Autor Tema: Presa za satne osnove - uradi sam  (Pročitano 72286 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #30 poslato: Decembar 19, 2017, 10:24:13 »
Zoki dobro je to za početak ali mislim da drvo nije dobra podloga zbog naknadne deformacije uslijed vlage i drugih vanjskih uticaja. aluminium ili inox bi bili pravo rješenje. Kada se tu još doda hlađenje vodom to je tek prava stvar jer mnogo ubrzava i olakšava rad ali od nečega se mora početi.  ;)

Van mreže Aleksandar Dželetović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Štulac
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #31 poslato: Februar 05, 2018, 20:49:17 »
Ja planiram da napravim presu od betona naravno stim da će frakcija peska biti 0 i jedinica. ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #32 poslato: Februar 05, 2018, 22:43:43 »
Citat
Ja planiram da napravim presu od betona naravno stim da će frakcija peska biti 0 i jedinica. ;)

Aleksandre Misliš da kalup bude od betona?
Upitno je odvajanje voska od betona osim ako se beton ne tretira sa nekom impregnacijom ali moguće je da nije nemoguće... :)

Pozdrav svima...

Van mreže Aleksandar Dželetović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Štulac
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #33 poslato: Februar 05, 2018, 23:14:19 »
Veoma jaka marka betona 2:1 u korist cementa ,a onda se prešprica neutralnim silikonom u spreju koji beton popije i uđe u mikropore i onda se odvaja.Nisam ja to smislio već sam video kod jednog starog pčelara pre 20 godina.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #34 poslato: Februar 05, 2018, 23:51:35 »
Nije loša fora treba probati...

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #35 poslato: Jun 05, 2018, 11:54:37 »
Користио сам Цересит ЦС-24, али мислим да је бољи ЦС-26 јер је он алкохолни. Изузетно се брзо стезао. Радио сам као на снимку https://www.youtube.com/watch?v=MNUfj-DyMS4.
 

Да ли си пекао у рерни калуп? На којој температури и колико дуго? Како те служи преса?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #36 poslato: Jun 21, 2018, 17:16:28 »
Nešto mi ova tema postala interesantna u poslednje vrijeme.
Bilo bi fino da kolege podjele novija iskustva sa nama u vezi samogradnje prese.

Malo sam eksperinmentisao i shvatio da nije baš lako da se silikon iz tube nanese preko satne osnove koja bi se koristila kao kalup a da se moguće nesavršenosti svedu na minimum. Vazduh zaostaje u ćelijama a svaki ponovni pokušaj popravke prouzrokuje problem na drugom mjestu. Valjalo bi da je silikon manje gustine pa da se lakše razliva.

Drugi problem je da se sve to zalijepi na neku metalnu podlogu koja bi poboljšala hlađenje kao npr. aluminijum ili inox, a da kontakt bude dobar bez vazdušnih jastučića.

Treći problem je sušenje silikona. Sa običnim silikonom to traje dugo jer je silikon zarobljen između SO i metala. U prvom pokušaju ni nakon 20h silikon nije bio suh u unutrašnosti. Vjerovatno mu treba dati dosta više vremena a nakon toga sve ubaciti u rernu na 80-90°C da se SO istopi i vosak sam izađe iz kalupa.

I tako... Problemčića ima raznih kada se počne eksperimentisati. Vjerovatno je modelarski dvokomponentni silikon rješenje ali on nije svakom dostupan a nije ni jeftin pa ostaje da se dalje traži način da se dođe do jeftinog rješenja za samogradnju prese.

Čak sve više razmišljam kako ni betonski kalup nebi bio tako loše rješenje jer se u sam beton mogu zaliti tanke cijevi za hlađenje a beton je jeftin i lako se sa njim radi. Poslije sušenja se impregniše premazom da ne prijanja vosak za njega. Može da se upotrebi kvarcna frakcija sa cementom umjesto običnog pijeska... Možda uradim probni odlivak. :)

Pozdrav svima...




Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #37 poslato: Jun 22, 2018, 13:14:50 »
Бојане, из твог писања види се, да си пробао да направиш силиконски калуп. Прошао си кроз исте ствари као и ја при изради. Први калуп ми се сушио данима и није се осушио како треба, до момента одвајања. Тад сам радио са универзалним силиконом. На рубовима дасака се силиком одвојио.

Други калуп сам радио са силиконом ЦС-24 и калуп је испао солидно. Површине даске пре наношења силикона сам ошмирглао, да би се боље залепио. После 24 сата сам га ставио на решетку у рерну, на кант, да стари силикон исцури у посуду са водом, коју сам поставио испод. Колико је калуп савршен, није важно, јер ће пчеле све грешке од ваздушних чепова исправити и вишак воска који буде ту, оне ће извући и поставити у зидове ћелија. Тако раде са дебљим СО. Кад ухватим времена, поставићу слике, како изгледа калуп.

Израда СО ће бити од касне јесени. 

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #38 poslato: Jun 22, 2018, 13:55:00 »
Бојане, из твог писања види се, да си пробао да направиш силиконски калуп. Прошао си кроз исте ствари као и ја при изради. Први калуп ми се сушио данима и није се осушио како треба, до момента одвајања. Тад сам радио са универзалним силиконом. На рубовима дасака се силиком одвојио.

Други калуп сам радио са силиконом ЦС-24 и калуп је испао солидно. Површине даске пре наношења силикона сам ошмирглао, да би се боље залепио. После 24 сата сам га ставио на решетку у рерну, на кант, да стари силикон исцури у посуду са водом, коју сам поставио испод. Колико је калуп савршен, није важно, јер ће пчеле све грешке од ваздушних чепова исправити и вишак воска који буде ту, оне ће извући и поставити у зидове ћелија. Тако раде са дебљим СО. Кад ухватим времена, поставићу слике, како изгледа калуп.

Израда СО ће бити од касне јесени. 

Zoki probao sam eksperimentalno da bih vidio kako bi to išlo. Koristio sam jeftini sanitarni silikon jer nisam očekivao da ti uzorci ispadnu kako treba što se i potvrdilo. Imam namjeru da napravim presu sa vodenim hlađenjem jer je rad sa presom bez hlađenja jako spor. Nije da mi se mnogo žuri ali mrzim čekanje i dangubu.

U pravu si kalup ne mora da bude savršen ALI, ja sam po prirodi perfekcionista što me često dovede do ludila jer ja ne odustajem a ono po nekad ne ide pa ne ide... :)

Znači bolji silikon je rješenje. To je i logično reklo bi se.

Pretpostavljam da si mislio na vosak.

Čekam slike...

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Presa za satne osnove - uradi sam
« Odgovor #39 poslato: Jun 23, 2018, 09:09:02 »
 Бојане,

са овим силиконима које ми имамо на располагању, није могуће бити перфекциониста. Мали је то број ћелија, код којих има удубљења од ваздушних чепова и то може проћи у овом случају. Битно је на овај, начин обезбедити достизање количине воска, са којим се може ићи код прерађивача, да ти ради СО од твог воска. Циљ је да се смањи употреба СО са парафином или набавка воска где има остатака од разних отрова.

За префекционизам треба употребити силиком који је навео Миша Бабовић на форуму СПОС-а из фирме БГ модел  шоп  http://www.bgmodelshop.com/index.php/Kalupni-silikoni/View-all-products.html или сличан, који је више течан. Још ако се обезбеди вибрирање стола на коме се лије калуп, испунили би се твоји прохтеви за перфектан калуп.

Pretpostavljam da si mislio na vosak.

ДА