Autor Tema: Suncokret 2012  (Pročitano 11855 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Suncokret 2012
« poslato: Jun 23, 2012, 00:12:57 »
Seobe na suncokret su u toku i sutra krećem sa prve dve ture (prevoz sa dva kamiona). Biće malo problema da se pčela „nagovori“ da uđe u košnice, ali sinoć je bila generalna proba i pčele košnice čija je unutrašnjost slikana (SL 3) su za oko 5 minuta bila sve unutra.

Uz malo sreće biće i meda. Sretno i medno svim kolegama.

Par slika još malo pa „tačno u podne“. Iako je malo osvežilo brade su tu.




Zanimljivo je da tromatična košnica (zaokružena na poslednjoj slici) ima bradu samo na donjem letu a ima 18 ramova legla.



« Poslednja izmena: Jun 23, 2012, 00:21:41 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #1 poslato: Jun 23, 2012, 00:27:52 »
 Kolega Sosicu molio bih vas da kao veliki poznavalac zivota pcelinje zajednice
opisete u novootvorenoj temi vas sistem rada sa tromaticnim drustvom.
Rado citam vase tekstove i iskreno moram priznati da sem vas niko nije uspeo da moju paznju zaokupi
kao vi pisanjem a ne prepisivanjem.
 Pozdravljam vas.
« Poslednja izmena: Jun 23, 2012, 00:37:27 od strane Dejan Stepanovic »
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #2 poslato: Jun 23, 2012, 00:40:45 »
 Ima li kakvog unosa na suncokretu .Bilo bi korisno da kolege koje su lokalni pcelari na suncokretovoj pasi
objavljuju dnevne unose .
Veliki pozdrav i MEDNO svima.
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #3 poslato: Jun 23, 2012, 00:46:11 »
Nije vredno pažnje, jer je ovo „greška prirode“.

Radi se o košnici o kojoj je bilo reči krajem zime.
Košnica je bila prejaka još u to vreme i nije bilo jasno sprema li se na tihu izmenu. Kasnije je bilo teško vladati njom i podigao sam maticu u gornji (četvrti) nastavak, kao poseban roj. Dole su se oplodile dve matice: jedna u prvom nastavku, a jedna u drugom. Tako da sam danas pridodao i treće telo (kao treće plodište), jer nemam vremena da sklanjam taj nastavak. Inače je to bolje uraditi na suncokretu. Slično sam radio sa dvomatičnim društvima, tako što sam prvih dana medenja bagrema sklonio gornja društva (ona sada idu na pašu kao posene košnice i jake su). Od njih je dobijeno nešto preko 30 kg meda, a najviše je dala jedna košnica i to 4 polumedišta meda (oko 40 kg). S obzirom da nisu seljene i da je bilo razdoblja sa stalnim padom vage, ovo je izvanredno. Tako da mi i dalje nisu jasne teorije kako dvomatično pčelarenje nije dobro. Dobro je i to jako dobro.


Inače, plava matica još nosi i ima 7 celih ramova legla i ne misli o smeni, a ne daje ni ostavku... :D :D :D
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #4 poslato: Jul 01, 2012, 15:00:23 »
slike iz Negotinskog atara kod sela Radujevac kraj Dunava, lokalni pcelari dovezli na suncokret.
 http://img193.imageshack.us/img193/3980/fotografija0801.jpg
Suncokret 2012

http://img594.imageshack.us/img594/4425/fotografija0797.jpg
Suncokret 2012

PROSLE GODINE UNOS JE BIO NAOVOJ LOKACIJI 0 KG SAD VIDECEMO OVE GODINE ,NADA POSTOJI.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #5 poslato: Jul 02, 2012, 08:33:24 »
Juče sam odbacio 30 društava na suncokret (sa malim zakašnjenjem :D, jer su košnice na paši već pune). Radili smo po onoj vrućini, koliko smo mogli i na kraju „bežanija“ pre vremena, više se nije moglo izdržati.

Ne mogu reći koliki je unos (nemam vagu), ali pčele već grade zaperke u zbegovima. Pogledao sam i nekoliko plodišta i legla gotovo da i nema, sve je puno nektara.

Bilo je malo naleta pčela na jednom pčelinjaku i nisam ništa premeštao i ujednačavao. Vrlo zanimljivo je da su i košnice koje su izgubile pčele pune. Obično su sa manje unesenog nektara.

Ispred košnica nema mrtvih pčela i to je „posledica“ ranijih uslova. Sa bagremca su slabo nosile nektara, ali je bilo izuzetno puno polena. Ranije je to stvaralo nevolje sa rojevim nagonom, a sada se vidi koliko je dobro za pčele. Prošle godine je u sličnim uslovima ispred košnica bilo toliko puno mrtvih pčela, da je izgledalo kao da je došlo do „trovanja“. Takođe su košnice bile pune nektara i meda. Naravno, nema reči o trovanju, jer je došlo do prirodnog osipanja pčela, što je normalan posledica ogromnog rada i napora i stanja pčela (raniji rad i uslovi u kojima su pčele bile).


Može se nešto reći i o agresivnosti pčela. Na samo 250 m rastojanja, na istoj tabli suncokreta, pčele se drugačije ponašaju. Jedan pčelinjak je u maloj „udolini“ i tu je nekako sparno i pčele koje su tu odranije su ljute, iako normalno rade (čak su i sve pojilice na ovom pčelinjaku).
 One tek doseljene i postavljene do njih nisu uopšte napadale iako su tek otvorene. Tu je nekako sparno i zaklonjeno i verovatno to utiče da su pčele nešto ljuće.
Drugi pčelinjak je na uzvišenju, ima strujanja vazduha i nije bilo nikakave agresivnosti pčela.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #6 poslato: Jul 02, 2012, 10:27:51 »
Evo par jučerašnjih slika iz mog okruženja.

Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #7 poslato: Jul 04, 2012, 19:28:18 »
Evo kako danas već izgledaju oprašivački redovi suncokreta koga su pčele već počele da posećuju.

Dok su oprašivački redovi suncokreta već počeli da se  granaju skoro od zemlje, glavni deo suncokreta
ima " pogače " tek kojih 7 do 8 santimetara u prečniku.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #8 poslato: Jul 06, 2012, 10:08:24 »
Juče i preključe, kasno popodne, nosio sam vodu na pčelinjak. Košnice koje su doseljene sa zakašnjenjem u nedelju (leta otvorena u 6 ujutro) su do srede popodne napunile sav raspoloživi prostor. Nisam ovo očekivao, a i da jesam  ne dodajem više ni jednu satnu osnovu. Donele su puno i dovoljno i za njih i za mene. Još jedna dobra godina.

Ranije doseljen pčelinjak slabije radi, jer je sve puno.

Može se napraviti poređenje, koje se tiče vage. Nije ispravno posmatrati pad vage kao ispravno gledište, kod društava koja imaju manje prostora. Što bi rekao moj bata (nije po babinoj liniji :D), ne „staje“ suncokret, staju pčele.

Mrtvih pčela ispred košnica i dalje nema. Košnice su prepune pčela i pored toga što su brade ogromne, i zbegovi su puni pčela. to pokazuje dve stvari: košnice su izuzetno jake i dobro održavaju prostor (neće biti “srozavanja” saća), a druga stvar je da traže novi prostor za med i grade saće u zbegu.



Kada je reč o vodi, u predelima gde ima slabo vode mora se nositi redovno. Dok ima nekog unosa, ima i vlage iz nektara. Sada je i legla malo i nije opasno. Kasnije, kada paša posustane krenuće obnova društva i biće više legla, a biće manje vode iz nektara. Potrebe za vodom se povećavaju i može doći do gubitka dela legla zbog nedostatka vode i uopšte do odgoja slabe generacije pčela.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Lorant Kovac

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Backa Topola,kadrovska skola
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #9 poslato: Jul 06, 2012, 12:38:50 »
Sto se tice vode,treba im obilno obezbediti,narocito sad,meni su za 2 dana 40 drustva potrosili 70 l vode

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #10 poslato: Jul 06, 2012, 19:26:42 »
Danas je bila još veća posećenost rascvetalih suncokreta u oprašivačkim redovima na parceli pod semenskim suncokretom u mojoj neposrednoj blizini. / Vazdušna linija do početka parcele oko 900 metara /.

Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4406
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #11 poslato: Jul 07, 2012, 13:16:02 »
Kolega Savo, tu razdaljinu one preleta za oko 1 minut i skoro je isto kao da su u sred parcele.
Po posećenosti bi se reklo da ovaj semenski suncokret medi i da ga baš i nema mnogo u odnosu na pčele.

Nek Vam je sa srećom...

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #12 poslato: Jul 07, 2012, 17:41:17 »
Kolega Vojo

Dobar dan.
Na ovoj parceli od oko 50 hektara posejan je suncokret i to deset redova ovog koji se još nije
rascvetao i tri reda ovog čije slike već pokazujem nekoliko puta i gde se broj pčela koje ga posećuju
polako povećava. Redovi se naizmenično na celoj parceli ponavljaju /deset jednog, tri drugog i
tako ponovo sve do popune prostora.

U ovom prilogu pokazuću fazu u kojoj se nalazi ovaj glavnni deo / koji je tek pojavio prve žute
latice /. Šteta što nema malo kiše , ali biće slika i narednih dana kada bude u fazi početka cvetanja.

Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #13 poslato: Jul 18, 2012, 14:40:18 »
Od ovakve " lepote " za sada skoro ništa, izuzev povećanog jutarnjeg unosa cvetnog praha.

Radi se o semenskom  suncokretu tako da je to možda razlog slabijeg unosa nektara.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Suncokret 2012
« Odgovor #14 poslato: Jul 22, 2012, 19:26:45 »
Kiše  i  dalje  nema, pa nema.

Stanje suncokreta  je  ovakvo.

Pozdrav iz  Aleksinca