Autor Tema: Plodište RV košnice  (Pročitano 84332 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #15 poslato: Januar 08, 2011, 13:38:44 »
Nikola, nisam nikad probao tako nešto da uradim ali verujem da bi tada pčele u taj donji nastavak lagerovale i med i polen u zavisnosti od snage zajednice.
Ako je zajednica maksimalno razvijena bilo bi mnogo više meda a ako je srednje snage odnos bi bio na jakoj paši verujem pola pola a na slabijoj više polena i manje meda.
Pretpostavljam.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #16 poslato: Januar 08, 2011, 13:46:11 »
Ako bi pcele lagerovale med i polen u taj nastavak onda bi se taj nastavak mogao podici na plodisni nastavak posle zadnje pase na maticnu resetku radi dopune i ostati kao magacin hrane za zimu s tim sto bi u njemu verovatno bilo vise preko potrebnog polena za prolecni razvoj, a medisne nastavke postaviti na podnjacu. Kombinacijom ova dva plodisna nastavka u toku pase i zimovanja medisni nastavci bi bili bez ramova sa zaleganim sacem. 8)
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #17 poslato: Januar 08, 2011, 14:05:39 »
  Ja  ne vjerujem da pcele u taj donji nastavak bi lagerovale med (mozda samo malo i to samo nektar privremeno, a posle taj nektar bude premesten gore u toku same pase). Imao sam takvo iskustvo sa LR kosnicom. Ako je pasa bogata sa peludom kao na primer kestenova pasa onda taj donji nastavak bice ispunjen sa pergom.

  Pozdrav svima :)
« Poslednja izmena: Januar 08, 2011, 14:58:10 od strane Valon Mustafi »
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #18 poslato: Januar 08, 2011, 16:51:09 »
Kolega Valon, mislim da je Nikola u pravu a i ti delimično.

Pčele lageruju med i polen i dole ispod legla pa čak i zatvore taj med. Taj nastavak posle paše najbolje bi bilo podići iznad rešetke ali samo pod uslovom da je to poslednja paša te sezone i da ga ostavljamo pčelama za zimovanje.
Po mom mišljenju, svako ostavljanje to jest podizanje takvog mednog nastavka u kome je više meda nego polena iznad matične rešetke tokom maja, juna i jula meseca dovodilo bi do predrojevnog i rojevnog stanja.

Svako stavranje većeg mednog venca iznad plodišta, ili iznad legla u ramovima (kod visokih ramova u drugim košnicama) tokom pašne sezone, destimulativno deluje na rad pčelinje zajednice i podstiče zajednicu na rojenje.

Pozdrav svima....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #19 poslato: Januar 08, 2011, 17:33:01 »
Kolega Valon, mislim da je Nikola u pravu a i ti delimično.

Pčele lageruju med i polen i dole ispod legla pa čak i zatvore taj med...
Pozdrav svima....   

  Megutim u ovom slucaju pcele imaju prazan prostor-medista iznad maticne resetke, pa i logicno mislim da pcele prvo med bi lagerovale iznad plodiste...

  Pozdrav :)

  Pozdrav...
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #20 poslato: Januar 08, 2011, 20:46:05 »
Moje mišljenje je da bi pčele u prvom nastavku lagerovale nektar i da bi ga prenosile u medište iznad plodišta sve dok bi bilo mesta u medištu. Kada bi nestalo mesta u medištu, prerada nektara i lagerovanje meda bi se vršilo u prvom nastavku

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #21 poslato: Januar 08, 2011, 23:40:33 »
Komentar na Odgovor #14:

Kolega Nikola, ako bi tako uradili, a da nemate okrugla leta na svakom nastavku, bolje bi bilo pitanje: a šta bi se tada desilo sa trutovima.

Odgovore svi znamo.  ;)  :D

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #22 poslato: Januar 09, 2011, 10:40:42 »
Svi moji nastavci imaju okrugla leta.  8)
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #23 poslato: Januar 13, 2011, 00:53:20 »
Nikola,
Pored Voje, drago mi je da si i ti tu jer znam da si naselio RV kao i ja, ali da imaš više iskustva (ja sam samo zazimio). Vidim da razmjenjujete mišljenje pa tek onda probe. Dobro je to. No, mene zanimaju tri stvari: 1. je li jedno plodište tijesno što se tiče rojevog nagona?  2. Kad postaviš H.R., da li pčele iznad povlače matičnjake, a mislim da jesu?  3. Da li je tokom sezone ipak potrebno iz P1 bar 1-2 puta prevjesiti 1-2 okvira legla i dodati s. osnovu protiv rojenja? A dvije H.R.?! Da to nije previše prepreka i muka za pčele? Jesi li probao?
Pozdrav, svako dobro.

Van mreže goran pesevski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #24 poslato: Januar 16, 2011, 21:07:17 »
  Dali je moguce na terenima sa VEOMA slabom dugotrajnom  pasom(gde su rekordni prinosi 5kg), a dobrim uslovima za prolecni razvoj , pcelariti  samo kombinacijom 2RV + maticna resetka, normalan prolecni razvoj u dva RV tela a posle postavljanjem MR podeliti kosnicu na  plodiste i mediste, ili bi mozda neka kombinacija RV i EV bila efikasnija.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #25 poslato: Januar 16, 2011, 21:15:08 »
Esad Jusić
Kad postaviš H.R., da li pčele iznad povlače matičnjake, a mislim da jesu?
A dvije H.R.?! Da to nije previše prepreka i muka za pčele? Jesi li probao?



Kad postavis H.R. ispod nje se nalazi matica sa otvorenim leglom a iznad M.R. se postavlja zatvoreno leglo pa nema mogucnosti za povlacenje maticnjaka, jedino ako zelis maticnjake postavis ram sa jajima pa cekas maticnjake u trecem ili cetvrtom nastavku u zavisnosti od kolicine pcela.  8)

Dve H.R. ne predstavljaju prepreku pcelama ako na svakom nastavku postoji okruglo leto. Nisam probao ovo su samo razmisljanja za ovu godinu.  8)
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #26 poslato: Januar 16, 2011, 21:59:41 »
Čemu tolike matične rešetke?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #27 poslato: Januar 16, 2011, 22:24:34 »
  Dali je moguce na terenima sa VEOMA slabom dugotrajnom  pasom(gde su rekordni prinosi 5kg), a dobrim uslovima za prolecni razvoj , pcelariti  samo kombinacijom 2RV + maticna resetka, normalan prolecni razvoj u dva RV tela a posle postavljanjem MR podeliti kosnicu na  plodiste i mediste, ili bi mozda neka kombinacija RV i EV bila efikasnija.

Gorane, na slabijim pašama matica mora biti ograničena na samo jednom RV nastavku. Ako imaš dva plodišna nastavka ispod rešetke prinos na paši će biti sigurno za duplo manji i ako se radi o istoj košnici.

Zajenica treba tokom proleća da se razvije u tri do četiri nastavka pčela još pre početka planirane-ciljane paše.
 Kada se zajednica razvije na oko 25-28 ramova pčela tada se pristupa ograničavanju matice i dodavanju četvrtog nastavka sa ramovima ako on nije ranije bio u sastavu košnice.

U ovim uslovima se stvara izuzetno povoljna struktura pčela koja doprinosi odličnom iskorišćenju te nazovimo slabe paše.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #28 poslato: Januar 16, 2011, 23:19:42 »
Kolega Valon, ovo je odlična tema i mislim da ćemo imati dosta diskusija u njoj.

Plodište RV košnice u prolećnim uslovima treba da čine dva plodišna nastavka a to su ona dva nastavka gde su pčele lagerovale med za zimovanje.
Prvi plodišni nastavak u kome je leglo bilo ograničeno prethodne sezone i drugi plodišni nastavak a koji se nalazi iznad ovog prvog treba da je onaj nastavak koji je u prethodnoj sezoni bio prvi medišni nastavak iznad matične rešetke.
 Uklanjanjem matične rešetke između ova dva nastavka dobija se zajedničko ukršteno plodište na 20 ramova (10+10) koji omogućuju pčelama dovoljne količine saća za razvoj legla i smeštanje dovoljnih količina meda i polenovog praha.
Pošto su medišni nastavci još prilikom zazimljavanja sredinom septembra, spušteni na podnjaču ispod ova dva plodišna nastavka, sada u ovim nastavcima zaklonjenim od direktnog prodora hladnog vazduha, stvara se idealna mikroklima za zimovanje i rani prolećni razvoj pčelinjih zajednica.

Obično pčele prvo prolećno leglo započinju u istim nanastavcima u kojim su prethodne sezone matice bile ograničene to jest u prošlogodišnjem plodištu.
Kako se pokrene leglo u najtamnijim ramovima to jest najtamnijem pčelinjem saću i proširi na 3-4 središnja rama u tom prvom plodištu, matica vrlo brzo prelazi u gornji topliji nastavak i širi leglo u slobodnim ćelijama i ramovima iznad već zaleženog legla.

Nastavljamo kasnije.....

Pozdrav svima.....

  Nastavljamo.... ;)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Omer Madzarevic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
Odg: Plodište RV košnice
« Odgovor #29 poslato: Januar 16, 2011, 23:47:06 »
Postovani,
mislim da bi trebalo pojasniti pojam:H.R.,odnosno,da se misli na:Matičnu, Hanemanovu ili Hofmanovu rešetku.Hvala!