Autor Tema: LR košnica i pčelarenje sa njom  (Pročitano 132862 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #30 poslato: Novembar 05, 2011, 22:22:16 »
Esade,
Izlaz je stvoriti jaka društva i pronaći dobru pašu. Ne zna se šta je gore, dobru pašu dočekati sa lošim društvima ili imati dobra društva a da paša izostane. Teško dva dobra sastaviti.
Pozdrav.

Gore je s dobrim društvima dočekati slabu pašu: to je i svojevrsno poniženje, i ljutnja, i razočarenje, i trošak..., a kad imam loša društva - kriv sam ja.
Dobro si ti to definisao, ali negdje sam već napisao kakvo vrijeme prati ove krajeve u posljednjih 7-8 godina (+ -). Ludnica.
I za seobu sam rekao mišljenje.
Ne možemo se ti i ja nikako porediti, tj. pašne prilike.
Ja sam redovno imao super društva, kolege su se divile, ali onda kiša sredi sve ili nemedenjem ili rojenjem. Nas 20-ak i više skoro stalno komentarišemo zajedno i skoro u bocu rezultati isti. Svašta sam se pitao. Došao sam dotle da sebi kažem da JA ništa ne znam i bio odustao, to već znaš, ali kod svih je skoro isto, a i bolesti ima. To me je sačuvalo od ludila jer sam i previše uložio. A i život se do đavola usložnio, no to je već za p.p. da ne gnjavim druge i ne griješim se o pravila. Zato sam govorio o Đerzonu, Hunjadiju, manjim košnicama..., jer mi je super društava navrh glave.
Jesi li čuo da postoje krave koje same sebe doje? Ja sam to više puta gledao zajedno sa starom nenom (bakom). I, šta s takvom kravom?
Ima tu još priče, ali da se ne ponavljam.
Sirotinju stislo pa poseže u plodište i uzima sve do legla (LR u 99 % slučajeva), a ti dobro znaš šta znači. Znaš šta bih volio? Da nekoliko kolega proba praktično ove terene jer možda neko ne vjeruje, možda ja lažem i sl., jer - sit se gladnom ne razumije.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #31 poslato: Novembar 05, 2011, 23:02:47 »
Esade, motiv i inspiracija nisu isto. Motiv može biti i neprijanost. Inspiracija je nadahnuće.Ipak sam našao motiv :D.

Odgovornost iskusnijih pčelara nije da prodaju pamet radi lične promocije, već da usmere neiskusnije da ne prave greške. To je potrebno uvek radi „sigurnosti sistrema“. Pod tim podrazumevam siguran rad, da npr. ne dođe do pojave bolesti, koja bi mogla zahvatiti šire područje. A i ljudski je pametno nekog posavetovati...

Esade, rotacija može biti potrebna i jeste često potrebna radi svake sigurnosti. Ali u proleće, uglavnom. Taj gornji nastavak ima formirane medne vence. Tu može biti i prerađenog veštačkog meda, ako se pčele hrane u proleće (nije preporučljivo, ali može biti nužno) ili krajem leta, što može biti normalna tehnika. Zatim, kao što sam već rekao, najveći deo ramova se ne dira. Kada se stavi na podnjaču, podignu se samo novoizgrađeni ramovi, iz kojih se med može vrcati jer nisu bili tu ni kod jednog tretmana protiv varoe. Tada se menja podnjača, ako je žičana i ide na čišćenje. Itd...To znači da ima realne osnove to jednom uraditi. I kod Venerovog sistema se to može samo jednom uraditi. Ne vidim potrebu da se kasnije tumbaju nastavci.

Ja podbacujem polumedište, ali na mesec dana pre cvetanja džane i to samo tamo gde je to potrebno (kada pčele ne utroše gotovo ništa meda iz tog polumedišta).

Nekada je to podbacivanje i štetno. I dobro si konstatovao: nije isto kada se to radi. Imao sam prilike da posmatram napustanje košnice i to kod vrlo slabih napada tuđice. Ako ima zaostalog meda, takav nastavak ne treba podbacivati rano. Šta je rano?. Može biti i ovaj mesec (novembar), kada je jako toplo. Pčele se udaljavaju od leta i može svašta da se dogodi. Zato je bolje imati prirodan raspored koji pčele određuju uvek na taj način: gnezdo do leta – unači kao prvi nastavak, a rezerve iznad.

Ako sam dobro razumeo kažeš da bi plodište trebalo biti na 2 LR tela, zatim rešetka i medište...To je tek loša kombinacija. Najgora.

O pčelarenju DB i šta je čovek naumio ne bih. Ali kao što Milić lepo kaže ima drugih načina i podbacivanje je suvišno.

I ono za letenje avionom se naravno mogu složiti. Ali mi govorimo o pčeli. Pčela se jednostavno ponaša. Kada to znamo, uvek je moguće predvideti njeno ponašanje i prema tome preduzimati mere i radnje.

Kroz tvoj kraj sam samo prolazio kad smo selili na vresak. Tako da mi nije poznato šta ima za pčele. Ako je siromašnije što se tiče medonoša onda su manje košnice bolje. Samo moraš imati pomoćna društva sa istim standardom kao košnice za medober.

Seliš li na ti na vresak? Tebi je puno bliže.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #32 poslato: Novembar 06, 2011, 00:05:32 »
Esade, motiv i inspiracija nisu isto. Motiv može biti i neprijanost. Inspiracija je nadahnuće.Ipak sam našao motiv :D.

Odgovornost iskusnijih pčelara nije da prodaju pamet radi lične promocije, već da usmere neiskusnije da ne prave greške. To je potrebno uvek radi „sigurnosti sistrema“. Pod tim podrazumevam siguran rad, da npr. ne dođe do pojave bolesti, koja bi mogla zahvatiti šire područje. A i ljudski je pametno nekog posavetovati...

Esade, rotacija može biti potrebna i jeste često potrebna radi svake sigurnosti. Ali u proleće, uglavnom. Taj gornji nastavak ima formirane medne vence. Tu može biti i prerađenog veštačkog meda, ako se pčele hrane u proleće (nije preporučljivo, ali može biti nužno) ili krajem leta, što može biti normalna tehnika. Zatim, kao što sam već rekao, najveći deo ramova se ne dira. Kada se stavi na podnjaču, podignu se samo novoizgrađeni ramovi, iz kojih se med može vrcati jer nisu bili tu ni kod jednog tretmana protiv varoe. Tada se menja podnjača, ako je žičana i ide na čišćenje. Itd...To znači da ima realne osnove to jednom uraditi. I kod Venerovog sistema se to može samo jednom uraditi. Ne vidim potrebu da se kasnije tumbaju nastavci.

Ja podbacujem polumedište, ali na mesec dana pre cvetanja džane i to samo tamo gde je to potrebno (kada pčele ne utroše gotovo ništa meda iz tog polumedišta).

Nekada je to podbacivanje i štetno. I dobro si konstatovao: nije isto kada se to radi. Imao sam prilike da posmatram napustanje košnice i to kod vrlo slabih napada tuđice. Ako ima zaostalog meda, takav nastavak ne treba podbacivati rano. Šta je rano?. Može biti i ovaj mesec (novembar), kada je jako toplo. Pčele se udaljavaju od leta i može svašta da se dogodi. Zato je bolje imati prirodan raspored koji pčele određuju uvek na taj način: gnezdo do leta – unači kao prvi nastavak, a rezerve iznad.

Ako sam dobro razumeo kažeš da bi plodište trebalo biti na 2 LR tela, zatim rešetka i medište...To je tek loša kombinacija. Najgora.

O pčelarenju DB i šta je čovek naumio ne bih. Ali kao što Milić lepo kaže ima drugih načina i podbacivanje je suvišno.

I ono za letenje avionom se naravno mogu složiti. Ali mi govorimo o pčeli. Pčela se jednostavno ponaša. Kada to znamo, uvek je moguće predvideti njeno ponašanje i prema tome preduzimati mere i radnje.

Kroz tvoj kraj sam samo prolazio kad smo selili na vresak. Tako da mi nije poznato šta ima za pčele. Ako je siromašnije što se tiče medonoša onda su manje košnice bolje. Samo moraš imati pomoćna društva sa istim standardom kao košnice za medober.

Seliš li na ti na vresak? Tebi je puno bliže.

Hej, hej,
Nisam ni rekao da su motiv i inspiracija isto. Motiv je pokretač.
Kažeš : "rotacija može biti potrebna i jeste često potrebna radi svake sigurnosti". Sad, šta je šta: "može biti" ili "jeste često potrebna"? I, zbog koje sigurnosti? Ja tako ne mislim, već sam rekao. Ako je u pitanju sistem 2P-a, podrazumijeva se da se dodaje čisto medište na H.R., a ako se svodi na P1, kako ti govoriš (radio sam i to) to je drugi padež. No, ljudi su probali svašta. Ofarbali su prihranu, kasnije dodali prazno medište i u medištu se pojavila ofarbana hrana (da li mi baš znamo šta tačno i uvijek pčele rade unutra?). Najbolje bi bilo: bez šećera! I najsigurnije.
Kažeš da je plodište na 2 LR nastavka najgora kombinacija. Zašto? Kaži to onima koji tome uče druge iz svojih knjiga. Doduše, ima i ono: razvi u 2 plodišta, svedi na jedno, prevjesi... Možda ti imaš neke nove iskustvene zaključke. Volio bih ih čuti ako je tako. volio bih čuti sve što je dobro.
Možda se pčela ponaša jednostavno, možda, ali kako god da se ponaša, ona kod nas živi u košnici, pa sam stoga i spomenuo "avion" u smislu iskustva u radu s košnicom jedne i druge vrste.
Totalno poremećene vremenske prilike su problem! Inače, bilo bi nešto, bar toliko  da bude rentabilno, ali ne razumijem ovo sa pomoćnim društvima kod manjih košnica.
Selio sam na vrijesak, više ne. Već sam prije rekao da troškovima i trudom oko selidbe i srednju pašu pretvoriš u lošu. Ove godine moj prijatelj je selio i imao oko 8 kg. Ni prije niti poslije - ništa. Dalje ti računaj. Ako mi ne budeš vjerovao, evo ti mobilni: 061/198-399, ime mu je Raif, ima oko 150 društava (DB i LR, i nekoliko šveđanki); i vijek dugu pčelarsku tradiciju; spašava ga unekoliko pčelarska prodavnica. Ako treba, daću ti još 20-30 brojeva pa se uvjeri.
Volio bih da je bolje, ali nije, a ja volim istinu.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #33 poslato: Novembar 06, 2011, 11:24:45 »
Nisam ni rekao da si ti rekao (:D) da su motiv i inspiracija isto. Ja sam to rekao i drugačije se čovek ponaša ako je nadahnut ili ima samo povod. Ali to je predmet druge neke teme.

Neke stvari u vezi rotacije nastavaka su već napomenute i mogu samo da ih prokomentarišem. Tiču se mogućnosti i potrebe za rotacijom nastavaka.

Kada se košnica postavlja u proizvodni raspored (1 telo plodište, ostalo medišta), Podignu se najnoviji izgrađeni ramovi u drugi nastavak, a plodište presloži zavisno od stanja u kojem se nalazi.

Sada su u plodištu tamniji ramovi, a osnove se postavljaju bliže sredini nastavka. Ovim se rojevi nagon svodi na minimum, jer se pčela zapošljava oko sređivanja plodišta, a iznad rešetke ima legla tako da se višak pčele koji pristiže usmerava da radi u tom gornjem nastavku.

Potrebno je zbog odlaganja rojevog nagona sa što manje rada…


Pri tom prvom pregledu se iz plodišta već mogu ukloniti najstariji ramovi za pretapanje i na mesto nekih postaviti takođe satne osnove.

… i zamene dela starog saća.

Esade, rotacija može biti potrebna i jeste često potrebna radi svake sigurnosti. Ali u proleće, uglavnom. Taj gornji nastavak ima formirane medne vence. Tu može biti i prerađenog veštačkog meda, ako se pčele hrane u proleće (nije preporučljivo, ali može biti nužno) ili krajem leta, što može biti normalna tehnika.

Zatim, kao što sam već rekao, najveći deo ramova se ne dira. Kada se stavi na podnjaču, podignu se samo novoizgrađeni ramovi, iz kojih se med može vrcati jer nisu bili tu ni kod jednog tretmana protiv varoe. Tada se menja podnjača, ako je žičana i ide na čišćenje. Itd...To znači da ima realne osnove to jednom uraditi

To znači da ne treba previše raditi oko plodišta, jer se može oštetiti ili onesposobiti matica. Žičanu podnjaču je potrebno čistiti, a i punu treba očistiti. Zato nije problem postaviti gornji nastavak na podnjaču. O mogućnosti prenošenja meda iz plodišta u medište u pojedinim periodima godine, imam drugačije mišljenje. O tome kasnije.

Ja podbacujem polumedište, ali na mesec dana pre cvetanja džane i to samo tamo gde je to potrebno (kada pčele ne utroše gotovo ništa meda iz tog polumedišta).

I ovo je mogućnost, a ne mora se raditi. Radim je u cilju boljeg razvoja, ali i sigurnosti legla. Može doći do vrlo snažnog razvoja i povećanja površina sa leglom, a zatim zahladiti. Tada strada deo legla, bez obzira koliko je društvo jako sa pčelom (imao sam to iskustvo 1998).

Ne moraju se rotirati nastavci ako je pčela sama sišla sa delom legla u prvi nastavak ili je pčelar usmeri sa jednim do dva rama legla (spuste se dva rama legla u prvi nastavak). U drugom nastavku ostaju veći ili manji venci meda. Postavlja se rešetka i matica je sada u prvom nastavku. Ako selim na uljanu repicu, manje mi je važno što ima prošlogodišnjeg meda, jer se sve vrca i med ne ide na tržište ili ostavljaju ramovi sa medom za rojeve. Tako da bi to bio primer kada se ne mora vršiti rotacija. Već sam ponovio i prokomentarisao zašto je često potrebna, tako da smo delimično razjasnili „može biti“ ili „jeste često potrebna“.
Naravno da ima više primera koji zavise od godine do godine i od načina pčelarenja.

Nema rotiranja "na ćoravo", kako kažeš. Sa pomeranjem samo dva novoizgrađena rama, vidiš celu situaciju u košnici.

Ako si zadovoljan ovim odgovorima, možemo nastaviti dalje sa razmatranjem pčlarenja sa rešetkom na dva tela, mogućnosti prenošenja meda iz plodišta u medište itd. Jer nikako da izbegnem predugačke poruke :D.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Goran Stanojevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #34 poslato: Novembar 07, 2011, 15:47:58 »
U ovakvim Soletovim porukama uzivam citajuci. :)

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #35 poslato: Novembar 07, 2011, 17:46:34 »
Dragane,
Nema problema, o svemu ćemo, zato valjda i jesmo tu. Praznik mi je, gužva, pa nisam stigao odgovoriti, a i ti si "sažet" u postovima pa treba jedno po jedno. Neću da citiram cijeli tvoj post da ne zauzimam prostor, zato me nauči citirati samo dijelove posta.

Rotiranja "naćoravo" ima, a i mnoge knjige ga preporučuju. Ako P1 i P2 zamijeniš mjesta, a ne diraš ramove - to je to. A ako vadiš ramove, kako ti reče, onda je to PREGLED pa rotiranje. Ja sam za pregled i rad ramom, a vrlo, vrlo rijetko nastavkom (samo kad sam siguran u sve što je unutra jer sam to prije utvrdio, a i spoljnji znaci to potvrđuju).

Kad u aprilu svodiš društvo na P1 pa H.R. itd., veliš da prevjesiš samo novoizgrađene ramove koji nisu trpjeli nikakva tretiranja. Zar su ti to izgradile 10 s. osnova? Ako si ih zimovao i tretirao u 2 nastavka, pa razvio u ta dva ista nastavka, potom 1 P pretvorio u M, to je određeni problem.

Kad svedeš maticu na P1, a iznad H.R. dođe leglo, nema ništa od "nediranja i neuznemiravanja" jer je jasno da će povući tzv. prisilne matičnjake (radio sam to, mučilo me to), a i dolje se brzo razviju pa sa dvije strane može doći do rojenja (i dolazilo je). Kad razgovaramo, uvijek imaj na umu moje pašne terene i onaj redovni višak "mesa": krava koja sama sebe izdoji.

Nisam detaljno protabirio tvoje riječi, ali, evo, da samo pokrenemo temu naprijed, a kasnije ću ja objasniti sve što sam probao s LR-om (mislim da imam dovoljno i slika sa svog pčelinjaka).

Hoćemo, hoćemo, dakako da hoćemo i o medu i o pčelarenju na 2 plodišta.

Pozdrav, svako dobro!




Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #36 poslato: Novembar 09, 2011, 20:26:56 »
Prvo što ću reći je da i ne razmatram to rotiranje bez ikakvog uvida šta se dešava u košnici. I ja ne volim kada ne znam šta se dešava u košnici. Ali nije potrebno razdvajati nekoliko središnjih ramova. Kažem samo da ne treba u nekom naknadnom pregledu dirati ramove u središnjem delu košnice, jer stanje već jasno još kod prvog prolećnog pregleda i to samo usporava rad na celom pčelinjaku.

Prvi obimniji prolećni pregled je momenat kada se doda jedna satna osnova i malo proširi prostor gnezda (na mesto odakle su u jesen izvađeni ramovi). Paralelno sa tim se uklanjaju stari prazni ramovi iz prvog, donjeg nastavka – starog plodišta). Na njihovo mesto ide deo osnova ili ramova koji su korišćeni samo u medištima (SL 1a).


Na početku cvetanja džanarike se popunjava gornji nastavak osnovama. Tada bi bilo dobro da su svi stari ramovi uklonjeni. Ovo je potrebno, jer pčele u slučaju povoljnog vremena popune to staro saće nektarom. I to nije problem. Najveći problem je kada se tu uskladišti puno novog polena i tada uglavnom i „silaze“ sa leglom u te ramove. Novi izgled bi bio kao na SL 1c.

Nekoliko dana pred bagremovu pašu se plodište (gornji nastavak) spušta na podnjaču, zameni se podnjača (ili očisti – reč je o zamreženoj podnjači) i samo dva rama sa leglom se prebace u drugi nastavak. Postavlja se matična rešetka. Položaj matice se kontroliše nakon najmanje tri dana. Postavlja se treći nastavak. Kada će se sve ovo raditi, zavisi od snage društva, pašnih prilika i uopšte, mogućnosti da se nešto uradi (jaka zahlađenja sa padavinama) SL 1d.

Pčele su zaposlene oko izgradnje još nekoliko osnova. Do bagrema su uglavnom sve osnove izgrađene.

Dalje se plodište više ne dira (osim kada se iseca građevnjak).

Blago naznačene elipse šematski predstavljaju „radno raspoloženje“, odnosno rad pčela u najvećem delu ili celoj košnici. To je preduslov da se odloži rojevi nagon. Pravo i nešto dugotrajnije odlaganje rojevog nagona zavisi kakva je paša bagrema.


Najbolje rešenje za slične probleme rešavam korišćenjem polumedišta i smanjenjem štetnijih sredstava protiv varoe na minimum.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #37 poslato: Novembar 09, 2011, 22:09:31 »
Dragane,
prilično smo se razumjeli. Meni je LR krv popio, ali pričaćemo zarad drugih.
Možda je trebalo spomenuti i dvostruko zimovanje: na 1 i na 2 nastavka pa i više. Ovdje mnogi primjenjuju na P1.
Znaš i sam da tu ima itekako još priče.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #38 poslato: Novembar 09, 2011, 22:37:52 »
Poštovane kolege, pomno pratim Vaša izlaganja, uključit ću se i ja sa svojom postavkom formacije pred bagrem.Razlikuje se od ove koju je postavio kolega Dragan.
Naime uočio sam ovo što pominje kolega Esad, povlačenje matičnjaka.Vrlo je bitno kada se formacija postavlja (koliko dana pred bagrem?).
Lijep pozdrav svima.
I meni je Esade LR krv popio, a najteži su mi bili poslovi oko skidanja rojeva :D

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #39 poslato: Novembar 09, 2011, 23:02:31 »
Poštovane kolege, pomno pratim Vaša izlaganja, uključit ću se i ja sa svojom postavkom formacije pred bagrem.Razlikuje se od ove koju je postavio kolega Dragan.
Naime uočio sam ovo što pominje kolega Esad, povlačenje matičnjaka.Vrlo je bitno kada se formacija postavlja (koliko dana pred bagrem?).
Lijep pozdrav svima.
I meni je Esade LR krv popio, a najteži su mi bili poslovi oko skidanja rojeva :D

Ma, gdje si Azeme,
Kad si već tu, reci mi je li ovaj ovdje Keno isti onaj Keno s "onog" foruma?
Što se tiče LR-a ili će on mene preraditi ili ću ja njega, ali to ovdje nije tema pa da se ne griješim o pravila.
Svakako bi bilo dobro da se uključiš i kažeš šta te je praktično žuljalo.
Dragan je već otprilike rekao kako radi, ima tu još detalja pa će ih on iznijeti, a onda ćemo i ti i ja, i svi drugi koji požele, ne bismo li sva trojica nešto pametno izvukli.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #40 poslato: Novembar 09, 2011, 23:29:06 »
Ovaj Keno ovdje je bez broja a tamo ima broj 83.Dakle jest, to je taj.
Uključit ću se i ja, nadam se da ćemo svi imati koristi.
Lijep pozdrav!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #41 poslato: Novembar 09, 2011, 23:55:00 »
Ovaj Keno ovdje je bez broja a tamo ima broj 83.Dakle jest, to je taj.
Uključit ću se i ja, nadam se da ćemo svi imati koristi.
Lijep pozdrav!

Au-huh!!!
Malo sam oštrije reagovao prema njemu, a onda naknadno razmišljao jer mi se tako prisno obraćao i naumpalo mi je da je to možda taj. Eto što ti je kad čovjek počne seniliti. Daj, pozdravi ga i reci da se nisam sjetio. Ja sam mu već prije poslao upit, ali se ne javlja. Keno, pčelarčina stara.
Naravno da ćeš se uključiti, duga je zima.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #42 poslato: Novembar 11, 2011, 22:50:11 »
Azeme, postavljanje u „radnu“ formacuju pre bagrema se ne može baš odrediti kalendarski i unificirati. Nisu sve košnice iste snage. To ne znači da se ne može sve uraditi u par dana, ali postoji rizik da se kod vrlo jakih društava teže zaustavi rojevi nagon ako se čeka.
Ovom poslu pomaže vođenje evidencije. Ja odredim one košnice koje su jače i one se prvo postavljaju u letnju formaciju.

Pri postavljanju rešetke i podizanju legla u drugi nastavak se mogu pojaviti matičnjaci. Oni mogu biti započeti iz zvončića, kod kojih nismo primetili da su zaleženi. Ali mogu biti i na leglu. Moj zaključak je da do ovoga može doći kada za to postoji razlog. Taj razlog je pre svega već nastali rojevi nagon. Ima godina kada sam vrlo rano započinjao odgoj matičnjaka. Da bih imao dobar kvalitet, pojačavao sam određena društva sa leglom i pčelom. Za to mi je najbolje koristiti polumedišta (PM) sa leglom. Pripremljeno polumedište prenosim i postavljam na poklopnu dasku koja ima dva otvora na bokovima od po 30 mm prečnika. I retko gde se desi, ili se uopšte ne desi da se pojave nikakvi matičnjaci. Matičnjaci se pojavljuju tamo gde je manje pčele i sporije se sjedini sa novim društvom. Hoću da kažem da uvek postoji razlog za ovako nešto.

Prilikom pripreme za bagrem, kod nekih društava koja radim gotovo na samom početku medenja bagrema, uopšte ne diram matičnjake, ako su tek u ranoj fazi (larvice stare dva-tri dana). Fizički ne bih stigao da uništim svaki zvončić, a i ako ih uklonim, to mi ne garantuje da se društvo neće izrojiti. Jednostavno, prati se stanje paše i unosa. Ako je unos dobar, pčele same unište sve matičnjake. To bi se moglo odrediti kao odlaganje rojevog nagona zbog obnove društva. Iako deluje malo verovatno da se košnica puna pčele „obnavlja“, to je u stvarnosti tako. To daje dovoljno vremena pčelaru da izbegne rojevi nagon do kraja sezone medobranja, a da sačuva snagu i radno raspoloženje pčela.

Na skici je situacija košnice sa svetlim (SL 2a i SL 2b) ili tamnim saćem (SL 2c i SL 2d) u prvom nastavku i situacijom koju pčele stvaraju. Pretpostavljamo da ništa nije dirano u toku trajanja prolećne paše. Društvo koje kasni sa proširenjem legla u prvi nastavak ulazi u težak rojevi nagon pre vremena i to po pravilu rade društva koja imaju mlado saće u prvom nastavku. Društva koja imaju u prvom nastavku starije (toplije) saće prelaze sa leglom i s obzirom da su više zaposlena na održavanju legla kasnije ulaze u rojevi nagon. Pčelar mora presložiti košnicu sa mladim ramovima ranije.


Inače skica iz prethodne poruke je baš stanje koje se dogodilo ovog proleća. Ni jedno društvo nije sišlo u prvi nastavak, bez obzira kakvo je saće bilo, ali je bilo puno legla i pčele u sjajnoj kondiciji.



Preslaganje ovih društava za bagrem je nešto drugačije nego što sam postavio na skici u mojoj prethodnoj poruci.

Slično je i kada je društvo u jednom LR nastavku. Isto se zablokira i prilivom mlade pčele ide jako rano u nezadrživi rojevi nagon. Tu bi trebalo podbaciti nastavak, a kasnije (pred bagrem), ipak ide rotacija.

I još nešto, ukupna evidencija koja se vodi mi pomaže da zaključim 27 marta ove godine da će biti rojenja, iako sam prvi pregled započeo tek 02. aprila, jer su svi činioci za takvu tvrdnju bili na snazi. Ta moja procena je bila prilično hrabra (ali i tačna i bilo je rojenja), nasuprot tvrdanjama da će „epohalni“ prekid legla dovesti do toga da društva nepripremljena (čitaj nedovoljno jaka) uđu u bagrem. Tako da se mora intervenisati na vreme i pripemiti pčelinjak.



Pčele koje se približavaju rojevom nagonu je vrlo jake i kao jedinke i kao celina. I može izuzetno dobro iskoristiti bagrem, ako se pripremi na vreme. Kod mene je većina bila u rojevom nagonu i nisu se rojile. Tu ne računam nekoliko košnica koje sam ja oterao na drvo.



« Poslednja izmena: Novembar 30, 2011, 16:23:56 od strane admin »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #43 poslato: Novembar 11, 2011, 23:21:48 »
Bravo Dragane, ovo je odličan prikaz pravilnog rada i jasnog razumevanja pčelinjih zajednica.
Upravo zbog svega ovog uvek pčelarima preporučujem da po sredini nastavaka obavezno ostavljaju tamno saće.
Identično je i u drugim košnicama nastavljačama samo je to kod mene koji sam stotinak kilometara severnije,  u LR košnicama sve pomereno za oko nedelju dana.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: LR košnica i pčelarenje sa njom
« Odgovor #44 poslato: Novembar 13, 2011, 00:01:55 »
Kolega Dragane, sa svim što je navedeno u tvom postu se u potpunosti slažem, ponavljam da pomno pratim tvoje izlaganje, nadam se da će i kolega Esad da se uključi sa svojim zapažanjima i iskustvom koje je imao u radu sa ovim tipom košnica.
U zavisnosti od raspoloživog vremena,snage društva vremenskih prilika i drugih faktora, pored ovog rasporeda pred bagrem koji postavljaš (i ja ga koristim) ja koristim još jedan metod sprečavanja rojenja koji mi je dao zadovoljavajuće rezultate.
Lijep pozdrav svima!