Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380322 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2265 poslato: Novembar 30, 2019, 18:25:19 »
На форуму брдско-планинско пчеларење, има занимљив текст Игумана Петра о пчеларењу кошницама Родна Воја.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2266 poslato: Decembar 02, 2019, 16:49:56 »
На форуму брдско-планинско пчеларење, има занимљив текст Игумана Петра о пчеларењу кошницама Родна Воја.
Погледао бих али нисам тамо члан..

Стигло нам ово захлађење па је време да се размишља о зимском третману против варое.
Недостатак јесењег легла у кошницама сада омогућава пчеларима да раде третман оксалном киселином ( или нечим другим) док су пчеле у клубету на овом првом захлађењу.
Тамо где је било легла и где га још ( не дај Боже) има ту се још мора чекати за оксалну (док за Војвир нема потребе за чекањем)..
Вероватно док нестане легла и још који дан, то је неко моје мишљење а ту има разних мишљења и препорука.
Како год ко ради од воље му...  8)

Планирам да урадим третман Војвиром 20-25 милилитара по кошници на исти начин као што се ради оксалном киселином док су пчеле у клубету и док је ово хладно време али бих волео да чујем да наилази јаче захлађење па да пчеле буду мало дуже у јачем клубету.
Да избегнем употребу оксалне киселине..
Видећемо како ће се понашати пчеле у РВ кошницама и какво ће бити дејство Војвира у овом периоду. За сада могу само да претпостављам а после ћу на неким кошницама урадити контролу са оксалном киселином па ћемо видети шта је остало за оксалну после Војвира.

Неке кошнице ћу два пута урадити Војвиром као што се ради оксалном киселином. Знам да им Војвир не смета па ћемо видети да ли ће бити потребе за два таква третмана а претпостављам да неће.
У пар кошница ћу додати шећер у Војвир ( један:један) па направити раствор као што се ради оксалном па ћемо опет видети резултате.
Можда овакав третман буде бољи и можда ће дати боље резултате него третман Војвиром без шећера.

У пчеларење Родном Војом уводимо још једну нову технику коју ћемо касније појаснити.
То је једна нова специфична техника коју до сада никада нико није користио или можда и јесте а да је мени непозната.
Летос је све испробано и добијени су одлични резултати. Ипак још је рано за јавно објављивање...

Благодарим...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2267 poslato: Decembar 03, 2019, 10:04:44 »
Ajde Vojo podeli sa nama iskustva pcelarenja tom tehnikom i rezultate, svi nesto probamo , radimo i modifikujemo ali se iznova vracamo standardnom nacinu. Bas me zanima, zato sto stalno nesto probam.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2268 poslato: Februar 02, 2020, 10:52:31 »
 :)
Јуче на Трешњи, кошнице на сунцу, 14 степени.
Видела сам и пар пчела које на ножицама доносе полен. Не знам одакле када горе још нема ни висибаба ни љубичица.
Прошлогодишњи априлски рој зазимљен на три а јулски на два наставка.
Испред кошница по 10-так угинулих пчела.
Искрено се надам да сам све урадила да безбедно дочекају пролеће  :-\

Леп поздрав...

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2269 poslato: Februar 03, 2020, 13:43:28 »
      У суботу сам око поднева обишао пчелињак.
Време "право пролећно", а пчеле масовно излећу. До 13 сати биле су доста нервозне и љуте. Као да се оријентишу око кошница. Било је понешто и мртвих које падају испред кошница. Од 14 сати су биле доста смиреније и понека је доносила нешто полена од леске.
    Нисам отварао кошнице од средине новембра и третирања оксалном  06.12.

   П.С.  Војо, на другом форуму си споменуо технику рада са пчелињом заједницом која се припрема за липову пашу, па бих те замолио да о томе нешто напишеш на овом форуму када имаш времена.
   Поздрав.

Van mreže Dalibor Kostić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rogozno
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2270 poslato: Februar 03, 2020, 19:02:25 »
Danas prilikom pregleda kosnica primetio sam da na 4 kosnice nema legla dok na ostalim ima , interesuje me dali je normalno da u nekim ima a nekim nema legla,dali je moguce da su bez matice.Drustva su veoma dobra i imaju hrane .Inace pcelinjak se nalazi na 1100m nv.pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2271 poslato: Februar 05, 2020, 23:32:32 »
      У суботу сам око поднева обишао пчелињак.
Време "право пролећно", а пчеле масовно излећу. До 13 сати биле су доста нервозне и љуте. Као да се оријентишу око кошница. Било је понешто и мртвих које падају испред кошница. Од 14 сати су биле доста смиреније и понека је доносила нешто полена од леске.
    Нисам отварао кошнице од средине новембра и третирања оксалном  06.12.

   П.С. Војо, на другом форуму си споменуо технику рада са пчелињом заједницом која се припрема за липову пашу, па бих те замолио да о томе нешто напишеш на овом форуму када имаш времена.
   Поздрав.


Нешко пријатељу,
После багремове паше која у већини година почиње око 1.маја  ( код мене) до краја паше обично прође две а највише три недеље. То је отприлике око 15-20 маја. До почетка липове паше која обично почиње после 15 јуна прође још скоро месец дана.
То је дуг период и по потреби можемо око две недеље пре почетка липове паше подићи 4 централна рама легла у циљу додатног ојачања заједница. Наравно у кошницама треба да имамо довољно хране за проширења легла које ће уследити у плодишту или да имамо неке лагане паше која ће обезбедити квалитетно отхрањивање легла.
неки пчелари у ту сврху одмах после багрема подижу матичну решетку на други наставак и тиме превише проширују плодиште. Мислим да је то непотребно јер је много лакше подићи 4 рама легла на којим није матица и избећи поновно касније тражење матице и ограничавање на први наставак.
Овим поступком ослобађају се младе пчеле које ће се излећи у горњем наставку вечег отхрањивања легла и оне раније постају излетнице.
Мало је ризично ради појаве ројевог нагона јер се повећава количина легла у кошници и она може да пређе границу оптималности. Све преко 40.000 легла у кошници је стварање услова за ројење а када се прошири легло тако како сам навео пчеле у неком моменту могу да догурају и до 45.000 радиличког легла. А то је већ ризик јер ако се не појави паша и ако се излеже пуно квалитетно отхрањеног легла заједница креће у ројење. У наиласку паше чак и када пчеле крену са изградљом матичњака и ако их је матица залегла оне ће појести матичне ларве и порушити матичњаке.
Посебно је ово опасно ако се само извади матична решетка и плодиште прошири на два РВ наставка. Тада на самом почетку липове паше можемо имати изражен ројеви нагон који може довести заједницу у ројење.
Ако су матичњаци затворени више пар дана тада пред почетак липове паше пчеле ће се изројити.
Зато у овим радњама код проширења легла морамо бити опрезни и све прилагодити на основу процене снаге заједнице, количине хране и количине легла у кошници и наравно претходним искуствима о интезтету липове паше на том терену. 

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2272 poslato: Februar 05, 2020, 23:36:14 »
Danas prilikom pregleda kosnica primetio sam da na 4 kosnice nema legla dok na ostalim ima , interesuje me dali je normalno da u nekim ima a nekim nema legla,dali je moguce da su bez matice.Drustva su veoma dobra i imaju hrane .Inace pcelinjak se nalazi na 1100m nv.pozdrav

Далиборе пријатељу,
У многим заједницама заправо у највећем броју заједница и у највећем броју година код мене у Банату пчеле покрену легло тек у другој половини фебруара.
Вероватно да су ти матице у кошницама и немој ништа да бринеш што нема легла.
Треба се бринути за оне заједнице које сада имају легла.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2273 poslato: Februar 07, 2020, 14:35:17 »
Јутрос ме зову са пчелињака и јављају има преврнутих кошница, како кажем кад сам их све обезбедио и на свакој кошници има цигла на крову. Одем одмах тамо и имам шта да видим, на једном постољу на коме су биле 4 кошнице под утицајем јаког ветра и трења један метални носач се померио са подлошке и склизунуо у меку земљу па преврнуо све 4 кошнице.
Ништа страшно, запалим димилицу, мало надимимо пчеле вратимо метално постоље и поставимо ногаре на сигурно додајући још једну малу квадратну дрвену подлошку и затим кошницу по кошницу назад..
Две кошнице су се отвориле и раставили наставци али су пчеле ипак углавном живе.
Има нешто мало иртвих, по која шака мртвих пчела које су се одвојиле од клубета и смрзле.
Две друге кошнице су се преврнуле и лежале на земљи летом окренутим у земљу али се нису отвориле и у њима се баш ништа није десило. Подигли смо и њих и после отворили да погледамо какво је стање.
Једна заједница је ројић који је остављен за спајање у пролеће са заједницама које изгубе матицу. За сада је колико видим све у реду.
на том пчелињаку ровчице су ми изровале гомилице земље на много много места и ако се деси да негде изрују испод неких ногара на постољу опет може да буде проблема. Ипак није то ништа страшно, дешавало се и ранијих година.
Никада нисам изгубио матицу или заједницу ради превртања кошница. Чак ни оне године када сам нашао 3 преврнута постоља са по 4 преврнуте то јест 12 преврнутих кошница баш негде у овом периоду пред крај зиме.

Поздрав драгим пријатељима...     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2274 poslato: Februar 07, 2020, 20:48:29 »
     Хвала Војо. Тако нешто (превешавање) сам радио и пред сунцокретову пашу прошле године.
     Ето видиш, какво је време. Нема нам опуштања ни лети ни зими.
      Поздрав за све пчеларе.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2275 poslato: Februar 24, 2020, 13:12:02 »
G. Vojo ajde malo na ovom forumu da menjamo iskustva i dalj radove na pčelinjacima, a pusti ta više prepucavanja na spiosovom forumu. Pretpostavljam da su ljubomorni na nas jer smo složni i neznaju šta će od muke.Doćiće vreme kada će priznati sve.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2276 poslato: Februar 24, 2020, 21:03:37 »
Може пријатељу Славољубе, само ви постављајте питања.
На свако питање ћу радо одговорити...  :D

Рече човек јуче за РВ рамови као две кутије цигара, не могу да верујем да код неких има толико мржње према Родној Воји и да тако неком човеку може пасти на памет таква будалаштина.
Наставак Родне Воје напуњен медом може  да носи и 20 килограма меда а кад замислимо да имамо три медишна наставка у пашним условима када заједницу ограничимо на један плодишни наставак онда пчеле у  медиште могу да сместе и преко 50 килограма меда.
Наравно по потреби може се додати и пети наставак јер је РВ настављача али ретко када ми имамо такве пашне услове.

Просечна производња меда за последњих неколико година у Србији је испод 10 килограма по кошници а то је управо због застарелих модела америчких кошница које пчелари Србије користе.

У тим кошницама је лош пролећни развој јер се пчеле током зиме због превелике дужине рама и веће влаге у кошницама покрећу на легло.
Због избијања на сатоноше да би пчеле имале било какав контакт са храном пчелари додају погаче које додатно подижу концентрацију влаге у кошницама а затим да би пчеле прерађивале погаче и разлагале шећере из фазе мировања прелазе у радну фезу и подижу температуру неопходну за производњу ензима дијастазе уз чију помоћ разлажу шећере.
Потребно је подићи температуру изнад 25 степени за овај рад и пчелама остаје још само нешто више од десетак стапени неопходних за легло и оне тада у зимском периоду када нема поленовог праха из природе и уноса свежег нектара покрећу и отхрањују несразмерно велике количине легла.
Ту се зимске пчеле исцрпљују јер легло хране црпећи резерве масног ткива из свог организма.

За све је крива дужина рамова у тим кошницама и неправилан распоред хране јер је храна у тим кошницама зазимљеним са петнаестак килограма меда углавном далеко од клубета и иза клубета. Крајњи рамови су им пуни хране а пчеле на предњем топлијем делу кошнице још током децембра избијају на сатоноше.
Због свега поменутог долази до брзе смене зимских пчела и рађања нових неквалитетно отхрањених пчела које су отхрањиване у време када у кошницамо није било уноса квалитетног свежег полена или је тај унос био веома мали.

Замислите само да када се они који имају ЛР кошнице сада хвале како имају по три рама легла, па то је катастрофа за пчелињу заједницу.
Један ЛР рам има запремину око 8-9 квадратних дециметара саћа на које стаје око 6500-7000 радиличких ћелија.
Када на три рама у овом периоду имају по половину рама под леглом и то од доње летвице до сатоноше у предњем делу рама то је око 3000-3500 ћелија под леглом пута три рама јесте око 10.000 легла.
Ако знамо да свака ларва треба да прими око 7000-8000 оброка онда долазимо до рачунице да за то легло пчеле морају да спреме око 70-80 МИЛИОНА оброка.
И то сев у време када је унос полена безначајан и каа су ноћне темепературе испод нуле. То је катасрофа.
Пчеле у тим условима троше велике количине меда + додане погаче + масно ткиво из свог организма.

Добија се губљење хране из кошнице, вредност погача и рад око додавања, + изгубе се квалитетне зимске пчеле. Оне нестану отприлике до марта или током марта месеца.
Рекли смо све је то узрок дужине рамова и неправилан распоред хране у кошницу пвезан са већом концентрацијом влаге и већом температуром у празном или испражњеном саћу одакле је потрошен мед све до стоноша. На том празном саћу већа је температура а мед који није у зони зимовања клубета него је иза клубета он је проводник температуре и он црпи и одвлачи температуру из клубета.
Пчеле троше око 3 центиметра меда по вертикали изнад клубета у зимском периоду и пчелари који зазиме заједнице у ЛР кошницама имају око 7-8 центиметара висок медни венац у централним рамовима крајем септембра када углавном престају са преношењем хране  централне делове. Сав тај медни ценац оне потроше током октобра, новембра и децембра и до почетка године оне су на сатоношама.

Када пчелиња заједница има још меда изнад клубета тада је мед акумулатор температуре а не проводник и због тога нема преласка из фазе мировања у радну фазу и потребе да покреће легло.

У нашим РВ и ЕВ кошницама зато што су рамови краћи за десетак центиметара медни венац није као медни венац у америчким кошницама него он више личи на један медни зимски пут или медни пут постављен у правцу кретања зимског клубета и он је виши за око 6-7 центиметара од венца у ЛР, ДБ или Фарар америчким  кошницама.

Када томе додамо још да су код нас због краткоће рамова чија је дужина једнака укупној ширини распоређеног у десеторамном наставку или укупној ширини саћа примећујемо да су пчеле у сваком топлијем периоду током зимовања усмерене на преношењу хране у централне делове кошнице.
Због свега  можемо да се уверимо да у РВ кошницама не само што су пчеле у сталном контакту са храном него оне не крећу прерано са леглом и покретање легла углавном је повезано са уносом полена и нектара из природе.
Прво легло у нормалним зимама креће тек средином фебруара а у топлијим зимама  то је крајем јануара или почетком фебруара.
У сваком случају то је знатно касније негу код ЛР, ДБ, или Фарар кошницама чак и у истим условима пчеларења на истом пчелињаку.

Родна Воја кошницама потребно је само оставити довољно простора испод клубета и зазимети сво саће у кошници. Ово се првенствено ради ради умањена концентрације влаге у кошници.
Лета требамо широм оставити отворена али постављена на висину од 7 милиметара како би свеж ваздух што више улазио у кошницу и како би се влага која настаје због потрошње хране смањила и лагано преко лета избацила из кошнице. Током ноћи температуре су још доста ниске и осим одстрањивања влаге у тим условима имамо и лагано хлађење кошница.
Због свега поменутог у нашим РВ и ЕВ кошницама не долази до брзе смене зимских пчела него те зимске пчеле врло често учествују и у почетку багремове паше. Ово посебно ако у окружењу пчелињака имамо пашу уљане репице или ако одвеземо пчела на ту пашу.

Овим смо делимично приказали стање заједница током зимовања и стање у овом јануарско фебруарском периоду у кошницама.

Поздрав драгим пријатељима...         
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2277 poslato: Februar 24, 2020, 22:16:00 »
Ко има могућности, нека посети сајт брдско-планинско пчеларење и тему Техника рада Радована Раша Вујића. Има лепих ствари за прочитати.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2278 poslato: Februar 25, 2020, 09:39:08 »
Prošle nedelje na izbornoj sednici ipredavanju saznao sam da pored mene u V. Banji ima još jedan mislim da je početnik i da je od Lazovića prošle godine kupio 20 paketnih rojeva i naselio u R V košnicu. Pitao sam ga koliko je zadovoljan, rekao je da je prezadovoljan. pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2279 poslato: Februar 25, 2020, 10:42:49 »
Ко има могућности, нека посети сајт брдско-планинско пчеларење и тему Техника рада Радована Раша Вујића. Има лепих ствари за прочитати.


             Слажем се да треба прочитати. Међутим , део излагања који се односи на РВ кошницу се мора узети са поприлично резерви ?