Autor Tema: Bee Gym naprava za uklanjanje varroe  (Pročitano 6398 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Bee Gym naprava za uklanjanje varroe
« poslato: Februar 07, 2017, 08:09:35 »
Da li će ovo pomoći u borbi protiv varoe? Da li se ova spravica može napraviti u kućnoj varijanti?

http://pcelarstvo.hr/images/bee-gym.jpg
Bee Gym naprava za uklanjanje varroe


Sigurno ste se mnogo puta pitali koliko načina vam je na raspolaganju za pomoć oko suzbijanja varoze pčela a da se ne koriste kemijska sredstva. Vita (Europe) LTD izbacila je na tržište napravu koju je nazvala "Bee Gym", to je sprava za uklanjanje varroe sa pčele bez upotrebe kemijskih sredstava.

To je u stvari jednostavna naprava koja se smjesti unutar bilo koje košnice i koja će potaknuti pčele da se pomoću nje oslobode grinje. To je u stvari žica i strugač na malom (11 cm x 11 cm) plastičnom okviru o koju pčele same trljaju leđa i trbuhe ne bi li se oslobodile grinje.

Grinja tada pada preko mreže u antivaroznoj podnici na ljepljivu podlogu tako da se ne mogu vratiti nazad u košnicu. Sve št Ljepljiva uo pčelar treba odraditi je da ljepljiv umetak na podnici redovito kontrolira i po potrebi zamjeni novim.

Kako koristiti Bee Gym

Bee Gym je kako se navodi na službenoj stranici  Vita (Europe) LTD vrlo jednostavna za implementaciju, jednostavno ga postavite na mreži antivarozne podnice tijekom prvog rutinskog pregleda. Tu može ostati tijekom cijele godine, osim kad vršite čišćenje podnice.




Izvor: http://pcelarstvo.hr/index.php/vijesti/novosti/534-bee-gym-naprava-za-uklanjanje-varroe
           http://www.vita-europe.com/products/bee-gym/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ova tema je otvorena iz najbolje namere.
Ove tekstove sam našao na internetu, ne reklamiram, ne prodajem, ne preporučujem jer nemam lična iskustva (ograđujem se sa svih strana :) ).
Ako moderatori smatraju da je ova tema nepotrebna mogu je obrisati.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Bee Gym naprava za uklanjanje varroe
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2017, 16:50:02 »
Šteta - nismo videli kako izgleda umetak posle izvesnog vremena...??!!

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Bee Gym naprava za uklanjanje varroe
« Odgovor #2 poslato: Mart 12, 2018, 12:30:42 »
Here we tested the efficacy of the Bee Gym™, a device hypothesized to increase honey bee auto-grooming and increase mite removal from colonies. Natural mite fall from 20 colonies was counted for 14 days, after which half the colonies were fitted with a Bee Gym and half with a control object. Mite fall and the proportion of damaged mites were then recorded for another 14 days. Total mite fall was generally higher over the second 14 days, but this increase was not significantly higher for the Bee Gym colonies than for the control colonies. There was also no difference in the proportion of damaged mites between the two treatments. Mite fall and damage to mites may be influenced by other factors, and this is discussed; however, given that we found no effect of the Bee Gym, we conclude that there is no evidence from this study of its efficacy as a management strategy for V. destructor.

kratak prevod

"NEMA EFEKTA"

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Bee Gym naprava za uklanjanje varroe
« Odgovor #3 poslato: Mart 12, 2018, 12:52:13 »
Nema potrebe za brisanjem Zoki.
Nema povrede pravilnika foruma a može biti korisno nekom ko se zapita isto kao ti...

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Bee Gym naprava za uklanjanje varroe
« Odgovor #4 poslato: Mart 12, 2018, 14:08:53 »
Zasto brisanje majkane, nasao si i iz najbolje namere prezentovao, Boris je nasao prevod i to je to.. Idemo dalje.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Bee Gym naprava za uklanjanje varroe
« Odgovor #5 poslato: Mart 12, 2018, 14:38:35 »
Ma nisam hteo da brišem temu nego samo moju poruku. Kad je Boris postavio to istraživanje tekst je bio takav da se nije mogo pročitati u prvom trenutku. Onda sam prekopirao deo njegovog teksta da bude čitljiv, doduše samo ovaj deo na srpskom jer nam je on i najzanimljiviji i kazuje poentu da ova spravica ne radi posao.
On je kasnije popravio svoju poruku pa sam ja svoju obrisao i da ne smeta i da ne 'visi' tražio da se obriše.

Inače moje je mišljenje da bi pčele mogle da upotrebljavaju ovu, ajd' da tako napišem, spravu. Samo što pčele trebaju da budu 'pametne' da bi ga upotrebile. Pametne koliko i Brndušićeve pčele (ili što 'prirodnije') da bi se rodile naučene ili da bi same naučile kako se koristi i pokazale ostalim pčelama šta treba da rade.
Meni nije neverovatno da pčela dođe do strune na toj spravi i skine-skloni varou sa sebe pa se ta varoa zalepi na karton u donjem delu sprave. Sve je to sasvim logično.
Kad pčela može da skuplja potrebne hranljive materije ili šta već iz hranilice za kokoške što ne bi mogla da se 'počeše' gde je svrbi.

Ipak ovo je samo moja teorija, moguće je da ću drugačije razmišljati kad budem imao malo prakse....
Нека нам живот буде сладак као мед!