Autor Tema: Rošfusov oplodnjak  (Pročitano 17411 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 18, 2017, 22:43:10 »
...ovoj   OR

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 19, 2017, 00:03:57 »
Bojane mozes da probas spajanjem plasticne MR od Todosica i folije na kojoj su izrezani otvori. Na telu naravno da imas otvore za svaki oplodnjak pa kad ti vise ne treba skloni foliju a mr je neostecena.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 19, 2017, 07:41:27 »
Druže Dule, nemamo Moderatora pa  :P
Molio bih te (izvini napisao si mi da ti se obraćam na ti) da nakon našeg iščitavanja teksta M. Vilusa kreneš u pojašnjenje samog rada sa RO. Ima mnogo zainteresovanih.
ps inače moje bavljenje pčelarstvom upućeno je na mutivode-trgovce: prva tri roja koja sam kupio ( od poznatog proizvođača rojeva, matica... i SPOS-ovog predavača) dopremljena su sa mesec dana zakašnjenja, zatim mi prošle godine prodali rojeve sa maticama sumnjive starosti, a ove godine 2 LR roja sa krečnim leglom( uz pojašnjenje da je to normalno !?) pa onda pazarim tzv. RO i još me čovek koji mi prodao (inače je pčelar) uči kako da radim sa tim mojim RO. A prodavac pčelarske opreme računa sada evro po 125 dinara i ja njemu ostao dužan para (dobio sam suvcencije pa mi izdao prodavac predračun tamo negde aprila ili maja, a dana kada sam mu prebacio sredstva evro je bio 120 din. a on mi reče : Kakve to ima veze koliko je evro vredeo na taj dan). Više sam zabrinut za svoje mentalno stanje iliti stepen inteligencije  :)
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 19, 2017, 07:44:27 »

Aleksandre a gde je sad tu Rošfusova podnjača? Ili se mešaju prego zbega pčele?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 19, 2017, 09:00:57 »
Ako sam ja dobro ukapirao kako radi RO ovo na Aleksandrovim slikama nije RO nego višedjelni oplodnjak u vjerovatno LR tijelu.

Poenta kod Rošfusa je između ostalog i to da osnovna zajednica na koju se dodaje RO svom svojom snagom i strukturom pčela učestvuje u odgoju novih matica čime se zasigurno poboljšava nihov kvalitet. Ako se pčele međusobno ne miješaju preko MR u Rošfusovoj dasci onda to i nije Rošfus ja bih rekao.

Ja sam ove godine prvi put radio sa višedjelnim oplodnjakom formiranim od EV ramova u prilagođenom LR polunastavku. 4 oplodnjaka sa po 3 EV rama. Razmišljam kako bih mogao isti taj oplodnjak da preuredim u RO samo da napravim novu podnjaču. Ako bude dovoljno vremena na proljeće eksperimentisaću malo...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 19, 2017, 09:11:09 »
Ovo sto je Anto postavio je prava stvar i o tome pricamo, valjda ce i Dule, posle nase edukacije koju prozboriti....Ja bi jedino pravio trodelni u RV i ostavio bocna okrugla leta, sada mi je jasno za maticne resetke, gornju i donju...Pa ovo je dobar nacin da pre bagrema , obezmaticimo drustvo i kada povuku maticnjake, lepo ih rasporedimo. Ja i dalje tvrdim de te matice nisu prisilne...

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 19, 2017, 15:56:49 »
...postovane kolege citam vase postove pa prelistam sta ima po internetu na temu Rosfusovi oplodnjaci. U tekstovima se koristi izraz: Rosfusova resetka a i u ovoj temi. Moja nedoumica je da li postoji razlika izmedju Rosfusove i maticne resetke? Ima li neko slike resetke da pokaze? Hvala.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 19, 2017, 16:54:17 »
Rošfusova podnica ima duplu matičnu rešetku tako da donja matica nemože nikako doći u kontakt sa gornjom

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 19, 2017, 17:13:01 »
A mirisi -feromoni matica dokle dosežu?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 19, 2017, 17:48:21 »
Kod ro mora da stoji jedan medisni minimum lr visine ako ne i vise izmedju. Donja matica ograničena mr ne moze da seta po kosnici gde ona hoce :)

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 19, 2017, 18:12:49 »
Nisam još pročitao Vilusov tekst, večeras Obzirom na to da od novembra počinjem da radim, kod stolara, za košnice napravićemo i podnjaču za RO.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 19, 2017, 18:18:23 »
Citat
Moja nedoumica je da li postoji razlika izmedju Rosfusove i maticne resetke? Ima li neko slike resetke da pokaze?

Kolega na prethodnoj stranici ove teme u odgovoru broj #11 kolega Anto je postavio slike.
Na poslednjoj slici se vidi Rošfusova pregradna daska na kojoj se nalaze 4 otvora za 4 oplodnjaka. Na svakom otvoru su po dvije matične rešetke u obliku deblje PVC folije i to jedna sa gornje a druga sa donje strane daske. Daska treba da je debljine 10mm tako da matice nikako nemogu doći u kontakt dok pčele cirkulišu kroz rešetke bez problema.


Dakle ja mislim da se za istu stvar koristi nekoliko izraza kao Rošfusova rešetka, Rošfusova daska, Rošfusova podnjača pa to unosi malo zabune.
Matična rešetka je sastavni dio Rošfusove pregradne daske ili kako god je već nazvali.

Kako ja shvatam na plodište osnovne zajednice se postavlja matična rešetka koja ograničava prostor staroj matici u plodištu. Iznad matične ide bar jedno medište pa iznad Rošfusova daska preko koje se postavlja pregrađeni nastavak sa oplodnjacima te hranilica i krov. Ako se desi da se stara matica provuče kroz prvu rešetku ipak neće moći da dođe u kontakt sa maticama u oplodnjacima jer je čekaju još dvije MR na RD.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 19, 2017, 18:35:49 »
Hvala Bojane. Sad sam malo uvecao sliku pa sam video da su trake MR od folije zalepljene na RD. Da li su isto tako zalepljene i sa donje strane?

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 19, 2017, 19:12:51 »
Ako sam ja dobro ukapirao kako radi RO ovo na Aleksandrovim slikama nije RO nego višedjelni oplodnjak u vjerovatno LR tijelu..
Bojane  dobro si ukapirao gresku koju sam nehotice postavio ...to su LR visedelni oplodnjak ...


Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Rošfusov oplodnjak
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 19, 2017, 20:07:46 »
Ljudi pomozite.
Neka neko postavi ceo tekst Mirka Vilusa objavljen u "Pčelaru" br 7 iz 2007. Strana 310.
Veoma dobar zekst.