Autor Tema: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše  (Pročitano 113854 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #15 poslato: Mart 10, 2013, 15:39:26 »
Na Zlatiboru uveliko cveta Šafran, ima nešto Crnjuše i Podbela, ali i pored temperature od 14oC nisam video ni jednu pčelu. Zanimljivo je što nema ni bumbara, ali mislim da je razlog poprilično jak vetar danas na Zlatiboru. Pozdrav.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #16 poslato: Mart 15, 2013, 19:26:35 »
Kod nas su cvetale ranije sorte kajsija. Na to je uticao baš sortment kajsija. Zanimljivo je da džanarika nije pokazala ni jedan cvetić do sada (al’ se sprema :) ).

Posmatrao sam bagrem pre nekoliko dana i pojavili su se začeci pupoljaka (tek se vidi zelena masa na mestu budućih pupoljaka). Ima prilično suvih grana na stablima, ali ima i dovoljno rodnih.

Lako se može desiti da je malo suša doprinela da bagrem ne izgura previše. Moguće je da je nedostatak vlage u dubljim slijevima uzrok tome. Tako da je trebalo malo više vremena dok ne krenu sokovi u stablu i da je suša imala i jedan povoljan uticaj. Videćemo kakve će štete napraviti ovo zahlađenje. Subotnje jutro neće biti kritično, jer ima prilično snega na granama.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #17 poslato: Mart 15, 2013, 19:46:37 »
U Beogradu, u uluci Mite Ružića juče sam uočio jednu iscvetalu kajsiju. Danas je cvetove pokrio sneg i poprilično je hladno (-3). Verovatno će to biti pogubno za nju. Ako se setim, sutra ću da fotografišem. Pozdrav.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #18 poslato: Mart 15, 2013, 19:53:15 »
И код нас у селу има раних кајсија које су процветале већ.
Ћале каже да је бадем мудар. Већ дуго времена је напупио и само што се није отворио,али се није преварио са овим топлим таласом. А кајсије... туп.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #19 poslato: Mart 16, 2013, 20:05:20 »
 
    Ako bagrem prezivi sutrasnje svitanje bice dobro,trenutna temperatura -2 stepena,ima slabog severca.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #20 poslato: Mart 16, 2013, 20:25:01 »
Kolika temperatura u minusu treba da se smrzne bagremov cvet sada jer je kod nas jutros bilo -7 a i za sutra se prognozira -8 stepeni. Da li je bagrem završio ove godine ?
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #21 poslato: Mart 16, 2013, 22:04:17 »
Još ima puno snega i leda na granama i donekle je zaštićen. U ovom stanju je moguće izmrzavanje koje se uopšte i ne primeti. Svenuli pupoljak ostane ispod kore. To se vidi kada se zagrebe i skine kora. Ali, kada izmrzne u ovom stadijumu razvoja, uglavnom se dešava da potera ponovo cvet. Tada bagrem kasni i osetljiviji je i na najmanja kolebanja vlage i temperature i to utiče na medenje.
Sve dok duva vetar i ima oblačića, bolje je. Najčešće tada ne bude jak minus.

Tamo gde još nije krenuo može preživeti ovo zahlađenje, a to su područja kasnog bagrema. Gori je kasniji mraz, kada je pupoljak veći i više nema uslova za nove pupoljake.

Kasni bagrem može opstati jer je on inače na većim visinama i nije se razvio do stanja kada je preosetljiv, a i mrazevi nisu jaki kao u Vojvodini (reč je o području bagrema, a ne planina sa skijalištima :) ). U ravnici je uvek gora situacija, jer su tu mrazevi uvek jači.
To ne znači da je završio. Pitanje je, dokle je stigao :D (sa „oživljavanjem“ grana i pupoljaka).

Inače, nisam optimista (bolje reći umereni pesimista). Možda nas košava izvuče. Poslednjih nekoliko talasa košave je stizalo ranije od najavljenog dana.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #22 poslato: Mart 17, 2013, 00:34:57 »
Kolika temperatura u minusu treba da se smrzne bagremov cvet sada jer je kod nas jutros bilo -7 a i za sutra se prognozira -8 stepeni. Da li je bagrem završio ove godine ?

Nikola, verujem da kod nas bagrem nije u toj fazi da ga mrazevi mogu uništiti. Nisam video nikakve pupoljke na našim ravničarskim bagremovima. Kod nas još nije ni kajsija procvetala.
Možda ni temperatura ispod -10 u ovoj fazi ne može napraviti nikakve štete.

Šole:Inače, nisam optimista (bolje reći umereni pesimista). Možda nas košava izvuče. Poslednjih nekoliko talasa košave je stizalo ranije od najavljenog dana.

Ja sam suprotnog mišljenja Šole.
Mislim da u tvom kraju ispod reke Save nije bilo toliko hladnoće i da je ni neće biti u toj meri da ošteti bagremove pupoljke. Koliko znam bagremovi pupoljci u ranoj fazi mogu da izdrže i do -7 i -8 stepeni a tako niske temperature verujem da nećete imati.
U područjima gde se temperature spuštaju za nekoliko stepeni ispod onih prosečnih tamo bagrem nije ni krenuo sa pupoljcima.
Zato sam optimista i verujem da sa bagremom za sada nećemo imati problema.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #23 poslato: Mart 17, 2013, 09:00:14 »

   Jutros u mom kraju temperatura -4.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #24 poslato: Mart 17, 2013, 09:53:45 »
Jutros drugo jutro sa mrazom. Od 2 do 6 sati je bilo -8 i - 9 stepeni, sada je + 1 i potpuno je vedro. :(
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #25 poslato: Mart 17, 2013, 12:20:52 »
Mislim da je još prerano da bi mraz i minus mogao oštetiti bagrem u nekoj većoj mjeri.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #26 poslato: Mart 17, 2013, 17:05:57 »
Danas sam malo obilazio po baštama tražeći bagremove ne bih li video u kakvom stanju su bagremovi pupoljci na granama. Nigde nisam našao pupoljaka da su krenuli. I sada su svi bagremovi pupoljci u mom kraju u fazi potpunog mirovanja.
Jutro je kod mene bilo nešto oko -7 stepeni i danas 2 stepena. Žedne pčele iz po neke košnice izletale su u manjem broju na sneg koji se topio kako bi sakupile i odnele po kapljicu vode.

Ako otopli kako najavljuju za utorak i naredne dane već krajem nedelje možemo očekivati da će kajsije i vrbe početi sa cvetanjem.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #27 poslato: Mart 17, 2013, 17:24:36 »
Danas kod mene plus pet sneg se otopio pcele se razmilele po vlaznoj travi zbog vode.Pre ovog zahladjenja donosile polen sa bresta .Zvo slike bresta u cvetu,Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #28 poslato: Mart 17, 2013, 21:21:41 »
Ne razmatram stanje bagrema samo kod mene. Kod mene je juče ujutro bilo -2 °C i jutros isto toliko. Razlika je u tome što je jutrašnji mraz (koji nije tragično opasan sada) usledio nakon ledenog dana. Tako da je i sinoć oko 22 časa već bilo tih -2. Obično se dešavaju jutarnji mrazevi, a sada to nije slučaj.

Ne kažem da ima pupoljaka, ali se na granama koje nisu suve (a ima suvih - posledica suše), jasno se vidi zelena masa i to je začetak pupoljka ispod kore. On i mrzne ispod kore.

Ne mora biti nikakvih posledica. Bilo je više godina sa vrlo toplim zimama a jedna od  najlošijih je bila 2008. Džanarika je tada cvetala 28 februara, a 25 marta je palo nešto snega (oko 1-2 cm). Ujutro je bio kratkotrajni mraz, oko -2.  bagrm je cvetao 02. maja i to je nešto više od 60 dana od cvetanja džane. Čak i ti mrazevi (20. marta je bilo 0 °C) nisu toliko uticali na bagrem, koliko su uticali hladni i vetroviti dani tokom cvetanja bagrema. To govori unos od nekih 13 kg.

1994. godine, kada je bilo očigledno da bagrem trpi posledice suve zime i proleća i cvet je rano otpadao (i sa starih stabala), nisam poslušao savete, pa i povremene sitnije uvrede svojih učitelja (to je ono: ti uvek nešto filozofiraš itd) i nisam odselio na drugi bagrem. Prvi put sam „otkazao poslušnost“ učitelju i uradio po svom. Moj izbor je bio bagremac u Vojvodini (dugo cvetanje i bliže sam pri seobi na suncokret). Bagrem nije ni loše medio za svoje uslove, ali je to manje od očekivanog. Mali problemčić je što sam ja rekao da je pčelinjak spreman za 2 tone bagremovog meda. Ukupno, bagrem i bagremac su dali oko 1600 kilograma i bio sam prezadovoljan, jer su moji na tom drugom bagremu jako loše prošli. Ali i za vreme trajanja bagremca nije bilo idealno vreme. Tada mi je stariji stric (koji je bio samo pomoćnik bratu), na neki podrugljivi način zamerio: „Eto, ti si pričao 2 tone bagrema...“. Selio sam i njihove košnice sa mojima. Razlog nezadovoljstava je bio što su njihova društva bila dosta slabija od mojih i imali su mnogo manji prosek. Ja sam, recimo bio jako zadovoljan.


Vojo, kažem da sam umereni pesimista i tako se uvek ponašam. Moja Bilja kaže da uvek slutim na zlo, ali nije tako. Uvek uzimam u obzir nagoru mogućnost. Ne volim kada me iznenade loše stvari. To je dobro, jer se razrađuju postupci u slučaju da se najlošije predviđanje i ostvari. U principu je lako biti pametan kad nekoga „iznende“ dobre stvari. Onda je puno majstora.

Ne volim da predviđam „mnogo dobro“, jer može biti i „mnogo loše“, a ljudi smatraju da je neko drugi kriv za njihov neuspeh, a ne loše vreme ili nešto drugo (tu lekciju sam savladao te 1994. godine). Što se tiše lošeg vremena, ovo može biti samo prvi jači udarac bagremu. A nije zanemarljiv, jer, ponavljam, juče je bio ledeni dan: i kod mene nije u toku dana prešlo 0 °C. To nam je prvo upozorenje, da se napravi odstupnica, ako prvi bagrem „rikne“. Uz to smo imali dve godine vrlo jake suše.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #29 poslato: Mart 17, 2013, 22:09:17 »


Ne kažem da ima pupoljaka, ali se na granama koje nisu suve (a ima suvih - posledica suše), jasno se vidi zelena masa i to je začetak pupoljka ispod kore. On i mrzne ispod kore.


   Ovo je bio slucaj ,prosle godine, u mom kraju. Bilo mi je cudno sto bagrem "kasni' pa sam naknadnom proverom uocio izmrzle pupoljke koji su bili manji od 1mm. Naknadno olistavanje je islo sporo a cvetova uopste nije ni bilo. Izmrzavanje je bilo potpuno, na celoj visini  drveta, cak i na razlicitim nadmorskim visinama. 
  Sezone 2011,desilo se izmrzavanje pupoljaka do visine od 5-6m od zemlje,dok na vecim nadmorskim visinama nije bilo ostecenja. Te 2011. je temperatura pala do -8 a to se desilo 5. maja