavirivati
5. Pčelarčina stalno navlači rukave na rukavice; a još da je sezona, bio bi astronaut ("Kojoj ovci njeno runo smeta, tu ne ima ni ovce ni runa", P.P. Njegoš)
6. Vidim plastične ramove, ali i, čini mi se, na dva rama kao da je odnekud isijecano pa ugrađivano staro saće u sezoni (možda ju je tako naselio)
7. Do gnijezda prazno saće, u gnijezdu buđav ram i prazno saće, a med sto kilometara ulijevo; pčele gladne i tako će i umrijeti - pored hrane, od gladi
8. Čini mi se da i na podnjači vidim mrtve pčele
9. Temeljna greška: do kasno ujesen tjerao ih na gradnju pa ih iznurio, a nisu izgradile i onda sve pogreška do pogreške (to je trebalo zazimiti u jednom nastavku, a eventualno, kad sve odradi, podbaciti kao "verandu" 1 nastavak
10. Pored toga što je očistio saće sa satonoša u P1, očistio je i H.R. (tu prestaje svaka nada)
11. Vrhunac griješenja - umjesto da im pomogne, spuštajući im med, skidajući 1 nastavak, suzavajući i utopljavajući ih - on sve protiv pčela: u P1 ubaci 4 s. osnove i vrati u prijašnje stanje (uhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh!!!)
12. Kakvo zazimljavanje sa H.R., Bog mu pamet dao?!
13. Pošto je danas 13-i (Crni petak), završiću sa trinaesticom: mada je u pitanju 3-4 uličice, ono se moglo spasiti. Nije važno što to ne bi bilo društvo snova, važno bi bilo što bi početniku dalo dodatnu snagu, volju i ljubav. Ja bih to za 2-3 minuta uradio ovako. Sveo na samo P1. Društvo u P1 pregradio na 5 ramova, a tih 5 ramova bi bilo ovako (s desna nalijevo): 1 ram meda, 1 ram s maticom i pčelama (on je prazan, ali ima trunčić hrane i perge), 3 rama s medom pa pregrada, i - zatvaraj i utopli. Naravno, ako na 1 ramu ima legla, zna se da taj ram ide u sredinu. Uz to, može i 1 ram meda na satonoše (ili pogača).
A, sad odoh na buvljak.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Pčelarski filmovi
« Odgovor #164 poslato: Mart 13, 2015, 14:05:45 »
Odlicno Esade sjedi odlican (5).  ;D ;)
Pravo stivo u tezama za pocetnike i na tudjim greskama da ucimo...

Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.