Autor Tema: Moj pocetnicki pcelinjak  (Pročitano 67689 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #165 poslato: Maj 09, 2018, 00:58:40 »
 :) ;)
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #166 poslato: Jun 16, 2018, 20:34:14 »
Kratak rezime  da napravim,bagrem prosao neslavno bar kod mene iako je obecavao.Nisam bas imap spremna drustva ali dosta je slab prinos e sad dal moja greska ili ti vremenski uslovi to je druga tema,Izvrcano nekih 7-8 kg po izimljenom drustvu kvalitet vrlo dobar.Posle vrcanja krenuo u prosirivanje pcelinjka i rojevi dobro guraju a oplodnja matica vrlo dobra.Imace i koji roj na prodaju na db ramovima, sada ima neki unos sa livadea za 10-ak dana stiye i facelija.
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #167 poslato: Jun 16, 2018, 20:37:38 »
Rojevi
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #169 poslato: Decembar 30, 2018, 16:00:53 »
Da remiziramo ovu godinu,posto joj se blizi kraj.Godina pocela varljivo prva 2 meseca toplo,a onda veliko zahladjenje u martu sa povecim snegom sto mi je dalo nadu da bagrem moze cvetati pocetkom maja i da se drustva mogu lepo razviti.Medjutim usledio je veoma topao april vegetacija je uzurbano krenula i sve cvetala gotovo istog trenutka,vocnu pasu gotovo da nisam imao jer sav cvet sa svih vrsta vocki je precvetao u roku od 5 dana.Drustva su mi se slabije razvijala tu verovatno ima i moje greske a bagrem samo sto nije krenuo.Bagrem procvetao 25 aprila i nam podrucju jedva da ostao 7-8 dana jer su ga pratile mnogo visoke temperature bez kisa i cvet je pozuteo u roku od 2-3 dana.Sto se tice prinosa ja sam veoma lose prosao i to je moja najgora godina sto se tice bagremovog meda sa prosekom od 5-8 kg po izimljenom drustvu.Dolazi period rojenja i tad su krenule kise,i skoro da sam udvostrucio pcelinjak ali tek tada krecu problemi,veoma losa oplodnja matica ali mislim da je tu problem bio sa nekvalitetnim trutovima u to vreme.Naime matica pronese sve normalno,kontrolisao i sve je izgledalo odlicno,a kad sam krajem jula otvorio u par rojeva nikakvo leglo maticu nisam pronasao kao ni maticnjake samo odjednom nikakvog legla a znam da nisam prignjecio maticu a potom su se pojavile i lazne matice.Jos neki pcelari u okruzenju su mi se zalili na problem sa trutovim,potom sam to rasformirao pospajao sa jacim drustvima.Kad sam se ponadao da ce biti neke livade udario period sa susom i sve je pogorelo mada sakupile su one nesto za sebe.U avgust sam krenuo sa prihranom u vecim kolicinama u sve su dobile oko 15 l gustog sirupa,i usledila je borba sa varoom koja je zavrsena pocetkom decembra sa oksalnom kiselinom.Za sada je sve u redu,malo sam se vise raspisao ali to bi bio moj izvestaj ove godine,i sto se mene tice ne ponovila se.Svim clanovima ovog foruma zelim srecnu i medonosnu novu godinu!!!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #170 poslato: Maj 13, 2019, 20:42:53 »
Bagrem je danas odsvirao kraj za ovu godinu na mom pcelinjaku.Mozda na kraju i bude solidnog vrcanja s obzirom kakvo nas je vreme pratilo.Plodista prepuna svezeg nektara i solidno popunjena medista,a reojevnog nagona skoro i da nema!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #171 poslato: Maj 15, 2019, 09:02:26 »



           Дејане на нашем терену је дневни унос био углавном нешто изнад килограма ( 1,2 - 1,5 ) . У два дана је унос износио по 4. килограма али је током ноћи калирање било чак до 2. килограма . Значи превише влаге и редак нектар.
           За викенд има наде да поново мало замеди багрем по потоцима који се касније отворио.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #172 poslato: Avgust 02, 2019, 18:13:39 »
Evo i ja da dam rezime stanja na mom pcelinjaku
Do bagrema sve islo kao po loju ali onda se sve iskundacilo,kao sto znamo svaki dan kisa  i veoma hladne noci bilo  je nejog unosa ali vise od maslacka nego sa bagrema.Kad je prestalo cvetanje i imalo je nesto u medistima,ali je slabo sazrevao i na kraju izvadjena minimalna kolicina cisto malo za sebe da se ima ali kvalitetom nisam bas ni zadovoljan.
Odmah posle toga  ai za vreme bagrema sam krenuo u prosirenje pcelinjaka pravljeci rojeve u sestoramnim nukleusima dodavanjem maticnjakaiz  iz rojevnih nagona,Oplodnja zadovoljvajuca nekih 80% i uz stalnu prihranu sad su solidna drustva.
U junu nastaju veliki problemi iznenadno smanjivanje snage drustva matice minimalno nose a zalihe se smanjuju gde pojedine zajednice nisu imale ni za dnevnu potrosnju.Onda krecem sa prihranom na celom pcelinjaku guscim sirupom u sto vecim porcijama.
Jul mesec je oznacio nesto bolje pasne prilike a posto ima dosta povrsina u mom kraju zasejanim cuncokretom krece i unos i prestajem sa prihranom.Druga polovina jula proradila i livada pa je trenutna situacija odlicna plodista prepuna polenom i hranom alegla i yaperaka kao april mesec da je.
Avgust mesec je gde treba krenutu zazimljavanje aja to cinim polovinom avgusta pre toga ako ima da se izvrca nesto i skidaju se medista i krece borba protiv varoe.Ove godine se nadm da nece biti potrebna dopuna zimskih zaliha sirupom mozda u par zajednica.Za sad toliko sa Pcelinjaka Damnjanovic!!!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #173 poslato: Avgust 02, 2019, 18:18:30 »
Jul
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #174 poslato: April 11, 2020, 18:45:15 »


Malo da osvezim temu posto skoro godinu dana nisam pisao.Pcele solidno zimovale od 35 zazimljenih 5 gubitaka vise nego sto je normalno ali na greskama se uci.Prve pogace dodate 1 marta i to na 30 posto drustva jer sam prvi put uspeo da zazimim drustva na medu livadskom i to se upravo sad vidi na prolecnom razvoju.Pre 10-ak dana uradjen pregled sjajan razvoj drustva kod mene,opasno krenulo da medi.Dodavane satne osnove i negde izvuceni ramovi,prosek legla na 6-7 rama 2/3 zalezen.Prosto me strah da se nesto ne iskundaci!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #175 poslato: April 12, 2020, 00:19:26 »
Браво Дејо!
То је више него одлично за овај период. Далеко је до багрема..
Ако  будеш имао прејака друштва пре багрема најбоље је да их мало олакшаш тиме што ћеш извадити по неки рој.
То је боље него да уђу у ројево стање пре багрема.

Поздрав домаћину ове теме и свим посетиоцима.. 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #176 poslato: Maj 10, 2020, 22:35:17 »
Hvala Vojo!Pcelinjak malo rasterecen sredinom aprila,po prethodnom dogovoru prodata 9 drustva pred pasu.Sto se tice bagrema stanje ide ka odlicnom i u razgovoru sa Goranom Rakovcem mozda nam ide rekordna godina.Vreme zadnja dva dana idealno s tim i unosi odlicni nek nastavi ovako jos 3-4 dana puna kapa.Posto pcelarim db10 i db 12 bila i dalje opasna borba sa rojevnim nagonom aneka vec traze drugi polunastavak.Medno kolege
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #177 poslato: Maj 11, 2020, 09:04:45 »



Поздрав Дејане ,
Жао ми је што се нисмо видели али нисам успео да одвојим ни минут и скокнем до тебе до Ракинца. Биће дана можда већ следећег викенда. Као што си и сам видео Ракинац не заостаје за мојим Радовањем. А зашто би кад су у комшилуку.
Поздрав још једном и медно.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #178 poslato: Maj 30, 2020, 23:11:46 »
Prodje i taj bagrem 2020.Da krenem od pocetka rani mrazevi nisu mu napravili veliku stetu i lepo cvetao,vec oko 1 maja je krenuo neki unos,yatim je naislo jos jedno zahladjenje ali je posle djurdjevdana lepo medio par dana i obecavalo mozda i rekordnu godinu.Kad je trebalo da daje najvece unose ne toliko kisa koliko vetar ga je unistio za par dana,posle toga je jos medio ali su to bili simbolicni unosi.Oko 15 maja je zavrsio sa medenjema li i bilo kakvim unosom zbog kisa i zahladjenja i cekalo se med poklopi ali dosta u tom trenutku ima legla i drustva spustaju med u plodiste.Moze se reci da sam zakasnio sa vrcanjem par dana i napokon sam skinuo med 27 maja,gde je prosek po drustvu 8-9 kg.Pozz kolege i medno
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Moj pocetnicki pcelinjak
« Odgovor #179 poslato: Maj 31, 2020, 06:43:46 »


Лепо је видети овако лепе фотографије.
Свака част Дејане...

другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!