Autor Tema: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA  (Pročitano 38402 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #15 poslato: Decembar 17, 2014, 13:00:16 »
Izgleda da po podacima koji se mogu naci i procitati nije striktno odredjeno da bude 24 dana. Negde pise 26 dana, a najduze 32 dana od poleganja jaja


To još nisam pročitao.
Ali može se za nekoliko sati skrati ili produžiti izleganje zbog temperature u leglu

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #16 poslato: Decembar 17, 2014, 13:03:07 »
Eto vidite, zbog pogrešnog učenja imamo i nepravilan odnos u borbi od varoe. A tek o snazi truta skoro niko od "učitelja" ne vodi računa.
Nastavljamo večeras.


A evo ga stiže pravi odgovor dok sam pisao ovu poruku.
Bravo kolega Dragane!
To je upravo tačan odgovor koji u sebi nosi odgovor na naš odnos prema varoi.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #17 poslato: Decembar 17, 2014, 14:04:01 »
Izgleda da po podacima koji se mogu naci i procitati nije striktno odredjeno da bude 24 dana. Negde pise 26 dana, a najduze 32 dana od poleganja jaja



To još nisam pročitao.
Ali može se za nekoliko sati skrati ili produžiti izleganje zbog temperature u leglu

Evo nekoliko citata :

-"Ukupno vreme razvoja matice iznosi 16-17 dana radilice od 20-22 dana a truta
24 -26"

-"Trut je mužjak pčele i razvoj njegove ličinke traje najduže (do 32 dana)"

-"Budući da je trut veći od pčela radilica tako i njegova ćelija bude uzdignuta pa nagrđuje izgled saća. Nakon 24 dana od polaganja jajeta, iz ćelije izlazi trut."

Ovaj pcelar kaze da je u pitanju 24 dana : https://www.youtube.com/watch?v=qO37yoTi9es


Vojo dao si mi ideju za jednu novu temu

Pozdrav svima

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #18 poslato: Decembar 19, 2014, 12:09:37 »
У књигама се углавном може наћи ова слика коју сам поставио у прилогу.
Као што можемо видети, разлика у мишљењима је и свих 8 дана. Сасвим је јасно да ако је погрешним учењем створено већинско мишљење да развој код трутова траје 24 дана, пчелари на бази тог мишљења формирају и своју стратегију у борби против варое. Колико ће тачно дана трајати развој трутова, вероватно зависи од много различитих фактора али је сасвим сигурно да смо у великом проблему ако је нама непознато да тај трутовски развој, може трајати и 8 дана дуже од уобичајеног нашег сазнања на ту тему.
Овај податак је веома вредан и било би добро да се настави писање о овој значајној теми.
Војо, ајде буди добар, колико си леп  ;D  па нам приближи ову тему о значају трута у пчелињем друштву.


Поздрав свима  :)

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #19 poslato: Decembar 19, 2014, 14:04:57 »
Imam i ja jedno pitanje na koje ne mogu da nadjem odgovor: u tabeli koju je postavio Sveta Stevanovic kaze se da varo na 34 C trazi hladnije mesto. Da na 35 C zivi kratko ali ono sto ne mogu da nadjem je koliko larva varoe moze da prezivi u samom leglu - otvorenom ili zatvorenom na temp od 35 - 36 C?

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #20 poslato: Decembar 19, 2014, 20:15:29 »
Imam i ja jedno pitanje na koje ne mogu da nadjem odgovor: u tabeli koju je postavio Sveta Stevanovic kaze se da varo na 34 C trazi hladnije mesto. Da na 35 C zivi kratko ali ono sto ne mogu da nadjem je koliko larva varoe moze da prezivi u samom leglu - otvorenom ili zatvorenom na temp od 35 - 36 C?

Ja imam podatak za temperaturu od 37 C. Na toj temperaturi zenka varoe skoro da potpuno prekida polaganje jaja, a da vec odlozene larve uginjavaju ( ne pise za koliko vremena )

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #21 poslato: Decembar 20, 2014, 02:18:41 »


Koji lep dijagram prijatelju Draganče(Neškoviću), jedini je problem što dijagram nije precizan i ne odgovara stvarnosti.
E, vidiš dragi prijatelju, upravo tu je uzrok mnogih naših problema.
Imamo nepravilan odnos i nerazumevanje prema trutovskom, radiličkom leglu i matičnjacima. Strukturi saća, veličini svih pomenutih ćelija, dužini satova, ukupnoj visini saća, potrebnoj veličini plodišnog saća, rasporedu plodišnog saća, totalno pogrešan odnos i nerazumevanje o medišnom saću, nerazumevanje prema rojenju, rasama pčela, neprilagođenim košnicama za našu rasu pčela i našim klimatskim podnebljem kao i našim pašnim uslovima.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #22 poslato: Decembar 20, 2014, 02:19:03 »
Temelji su nam pogrešni, gotovi svi su nametnuti od strane ljudskog nerazumevanja pčelinjih zajednica i zato dolazi do raznih bolesti i urušavanja celog sistema.
 
Kolega Radović koliko vidim raspolaže preciznijim i pozitivnijim rezultatima.

Zeza me komp. pa ne mogu pisati poruke duže od nekoliko rečenica.  (sve sam morao od dva puta u dve poruke).Pozdrav..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #23 poslato: Decembar 20, 2014, 12:47:38 »
Kada se vec prica o trutu, trazio sam ali nisam nasao podatak , a znam da sam ga negde procitao, da neki pcelari cak forsiraju razvoj trutova u kosnici i da imaju rekordne prinose. Neki kazu da jedan trut menja jednu pcelu kod grejanja legla da bi ona mogla da ide po nektar. Jos sam procitao da trut luci neki feromon koji je veoma prijatan pcelama radilicama i da ih drzi u dobrom raspolozenju.A pcelari  kada stave  gradjevnjake vide da one izvuku samo trutove, a zasto? Verovatno zato sto im trebaju. Kada bi postavili 10 gradjevnjaka, siguran sam da ne bi izlegle samo trutove vec onoliko koliko im treba. Pcelari konstantno narusavaju normalno stanje pcelinjeg drustva isecanjem trutovskog legla, i isecanjem poklopaca trutovskog legla. Ja kada vidim sta rade, ne znam kako matice uopste nadju nekog truta da se spare. Dobro svi znamo da je to zbog varoe, jer znamo da je trutovsko leglo mamac za varrou,da nije nje sve bi bilo mnogo bolje.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #24 poslato: Decembar 20, 2014, 12:52:35 »
Војо роде,
Та слика којом се објашњава живот пчеле и пчелињег друштва, налази се у већини пчеларских књига.
Иако сам почетник у пчеларству, сасвим ми је јасно да ако је нама тај темељни податак слабо познат и нетачан, онда ће и све оно што базирамо на том податку бити у проблему. Није онда чудо што имамо толико проблема у пчеларству.
Реално речено, једино чему се ту треба чудити је људска глупост и такво (не)познавање елементарних ствари.


Надам се да ћеш ускоро решити тај проблем са рачунаром и да ћеш моћи да наставиш са својим писањем и упознавањем пчелара на овом нашем форуму са овом врло важном темом. Наравно било би врло корисно да се у ову тему укључе и остале колеге са својим сазнањима.
Војо било би јако корисно да ову тему обрадиш до краја и са прецизним подацима. Колеге које се укључе у тему само ће допринети да дођемо до што бољих и тачнијих података, па када ту причу заокружимо, предлажем да ми онда направимо праву слику живота пчеле и пчелињег друштва. Радо ћу учествовати у том подухвату и биће ми задовољство да направим и лепши приказ од оне слике. То може бити наш заједнички рад и допринос свих наших колега са овог форума. Такође тиме би наш форум дао још један значајан допринос развоју пчеларства, а сама чињеница да би сви ми са овог форума узели у томе учешће, служила би свима нама на част.


То је мој предлог па ако сте сви вољни, ето нам лепе занимације за предстојеће зимске дане.


Поздрав свима из Мале Моштанице  :) 

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #25 poslato: Decembar 20, 2014, 19:42:20 »
Pisao sam malo o svojim iskustvima u temi koju nikako da pohvatam kako se zove a koja je zamrla - Prednosti i mane raznih tipova .... - o tome kako mi se cini (ipak je ovo meni samo druga godina sa pcelama iako citam malo duze o tome - sto bi rekla moja supruga edukujem se) da trutovi na sacu ipak rade nesto i korisno i jos po nesto pa sam popio kritike i ostar odgovor da ne zavodim ljude na krivi put (sad bi ovde isao smajli da se kolega ne naljuti) ali bih rekao da je pcelinje drustvo bez trutova ko kastriran pas - voli da lezi na toplom, goji se i umiljat je kao macka bez ostrine i svega onoga sto ga cini psom. Stavljao je Dragan Djordjevic jedan filmic (bas cu da ga zamolim da isece jedan deo ...) i potrudicu se da taj nacin pcelarenja koji se zasniva na pcelinjem drustvu u kompletu sto vise predstavim.

Inace bio je jedan zanimljiv post Djokle Zecevica od ranije na trecem forumu da je radio eksperiment ostavljajuci jednu kosnicu da se trutovi najnormalnije razvijaju i da je ona bila najbogatija medom. E sad da li i dalje to primenjuje ne znam ali su to njegove reci a kako kaze pesma - ako su lagali mene i ja lazem Vas ...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #26 poslato: Decembar 20, 2014, 21:39:46 »
Draganče prijatelju,
Deset poruka sa ovog foruma u kojim se naleze precizni podaci o nekim segmentima života pčelinjih zajednica a koji utvrđuju pogrešan odnos prema pčelinjoj zajednici, koji do sada nigde nije opisan, može vredeti više nego deset drugih pčelarskih foruma sa stotinama hiljada već viđenih poruka.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #27 poslato: Decembar 21, 2014, 12:33:56 »


A pcelari  kada stave  gradjevnjake vide da one izvuku samo trutove, a zasto? Verovatno zato sto im trebaju.


Ovo jednostavno nije tacno. I kada se stavi jedan gradjevnjak moze izgraditi samo trutove a moze izgraditi i samo radilicko. Desava se da izradi i deo radilickog a deo trutovskog saca. To zavisi od mnogo faktora kao stu su period postavljanja gradjevnjaka, snaga zajednice, pasa itd. Inace bih se slozio da je mnogo bolje radno raspolozenje u zajednicama gde se trutovi normalno razvijaju.
O vremenu koje je potrebno da prodje od jajeta do izvodjenja truta ne bih. Smatram da je vrlo neozbiljno iznositi bilo kakve podatke van naucnih istrazivanja. Neko je to nekad uradio i pokazao na mnogo promera. Ne moze se slika stvarati tako sto ce neko samo izneti podatke za koje ne zna odakle poticu, a domacin to naziva preciznim podacima. Razgovarajte sa prof. Kulincevicem koji se ceo zivot bavi ovim pa ce se neke stvari verovatno saznati. Dokaz nije ako nesto pisemo iz iskustva vec mora biti relevanta broj ogleda i ponavljanja sa priblizno istim rezultatima.


Oko temperature na kojoj uginjava varoa sam gledao neki eksperiment sa nekom ako se dobro secam termo komorom, nisam siguran, i cini mi se da nije u punoj meri zazivelo iz razloga sto je vrlo tanka granica na kojoj uginjava varoa i pcela. Za ovo nisam siguran treba uzeti sa rezervom.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #28 poslato: Decembar 21, 2014, 14:05:27 »
Kolega je u pravu. Mislim da ne bi trebalo mistifikovati neke stvari ako nemamo podateke koji su praćeni, ne godinama, već decenijama.

Kada je već uputio na profesora Kulinčevića, bio je jedan njegov tekst u Pčelaru (odavno) u kojem govori o tom problemu, odnosno razvoju i vremenu izleganja jedinki u pčelinjem društvu.

Ovo nije samo kod pčela, već i kod drugih insekata. Mnoge stvari se dešavaju zavisno od uslova u društvu i okruženju. Insekti mogu ubrzati ili usporiti svoj razvoj tokom te faze života u zavisnocti od npr. temperature. Ja sam pre više godina pisao o tome da se pčele u rojevima (prirodnim ili paketnim) izležu ranije. To je bilo 19-tog dana. I to leglo je obilno hranjeno mlečom i može se smatrati da su jedinke vanreno spremne za život i rad u svim uslovima. Takođe, znam (jer to radim malo više od 30 godina) da matičnjaci imaju različito vreme izleganja tokom ranog proleće ili u toku letnjih vrućina. Zato i ne koristim različite tipove kaveza za matičnjake, jer smatram da moraju biti u dodiru sa pčelama. Zapazio sam i ubrzano kretanje pčela na matičnjacima koji su dostigli zrelost. Da li je to način podizanja temperature ili nešto drugo, ne mogu da tvrdim, ali mislim da jeste.

Kada je reč o trutovima i tu postoji razlika u danu izleganja (odnosno ukupnom broju dana potrebnih za razvoj, preobražaj i izleganje jedinke). Ne treba zaboraviti da se u slučaju poremećaja spoljnih uslova pažnja pčela usmerava na zaštitu radiličkog legla i zapostavljanje trutovskog (zato npr. se prvi znaci krečnog legla vide u trutovskom leglu). Takođe, kada se poremete spoljni uslovi i postanu nepovoljni, mogu se videti trutovi  na podnjači koje društvo odbacuje.

Radno raspoloženje u uobičajenim i relativno povoljnim uslovima jeste bolje, ali mislim da nije prisustvo trutova presudno. Trutovi su u najvećem broju slučajeva odraz snage i povoljnog razvoja društva. Snažno društvo bolje koristi pogodnosti iz prirode od slabog i to je poznato.

Ipak i dalje mislim da treba težiti odgoju trutova usmereno (korišćenjem građevnjaka) iz praktičnih razloga, jer trutovske ćelije na delovima saća (naročito ako su u donjem delu saća, što je najpovoljnija gradnja trutovskih ćelija) ometaju rad sa košnicom, može se ubiti matica prilikom pomeranja takvog saća i društvo dovesti u vrlo nepovoljan položaj.

Takođe, često sam pisao da ne treba vršiti pokolj trutova (trutovskog legla) u prvoj polovini sezone, već trutovsko leglo u cilju uklanjanja varoe vršiti kada je manja potreba za trutovima (vreme početka, trajanja ili završetka suncokretove paše). Izuzetno, ako u društvu ima puno varoe, a hemijska sredstva mogu ugroziti med, može se to raditi i početkom sezone.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: TRUT, ZNAČAJNI ČLAN PČELINJEG DRUŠTVA
« Odgovor #29 poslato: Decembar 21, 2014, 15:36:52 »


A pcelari  kada stave  gradjevnjake vide da one izvuku samo trutove, a zasto? Verovatno zato sto im trebaju.
Citat

Ovo jednostavno nije tacno. I kada se stavi jedan gradjevnjak moze izgraditi samo trutove a moze izgraditi i samo radilicko.

Tacno, ali u vecini slucajeva izgrade trutovsko leglo. Ako u kosnici nije potrebno vise trutova nego sto ima, onda ce izgraditi radilicko,ili pola-pola kako ste i naveli. U svakom slucaju, moje shvatanje  je da se jasno vidi po ramu gradjevnjaku da li je u nekom drustvu potrebno trutova ili ne i u kojoj meri. Mi smo im ubacili satne osnove sa samo radilickim celijama .

Pozdrav svima