Autor Tema: Diospyros lotus  (Pročitano 7217 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Crevar

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Diospyros lotus
« poslato: Februar 23, 2016, 07:59:09 »
Ovo je drvo koje potice iz azije i kod nas je jako malo vidjeno i ljudi malo znaju o njemu pa sam resio da napisem par reci o tom drvetu (vrsta voca).
Diospyros lotus ima odvojene cvetove tako da mora da se ima musko i zensko drvo da bi se imali plodovi i seme u njima, a za cvetanje je dovoljno i jedno drvo bilo musko ili zensko.
Primetio sam pre dve godine da je prepuno pcelica u vreme cvetanja i u to vreme ima malo cvetalog voca pa je iz tog razloga zaimljivo, cveta otprilike pred kraj petog meseca.
Diospyros lotus ima jestive plodove koji su sitni i vlicina il je otprilike kao bobica od krupnijeg grozdja.
Ovako izgleda kad cveta, na slici mozete videti par pcelica koje marljivo rade.



Iz ovog mog videa mozete videti i kako izgledaju plodovi:


Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #1 poslato: Februar 23, 2016, 08:25:49 »
Колега, мислим да се овде ради о дивљем Какију, односно Каки воћу.
Иначе пробао сам баш то што си споменуо и изузетног је укуса. Пекмезасто, зрнасто, слатко и ароматично. Након тога сам пробао Каки који сам купио и који је био величине јабуке. Овај хибрид, иако леп за појести, није био ни принети овом дивљем. Много је блеђи укус. Разлика као између шумске и припитомљене јагоде.
Ми имамо засађену једну садницу (од прошле године), мислим да је у питању хибрид, али свакако је добро знати када цвета и да је интересантно пчелама.
Поздрав.

Van mreže Miroslav Crevar

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #2 poslato: Maj 21, 2016, 19:31:06 »
Video na kome mozete videti cvetanje diospyros lotusa sa muskim cvetovima i pcele koje oprasuju cvetove.


Van mreže Miroslav Crevar

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #3 poslato: Maj 27, 2016, 18:10:09 »
Drvo kakija koje je isto jako interesantno pcelama, na ovom videu mozete videti cvetanje kakija :D .


Van mreže Miroslav Crevar

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #4 poslato: Novembar 12, 2017, 13:46:07 »
Juče obrano stablo kakija, a evo i video kako je to kod mene ove godine izgledalo.


Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #5 poslato: Novembar 19, 2017, 22:08:54 »
              Miroslave, znate li gde može da se nabavi sadnica za ovu jabuku?  Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #6 poslato: Novembar 19, 2017, 22:59:47 »
Imas na i nternetu neki rasadnik kod Novog sada 1500 din sadnica
http://mavmrasadnik.com/japanska-jabuka

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #7 poslato: Novembar 20, 2017, 09:16:01 »
Pa ima i Miroslav sadnice....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #8 poslato: Novembar 20, 2017, 10:20:46 »
Мој неки даљи стриц је имао више стабала ове јапанске јабуке-каки још док сам био клинац. Стабла могу да роде и преко 100 килограма плодова, вероватно старија стабла након десетак година..  Та стабла би данас имала преко 50 година али да ли је остало ишта од њих не знам, јер је током рата 92 срушена кућа и попљачакано све што се могло опљачкати. Где је породица завршила не знам. Поред куће имали су још и воћњак са око 500-600 стабала брскве где сам им негде до 1985-1986 у време великих радова помагао око бербе.

Сећам се добро да је тај каки док је незрео јако горак и опор и да би тек током јесени када бих дошао да обиђем пок. баку Јоку ( умрла је негде око 1980) она донела по пуну тацну зрелих и прелепих плодова а још би спремила подоста да понесем кући. И тако, имали смо јапанских јабука сваке јесени и растао сам са тим јапанским јабукама..

Када је то сађено не знам али вероватно негде између педесетих и шездесетих година...
То је ипак био терен који је на мање од 20 километара ваздушне линије од мора са медитеранском климом и у равници на око 3 метра надморске висине где могу да успевају киви, мандарине, клементине и разне врсте поморанџе. Сећам се да су ту имали неку јапанску сорту мандарина ковано васе која може да издржи јако ниске темепературе ( тако се звала, ако ме још сећање служи) још док сам био у основној школи.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #9 poslato: Novembar 20, 2017, 11:57:32 »
Ево један снимак где човек прича о роду његових крупних и лепих плодова јапанских јабука ( преко 100кг) и сушењу јапанских јабука.




Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #10 poslato: Novembar 20, 2017, 21:58:11 »
        Ja sam krajem proslog meseca u Kotoru ubrao nekoliko plodova, bili su narandzaste boje, sad vidim da su zreli tek kad pocrvene. Ako je polovina od onog sto sam cuo o ovoj jabuci tacno, onda je svakako treba imati u svom dvoristu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Diospyros lotus
« Odgovor #11 poslato: Novembar 23, 2017, 17:01:39 »
Diospyros lotus - хурма кавкаска
Diospyros kaki - каки

Van mreže Miroslav Crevar

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pancevo
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #12 poslato: Novembar 16, 2019, 06:37:15 »
Kod mene završena sezona što se tiče kakija, plodovi pobrani i dosta njih već i pojedeno.Ove godine najkrupniji plod kakija je bio 460g težak  :) .

https://youtu.be/yLHD4W4C-vc

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Diospyros lotus
« Odgovor #13 poslato: Novembar 16, 2019, 10:29:56 »
Колико ли сам јапанских јабука појео док сам био ђак основац.
Мој мало даљи род, нека драга бака Јока, изузетно пуна љубави скоро свакодневно ме чекала са зрелим јапанским јабукама.
Имала је неколико високих стабала какија.
Стабла су била вероватно старија од десет година почетком седамдесетих година прошлог века.
Тамо је била медитеранска клима на мање од 20 км од мора и са око три метра надморске висине.

Бака је умрла осамдесетих година. Остале су само успомене.
Не знам да ли каки може да успева код мене у средњем Банату.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.