Autor Tema: RAD NASTAVCIMA  (Pročitano 11050 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 15, 2016, 14:20:47 »
Нешо,
Ја се уплашио да ћеш имати ко зна колико велике планове, али на срећу, ти си скроман човек и пчелар.
Па у то име ти желим, да што пре оствариш своје планове  ;) 8)
Поздрав  :)

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 15, 2016, 14:42:07 »
Нешо,
Ја се уплашио да ћеш имати ко зна колико велике планове, али на срећу, ти си скроман човек и пчелар.
Па у то име ти желим, да што пре оствариш своје планове  ;) 8)
Поздрав  :)
Lako je mene zavitlavati.
Kupite vi meni nov kontejner...

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 26, 2016, 10:40:20 »
Evo da se i ja ukljucim u temu.Mada ovo je pametovanje,sve su ovo vec poznate stvari.
Iskljucivi rad sa nastavcima ne postoji. Kada se dodaje ram sa SO i vrsi detaljan pregled moras da radis sa ramom.Da li imas 10 ili 100 kosnica,moras to tako.
Imas i neke operacije koje mozes da odradis 'radom sa nastavcima'.Evo primera:

1.LR kosnica sa dva plodisna nastavka. Proletnji razvoj,hoces da stimulises maticu da vise nosi,da poveca leglo. Napolju je hladnjikavo,muljavo vreme rosi kisa,duva vetar,ne smes da otvoris kosnicu da je ne rashladis i da zarotiras neki ram za 180 stepeni u leglu. Rotiras ceo gornji nastavakza 180 stepeni.Mislim da se pcele uznemire ovako mnogo manje,nego kada rotiras  cackas po kosnici.

2.Proletnji razvoj LR dva plodisna nastavka.Menjanje mesta plodisnim nastavcima. Matica ce opet preci u gornji nastavak i tamo nastaviti da nosi i time se siri leglo, otvoreni med iz donjeg nastavka ce pcele opet prenositi u gornji,pa je ovo jedan vidi automatske hranilice. Sa ovom operacijom treba biti jako oprezan, da se ne uradi prerano,drustvo treba da bude jako.

3.Automatska hranilica. Kada stimulises maticu da vise zaleze podmetnes npr. polunastavak sa medom ispod plodista,i pcele posto ne vole med ispod legla prenose ga blize leglu u gornji nastavak.Pogledaj Venerove tehnike pcelarenja.

4. Provera rojevog nagona je vec opisana,zadignes gornji nastavak i pogledas da li ima izvucenih maticnjaka u donjem delu ramova.

5.Oduzimanje medisnog nastavka bezalicama.


Ko ima malo kosnica i vremena moze da radi ramom, veliki pcelari obicno prilagode tehniku pcelarenja da smanje rad sa ramom na minimum. Ako imas AZ,DB i poloske,osudjen si na rad ramom. Dok kod drugih kosnica sa plicim ramom imas veci izbor primenjivih tehnika,medju kojima se neke rade nastavcima. Za rad sa nastavcima covek treba da ima i zdravu kicmu, zameni mesta plodisnim nastavcima na 50 LR kosnica proslo ti je kroz ruke pet tona. 50*4*25kg.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 26, 2016, 11:50:00 »
OK Dušane.
Manje, a uglavnom više, si u pravu.
Dobra stvar kod RV košnica je što pčele ne prave mednu kapu, već je plodište plodište, a med u medištu.
Mislim da se tu može tražiti šansa u radu nastavcima.

Verovatno i dvomatično pčelarenje može doprineti da se ne dodaju ramovi sa zatvorenim leglom pred obilnu pašu.

Mlad sam ( tek 57 ) a hvala Bogu i zdrav ( ako ne računamo trigliceride, holesterol, šećer i jedan infarkt ) pa ću polako eksperimentisati, već od proleća, kad u pčelinjak uvedem i RV košnice. Usput ću naučiti i spoljne manifestacije rojevnog nagona, bezmatka i slično.

Van mreže Radovan Mandic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbas
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 31, 2016, 18:17:46 »
Potrazi tekstove Gorana Tomica. On radi nastavcima!!! Pretpostavljam da je presudno to sto radi sa fr8 ali ima sta da se nauci.
Inace ako preko plodista dodas MR pa nastavak sa satnim osnovama skoro sam siguran da ce se pcela pre izrojiti nego preci u gornji nastavak (iskustvo :'()

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #20 poslato: Novembar 05, 2016, 16:03:55 »
Nenade, ja sam na tvojoj strani!  :D
Pozdrav.
Hvala Dule, ali ne doživljavam diskusiju po temi kao "neki sukob" dve ili više strana... :)
Iako sa smajlijima, tvoj odgovor zvuči prihvatljivo.

Niti sam pitanja postavio sa filozofskog, već čisto praktičnog aspekta. U pitanju je vreme, a ne lenjost, kako to moj "zema" Miroslav misli. Kažu da iskusan pčelar pogledomna poletaljku zna koliko je sati. Daleko sam od iskusnog pčelara, ali dok nešto ne ubrljačim, ne mogu ga ni steći, pošto se samo čovek uči na tudjem iskustvu :)

Borise, možda grešim, ali mislimda nam je profa naglasio da sve moguće boleštine dolaze kao posledica napada varoe. Ona u pčelinjem svetu, izgleda, dodje kao pacov u ovom našem. Čuo sam koliko je ta trulež opasna, ali nisam koliko je česta i da li se javlja kod košnica, na kojima se primenjuju preventivne mere i održava zdravlje  zajednica. Nozemoza se lako uočava odmah čim se zbeg podigne po satonošama, a i na poletaljki. A kolko sam razumeo komšiju Stevu, on dve godine koristi nozevoj i nijedna mu se, od 50 zajednica, nije ukakila...
U svakom slučaju, vadjenje par centralnih ramova iz plodišta i njihov pregled je daleko brži ( namerno ne koristim izraz "lakši") posao od raznih prevešavanja...
I opet se vraćam na konkretna pitanja, uzimajući kao "fiksnu" pretpostavku da je sa društvom sve u redu. Hoće li postupak, koji je zamislio mali Perica izazavati slabljenje (usporen razvoj ) društva, ili rojevni nagon, manje prinose, ili slično?

Ipak, vaših 3 x 5 centi je lep doprinos, ali meni treba čitav dolar...

pozdrav


Ia

Ајој земо откуд ти то да ја тако нешто и помислим,крив је Борис који је помињао ту неку утопију а деда Лала је био утописта...
шалу на страну ево да и ја изнесем нека своја скромна сазнања у вези са радом наставцима....првог пролећа мога дружења са пчелама сам у пролеће код друштава којим је матица залегла око осам рамова легла а била је у трећем највишем наставку спуштао три рама легла да би је натерао да што пре пређе у други...после тога кад је стигла до 12-13 рамова ограничавао матицу у првом.Тражио сам је рам по рам....е овако,ове године сам у пролеће уместо да дижем рамове ротирао та два наставка и брзо је запосела оба....значи то је рад са наставцима....успева....друго код неких друштава код којих су матице биле толико амишне да су се сакривале и нисам успео да их пронађем спуштао сам онај наставак у којем ми се чинило да су на подњачу преко њега матичну и изнад онај други са леглом...после три дана сам погледао и наставак у коме су једнодневна јајашца спуштао на подњачу,већином сам потрефио у ком је матица....значи то је рад са наставцима уз вађење само по једног рама из сваког...успева.....треће..код зазимљавања без вађења рамова сам наставак у ком је била блокирана матица са леглом дизао на највише место уз вађење само пар рамова из другог и трећег ради провере количине меда...значи успева рад са наставцима са минималним вађењем рамова....у свим прегледима који су обављани између пролећа и јесени потребан је рад са рамовима...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #21 poslato: Novembar 05, 2016, 16:24:17 »
Miroslave, prvo zašto "zema"...
Ja sam rodjen u Bočaru, a odatle se može i peške u Veliku Kekendu. Moj deda, koji je radio u Livnici, išao je prugom na pos'o, kad zaveje, pa voz ne ide.
Hvala na informaciji o tehnologiji. Cilj zaista jeste da se uštedi vreme, kako bi se moglo opslužiti što više PZ, a pritom ne okasniti.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #22 poslato: Novembar 05, 2016, 17:00:22 »
То зема је тепање.....можда није наша реч али смо је прихватили великодушно...
И мој деда радио у Ливници и из Н.Милошева путовао.Можда су и заједно табанали кад снег завеје и певали ону "снег је пао стазе завејао"

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #23 poslato: Novembar 05, 2016, 19:38:13 »
Citat
То зема је тепање.....можда није наша реч али смо је прихватили великодушно...

A ne, ne, zemo...
Prvo sam ja tebe nazvao zemom, a moje:
Citat
Miroslave, prvo zašto "zema"...
nije pitanje ( nema upitnika na kraju ) već uvod u razjašnjenje zašto sam ti se tako obratio.
Verovatno bih upotrebom dvotačke bio precizniji.  :)

Moj majstor Vuk(a) je otišao u penziju davne 1971. A upokojio se na pragu novog milenijuma - 2000. godine. u svojoj devedesetoj.
Pčelario sa svojom suprugom sve do sredine sedamdesetih i mislim da nikad nije upoznao gospodjicu Varou.

Van mreže Лазар Шимић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Угриновци
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #24 poslato: Decembar 14, 2021, 19:18:12 »
Хоћемо ли обновити тему,поздрављам вас све.




Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: RAD NASTAVCIMA
« Odgovor #25 poslato: Decembar 15, 2021, 02:07:01 »
Хоћемо ли обновити тему,поздрављам вас све.





Хоћемо Лазо.
Нисам до сада учествовао у овој теми и ако сам више пута прочитао шта је све написано у њој па и малопре скоро све поновио.

Исувише сам знатижељан и скоро увек када отварам кошнице извадим и погледам по који рам да бих установио колико рамова са леглом има у неком наставку, какво је легло, која је количина меда на рамовима, количина полена итд.

Све је то више ради навике јер се скоро све побројано може закључити и без вађења рамова а само подизањем наставка и погледом кроз рамове.

Рад са наставцима би свакако убрзао рад на пчелињаку и подигао продуктивност пчелара и то је врло могуће и корисно код кошница са ниским наставцима.
Рад са Еко Војом просто мами пчелара на овакав рад и током активне сезоне и припреме пчела за пашу је одличан избор.
Такође код врцања меда скидање комплетних ниских Еко Воја медишних наставака чија је висина само 130 мм то јест ниских рамова висине 122 мм је сасвим оправдана јер пчеле у тим рамовима врло брзо затворе мед и захваљујући  правилној дужини рамова сви рамови у наставцима су готово потпуно затворени воштаним поклопцима и спремни за врцање.

Ето за почетак и обнављање теме.  :)

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.