Autor Tema: Dodavanje mlade oplodjene matice u drustvo bez matice ali sa 10ak maticnjaka  (Pročitano 9366 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Jesu maticnjaci a meni se desavalo da kada ima mlade neoplodjene matice (cekam da pronese i cekam i cekam...)  a to ne znam pa proverim sa dodavanjem mladog legla to nekako zbuni pcele (pomisle da kad ima mladog legla ima i sparene matice) pa ako leglo ostari (uslovno receno) povuku maticnjake ... ili imam maticnjake porusim i posle nekog vremena dodam ram sa mladim leglom one maticnjake povuku na najstarijim larvama prakticno pred zatvaranje legla - zato su mali ...

Sta se desava sa mladom maticom ne znam ... ali sam uocio da dodavanje jednodevnog legla posle rusenja maticnjaka ili kad ima mlade mateice nekako zbuni pcele ...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Jesu matičnjaci.
Jedino zbunjuje podatak da ih 10 dana nije bilo i da nije bilo otvorenog legla, a da su se iznenada pojavili usred rama sa unešenim nektarom. Moguće je da je na ramu bilo i jednodnevnih jaja, a da su "polupani lončići" oko broja dana. U stvari, nemamo informaciju da li ih je bilo deveti i osmi dan...
Da čudo bude veće, matičnjaci su trebali DA BUDU ZATVORENI, A NE IZVUČENI već nakon 7 ipo dana. To ukazuje ili na promašaj u brojanju dana, ili je u pitanju ono, što opisuje gospodin Simić na svom sajtu:
Citat:
Citat
Ako su pčele pronele jaja to se lako utvrdi obično već na prvom ramu sa leglom po nekoliko karakterističnih znakova: nepravilne ćelije do satonoše su pune jaja, u zvoncima takodje ima po 5-6 jajeta pa i više, ćelije sa polenom prepravljene su pa liče na započete matičnjake pa nekad ima i jaja na polenu u tim ,,matičnjacima,,. Kada hoću da utvrdim dali je trutovsko leglo od pčela ili otrutovele matice ja samo gledam da li ima ,,matičnjaka,, na polenu drugo me ništa ne zanima , ako matičnjaka na polenu nema onda je tu otrutovela matica. Kada vidim ,,matičnjake,,  na polenu odmah uradim isto kao da je tu bila otrutovela matica, dodam ram zatvorenog legla i maticu u kavezu, neradim ništa od onoga što može da se pročita u skoro svakoj knjizi,pčele ne istresam, ne izgladnjujem, ne uništavam trutovsko leglo ,jer nema potrebe ništa od ovoga raditi i maltretirati i sebe i pčele, čim oslobode maticu posle nekoliko sati ona svojim feromonima polako sređuje stanje. Pčele koje su nosile jaja prestaju,trutovsko leglo pčele same unište mlade larve pojedu, ćelije sa trutovima pred izleganje otvaraju i ubijaju trutove posle čega ćeliju ponovo svedu na radiličku i pripreme za zaleganje,za nedelju dana kad se društvo pregleda tamo gde je bilo trutovsko sada je radiličko leglo i društvo se polako oporavlja,narvno treba ga negovati da povrati staru snagu.
Link: http://pcelinjaksimic.weebly.com/za-p269elare.html

Pomalo razmišljam i da li se radi o izrojenoj zajednici, ali uzmite to sa rezervom... :)

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Jesu matičnjaci.
Jedino zbunjuje podatak da ih 10 dana nije bilo i da nije bilo otvorenog legla, a da su se iznenada pojavili usred rama sa unešenim nektarom. Moguće je da je na ramu bilo i jednodnevnih jaja, a da su "polupani lončići" oko broja dana. U stvari, nemamo informaciju da li ih je bilo deveti i osmi dan...
Da čudo bude veće, matičnjaci su trebali DA BUDU ZATVORENI, A NE IZVUČENI već nakon 7 ipo dana. To ukazuje ili na promašaj u brojanju dana, ili je u pitanju ono, što opisuje gospodin Simić na svom sajtu:
Citat:
Citat
Ako su pčele pronele jaja to se lako utvrdi obično već na prvom ramu sa leglom po nekoliko karakterističnih znakova: nepravilne ćelije do satonoše su pune jaja, u zvoncima takodje ima po 5-6 jajeta pa i više, ćelije sa polenom prepravljene su pa liče na započete matičnjake pa nekad ima i jaja na polenu u tim ,,matičnjacima,,. Kada hoću da utvrdim dali je trutovsko leglo od pčela ili otrutovele matice ja samo gledam da li ima ,,matičnjaka,, na polenu drugo me ništa ne zanima , ako matičnjaka na polenu nema onda je tu otrutovela matica. Kada vidim ,,matičnjake,,  na polenu odmah uradim isto kao da je tu bila otrutovela matica, dodam ram zatvorenog legla i maticu u kavezu, neradim ništa od onoga što može da se pročita u skoro svakoj knjizi,pčele ne istresam, ne izgladnjujem, ne uništavam trutovsko leglo ,jer nema potrebe ništa od ovoga raditi i maltretirati i sebe i pčele, čim oslobode maticu posle nekoliko sati ona svojim feromonima polako sređuje stanje. Pčele koje su nosile jaja prestaju,trutovsko leglo pčele same unište mlade larve pojedu, ćelije sa trutovima pred izleganje otvaraju i ubijaju trutove posle čega ćeliju ponovo svedu na radiličku i pripreme za zaleganje,za nedelju dana kad se društvo pregleda tamo gde je bilo trutovsko sada je radiličko leglo i društvo se polako oporavlja,narvno treba ga negovati da povrati staru snagu.
Link: http://pcelinjaksimic.weebly.com/za-p269elare.html

Pomalo razmišljam i da li se radi o izrojenoj zajednici, ali uzmite to sa rezervom... :)
[/quote
Ja sam u prvom tekstu kada sam objasnio napisao da je ovo drustvo napravljeno tako sto sam uzeo zatvoreno leglo iz plodista i dodao ram sa 2 maticnjaka te podigao i odjelio sneglerovom daskom. 7 dana poslije formiranja drustva 1 maticnjak je porusen a drugi netaknut i tada sam dodao ram sa mladim leglom i drustvo donio kuci. Onda ponovo sam pregledao 10ti dan od formiranja drustva( a treci dan od dodavanja rama sa leglom) drugi maticnjak porusen a nema novih zapocetih maticnjaka. Tek nakon drugog pregleda nekih 14 dana od formiranja drustva( 7 dan od dodavanja mladog legla primketio sam ove maticnjake).....mozda sam malo brzopleto obijasnio pa nisam dobro opisao citav proces

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Pre 7 dana pokidao sam maticnjake i dodao oplodjenu maticu u ovo drustvo. Danas sam virnuo i vidio sam jednodnevno leglo kao i leglo par dana starije a vidio sam i samu maticu. Tako da mislim da su je ipak primili i da ce sve biti ok..