Autor Tema: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu  (Pročitano 75968 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« poslato: Avgust 06, 2014, 22:03:46 »
Драге колеге и пријатељи,
Имам задовољство да вас обавестим да сам данас завршио са тестом још једног новог начина употребе Брстивара.
Овај тест сам планирао још пре две године али због веома малог броја варое на мом пчелињаку прошле и претпрошле године тест сам урадио тек ове године.

Тест је урађен на 3 кошнице на овогодишњим ројевима.

Још током априла наишао сам на кошницу која је имала доста варое у трутовском леглу и одмах сам је изабрао за кошницу на којој ћу радити тест са Брстиваром наливеном у трулекс тракицу.
Четвртог јула заједница је била у блокади од меда са само 5 рамова легла у коме се сконцентрисала вароа. Истог дана из ограниченог плодишта извадио сам 3 централна рама са леглом, матицом и укупно 5 рамова пчела и пренео десетак километара даље на кућни пчелињак.
Ово је прва и основна кошница овог теста.
Друга и трећа кошница су рани пролећни ројеви који су у време теста имали око 13-14 рамова пчела и који су на десетак дана пре почетка теста ограничени матичном решетком.

У све три кошнице преко средишњих плодишних рамова то јест преко сатоноиша поставио сам по једну трулекс тракицу дужине 15 центиметара и шири 2,5 центиметара у које сам претходно налио по 10мл Брстивара.
У другој и трећој кошници преко тракица је постављена-враћена пластична матична решетка, рам решетке и медишни наставак.

Као што се из табеле може видети прве резултате сам видео одмах након пола сата а већ након сат времена у подњачи прве кошнице нашао сам укупно 19 вароа.

Након три сата од постављања тракица у првој кошници укупно сам имао 52 варое.

До сутрадан у 10:50х. након приближно 21-22 сата имао сам укупно 190 оборених вароа од којих су многе биле мртве а неке су се још кретале на контролној табли подњаче.
Сутрадан је пало још 104 варое.

Врло је интересантно да је у наредних 11 дана променљивим интезитетом падало од 50 до 110 вароа а у зависности од спољних температура да би на крају последњег дана овог првог дела теста пало још 29 вароа.

Укупно за 13 дана теста у првој кошници пало је 1073 варое док је у другој кошници пало 28 вароа и у трећој 22 варое.

Презадовољан сам овим резултатима и дејством Брстивара али, али, али, (увек има неко али које нам срећу квари) нисам у потпуности задовољан другим тестом који сам радио на двадесетак осталих углавном снажних заједница на другом пчелињаку.
Данас сам тамо, 12 дана након постављања тракица са Брстиваром нашао да су у неким заједницама плече изгрицкале тракице са Брстиваром.
Пет до шест дана након постављања тракица са Брстиваром контролисао сам три-четири кошнице и тракице су биле недирнуте.

Дејством Брстивара сам презадовољан али на примени морам још порадити како би поклопили циклус затвореног легла и обезбедили присуство Брстивара у том периоду.

У заједницама које су имале до петнаестак рамова пчела (заједнице са другог пчелињака то јест заједнице из другог теста )данас 12 дана након постављања тракица са Брстиваром тракице су још увек у кошницама.

Драги пријатељи, обзиром да је Брстивар изузетно ефикасан препарат у борби против варое као и потпуно нешкодљив за пчеларе и да га можемо користити током целе године без обзира на пашне услове, свима га топло препоручујем. 

Доле је табела из теста као и ново упутство за употребу Брстивара.


Пуно поздрава свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #1 poslato: Avgust 06, 2014, 22:19:27 »
Војо,
Верујем да од вечерас долазе бољи дани за пчеле и пчеларе, захваљујући Брстивару. Уверен сам да ће колеге ускоро почети да пишу своје извештаје, у којима ће износити своје искуство новог начина примене Брстивара.
Свима нама желим успешну борбу против варое.
Војо пријатељу, све честитке и подршка за Твој рад!


Поздрав  :)

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #2 poslato: Avgust 06, 2014, 22:43:13 »
Koliko košta brstivar, koliko je pakovanje i tako to...nikada ga nisam koristio niti sam negde pročitao cenu pa zato pitam.
pozz
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #3 poslato: Avgust 06, 2014, 22:53:07 »
Vojo, čestitam! (samo da budem prisutan na temi :D )

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #4 poslato: Avgust 06, 2014, 23:53:20 »
Koliko košta brstivar, koliko je pakovanje i tako to...nikada ga nisam koristio niti sam negde pročitao cenu pa zato pitam.
pozz
Колега Саша, цена Брстивара за домаће пчеларе и пчеларе Републике Српске је нешто нижа од цене за пчеларе из других земаља.
Постоје паковања од једног литра и од пола литра.

За све друге информације слободно ми се обратите на ПП, е-маил или на телефоне из аватара.

 
Војо,
Верујем да од вечерас долазе бољи дани за пчеле и пчеларе, захваљујући Брстивару. Уверен сам да ће колеге ускоро почети да пишу своје извештаје, у којима ће износити своје искуство новог начина примене Брстивара.
Свима нама желим успешну борбу против варое.
Војо пријатељу, све честитке и подршка за Твој рад!


Поздрав  :)

Хвала драги пријатељу..

Vojo, čestitam! (samo da budem prisutan na temi :D )

Хвала драги мој Дуле. Опрости, данас ти нисам послао Брстивар али сутра Брстивар сигурно креће за Војку..

Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #5 poslato: Avgust 07, 2014, 07:45:32 »
Čestitam. Vojo svaka čast.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #6 poslato: Avgust 07, 2014, 10:21:27 »
 
 
 
                   Cestitke ,cestitke i cestitke. Brstivar koristim od prvog dana pcelarenja i do sada sam bio prezadovoljan njegovim dejstvom. Ocekujem da ubuduce zadovoljstvo bude jos vece. Pozdrav za Voju - pratimo te na obostrano zadovoljstvo.

Van mreže Miomir Vukmirovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #7 poslato: Avgust 07, 2014, 16:05:59 »
 Војо,ако се сећаш при наручивању Брстивара сам рекао да не желим да га користим д.топом нити штапићима већ фајтањем.Пре 5 дана сам фајтао само једну за пробу .Први пут у животу сам доживео да чујем хук или брујање пчела(како ли се већ зове).Мене је подсетило на шуштање кад се гаси креч.Ни једна једина није полетела да ме нападне само су дрхтале и брујале.Резултат :ни једне варое нисам имао или ја не видим.Не знам да ли мрави однесу баш сваку па ја не стигнем да видим.
Данас сам поставио трулекс траке у све 5 кошнице и после 1 сата нисам приметио ни једну.У питању су ројеви од 6.јуна. Пратићу даље па ћемо видети. Почетник сам па да питам:да ли се вароа види голим оком.Оно што сам гледао на клиповима је баш видљиво е сад да ли се снимци на клиповима увећавају...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #8 poslato: Avgust 07, 2014, 19:18:53 »
Dragi prijatelji, Miroslave i Gorane hvala vam na čestitkama..

Војо,ако се сећаш при наручивању Брстивара сам рекао да не желим да га користим д.топом нити штапићима већ фајтањем.Пре 5 дана сам фајтао само једну за пробу .Први пут у животу сам доживео да чујем хук или брујање пчела(како ли се већ зове).Мене је подсетило на шуштање кад се гаси креч.Ни једна једина није полетела да ме нападне само су дрхтале и брујале.Резултат :ни једне варое нисам имао или ја не видим.Не знам да ли мрави однесу баш сваку па ја не стигнем да видим.
Данас сам поставио трулекс траке у све 5 кошнице и после 1 сата нисам приметио ни једну.У питању су ројеви од 6.јуна. Пратићу даље па ћемо видети. Почетник сам па да питам:да ли се вароа види голим оком.Оно што сам гледао на клиповима је баш видљиво е сад да ли се снимци на клиповима увећавају...

Колега Миомире, ви очигледно немате варое.

Вароа се види голим оком и сигурно бисте их видели на контролној плочи после употребе Брстивара, да их има на пчелама.
Ни код мене их нема у многим кошницама. У контроли два три дана након постављања тракица са Брстиваром нађем ни једна, па ни једна, па ни једна па две -три па ни јена  на ни једна па преко сто.

У многим ројевима ни једна а у неким по две три, највише до пет.


Још пре три, четири године током јесени ваљда негде почетком новембра пробао сам прскалицом са великим притиском да прскам пчеле промућканим Брстиваром са веома малом дозом и дејство је било одлично међутим обзиром да је то ипак нека значајнија количина Брстивара унесена у веома кратком времену бојећи се да се пчеле не поквасе јер у Брстивару има и 50% уља одустао сам од тог начина употребе.


Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miomir Vukmirovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #9 poslato: Avgust 07, 2014, 20:01:18 »
 Војо, хвала на одговору.
Заборавио сам да кажем раније да врло често прскам Нозевој и у почетку сам приметио да изађу на полетаљку и чисте се(сада више не). Узгред да кажем за ових два месеца колико имам пчеле нисам упалио димилицу.Смирујем их Нозевојом.Буде понекад убод али али ретко.Данас сам попрскао Нозевојом и стресао пчеле ниједна није кренула а још је била већ стављена трулекс трака са Брстиваром који очигледно их додатно смирује.


Поздрав

Van mreže Miodrag Milanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #10 poslato: Avgust 07, 2014, 21:41:02 »
Vojo,dali ste probali da koristite brstivar*samo ekstrat bilja* bez parafinskog ulja na trakice truleks krpe?Poydrav iz Ćuprije-

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #11 poslato: Avgust 08, 2014, 11:23:37 »
Vojo, stigao poklon - Brstivar.


Vojo, brate, nisam baš navikao da dobijam poklone...Ali ako Ti kažeš:"Za iskreno objavljivanje rezultata rada sa Brstivarom", onda.


POKLON PRIMAM SA ZAHVALNOŠĆU.


Inače, biće još rezultata, još večeras, ako me kiša ne omete.


Svako dobro.

Van mreže tomic nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: banja badanja
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #12 poslato: Avgust 08, 2014, 20:03:41 »
Ja od prosle godine koristim brstivar, dosada nisam imao problema sa varoom.
Pocetkom jula poceo sam ciklus nakapavanjem 12 kapi na papirice, posle 24h padalo je od 10 do 35 varoa.
Juce nalijo 10 ml na trulex traku posle 6h nijedna posle 24h 1 opala.
Ocemu se radi dali negde gresim?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #13 poslato: Avgust 09, 2014, 01:29:19 »
Vojo,dali ste probali da koristite brstivar*samo ekstrat bilja* bez parafinskog ulja na trakice truleks krpe?Poydrav iz Ćuprije-

Nisam probao Miodraže.

Mislim da će isparenje Brstivara biti brže a nama treba da ono traje što duže.

Pozdrav...
Vojo, stigao poklon - Brstivar.


Vojo, brate, nisam baš navikao da dobijam poklone...Ali ako Ti kažeš:"Za iskreno objavljivanje rezultata rada sa Brstivarom", onda.


POKLON PRIMAM SA ZAHVALNOŠĆU.


Inače, biće još rezultata, još večeras, ako me kiša ne omete.


Svako dobro.

Srećno Dule.

Uvek sam sa zadovoljstvom čitao tvoje rezultate.

Pozdrav...

Ja od prosle godine koristim brstivar, dosada nisam imao problema sa varoom.
Pocetkom jula poceo sam ciklus nakapavanjem 12 kapi na papirice, posle 24h padalo je od 10 do 35 varoa.
Juce nalijo 10 ml na trulex traku posle 6h nijedna posle 24h 1 opala.
Ocemu se radi dali negde gresim?

Dobro je Nešo, to znači da nemaš varoe.

Kod mene u košnici br 2 u kojoj je do preključe ukupno palo 28 varoa za tih prvih 13 dana testa juče palo 2 varoe a od juče u 18 sati do danas u 11:50 (za oko 18 sati) palo je još 11 varoa.
E ovo je tek pravo iznenađenje!
Naravno sve je to od one prve i jedine trakice sa Brstivarom kojoj je danas petnaesti dan od postavljanja truleks trakice sa Brstivarom.

Dolazimo do podatka da je ta varoa to jest njeni roditelji ušli u leglo jedan do dva dana pre poklapanja legla i da je juče izašla sa mladom pčelom iz legla..

Za prvu košnicu koja je osnov ovogodišnjeg eksperimenta samo da dodam da sam juče četrnaestog dana u 18 sati  ili oko 30 sati nakon prethodne kontrole u njoj našao još 37 varoa a  danas u 11 sati i 50 minuta našao još 17 varoa.

U prvom danu testa padanje je bilo oko 8-10 varoa na sat.
U drugom danu 4-5 varoa na sat.
U narednim dsanima padanje je bilo od 3 do 4 varoe na sat u zavisnosti od visine temperature. Na temperaturama preko 25 stepeni padanje je bilo od 3,5 do 4 varoe na sat dok je na temperaturama od 20-25 stepeni padanje varoe bilo do 3 varoe na sat.

Za poslednjih 48 sati to jest četrnaestog i petnaestog dana nakon postavljanja trakica padanje varoe je oko 1,1 varoa na sat.
Ako budem imao vremena sutra otvoriću košnicu i probaću da dolijem još 10 ml Brstivara u tu truleks trakicu pa ćemo u narednim danima videti rezultate.

Puno pozdrava svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #14 poslato: Avgust 10, 2014, 22:39:00 »
Vojo, ako smem, ovako, bez dokaza, da se izjasnim - ja sam još uvek za dimni top.
Verovatno će truleks krpa dati određene rezultate, ali ja, bojim se da nemam vremena za eksperiment, tako da ću nastaviti sa topom(ili da raspalim i jedno i drugo oružje ;) ). Naime primećujem da su mi pojedina društva još uvek zaražena i da sam trebao tretman početi JOŠ(!) ranije(počeo sam početkom juna). Evo pet najzaraženijih košnica, gde primećujem da kod br3 i br4 - zaraženost opada(!)
      Danas, 23 sata nakon tretmana brojim(premda zbog trunja, brojke su zaokružene):
Košnica br1............120 varoa
             br2............100
             br3..............30
             br4..............50
             br5............100
Očistim uvlake, sačekam 60 min pa ponovo brojim(znači, to je varoa opala u 24-tom satu):
             br1.............14
             br2...............8
             br3...............4
             br4.............12
             br5...............5
Ponovo očistim uvlake, pa dimim topom i nakon 60 min ponovo brojim(varoa opala u prvom satu nakon tretm):
             br1..............21
             br2..............18
             br3................4
             br4..............10
             br5..............11
Ove brojke (u prvom i poslednjem satu) su mi merodavnije. Sad bi se tu moglo izračunavati...