Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128578 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #180 poslato: Mart 04, 2020, 22:01:56 »
Kišno i hladno vreme i dalje... badem je polako počeo 'pupi'.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #181 poslato: Mart 05, 2020, 20:43:50 »
Badem je na brdu već otvorio cvetove dok pored Dunava još nije.

Med je polako počeo da kristališe:
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #182 poslato: Mart 17, 2020, 19:09:07 »
Kajsija je procvetala baš kao i migavac i jedna sorta badema.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #183 poslato: Mart 17, 2020, 19:28:07 »
Fotografije starog Smedereva:


Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #184 poslato: Mart 17, 2020, 19:32:33 »
Još neka...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #185 poslato: Mart 17, 2020, 19:42:05 »
Ako je migavac procvetao ovih dana onda će bagrem oko 27. aprila. Kad se sračuna 40 dana i pod uslovom da je ta računica tačna. I možda još par dana ako naiđe neki hladniji talas možda dobaci do 1. maja.
E, sad je pitanje kada će u brdima kada tamo vegetacija 'žuri' desetak dana....
Mada mene bagrem i ne zanima previše... s ove tačke gledišta...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #186 poslato: Mart 18, 2020, 08:49:25 »
Super su ti ove fotografije. Da li na trecoj fotki ljudi prelaze zaledjeni Dunav?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #187 poslato: Mart 18, 2020, 09:03:32 »
Da ta fotografija prikazuje da je Dunav bio zaleđen celom površinom. Sada već nisam siguran ali kad sam prvi put video fotografiju prva mi je misao bila da je fotografisano sa ade.
Slabije se sada vidi jer je fotografisano preko uramljenih fotografija ispod stakla.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #188 poslato: Mart 18, 2020, 10:04:00 »
Zdravo Zorane.
Kako se završilo tvoje "premeštanje košnica preko novina"?
Mogu ti reći: ja sam premeštao jednu košnicu - iz jednog kontejnera u drugi. Kontejneri su blizu jedan drugom - razmak 4-5m.
Stavio sam 12 slojeva novina i mislim da sam trebao bar 14-16.
Primetio sam da se vratilo desetak pčela...(ništa strašno...)
Predpostavljam, u toku sezone (maj, juni) kad su društva mnogo jača, treba više slojeva novina. Jedino, tada treba biti obazriv da ne dođe do pregrevanja, ugušivanja pčela.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #189 poslato: Mart 18, 2020, 10:10:45 »
Meni je uvek ta prica nestvarna kakve su nekad bile zime da se Dunav zaledi tako da moze saobracaj da se odvija?! Kao dete sam slusao price od dede i babe  kako je narod cekao da se Dunav zaledi (za vreme rata) pa da iz Panceva krenu zaprezna kola sa hranom da narod ne pocrka od gladi. Jeste da se Dunav ledio unazad 20-30 godina i pravio probleme ladjarima ali nikad nisam video da narod putuje.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #190 poslato: Mart 18, 2020, 10:22:01 »
Zdravo Zorane.
Kako se završilo tvoje "premeštanje košnica preko novina"?
Mogu ti reći: ja sam premeštao jednu košnicu - iz jednog kontejnera u drugi. Kontejneri su blizu jedan drugom - razmak 4-5m.
Stavio sam 12 slojeva novina i mislim da sam trebao bar 14-16.
Primetio sam da se vratilo desetak pčela...(ništa strašno...)
Predpostavljam, u toku sezone (maj, juni) kad su društva mnogo jača, treba više slojeva novina. Jedino, tada treba biti obazriv da ne dođe do pregrevanja, ugušivanja pčela.

Dušane,
hvala što se interesujete. Prošlo je odlično. Pčele su izašle i progrizle novine ali je pomoglo i hladno vreme koje je dosta usporilo izlazak. Na kraju sam malo i otvorio rupice ali ne toliko da pčele mogu slobodno da izlaze. Ostala je još jedna koju ću najverovatnije da prebacim u nedelju jer će biti hladnije vreme.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #191 poslato: Mart 18, 2020, 10:37:55 »
Meni je uvek ta prica nestvarna kakve su nekad bile zime da se Dunav zaledi tako da moze saobracaj da se odvija?! Kao dete sam slusao price od dede i babe  kako je narod cekao da se Dunav zaledi (za vreme rata) pa da iz Panceva krenu zaprezna kola sa hranom da narod ne pocrka od gladi. Jeste da se Dunav ledio unazad 20-30 godina i pravio probleme ladjarima ali nikad nisam video da narod putuje.

I ja sam samo slušao priče ali pravo da napišem nije me mnogo interesovalo. Tek kad je per par godina bila veća površina Dunava zaleđena malo me je zainteresovalo. Reka Jezava koja se više ne uliva u Dunav a koja se nalazi u blizini ima na nekim mestima veće površine koje nikad ne presušuju jer su tu takozvani virovi odnosno podvodni izvori vode. Tu smo kao klinci igrali fudbal kad se led dobro 'uhvati'. Naravno uvek u prisustvu starijih. 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #192 poslato: Mart 21, 2020, 06:46:09 »
Juče uradio mini pregled. U nekim košnicama su matice baš krenule. Ona RV košnica ima četiri rama legla. Svuda ima dovoljno hrane. Tek ponegde, pored legla, sam zamenio polu pun ram sa hranom sa ramom koji je skroz pun. Neka imaju blizu hranu zbog ovog nadolazećeg zahlađenja. Ima nezaklopljene hrane moguće jer su migavac i kajsija su u cvetu.
Pčele ne zaposedaju celukupnu unutrašnjost košnice jer verovatno je još rano i nema dovoljno 'vojske'. Primetno je da ih ima više nego ranije.
Obišao par drveta migavca i čuje se zujanje...

Zadovoljan ali zabrinut.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #193 poslato: Mart 21, 2020, 22:20:38 »
Danas se ispred košnica širio veoma lep i prijatan miris, mirisalo je sve kao kada ima unosa. Pčelice vesele i vredne.

Već me polako brine ova zabrana. Radim do 15:30 a policijski čas počnje od 17:00. Neću moći da stignem do kolibe radnim danima a imam neke životinje koje trebaju hranu. Moraću da tražim dozvolu. Doduše biće organizovan rad od kuće ali opet ako neću imati dovoljno vremena.
Kada uvedu totalnu zabranu onda ću baš imati problem. Nemam registrovano poljoprivredno gazdinstvo pa ne mogu da dobijem dozvolu od poljoprivredne inspekcije. Verovatno će se pronaći neko rešenje.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #194 poslato: Mart 23, 2020, 20:10:01 »
Danas su objavili da verovatno neće biti totalne zabrane i da će ako se sve organizuje kako bi želeli ovo stanje trajati 28 dana od dana uspostavljanja kolektivnog karantina za obolele.
To daje nadu da će prestati oko desetak dana pre početka bagrema i da će pčelari možda moći da postignu da razviju društva. Naravno ako sve bude idealno.
Lakše će biti onima koji su mlađi od 65 i nađu slobodnog vremena do početka policijskog časa. Stariji će uz traženje dozvola od ministarstva i odobrenja policije moći da obilaze pčelinjake.
Uostalom kada gospoda mogu da šetaju kučiće valjda će i pčelari moći da odu na pčelinjak a i ja da odem da nahranim životinje.
Danas sam posetio pčelinjak i u vreme kada je sunce izašlo pčele su izletale iako je duvao prohladan vetrić.

Prilikom posete Kini sam ostvario više kontakata sa profesorima na HEBEI Univerzitetu i sa inženjerima u matičnoj HBIS kompaniji i mogu vam napisati da oni šalju poruke podrške našoj zemlji i našem narodu sa željom da što pre pobedimo ovu bolest.

Inače počeo je da pada sneg.
Нека нам живот буде сладак као мед!