Autor Tema: Ponašanje pčela  (Pročitano 180306 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #105 poslato: April 18, 2015, 21:40:48 »
Prethodnih dana je bilo malo pojačane ljutine pčela. Primetio sam da su ljuće pčele u društvima sa prošlogodišnjim maticama koje su sparivane u vreme kišnog razdoblja. I dalje su najljuće pčele društava koja su se rojila. Retki su izuzeci. Ako imate potpune podatke sa svojih pčelinjaka, bilo bi zanimljivo da pratite i u buduće ta društva.


Ponovio bih da sam ranije izneo svoje mišljenje da su društva sa maticama koje se sparuju u postupku prirodnog rojenja ljuće od ostalih zato što je izostalo sparivanje sa većim brojem trutova (uobičajena „žurba“ društva da nastavi razvoj i obezbedi opstanak – prikupi zimnicu). Dalje se to ispoljava kao sklonost rojenju za koju se smatra da je osobina rojevih matica koja se izraženo nasleđuje.


Svakako da je to tačno, jer je sklonost ka razmnožavanju vodeća osobina koja odlikuje živa bića. Nevolja je što se to smatra nedostatkom koji se ukida odbiranjem. Do sada na sreću nisam video da je neko stvorio tako idiotske linije pčela. I rojeve matice koje dugo čekamo nisu nešto sklone rojenju (rekao bih da je to potpuno sparivanje, što znači sparivanje sa više trutova).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #106 poslato: Maj 14, 2015, 14:32:38 »

   Gornji video snimak prikazuje stanje u jednoj LR košnici koje sam pratio tri dana.Matica peva,lepo je njoj a lepo je i meni :D .Bilo mi je čudno koje to pčele pevaju zajedno sa njom,najpre trio,pa kvartet,pa kvintet...neće li  to veselje prerasti u horsko pevanje van košnice na nekoj grani,pomislio sam.Ovo stanje u košnici opisao sam starijim iskusnim pčelarima.Rekli su mi da pod hitno otvorim košnicu jer će društvo najverovatnije da se roji.Košnicu sam otvorio oko 8 sati i naišao na oko 15 zatvorenih matičnjaka.Iz dva matčnjaka su matice progrizle vrh i tek počele da izlaze.Društvo sam razrojio na četiri dela.Razrojeno društvo nisam preneo na drugi pčelinjak,tako da nemam izletnica osim one košnice koja je bila u rojevom nagonu.
    Interesuje me ,hoće li biti smetnji za oplodnju matica,jer nema izletnica?Da li je neophodno već odmah izvršiti prihranu sirupom jer nemaju vodu?
      Može li se na osnovu ponašanja pčela,kako je to prikazano na snimku,zaključiti i pratiti sasvim pouzdano rojevi nago?Zapravo,u kojim situacijama peva matica.Ovde se čuje nekoliko pevačica različitih melodija.Verovatno se dozivaju i sporazumevaju da "brisnu" iz košnice.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Zoran Ilinčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #107 poslato: Maj 14, 2015, 17:42:18 »
Danas su pčele bile agresivne za razliku od juče, kad su bile sasvim mirne. Ne znam šta je razlog, možda promjena vremena...ili prestanak medenja bagrema.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #108 poslato: Maj 14, 2015, 23:10:12 »

   Gornji video snimak prikazuje stanje u jednoj LR košnici koje sam pratio tri dana.Matica peva,lepo je njoj a lepo je i meni :D .Bilo mi je čudno koje to pčele pevaju zajedno sa njom,najpre trio,pa kvartet,pa kvintet...neće li  to veselje prerasti u horsko pevanje van košnice na nekoj grani,pomislio sam.Ovo stanje u košnici opisao sam starijim iskusnim pčelarima.Rekli su mi da pod hitno otvorim košnicu jer će društvo najverovatnije da se roji.Košnicu sam otvorio oko 8 sati i naišao na oko 15 zatvorenih matičnjaka.Iz dva matčnjaka su matice progrizle vrh i tek počele da izlaze.Društvo sam razrojio na četiri dela.Razrojeno društvo nisam preneo na drugi pčelinjak,tako da nemam izletnica osim one košnice koja je bila u rojevom nagonu.
    Interesuje me ,hoće li biti smetnji za oplodnju matica,jer nema izletnica?Da li je neophodno već odmah izvršiti prihranu sirupom jer nemaju vodu?
      Može li se na osnovu ponašanja pčela,kako je to prikazano na snimku,zaključiti i pratiti sasvim pouzdano rojevi nago?Zapravo,u kojim situacijama peva matica.Ovde se čuje nekoliko pevačica različitih melodija.Verovatno se dozivaju i sporazumevaju da "brisnu" iz košnice.


Kakve matice, Milomire. To se slavuj čuje da peva   :) :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #109 poslato: Maj 14, 2015, 23:12:41 »
Šalim se malo kolega  :). Ako si imao unosa bagrema, trebalo bi da ima i neprerađenog nektara koji sadrži prilično vode. Tako da mislim da ne bi trebalo dasipaš sirup.

Kako to misliš da nema izletnica ako si ih odneo na drugi pčelinjak. Podrazumevam da je taj pčelinjak gde si preneo rojeve nešto više udaljen i da ti rojevi mogu zadržati izletnice kod sebe.

Ako misliš da po zvuku procenjuješ izlazak roja, onda to može biti kasno. Kada se čuje pevanje matica, roj se već sprema da izađe. Samo je pitanje momenta kada će krenuti u rojenje. Zato se i veruje (kažem veruje, jer izgleda ljudi to nisu gledali u košnici i iznose svoje „uverenje“), da su rojeve matice izuzetne jer su odmah snažne kada izađu iz matičnjaka. Za razliku od njih, ove koje mi odgajamo „veštački“ su „jadne i slabašne“ (mada i to nema blage veze sa životom, jer sam postavljao slike mlade matice koja u inkubatoru ceo matičnjak pretvori „u prah“ :) ). Rojeve matice dugo ostaju u matičnjaku iako su sposobne da se odmah izlegu. Ono što sam ja video je mirovanje matica u matičnjacima više od jednog dana. U međuvremenu se odigrava sporazumevanje sa društvom i priprema društva za izlazak roja što liči na mali vulkan. Čak i ne izlazi roj baš istog momenta kada mlade matice počnu žurno da napuštaju matičnjake. I tu ima malog „odlaganja“ (više puta sam sakupljao izašle rojeve matic, a društvo se nije izrojilo – razlog neizlaska roja je nedostatak odgovora drugih matica staroj matici, jer sam ih sve sklonio iz košnice i prisustvo drugih matičnjaka nije uticalo na izlazak roja).

Juče sam imao jedan takav bezobrazluk kod jednog društva. Sedeli smo i pili kafu i zvuk na pčelinjaku se pojačao. Samo sam nehajno pogledao prema pčelinjaku, jer sam mislio da pojačava medenje bagrema. Jedva se videlo nešto pčele iza reda košnica. Skoro da nisam posumnjao da se neka roji, jer se većina pčela već podigla visoko. Refleksno sam pošao prema pčelinjaku da vidim šta se dešava i video da se košnica još roji. Kako na nekoliko mesta na pčelinjaku u bocama  ima vode, brzo sam ih okupao (polio kroz leto i nasuo još jednu bocu vode kroz zbeg po pčelama – da ih o'ladim kao kvočku :) ). Onda sam ih ponovo nakvasio kroz leto. Roj je krenuo ka jednoj trešnji, pa nekih desetak metara na drugu stranu ka jabuci, pokušao da se hvata za grane i onda je počeo da se vraća. Odneo sam plodište na drugo postolje, a na mesto košnice stavio prazane ramove u LR nastavku. Danas je LR nastavak bio pun meda! Skoro neverovatan unos društva koje je juče bilo u rojenju.



PS

Kada se vode rasprave o tome kada se društvo sprema za izlazak roja i dalje se tvrdi da roj izlazi odmah po poklapanju prvih matičnjaka. Sada si imao prilike da se uveriš da to nije tačno. Pčele ne bi dopustile takvu mogućnost da ode roj, a da društvo nema maticu (u ovom slučaju mnogo matica). Društvo može da uništi  i više desetina matičnjaka i dustane od rojenja ako je paša bogata i ima puno unosa u košnici (tada pčele moraju da rade na preradi meda). Zaposlenost pčela i mogućnost rada može biti nekakvo jemstvo da se društvo neće rojiti i da može prekinuti čak i poodmakli rojevi nagon.

Problem je što neki vrlo iskusni pčelari i dalje tvrde da roj izlazi odmah po poklapanju matičnjaka. Biću jasan, jedan od onih koji prednjači u ovakvim tvrdnjama je Miloš Milosavljević. Vrlo iskusan pčelar koji možda pčelari sa takvim sojem pčela na nešto većoj nadmorskoj visini i možda da na osnovu toga ima ovakva saznanja. Ali on naglašava da je to pravilo u svim uslovima, a nije.

Postoji i netačna tvrdnja da prvi roj izlazi sa satrom maticom i ovo se smatra isklučivim zakonom u pčelarstvu. Ni ovo nije tačno. Pčele mogu ubiti maticu koja se "ne slaže" sa društvom da se roji i da roj izaše sa više mladih matica.

Takođe isti kolega tvrdi da roj napušta košnicu ako se u nju stave izgrađeno saće (ili starije saće). Ovo takođe nema blage veze sa životom – nije tačno. Moj sin je neki dan kao "totalni početnik" sam skinuo roj i stavio staro saće. Onda me pitao da li da stavi deo osnova. Rekao sam mu da stavi. Takođe postoji priča da roj ne sme da se dira, jer će da utekne u 'ajduke  :).

Ni to se nije desilo. Sin je istresao ramove i ubacio osnove i eno matice kako nosi bez problema (pronela je dva dana nakon "maltretiranja" :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #110 poslato: Maj 15, 2015, 08:26:23 »
Rojice se svako drustvo u odgovarajucim uslovima - nema matica selektovanih da se ne roje. Kod mene su sve rojevne - ima tri cetri starijih ali to je to. Trenutna dilema je da li ih ponovo uterivati u rojenje i razrojavati ili to ostaviti za kasnije pa po pitanju pracenja da li su sklonije rojenju ili ne mogu da pomognem.

Medjutim to da li su sklonije rojenju kao rojevne ili imaju bolje pasne uslove i brzi prolecni razvoj pa ulaze u rojevno stanje brze nego drugde - a to se onda tumaci kao genetsko nasledje i losa osobina je diskutabilno. Dok se ne stave jedna pored druge dve matice - rojevna i selektovana pa se puste da rade drustva u istim uslovima i meri vreme kad ce koje uci u rojenje (i da li...) tesko moze da se izvede zakljucak.

Mozda drustva sa rojevnim maticama samo bolje rade i pre stizu do tog stadijuma ili su bolje pasne prilike pa u odnosu na polazni pcelinjak ... Kod mene ja ne vidim razliku u zelji za rojenjem kod selektovanih i rojevnih... A jednu selektovanu su odmah po donosenju na pcelinjak htele da smene ja sam rusio taj maticnjak tihe smene dva puta ta matica je odlicno izvukla novo drustvo ali sad sam vide da je u kosnici mlada neobelezena matica (kosnicu je napao mis i pojeo jedan nastavak mislio sam da ce biti slabije) ali sam tom drustvu pre desetak dana dodao treci nastavak - mozda su matice tihe smene najbolje? Sledece nedelje cemo videti da li krecu u rojenje ...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #111 poslato: Maj 15, 2015, 09:22:31 »
Vjerovatno zbog blokade matice pčele povukle matičnjake, izvadim maticu i prebacim ju u oplodnjak a ostavim dva najveća matičnjaka. Nakon par dana zateknem ovu sliku usred najboljeg unosa bagrema. Dali su to možda mlade pčele što su se izvaljale iz posljednjeg zatvorenog legla? Hrpa pčele sjedi ispred leta i ne mrda!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #112 poslato: Maj 15, 2015, 09:45:37 »
Ako je to društvo ostalo bez matice, normalno je da šetaju ispred košnice i obustave rad.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #113 poslato: Maj 15, 2015, 09:53:51 »
Dragan:
Citat
Zaposlenost pčela i mogućnost rada može biti nekakvo jemstvo da se društvo neće rojiti i da može prekinuti čak i poodmakli rojevi nagon.

Ovo se može ubrojati u rijetke izuzetke. Kad "ljubav" navre, teško je to zaustaviti i sam to znaš.

Veliš:
Citat
Postoji i netačna tvrdnja da prvi roj izlazi sa satrom maticom i ovo se smatra isklučivim zakonom u pčelarstvu. Ni ovo nije tačno. Pčele mogu ubiti maticu koja se "ne slaže" sa društvom da se roji i da roj izaše sa više mladih matica.

Nije to netačna tvrdnja, budimo realni. Vrlo rijetki izuzeci su nešto drugo i nisu zakon pčelarstva.

Ne znam koliko sam puta radio nad zarojenom košnicom, vidio svašta, ali dvoje nikad nisam uočio: 1. da u zarojenom društvu budu zajedno stara oplođena matica i više neoplođenih mladih matica, 2. da pčele ubiju maticu koja neće da se roji, a vidio sam više puta da roj sa starom maticom izlazi i po kiši, da kisne i ne vraća se u košnicu, a usred Bugojna je roj visio na ruži visine 50-ak cm čak 2 dana. Svjedoci: svi Bugojanci; u jednoj firmi isto visio 2 dana o gredi pa su me zvali.

Druga je stvar kad izađe prvenac pa onda poslije nekoliko dana u društvu nađemo puno mladih neoplođenih matica, a roj još ne izlazi. To sam sijaset puta radio, slušajući borbeni poklič dok sam na ramovima hvatao mlade matice. Nekolicini početnika to sam i praktično pokazivao, zadnji put prošle godine, neki su snimali mobitelom. To je prekrasna slika: nekoliko matica hitro šprintaju po ramovima, a nekoliko ih viri iz matičnjaka jer ne smiju izaći premda su poklopčići uokolo obrezani i komotno mogu izaći vani, samo da nije straha.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #114 poslato: Maj 15, 2015, 21:24:59 »
Ako je redak izuzetak da rad u jakoj paši zaustavlja rojenje, onda je i moj pčelinjak izuzetan. A nije. Početkom bagrema samo možda 5-6 košnica nije ušlo u rojevi nagon. Sve druge jesu. I vide se vrlo jake osnove srušenih matičnjaka. Ali nema rojenja. Nema ni naznake rojenju i svi matičnjaci su uništeni.

Pre pola sata sam završio društvo koje je bilo samo sa dva polumedišta za med i LR nastavkom kao plodištem. Dodatna neugodnost je što je jedno polumedište imalo i legla. Sve je puno i prepuno meda. U plodištu nema jedne slobodne ćelije ni za med ni za leglo i matica je i dalje u formi – traži malo prostora da nosi.

Drugim društvima ne stavljam ramove i osnove, jer ih trenutno nemam više ( 8 polumedišta i nekoliko LR nastavaka mi je „zarobljeno“ prošlogodišnim suncokretovim medom, a sin je tek počeo da ubacuje osnove jer je sve što je bilo na raspolaganju stavljeno na pčelinjak koji je odseljen. Ne stavljam satne osnove, ali stavljam nastavke sa medom koji treba još malo doraditi i poklopiti. To je posao koji omogućava da se pčele ne roje (iako izgleda besmisleno, ovo je proveren način). Uz to, time se se povećava prostor koji pčele moraju održavati.

Do sada mi je izašao samo jedan roj. Razlog je što je to dvojno društvo i donje društvo je bilo do 6. maja u jednom LR nastavku. 5. maja uveče sam „našao“ zagubljenu dvojnu košnicu, a ta donja koja je u skučenom prostoru se izrojila.

Ovo drugo društvo koje je krenulo u rojenje je naterano u rojevi nagon. Do pre nekoliko dana je jaka košnica bila samo u jednom LR nastavku i sa samo jednim polumedištem – najkritičnija duštva su ona u kojima odgajam matičnjake i držim ih u skučenom prostoru.

Da prvi roj izlazi isključivo sa starom maticom nije apsolutno pravilo o tome se radi. Pišem na osnovu svojih zapažanja, ali i na osnovu pitanja pčelara kojima je bilo čudno da im izađe roj, a nema stare matice nego mlade (više mladih). I ljudi dobiju odgovor kao da nisu normalni i nisu videli usvojoj košnici stvarno stanje. Odgovor podrazumeva da prvi roj mora imati staru maticu. Nije čudno da posle ljudi pitaju ide li matica na sparivanje iako je dugo vremena nisila u košnici.


 Kod mene nema nagađanja. Biljana je preko celog dana na pčelinjaku (radi oko oplodnjaka i uvek znam iz koje košnice izađe roj). Mnogo puta je bilo problema jer je u roju mnogo mladih matica, a stare matice nema nigde. Nažalost, previše puta sam video da je prvi roj bez stare matice (uslovno rečeno stare, jer je uglavnom reč o jednogodišnjim maticama). S obzirom da mi se najčešće desi da se izroje košnice u kojima odgajam matice, znam gotovo svakodnevno kakvo je stanje u njima. Mani bi svakako više odgovaralo da izađe stara matica, jer je roj odmah stabilan, ali ne bude često tako.

Dešava se i da izađe roj, a ostane stara matica. Poslednji takav slučaj sam imao prošle godine (dešavalo se i ranije). Udvojeno društvo je bilo u neodgovarajućem prostoru, ušlo u rojevi nagon i pokušao sam da rešim tako što sam pola legla podigao iznad rešetke. Roj je izašao na leto rešetke. Kada sam posle nekih 15 dana proveravao nosi li nova matica, dole u plodištu je već bilo punih 7 ramova legla  stara matica.

Šta se dešava u npr. vršakari, znam ali me to ne zanima jer ne gledam na pčelarenje iz tog ugla – reč je o pčelarskoj praksi. Ne kažem da je to potpuno prirodno, jer se dešava kod učestalog prevešavanja legla (što je uobičajen i čest postupak), i navođenja da društvo i dalje odgaja leglo, iako su pčele spremne za rojenje. Nemaju uvek isti odnos prema odgajanju legla pčele i matica.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #115 poslato: Maj 15, 2015, 22:12:03 »
Majstori jedno pitanje za vas, koji metod sa sanaciju rojevog nagona je najbolji sa aspekta povratka radnog raspoloženja društva, naime dosta društava mi je ušlo u rojevi nagom neposredno pre i odmah na početku bagremove paše (kasnio sam sa ograničavanjem) i primenjivao sam različite postupke, od kidanja matičnjaka, Taranovljeve daske, formiranja Rošfusovog oplodnjaka na vrhu zarojene košnice, slabljenje društva odvajanjem legla i formiranjem nukleusa i tako kad mi je šta palo na pamet i kad sam šta imao od pribora, ali nisam došao do zaključka gde se sigurno i najbrže vraća radno raspoloženje. Neka društva su vrlo brzo počela da rade odlično a neka kilave, i dalje su u rojevoj groznici i ne zanima ih bagrem. Otežavajuća okolnost je što se posle 4-5 dana paše pokvarilo vreme i sad je kišovito tek za dva tri dana dolazi ponovno do stabilizacije vremena.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #116 poslato: Maj 15, 2015, 22:34:04 »
Prazna košnica je najbolje rešenje. Prazna u smislu hrane, a ne vađanja ramova. Tako rešavam problem kod društava koja mi gaje matičnjake. Uz to i prilično praznog prostora (3 LR nastavka je dovoljno) i bez matične rešetke. Mada može i da ostane rešetka, ali ne sme biti venaca poklopljenog meda u plodišu.

Sve matičnjake uništiti (ako ostane neki sa larvicom nije problem - pogleda se za dan dva šta se dešava).

Upravo sam u prethodnoj poruci nešto malo o tome napisao. Mnoga duštva su mi ugrožena po pitanju odgoja matičnjaka. Med stavljam na druge košnice, nožem isečem poklopljen venac i povadim i bočne ramove iz plodišta u kojima je med. Što više meda se skloni to bolje.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #117 poslato: Maj 15, 2015, 23:28:48 »
Hvala Šole, uopšte nisam obraćao pažnju na med, sutra ću ove tvrdoglave da očistim od meda, pa kad nema ništa iznad glave da vidimo dal će da se izležavaju. :)

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #118 poslato: Maj 16, 2015, 00:01:21 »
Dragan malo obrće svoju misao:
Citat
Ako je redak izuzetak da rad u jakoj paši zaustavlja rojenje, onda je i moj pčelinjak izuzetan. A nije. Početkom bagrema samo možda 5-6 košnica nije ušlo u rojevi nagon. Sve druge jesu. I vide se vrlo jake osnove srušenih matičnjaka. Ali nema rojenja. Nema ni naznake rojenju i svi matičnjaci su uništeni.

Pogledaj svoj prijašnji post i vidjećeš da si i sam rekao ovo:
Citat
Zaposlenost pčela i mogućnost rada može biti nekakvo jemstvo

Šta je sad u pitanju: "nekakvo jemstvo" ili "zakon"?

Dalje veliš:
Citat
Da prvi roj izlazi isključivo sa starom maticom nije apsolutno pravilo o tome se radi.

Dobro. Reci mi, po tebi, od 100 rojevih zajednica koje se u istim uslovima i isti dan sve prvi put izroje (prvenci), koliko bi, otprilike, rojeva bilo sa starom sparenom maticom?

I još veliš:
Citat
Kod mene nema nagađanja. Biljana je preko celog dana na pčelinjaku (radi oko oplodnjaka i uvek znam iz koje košnice izađe roj). Mnogo puta je bilo problema jer je u roju mnogo mladih matica, a stare matice nema nigde. Nažalost, previše puta sam video da je prvi roj bez stare matice

Nema nagađanja ako je gospođa Biljana BAŠ stalno na pčelinjaku, a u to baš i ne vjerujem jer, da i samo u wc mora otići, dovoljno je da ne vidi roj. Meni se nešto slično više puta desilo. Ako hoćeš, vjeruj. Ako ovo "nagađanje" realno sagledamo, onda vjerujem da si previše (ili mnogo, jer previše ne može biti nikad) puta vidio roj bez stare matice, ali je pitanje KOJI si roj vidio: prvenac ili drugenac.

Ništa lično, ti to znaš, samo prožimamo dvije prakse.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Ponašanje pčela
« Odgovor #119 poslato: Maj 16, 2015, 00:04:19 »
Stantić:
Citat
Majstori jedno pitanje za vas

Žao mi je, ja nisam majstor (iskreno), ali Dragan ti je već prilično odgovorio. Možda bih trebao dodati: ustaj i radi navrijeme.

Pozdrav, svako dobro!