Autor Tema: Pcelinjak Lucic  (Pročitano 17366 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AcaLucic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ub
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #30 poslato: Februar 15, 2016, 02:25:40 »
       
      Juce sam izvrsio brzinski pregled kosnica sa ciljem da ustanovim stanje zaliha hrane .U svim drustvima ima dovoljno hrane .Posto je meni ovo prva zima pcelarenja strahovao sam hoce li zimnica biti dovoljna. U svakoj kosnici ima bar 2 cela rama zatvorenog i otvorenog legla .Broj pcela je znatno veci od poslednjeg pregleda.Pcele su bile vrlo aktivne i donosile su obilje polena.Dimilica skoro da nije bila potrebna. I ovog puta sam koristio nazevoj tako sto sam svaki ram koji sam vadio dobro naprskao.Stekao sam utisak da je kod mene prolecni razvoj vec poceo.

     Ovo je trenutno stanje na pcelinjaku Lucic.


     Pozdrav iz Uba

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #31 poslato: Februar 15, 2016, 09:58:25 »
Pozdrav g. Lučić
I kod men unose polen kao lude,šafran rascvao,lijeska... kao da je proljeće tu. Bojim se velikog legla i mogučih mrazeva, valjda će biti ok.
Prva mi je zima pa se bojim za te četiri zajednice,ali kad su do sada izdržale valjda će prezimiti.
Pozdrav iz Daruvara,i svako dobro.

Van mreže AcaLucic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ub
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #32 poslato: Februar 15, 2016, 18:59:51 »

      Kolega Kollert
    Ja sam svoja drustva (rodna voja) zazimio po savetima iskusnijih kolega i trudio sam se da uradim sve sto mi je preporucio gdin. Vojo Brstina.Nicim nisam remetio pcelinji prirodni nagon,samo sam im ostavio dovoljno hrane za zimu.Nisam ih utopljavao,nisam stavljao foliju, nisam dodavao pogace.Oksalnu  kiselinu sam odradio u decembru.Na ovu visoku temperaturu ne mogu da uticem pa je sad sve u Bozijim rukama.U nadi da ce na svim pcelinjacima sve biti u najboljem redu i da cemo imati mednu godinu srdacan pozdrav iz Uba.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #33 poslato: Februar 15, 2016, 23:40:38 »
Велико легло није баш могуће. Пчеле ће одгајати легла колико могу да очувају, а не колико то изгледа по броју „улица“ пчела које се пчелару „причињавају“ (нису то све потпуно попуњене улице).

Полен се складишти око легла и на бочним рамовима до легла. Тако пчеле саме предупреде „изненађење“. То су на неки начин физичке препреке које се не прелазе тек тако лако.

Само друштва са мало хране могу бити угрожена. Тако да нема ничег чега би се бојали – легло је толико колико треба да буде.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Petkoski Ilija

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s.Manastir - Mariovo opstina Prilep 580 m. n.v.
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #34 poslato: Februar 16, 2016, 00:02:25 »
Тако е Драгане мајсторе оне су паметније од нас и нико не може да и преваре легло че да буде како кажеш колкико треба да буде без разлика на ове пролетне температуре који су и код нас у Македоније.
Поздрав и медна година

Van mreže AcaLucic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ub
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #35 poslato: Mart 18, 2019, 20:25:09 »
     Juce i danas sam odradio prvi prolecni pregled. Stanje na pcelinjaku je sledece...

# od uzimljenih 42 drustava sva su prezimela

# 4 imaju 2 rama legla
# 7 imaju 3
# 20 imaju 4
# 11 imaju 5

    Matice u svim drustvima su bile blokirane pergom bez obzira koliko legla imaju. Leglo je pretezno zatvoreno i tek zalezeno a u manjoj meri je u stadijumu larvi. Polovina pcelinjaka je dobila pogace pocetkom februara a sada sam celom pcelinjaku dodao pogace. Ove godine sam se odlucio za pogace jer su zazimljene na secernom sirupu posto druge pase nije bilo posle bagrema a na suncokret nisam isao. Drustva koja sada imaju 2 rama legla su medju onima koja nisu dobila pogace u februaru, druge razlike su zanemarljive. Posebno mi je drago sto su matice zalezale pune ramove a vrlo mali broj onih koji nisu puni nisam ni brojao. Cilj mi je da prikazem pravu sliku stanja bez ulepsavanja. Sadasnje stanje  kolicine legla je isto kao 30. marta prosle godine.
   Pcelarim sa RV kosnicama. Ovo mi je 4to zimovanje i do sada sam imao samo jedan gubitak  u zimu 2016*2017 sto mi govori da nisam pogresio u odabiru vrste kosnice.

      Pozdrav sa pcelinjaka Lucic iz Uba.


Van mreže AcaLucic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ub
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #36 poslato: April 06, 2022, 19:58:22 »
     Posle duze pauze i posle kritike od strane Gorana Rakovca evo da prikazem stanje na mom pcelinjaku. Posle jucerasnjeg i danasnjeg pregleda pcelinjaka na dve lokacije stanje je sledece.
     
        5 ramova legla 13%
        6 ramova legla 11%
        7 ramova legla 16%
        8 ramova legla 50 %
       9,10,11            10%

    Juce su pcele bile mirnije na jednom pcelinjaku a danas na drugom su bile izuzetno agresivne. Gde god je bilo vise od 6 ram. legla sam spustio 2 rama u drugi nastavak. Perge i nektara u izobilju. Zadovoljan sam stanjem u drustvima mada postoji blaga strepnja hocu li uspeti da odrzim snagu a da izbegnem rojevi nagon pre bagrema. Nadam se najboljem. Pozdrav iz Uba.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #37 poslato: April 07, 2022, 08:27:03 »



Дај Боже да те сви критикују као што сам ја то чинио па да имају пчелињаке као што је твој. Шта рећи осим - честитам . Чекају те слатке муке обуздавања ројевог нагона што ми се много више допада него преспајање слабића. Само гурај напред осећам да ове године багрем неће издати.


П.С.


Војкан је јуче отишао на Уб и остаће неколико дана. Јави му се , обиђи га и охрабри.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #38 poslato: April 07, 2022, 18:50:08 »
     Posle duze pauze i posle kritike od strane Gorana Rakovca evo da prikazem stanje na mom pcelinjaku. Posle jucerasnjeg i danasnjeg pregleda pcelinjaka na dve lokacije stanje je sledece.
     
        5 ramova legla 13%
        6 ramova legla 11%
        7 ramova legla 16%
        8 ramova legla 50 %
       9,10,11            10%

    Juce su pcele bile mirnije na jednom pcelinjaku a danas na drugom su bile izuzetno agresivne. Gde god je bilo vise od 6 ram. legla sam spustio 2 rama u drugi nastavak. Perge i nektara u izobilju. Zadovoljan sam stanjem u drustvima mada postoji blaga strepnja hocu li uspeti da odrzim snagu a da izbegnem rojevi nagon pre bagrema. Nadam se najboljem. Pozdrav iz Uba.

Претпостављам да је ово грешка у писању и да си "добро" урадио ако си спустио 2 рама легла у први наставак (пише да си спустио у други наставак). Неко би могао да протумачи и да су подигнута 2 рама у други наставак што је потпуно погрешно!

Мада је по мени рано за то јер више од 6 рамова легла може бити и 8 рамова легла (а да то буде само на 2 рама, кажем на 2, или много младог легла). По мени је то рано за развлачење у простору кошнице. ја бих пре спустио крајње рамове са медом испод клубета...легло бих оставио где јесте (мислим на те са нешто легла преко 6 рамова). И јаче не бих нешто пуно „мучио“...ако није било знатне смене пчела, биће је. Тада легло може бити угрожено ако се погрешно тумба легло.

Јак налет ветра и захлађење би много штетили. Ако су у првом наставку бар у средини, старији рамови, сићи ће и само када достигну снагу за то.


ПС

Наравно, поштујем твој начин и расуђивање и износим шта ја не бих (или бих) радио.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže AcaLucic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ub
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #39 poslato: April 07, 2022, 19:36:53 »
     Šole, nisam dovoljno pojasnio pa ću sada dopuniti. Pčelarim sa RV košnicama i zazimljavam ih uglavnom na 3 nastavka. na podnjači je nastavak sa svetlim saćem drugi nastavak sa tamnim saćem i na vrhu plodište. Pqšto su pčele gusto zaposele  gornji nastavak i više od polovine drugog nastavka procenio sam da će moći da pokriju leglo u drugom nastavku. U društvima koja imaju 8 ramova legla je drugi nastavak jeVrlo pun perge i nektara (10 ramova), pa sam centralne ramove iz drugog spuštao u prvi nastavak da bih napravio mesta za proširenje. Dnevni unosi su ovih dana baš dobri ( juče 1,55kg) pa sam se odlučio na ovaj potez. Veoma cenim tvoje mišljenje i rado čitam sve što napišeš. Možda sam pogrešio a mislim da nisam, videćemo. U svakom slučaju hvala na savetu. Uvek je dobro čuti još nečije mišljenje( tvoje pogotovo). Pozdrav iz Uba

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #40 poslato: April 07, 2022, 19:56:19 »
А то је тако нисам знао да су на три наставка. Ја то сматрам лошијим избором јер не видим сврху тог наставка испод.

Запоседање више од половине доњег наставка (назовимо га онда доњим наставком) не значи и да је друштво спремно да се одупре јачем захлађењу. Ипак су ту пчела које су „тренутни вишак“ док је топло. Када захлади и ветар дуне, то се пуно сабије у клубе (као и зими наравно и види се „мањак“ пчела а у ствари их има исто). При томе, мало ће теже да чувају то легло. Када силазе у доњи наставак (у складу са својом снагом, али и са старости саћа) то легло је при врху рамова и лакше се брани код захлађења. При силаску им „помаже“ та перга јер је то онда већ њихов простор у коме су радиле – како је троше на легло, тако и силазе са леглом доле.

Ово пишем зато што је познато да код априлских захлађења буде избачених лутки на подњачи, а колико је млађих ларви уништено, то и не видимо (или има ли пуно легла са почетком кречног легла). Ја сам само опрезан са пчелом јер је то живо биће и опрезан сам све док пчела не почне да "кипи" од количине пчела.

Штета је постићи добра друштва и да их пар дана захлађења са ветром оштети.

Надам се да нисам безобразан са својим „приговорима“ јер се мешам у нечији начин рада.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže AcaLucic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ub
Odg: Pcelinjak Lucic
« Odgovor #41 poslato: April 07, 2022, 21:29:37 »
   Svrha ovog nastavka na podnjači je da podigne plodište što višlje od zemlje gde je toplije. Drugi razlog je da mi nastavci ostaju na pčelinjaku gde ih pčele čuvaju.Ja sam zapošljen i samo sam nedeljom slobodan pa trazim način da pojednostavim rad na pčelinjaku, sve što mogu držim na pčelinjaku, čak i matične rešetke koje mi preko zime stoje između prvog i drogog nastavka sve dok ne ograničim maticu. Meni je vreme vrlo bitno pošto ga nemam dovoljno (uvek fali), a za pčelarenje sa 50ak društava uz stalan posao treba dosta vremena pa tražim način da se uklopim. Ne smatram da si bezobran, naprotiv drago mi je da uzimaš učešće i iznosiš svoje mišljenje. Ovo su razlozi zašto radim to što radim. Pozdrav iz Uba.