Autor Tema: Багрем 2017.  (Pročitano 38449 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #75 poslato: Maj 16, 2017, 21:12:26 »
Danas unos 0.9 kg, bagremac još debelo zelen

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #76 poslato: Maj 17, 2017, 01:09:32 »
Anto pratim izvjesca... Samo nastavi. Zivio!
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #77 poslato: Maj 18, 2017, 12:22:27 »



               Информације од јутрос кажу да је багрем у мом крају завршио. Сељење на друге локације је увелико кренуло.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #78 poslato: Maj 18, 2017, 20:33:52 »
Ja sam cetri kosnice odselio do Grdelice cisto zbog provere drugi i treci bagremsu uveliko u cvetu i ima unosa alidve su sa MR dve ne pa cemo videti. Medjutim tu i livada krece i cim padne temperatura pcele se preorjntisu ali to meni nije ni bitno.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #79 poslato: Maj 19, 2017, 15:37:21 »
Noćas smo vratili pčele na stacionar. Jutrošnja znatiželja koštala me nebrojenih uboda. Od deset komada većina je na 8 do 9 ramova legla. Dve su donele nastavak meda a ostale su napunile medom, plodišni , prostor oko legla. Jutros su već krenule da vuku polen, verovatno sa bagremca. Sada me muči da li da razrojim ili ne zbog lipove paše. Jedna PZ ima 9 ramova zatvorenog legla! Kolega mi reče da svedem društva na 6 ramova legla jer će lipa tek oko 15.-og juna cvetati. Molim za pomoć.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Radenko Kuzmanovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lazarevac - Rudovci
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #80 poslato: Maj 19, 2017, 20:32:34 »
Nisam se dugo javljao na forumu pa evo prilike da napisem nesto kako je proslo sa bagremovom pasom kod mojih pcela.

Iako sam poceo da pcelarim od 2015.godine u ovu sezonu sam usao sa 3 drustva. Medjutim jedno je krajem marta ostalo bez matice, pojavile se trutuse te nije moglo biti spremno za bagrem. Dakle ostale su dve i to dosta jake. Jedna je sa proslogodisnjom maticom (belom) a druga sa maticom koja je u kosnici bili kada sam je kupio u aprilu 2015.godine i ona je obelezena plavo.
Selio sam ih zajedno sa komsijom pcelarom pa sam tako jednu preselio na jednu a ovu drugu na drugu lokaciju. Obe se nalaze na teritoriji Lazarevca i obicno daju dobre prinose.
Kosnicu sa belom maticom sam odneona mesto gde je bagrem vec narednog dana otvorio i tu sam uspeo da dobijem jedna pun Farar nastavak meda.Komsija je takodje u 4 svoje kosnice na toj lokaciji imao meda na 9-10 Farar ramova.
Druga kosnica je odneta 10-ak kilometara dalje gde je bagrem kasnio 2-3 dana pri cemu se i vreme pokvarilo pa je i unos bio nesto manji. Na ovom mestu je dolazilo do naleta pa je moja kosnica kao prva na pravcu naleta najbolje prosla sa 8 ramova meda a komsijine su imale od 8 u najboljoj do 5-6 ramova meda u najlosijoj kosnici koja je bila poslednja u nizu.
Zanimljivo je da komsija 5 kosnica nije selio i da su mu te kosnice imale najbolji prinos gde su sve imale po pun Farar nastavak.

Van mreže Dragan Milenković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Parcani , 220 m
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #81 poslato: Maj 20, 2017, 23:49:58 »
             Poštovane kolege, molim vas da poštujete pravila i ne skrećete sa  teme. Ova tema je naslovljena sa ''Pašne (ne) prilike''. Znači pišemo o unosu nektara, cvetanju biljaka na odredjenim lokacijama naših pčelinjaka itd. Za stanje legla vaših društava i razrojavanja, i vaše metode imate druge već započete teme, ili otvorite nove teme. Ne ljutite se. Hvala
„Leti kao leptir, bodi kao pčela. Nedostatak vere je razlog zašto se ljudi boje izazova, ali ja verujem u sebe.“

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #82 poslato: Maj 22, 2017, 08:44:09 »





                      Ево да и ја сумирам стање са овогодишње паше багрема на мом терену. У Радовању га још увек има у изобиљу и пчелари из околине дотерују кошнице на прву пашу. Ове године је процветао првог маја. Медио је како тако до 17 - 18 и ту му је дефинитивно био крај. Општа оцена дата од више колега је да је у односу на просечну годину подбацио око 50 %.
                     На мом пчелињаку је стање са уносом било шарено . Најбоља се показала једна РВ са два пуна и затворена наставка ( око 40 килограма ) , затим две ЕВ сређене по Ренсоновом систему ( 30. и 20. килограма ). Те су најбоље. Остале како која по непун РВ наставак а има и оних које су донеле само за себе а за мене баш ништа.
                     Истине ради , друштва су ми била неуједначена јер су таква и изашла из зиме у пролећном развоју нису добиле ни грам сирупа , мада сам свима у том периоду давао погаче . Када све саберем не могу бити незадовољан обзиром на опште стање са багремом у Србији ове године.
                     За мене је и дефинитивно битан закључак за стационарне пчелињаке код којих је багремова паша главна да је тешко припремити сва друштва за оптимално искоришћење ове паше. Увек зафали бар 10. - 15 . дана односно време за половину до једну генерација пчела. Због тога је неопходно и обавезно имати пчелињак подељен на производна и помоћна друштва. Појачавање производних друштава пред багремову пашу леглом је незаобилазна мера. Том приликом их треба уједначити по препоруци домаћина форума. Могуће је све ово комбиновати са методом Зорана Севића нешто мало модификованом и прилагођеном РВ и ЕВ кошници. У протеклих 5.година сам све ово испробавао , увек на једном делу пчелињака и упоређивао резултате. Резултати су очигледни ако се, наравно, све потребно уради у правим терминима. Април месец је неопходно провести на пчелињаку и пратити ситуацију из дана у дан и по потреби интервенисати. Незаобилазно је познавање микро климе и услова на локацији на којој се пчелињак налази јер је рецимо код мене ситуација са припремом друштава и темпирањем форме поприлично раличита на десетак километара ваздушне линије ма како то можда чудно у први мах изгледало.
                      Поздрав свима који су пратили ову тему и срешћемо се поново на багрему 2018.-е године.
                     

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #83 poslato: Maj 22, 2017, 09:30:08 »
Ja sam juče bio na pčelinjaku. Drugi bagrem je otvorio prije par dana i sad je taman onakav kakav treba da medi ali pčela na njemu nema. Probao sam par cvjetova i suv je kao barut. Otvorio sam par košnica i stanje nije za hvaliti se. U dvije EV koje sam otvorio pčele su izgradile dva EV nastavka i matica zaliježe kompaktno. Pčela ima dosta. Stavio sam ranije MR na jednu i gore je RV nastavak koji je gotovo izgrađen. Druga je na dva EV nastavka i zbjeg je pun zaperaka ali nektara veoma malo. Očigledno da bagrem nije dao Bog zna šta. Ova dva društva su jaka i nisu imala legla za održavanje u toku cvjetanja bagrema tako da ako ona nisu vidjela korist od bagrema onda nisu ni ostae košnice ništa bolje. Malo je i zahladnilo poslednjih dan dva tako da je bagrem 2017 završio. Čeka se lipa...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #84 poslato: Maj 22, 2017, 22:47:59 »
Zadnji unos s Bagrema bio 16.05. sada se vrti oko laganih minusa. Na stacionaru je već krenula Amorfa pa neću vraćati kontener da mi ne oboji bagrem. Čekam još koji dan da mi skroz zatvore bagrem da ga mogu vrcati. Kolege su preselili na drugi bagrem koji se rascvjetao ali unosa baš i nema vjerovatno je u pitanju ovo varljivo vrijeme. Sve u svemu Bagrem se baš nije proslavio ove godine :(

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #85 poslato: Maj 22, 2017, 23:24:57 »
ovo je najbolja bagremova paša u mojoj pčelarskoj karijeri.

Ne zaboravite da sam se zapčelario krajem juna prošle godine. ;D :D :P

Van mreže Dragan Milenković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Parcani , 220 m
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #86 poslato: Maj 23, 2017, 08:35:21 »
                Kod mene, još ima bagrema. Prošarano doduše ali ga ima. Ostaviću ih još 7-8 dana, pa ćemo videti, za sada je stanje takvo da su plodišni nastavci prepuni meda, a medišni imaju po 2-3 rama meda. Nadam se da će narednih nedelju dana napuniti još koji ram.
Šta reći pčelarim od marta 2015. i nisam baš kompetentan za neke ocene, ali sam generalno zadovoljan.
„Leti kao leptir, bodi kao pčela. Nedostatak vere je razlog zašto se ljudi boje izazova, ali ja verujem u sebe.“

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #87 poslato: Maj 23, 2017, 13:58:59 »
                Kod mene, još ima bagrema. Prošarano doduše ali ga ima. Ostaviću ih još 7-8 dana, pa ćemo videti, za sada je stanje takvo da su plodišni nastavci prepuni meda, a medišni imaju po 2-3 rama meda. Nadam se da će narednih nedelju dana napuniti još koji ram.
Šta reći pčelarim od marta 2015. i nisam baš kompetentan za neke ocene, ali sam generalno zadovoljan.
Dragane, ja sam još u Parcanima. Vagu mi redovno čita Aca (Ti ga znaš  :D ).Evo kako je bilo poslednjih dana:


15.05.2017.......+600g
16.05.2017.......+    0g
17.o5.2017.......+100g
18.05.2017.......+    0g
19.05.2017.......+    0g
20.05.2017.......+    0g
21.05.2017.......+    0g
22.05.2017         -400g  :( [size=78%]        [/size]








Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #88 poslato: Maj 23, 2017, 18:46:26 »
ovo je najbolja bagremova paša u mojoj pčelarskoj karijeri.

Ne zaboravite da sam se zapčelario krajem juna prošle godine. ;D :D :P

I meni je ovo najbolja bagremova paša do sada... a koliko radim ... eeee sedam godina.  u subotu bi vrcali pa ćemo vidjeti sta brojkice kazu.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Radenko Kuzmanovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lazarevac - Rudovci
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #89 poslato: Maj 25, 2017, 18:23:38 »
U prethodnoj poruci sam napisao kakvo je bilo stanje a sada i definitivno koliko se izvrcalo meda. Iz dve kosnice (LR sa Farar medistima) izvrcao sam 17.5 kg bagremovog meda sto je 50% bolje nego prosle godine ali i dosta slabije nego 2015.godine.
Komsija je od 13 kosnica ivrcao oko 75 kg bagremovog meda.

Prilikom ranijih preglada smo imali utisak da su Farar sandduci puni medjutim ipak smo malo previse bili optimisti. Sta je tu je idemo dalje.