Autor Tema: uzicavanje ramova  (Pročitano 52702 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vitomir Rajic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: bezdan
uzicavanje ramova
« poslato: Decembar 19, 2010, 13:25:44 »
Ovde mozemo pisati o nacinima uvlacenja zice u ramove RV kosnice.
Nedavno sam zavrsio zicenje 500 ramova sa po tri horizontalne zice, po Vojinoj preporuci.
pitanje za Voju i ostale kolege koji pcelare sa ovom kosnicom:
- sta mislite o vertikalnom zicenju?
- dali u tom slucaju dolazi do savijanja doljne letvice rama ?( cini mi se da je pretanka)

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #1 poslato: Decembar 19, 2010, 15:09:51 »
Vitomire, ako se prilikom vertikalnog žičenja želi malo bolje zategnuti žica, tada dolazi do malog savijanja donje letvice. Tada se za koji milimetar podiže donja letvica i pravi veći ramak između ramova u košnici.
Ako se ne zategne do dovoljne mere tada žice ostaju malo olabavljene i dolazi do krivljenja osnove koja se utapa u žicu.

Horizontalno žičenje je na osnovu mog dosadašnjeg rada i uverenja zadovoljilo sve potrebne kriterijume.
Zategnutim žicama u horizontali povećava se čvrstoća rama, ne narušavaju se unutrašnje dimenzije rama i saće je dovoljno učvršćeno.
Osim toga nema bušenja satonoša sa kojih po nekad pčelarskim nožem skinemo po malo voska u kom slučaju se mogu zakačiti i oštetiti žice ako se vrši vertikalno žičenje a isti je slučaj i sa donjim letvicama.

Treba da imamo u vidu da je donja letvica na RV ramu uglavnom graničnik koji ograničava spuštanje saća i njegovo spajanje sa podnjačom ili satonošama u nastavcima ispod postavljenih ramova.


Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #2 poslato: Decembar 19, 2010, 17:27:15 »
Košnice Rodna voja i Eko voja imaju satonose cija debljina je 10 mm, dok je donja letvica 6 mm.
Po mom iskustvu vertikalno ožičavanje kod ovih kosnica može biti kontra produktivno. Dolazilo bi svakako
do krivljenja donje letvice a nista se ne bi dobilo.
Žičenje vrsim isključivo sa tri horizontalne žice kod RV kosnica, dok kod EV košnica sa dve horizontalne žice.
Što se pak tiče vertikalno armiranih satnih osnova, mislim da i one manje odgovaraju kod svih tipova
košnica gde je satonosa ne veća od 10 mm. U ovoj temi ne bih previše objašnjavao, ali naravno to je
samo moj lični stav i ja tako kod ova dva tipa kosnica neću primenjivati vertikalno armirane satne osnove.
Pozdrav

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #3 poslato: Decembar 19, 2010, 18:05:18 »
Ja sam ove godine kod RV ramova probao i vertikalno i horizontalno žičenje i mogu vam reći da mi se više dopada vertikalno i ubuduće ću samo tako raditi, jer sigurno sprečava spuštanje saća, što mi se događalo sa horizontalno užičenim ramovima gde je u malom procentu ipak ponekad dolazilo do neznatnog spuštanja saća tek toliko da se upropasti struktura ćelija na ramu. Prilikom užičavanja koristim mesingane čaure za prolaz žice i zatežem žicu do granice savijanja donje letvice i dovoljno je toliko. Takođe imam i ramove gde je saće isecano iz AŽ okvira pa ugrađivano u RV okvire, gde su žice presečene prilikom isecanja, ali su pčele zalepile satove za drveni okvir rama i nikakvih problema nema sa tim ramovima.
Kod EV okvira sam takođe radio na više načina, sa horizontalnim žičenjem i satnom osnovom, sa horizontalnim žičenjem sa trakom satne osnove oko 2cm, sa horizontalnim žičenjem a bez satne osnove, bez žice i bez satne osnove. Dobro su se pokazali svi načini i u zavisnosti kakav ram se želi mogu se svi koristiti (npr ako želite ram samo sa radiličkim ćelijama onda treba staviti satnu osnovu).

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #4 poslato: Januar 03, 2011, 20:35:53 »
Drugari,
ovde nešto ne štima!
Ako radite sa EV košnicama, zar je potrebna bilo kakva žica?
Ako je stavljate onda to nije eko, nego konvencionalni ram!?

Ja sam najpre radio samo horizontalno, pa potom samo vertikalno, ali generalno, bez obzira na tip košnice mislim da je "V" užičavanje najracionalnije i poslednjih 10-tak godina uglavnom tako radim.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #5 poslato: Januar 04, 2011, 00:28:12 »
Žiko kad budem imao dovoljno saća onda ću kod EV raditi bez ičega jer sam se uverio da može tako, ali ove godine sam startovao sa dvadesetak RV i EV zajednica bez imalo saća pa je bilo i usecanja saća iz AŽ okvira i dovijanja na razne načine. Sad kad krene proleće sve RV zajednice će dobiti po 10 okvira sa satnim osnovama prilikom ograničavanja matice, a kod EV ću videti kako ću, uglavnom još uvek mi fali saća.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #6 poslato: Januar 07, 2011, 20:56:32 »
Moj brat Rade (a i ja u nekim košnicama) ima EV košnice u kojim su svi ramovi sa osnovama.

Postavljaju se dve žice u horizontali od kojih je gornja 20mm udaljena od satonoše a donja 50-60 mm ispod.

Osnove za ove ramove radi firma "Karolji Nektar" iz Bečeja. Visina osnova je 100mm a dužina 340mm isto kao i za Rodnu Voju.
Kada nemam dovoljno osnova presečem RV osnovu na pola.

Košnica Eko Voja pruža mogućnost ekološkog pčelarenja i olakšava mogućnost dobijanja čistog sortnog meda u čistom pčelinjem saću a u ramovima koji mogu da prime 1,0-1,2 kilograma meda.

Kada se ramovi žiče i u njih ugrađuje osnova tada se ovim košnicama može pčelariti kao i sa drugim.
Jedino je sa njima rad mnogo lakši.

Košnice Rodna voja i Eko voja imaju satonose cija debljina je 10 mm, dok je donja letvica 6 mm.

Pozdrav

Kolega Savo, kod EV ramova satonoša je 8 milimetara a donja letvica 4mm.
 Mada je stolari rade kao i kod RV rama na 5mm.

Pozdrav svima....
« Poslednja izmena: Januar 10, 2011, 13:57:52 od strane admin »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #7 poslato: Januar 08, 2011, 13:08:40 »
Da li se na RV ramove mogu postavljati armirane satne osnove? ???
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #8 poslato: Januar 08, 2011, 20:54:03 »
Ovo su armirane satne osnove postavljene u RV ramove na kojima sam na satonosi pravio zljeb u koji sam uvuko osnovu i zalio malo voskom da drzi dok je pcele nisu zalijepile.Horizontalno imaju dve zice i sve je cvrsto ko ,,Ajfelov toranj,, ;)
« Poslednja izmena: Januar 11, 2011, 23:31:27 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #9 poslato: Januar 08, 2011, 22:18:48 »
Ako se prave satne osnove od zaperaka ili mednih poklopaca, u privatnoj režiji, na ručnoj presi, ničim nisu zagađene, da li se to saće tretira kao eko saće?  ;)  8)

U Odgovoru #9, na prvoj slici, se baš vidi da se radi o armiranoj satnoj osnovi.  :D

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #10 poslato: Januar 09, 2011, 19:08:57 »
Kolega Vojko, pčelar iz Užica Gvozden Stevanović bavi se organskim pčelarenjem. On je imao velikih problema kod nabavke organskih satnih osnova. Navodno, u svetu ima samo dve firme koje se bave proizvodnjom takvih satnih osnova, pa kada je kolega Gvozden naručio satne osnove od jedne takve firme (čini mi se da je iz Nemačke), na granici (carini) su ustanovili da tu nema govora o organskim SO nego o osnovama od sterilisanog voska. Ne znam šta se u međuvremenu desilo sa njima, ali mi je poznato da Gvozden muku muči sa tom organskom proizvodnjom. Pozdrav.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #11 poslato: Januar 09, 2011, 19:40:32 »
Koliko ja poznajem ovu materiju, čini mi se da on ne može biti tretiran kao pčelar sa organskim pčelarenjem.
Kod organskog pčelarenja, mislim da nema satnih osnova (samo građevnjaci), nema žica za ožičavanje ramova, nema eksera niti šrafova u konstrukciji košnice itd... Jednostavno, sve mora biti prirodno!
Imam negde pravilnik o organskoj proizvodnji, kada ga nađem, postaviću ga.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #12 poslato: Januar 10, 2011, 00:11:16 »
Slučajno znam da Gvozden Stevanović poseduje sertifikat "Organica" koja je ovlašćena kuća za izdavanje sertifikata i kontrolu organske proizvodnje  i čuo sam tu priču za vosak što su mu poslali nemci, i čovek iz te kuće, koji je dobio na poklon teglu meda od Gvozdena se veoma, veoma pohvalno izrazio o tom medu, kaže i da su svi koji su ga probali bili oduševljeni.

Van mreže Stanojko Stojanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #13 poslato: Mart 13, 2011, 21:57:26 »
Pozdrav svima na forumu :)
    Koje su prave dimenzija satnih osnova za RV?
   Pozdrav iz Sida
Lepo je druziti se!!!   Moje predstavljanje

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: uzicavanje ramova
« Odgovor #14 poslato: Mart 13, 2011, 23:24:41 »
            340 x165
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje