Autor Tema: Pčelinjak u začetku  (Pročitano 3572 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Pčelinjak u začetku
« poslato: Avgust 27, 2015, 12:38:53 »
Poštovani da predstavim moj skromni pčelinjak.
Pćelinjak se nalazi u okolici Visokog na nadmorskoj visini od 450 m.

  Zapoćeo sam sa jednom Pološkom košnicom prošle 2014g u julu.Nabavio sam pčele zbog sina od 10 g jer su ga interesovali insekti,pčele su bile  kao uži i jedini izbor, a i ja se sjećam još kao osnovac i srednjoškolac kako sam pomagao pradedi oko košnica i imao želju da nekad imam svoj pčelinjak.

 Međutim ispalo je da sam se ja zaljubio u pčele više nego sin.U proljeće kupim još 2 društva, poćeo sam godinu sa 3 društva u novim košnicama.

  Postojeće 3 sam razrojio poćetkom maja djeljenjem na pola i u nove dodao 3 kupljene matice ,nakon 3 dana pozovem čovjeka koji se dugo bavi pčelama da pregleda.Matice nisu bile izašle iz kaveza i on ih pusti na ramove.Pčele su ih kasnije sklupćale.
  U međuvremenu našao je u jednoj košnici gdje pčele rade tihu smjenu matice.U ove nove 3 formirane ponovo ubaci matićnjake i u staroj ostavimo 2 matičnjaka.Sada sam imao 2 stare sa maticama i 4 sa  matičnjacima krajem maja .Čekam.
Imao sam i jedno lijepo iskustvo.Prilikom košenja voćnjaka nađem odbjegli rojna grani i to dobar.Zovnem  mentora i smjestimo ih u košnicu. Sada sam imao "7 društava".

 Nakon izvjesnog vremena krajem juna prilikom kontrole ,nema mladih matica ,ponovo kupim 2 matice i ponovo iz poćetka ,2 ostavimo jer nismo bili sigurni sta je sa maticama.Nažalost nisam više htjeo da ekspreimentišem i te dvije bez matica nakon nekog vremena sam sastavio sa ovim najjaćim.Nove dvije matice su primljene i nose.Sada sam imao 5 društava.
Poćetkom jula prilikom pregleda mentor mi je predložio da formiramo nove rojeve ,jer matice koje sam imao nosile su ko lude,mogli smo da formiramo još tri sa po 5-6 legla.To smo i uradili i dodali matice.matice su primljene i nose.Završio sam godinu sa 8 košnica.
Extra su se razvile , pune su meda i legla.

Još izvršiti pregled da matica nebi ostala u donjem nastavku jer su gornji nastavci puni.

Mislim da neuspjeh oko dodavanja matica i matićnjaka moja greška i to:
1. svako novo društvo sam spustio  pored stare košnice prilikom djeljenja,
2. stara i nova su bile na sredini bivše stare košnice i dobile su podjednako izletnica,
3. zbog kratkog postolja košnice su bile preblizu ,a AV podnjaća otvorena,pčele u novim formiranim košnicama su ,mislim ,kroz podnjaču još uvijek mogle osjetiti staru maticu

Evo sad malo slika.
Danas 27.avgusta unose polen ko lopatom.

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Odg: Pčelinjak u začetku
« Odgovor #1 poslato: Avgust 27, 2015, 12:39:40 »
Pčelinjak

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Odg: Pčelinjak u začetku
« Odgovor #2 poslato: Avgust 27, 2015, 12:41:00 »
Unos polena 27.08.15.

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Odg: Pčelinjak u začetku
« Odgovor #3 poslato: Avgust 27, 2015, 12:41:32 »
Unos polena 27.08.15.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak u začetku
« Odgovor #4 poslato: Avgust 27, 2015, 13:25:38 »
 
 
                                            Поздрав Џенане,
 
               Лепа прича, лепе слике а пчелињак још лепши. Са садашњих осам кошница више није у зачетку. Постави нам пар слика шире околине и панораме Високог прелеп је то крај. Поздрав Раковац.

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Odg: Pčelinjak u začetku
« Odgovor #5 poslato: Jul 01, 2016, 19:14:19 »
Poštovane kolege,

nakon dugo vremena da i ja nesto dodam iz svog ovogodišnjeg iskustva.

Sezonu sam zapoćeo sa 8 LR društava koja su uspješno izzimila.Zbog lijepog vremena do poćetka bagrema kod nas (10.05.-poranio 9-10 dana) uspio sam sva društva razviti na 11-14 ramova legla sa punim nastavcima pčele.Pćele sam odselio 1.maja na brdo ,u svoj voćnjak ,okružen livadama i šumom 10 km dalje od stacionara  .Tada je već procvjetao glog,pčele sam vidjeo i na jasenu,javoru i makljenu ,milina bila za pogledati vec do 10.maja bilo je po 3-4 rama nektara,a onda smjena lošeg i dobrog kiša ,vjetar ,sunce pa opet iznova tako ćitav maj.Pregled sam radio svakih 5 dana ,danas 5-6 ramova nektara idući pregled prazno ,pčele gladne i tako prođe maj.

Poćetak juna pčele su mi  oslabile sa izletnicom i sa leglom , problemi sa maticama već od 20 maja,prestaju leći ,javljaju se prisilni matićnjaci,ali malo lijepog vremena opet unos ,lipa krenula,cvate livada,grahorika i travna kadulja(barem mislim da je ona) pune livade pćele ,vesela pjesma za uši ,uspijem ukrasti malo meda (15 KG) od dvije bolje košnice.Moj prvi izvrcani med.
Najljepši  dio sezone su uhvaćena 3 roja kod kuće na stacionaru,sada sam imao tri košnice na stacionaru koje su mi donijele dosta radosti .

Eh,krajem maja (od 20 maja) i poćetkom juna matice nestaju kao da prilikom svakog pregleda ubijem po jednu,prisilni matićnjaci evidentirani prilikom svakog pregleda. Poćinjem košnice vračati u dijelovima jednu po jednu,nastavak po nastavak ,od 6-7 matićnjaka koliko sam ostavi na paši do 15 juna nisam dobio ni jednu novu maticu.Tad sam vec 3 društava razrojio i ostao sam na 5 malo jaća.Kod kuće na stacionaru od vraćenih pčela sa 3 rama legla već oformio 10 rojeva ,matice dobio iz dodatih  matićnjaka uzetih sa paše.Brojno stanje na stacionaru 13 rojeva sa mladim maticama.Potom sam još 2 košnice poslije neuspjeha sa matićnjacima razrojio i dodao matice iz oplodnjaka i oformio još 5 rojeva.
Formirao sam i 10-ak mini oplodnjaka sa "baglama okvirima" visine 120 mm (15-20.maja) i dodao im matićnjake.Kao poćetnik uspio sam dobiti jednu maticu iz prve ture,a kasnije još 6 komada pa još 5  matica.Zadovoljan i ponosam bez icije pomoći osim interneta ,mislim da je uspjeh.
Zadnji pregled 3 društva koja su na paši 22 .juna ,jedno društvo sa prisilnim matićnjacima,jaja nema,otvorenog legla nema.Od njega formiram 2 društva sa po 4 rama legla  i dodam ramove sa leglom i maticama iz oplodnjaka.A pošto mi je bilo žao rušiti matičnjake njih zajedno sa leglom u nukleuse.  Drugo društvo otvorim ima unosa 5-6 ramova  meda,još nije zatvoren,u plodištu pronađem leglo , radost ,evo jedna matica pronijela i na paši ,daljim pregledom ispostavi se da su po 3-4 jajeta ujednoj čeliji i jaja po zidovima,lažne matice.Pregledom treće košnice ustanovim da mi je jedina ostala sa prošlogodišnjom maticom i u medistu 6 ramova meda.Košnicu sa lažnom maticom odnesem dalje na livadu istresem pčele na papir,mediste kao ćetvrti nastavak stavim na ovu ispravnu i pomaknem je na sredinu gdje su bile ove dvije da sjedinim ova dva društva.Sutradan sam i nju doni kući na stacionar.
Mislim da je razlog slabljeanja drustava i gubitka matica bio jedan malinjak od 2-3  dunuma 100 m od mjesta gdje sam ostavi pčele,nadajući se da će biti sve u redu pošto je taj vlasnik  malinjaka i pčelar sa 30 košnica stacionarno tu u blizini malinjaka.I poslije 7-8 dana ,samo ispred predzadnje formiranih 5 društava svako jutro zeteknem šaku pčela kako se trzaju u travi ispred leta.Mislim da je to posljedica trovanja polenom sa malina.
Godinu ipak mogu proglasiti uspješnom ,kao poćetnik sa 8 košnica ,završio sam sa 21 rojem ,4 petoramna nukleusa i još imam 3 matice u rezervi,za svaki slućaj.Možda sam rano završio  sezonu  sto se tiće meda ,nadam se da ću uspjeti odnjegovati ove rojeve i lijepo zazimiti.

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Odg: Pčelinjak u začetku
« Odgovor #6 poslato: Jul 01, 2016, 19:36:16 »
Evo sad i malo slika