Radovi na pčelinjaku > Radovi na pčelinjaku po godišnjim dobima

Zimski gubici 2015/2016

<< < (5/5)

darko savic djuka:
Pcelarim LR kosnicom,a poznat nam je smrtni prostor kod ove kosnice tako da se dobro mora pratiti raspored hrane tokom uzimljavanja i to gdje ce klube prezimiti.Nije dovoljno dati im prihranu i reci ja sam sve odradio vec sve mora propratiti,djaba posle jaukati ako ugine od gladi a hrane bio pun nastavak do koje pcela nije mogla doci.Pogace kod mene idu obavezno pocetkom februara odnosno dobice je uskoro.Ima vise razloga zasto je postavljam i pogacu po meni netreba stavljati pre polovine januara jer smatram da nema potrebe.Ovo mi je treca sezona i ovakvim radom nemam gubitaka bar za sada.Joje misljenje da pogaca jest stetna ali ne u onoj mjeri u kojoj govore protivnici nje,mislim da je stetna onda kad joj nije vreme odnosno kad se daje prevremena tipa novembar decembar jer trosi zimsku pcelu bezpotrebno.lp

Dragan Šošić:
Не видим потребу за поделом на противнике и присталице. Ради се о повољности или неповољности неке технике пчеларења. Када сам имао пчеларског „стажа“ као и ти и ја сам давао погаче, али сам посматрао и оправданост и потребу за тим и релативно брзо одустао. Било је касније пар глупих покушаја да делу пчелињака дам погачу, али то је стварно било глупо.

Решаваш ли са погачом проблем медљике? Али не у условима благих зима када има могућности да пчеле излећу.

Друго питање је решаваш ли проблем останка гнезда у првом наставку, као што сам то овде шаљиво критиковао:


--- Citat: Dragan Šošić  Februar 03, 2016, 21:59:15 ---
--- Citat: Vojko Aleksic  Februar 03, 2016, 20:09:51 ---
--- Citat: damir brzović  Decembar 31, 2015, 20:22:40 ---Ovo sa pogačama je bez veze, zapravo bi trebalo ih zakonski zabraniti, jer se troši novac da se čini šteta.                                                                                                 

--- Kraj citata ---

Кад стегне зима и започне легло на централном раму, а око њега по 2 рама без хране, што се врло често дешава у ЛР систему, пчеле, ако нема погаче, угину од глади, иако горе има 10 рамова са по 2 килогрма меда.

Меда може да има и у крајњим рамовима у наставку где је легло, али до њега, због хладноће, не могу да дођу. Овако, погача им је одмах изнад легла.

Погаче је 130 динара, а пакетни рој 25 евра.


--- Kraj citata ---

Па шта ће им погача поред толиког меда?!

Где се уопште ставља погача у оваквој „конфгурацији“...на збег?


--- Kraj citata ---

Погача остаје као могућност, али само када је то потребно. Када будеш имао временске и „остале“ услове да закључиш да погача и није неко решење, имаћеш штете.



ПС

Ево, даћу ти један пример: Мој брат је професионални пчелар са 400 кошница које изгледају као да су тек купљене. Прошле године је дао погаче (иако сам инсистирао да то не ради – онда када ме је питао за мишљење). Када је дошло пролеће, данима је је испирао кошнице, топио саће и слични (такође глуп посао). Губици су били 40 кошница (нисам потпуно сигуран у број), а цело лето се распитивао о „лековима“ против ноземе. Ово је тек смешно, када се у виду има знање и искуство тог човека. Стање на целом пчелињаку је иначе било углавном тужно.

Мени и он и његов отац („стручњак“ који ме је научио пчеларству и којег сам у складу са „политичком коректношћу“ хвалио) током јесени  увек онако у шали кажу: Бато, остави их на миру, шта им сада радиш...да не говорим о раду око неких друштава током зиме.

Иначе „нозема“ ми је практично страна болест и не сећам се када сам видео симптоме ноземе на пчелињаку.

Ако неко током времена не напредује у свом послу (не посматра пчеле у одређним условима и према томе се опходи према свом послу), то је по мени тужно.

Anto Dankić:
Od 25 uzimljenih LR društava pregledom krajem 1. mjeseca utvrdio da je jedno stradalo od gladi. Klupko se pomjeralo od sredine prema jednoj strani i tamo dočekalo jače zahlađenje gdje je i umrlo od gladi, mada na drugom kraju košnice sve puni okviri meda. Ne znam dali je tu moja krivnja ili sam ih trebao čačkati i po zimi. Uglavnom početkom 2. mjeseca svima dao iznad klupka pogaču.

Dzenan Goro:
Pozdrav svim forumašima,

ne znam da li je rano oživjeti ovu temu i postavljati pitanja, situacija u centralnoj Bosni po ovom osnovu izgleda da nije dobra,kod zadnjih pregleda košnica ,kod nekih pčelara,već su primjećeni  gubitci pčela,prilikom otvaranja košnica kod tretiranja oksalnom,dešavalo se da nema pčela ili pronađu par desetina- stotina pčela sa maticom.
Iz razgovora sa pčelarima,oni misle da je varoa jedan od razloga drastićnog smanjenja brojnosti od uobićajene.

Pošto sam relativno mlad pčelar i još učim,više sam fokusiran na dešavanja u i oko košnice, pa sam primjetio da su pčele koje su mi bile u blizini malinjaka imale drastično smanjanje  brojnosti i gubitaka matica,ali i nakon vračanja istih na stacionar ,pored mladih rojeva i slabih društava koje nisam selio,dešavalo se ugibanje pčela narednih 15-20 dana samo ispred onih koje su bile na paši.

Moj zaključak je bio da nisu stradavale samo izletnice koje su bile u dodiru sa sredstvima kojima su tretirani malinjaci,vec su te OTROVE U POLENU donijele  u košnicu i prilikom potrošnje istog stradavale su i mlade pčele i matice u narednom periodu.

Volio bi da mi je zaključak pogrešan, a ako nije ,znaći da su pčele akumulirale otrovani polen sa kasnih sorti maline u košnici ,koji će imati uticaj na prezimljavanje društava i proljetni razvoj  i kad tome dodamo varou ????

Molim  mišljenje iskusnijih pčelara. LP

Rakovac Goran:





                  Ова тема је завршена пре годину дана те овај пост треба пребацити у Зима 2016 / 2017.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[*] Prethodna strana

Poštovani,ako hoćete da vidite sve teme morate se registrovati na forum Košnice Voja. Da bi se registrovali kliknite ovde...
Idi na punu verziju