Autor Tema: Лажно легло у присуству младих матица..  (Pročitano 3915 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Ево једне теме која је недовољно позната пчеларима а није нигде у књигама описана.

Током овог кишног пролећа и током месеца маја у значајном броју заједница поред младих матица у ново формираним ројевима затицали смо лажно легло то јест легло од лажних матица.

Ова дешавања нигде нисмо прочитали у пчеларској литератури.

Каква су ваша искуства драги пријатељи по овом питању...

Изволите...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Лажно легло у присуству младих матица..
« Odgovor #1 poslato: Decembar 26, 2019, 14:40:42 »
        Тачно Војо. И ја сам имао ову појаву код младих ројева током маја месеца. Матицу сам налазио али и доста разбацаног трутовског легла. Збуњивало ме је то и доста намучило, све до друге половине јуна када је оплодња матица била боља. Потрошили су ти ројеви и доста сирупа.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Лажно легло у присуству младих матица..
« Odgovor #2 poslato: Decembar 26, 2019, 23:43:20 »
Тако је Нешо пријатељу. Неке матице су пронеле тек након две три недеље или чак и близу месец дана а лажне су непрестано радиле и пре парења матице и после парења матице па чак и у исто време су носиле и лажне матице и матица.  Никада то није било толико изражено као ове године...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Лажно легло у присуству младих матица..
« Odgovor #3 poslato: Decembar 27, 2019, 16:03:25 »
Potvrđujem : "Nikad to nije bilo toliko izraženo kao ove godine..."


Ja sam se baš namučio.
U to vreme sam jednom mladom pčelaru prodao neke rojeve (sa mladim, tek pronelim maticama). Kako red nalaže, pratio sam njihov dalji razvoj. I onda su te matice počele da šaraju...te nosi , te ne nosi , te trutovsko, te....Neke sam morao da zamenim jer nisam više imao živaca... >:( [size=78%]Jedva se to na kraju sredilo.[/size]
(ali je bio proličan zaostatak...)
Srećom, mladi pčelar je sve to dobro shvatio (video je moju veliku želju da što pre izađemo iz krize). Čak je bio i zahvalan - jer je usput dosta naučio.  :)
(a mogao je da pomisli:"vidi šta mi je prodao...")

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Лажно легло у присуству младих матица..
« Odgovor #4 poslato: Decembar 27, 2019, 19:16:08 »
  Дешавало се да матица започне залегање, а код следећег контролног прегледа за пар недеља уопште нема младог легла и свежих јајашаца. Свашта ми је пролазило кроз главу, јер су се дешавале многе нелогичне ствари, а проблем се тешко решавао.
  Не поновила се пчеларска 2019 година. Надам се много бољој и берићетнијој 2020-тој години.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Лажно легло у присуству младих матица..
« Odgovor #5 poslato: Decembar 27, 2019, 20:41:47 »
Нема много везе са поентом ове теме али ионако пишем само да би почетници имали да почитају моја почетна искуства...

Ја сам кривио себе јер сам мислио да сам током прегледа убио матицу али се испоставило да је престала да залеже иако је била млада. После неко времена су се појавила јаја а од ње ни трага. Стварно је нестала а пчеле су повукле матичњаке.
Па се излегла још једна која сада има три улице пчела у ЕВ кошници. Мислим да је код мене била комбинација чудних дешавања са младим матицама и мог почетничког нестрпљења.
У кошницама где су пчеле биле најагресивније и где сам брже-боље радио само оно што сам наумио и шта је требало тамо их сада има највише.
За наук ми је да их следеће године мање узнемиравам. Валда ће ме и та знатижеља проћи али мислим да тај опијајући мирис из кошнице неће никад.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Лажно легло у присуству младих матица..
« Odgovor #6 poslato: Decembar 28, 2019, 00:53:15 »
Легло од лажних матица обично се појављује када заједница изгуби матицу па након седам осам или десетак дана.
Током тог периода заједница бруји и пчеле лепезају крилима да би појавом лажног легла то брујање значајно било смањено.
међутим ове године дешавало се посебно стање.
Заједнице или нови ројеви нису брујали јер су имали младу матицу која због лошег времена није ишла на парење па се поред матице појављују и лажне матице са својим леглом.
Легло од лажних матица није исто што и легло од трутуша.
 Трутуша је истрошена стара матица која залеже трутовско легло или млада матица која залеже трутовско легло у већем обиму.
Трутуше су матице нормалне величине и залежу легло тј јаја у средини радиличких ћелија а по некад и трутовских али углавном по једно јаје на средину ћелије.
Деси се да млада матица када тек пронесе у неке ћелија залеже и које више јаје али то је само у поједниним ћелијама и само на самом почетку залегања али за пар дана стање се потпуно нормализује.
Док лажне матице залежу више јаја разбацаних по ћелијама, по зидовима ћелија, у крајевима ћелија , на већ отхрањене ларве још јаја. по светлом медном и трутовском саћу опет залежу по више јаја.
То је нешто што су видели готово сви пчелари, обично се дешава када не пазе и изгубе матицу, нпр. не врати се са оплодње итд. не реагују да додају нову или матичњак и тада се за десетак дана појаве лажне матице. Некад се појаве већ након седам дана а некад тек након петнаестак дана ( то зависи од више фактора).

Међутим, ове године поред младих матица појавњују се лажне и затичемо у више новоформираних ројева лажно легло и мирне пчеле
(пчеле су мирне и када немају матицу а имају лажно легло).
Неке матице су ишле на парење доста касно и због кишног периода парење је било под знаком питања.
Док су се матице спариле у кошницама смо већ имали и затворено трутовско легло.
Лако се препозна матица која је парена, ми који производима више стотина матица сваке године тачно видимо када ће нам матица пронети, да ли ја дан или за два и поред тога што не видимо кончић који нам показује да се парила тога дана.

У неким заједницама упоредо поред матица које су почеле да залежу већ смо имали и по три рама лажног трутовског легла које је исцрпљивало пчеле на његовом отхрањивању.   
Требало је вршити прихрану и дочекати да матица преузме контролу тј да она положи више јаја од лажних и да пчеле престану да отхрањују лажне матице.
У тим неким младим ројевима-заједницама чак десетак дана или можда и целе две недеље поред младе матице залегале су и лажне матице своје лажно легло.

Ова дешавања да поред младе матице залежу и лажне матице деси се по некад на један или два случаја на 300-400-500 ројева а неких година буде да не наиђемо ни на један овакав случај.
Буде некада да прође и две три године и да не наиђемо ни на један овакав случај али ове године током које смо само у мају имали и више од двадесет киша то је било јако изражено.
У истој овој години на пчелињацима у Поцерини имао сам око 1-2% ових дешавања док сам у Банату имао трећину друштава која су овако реаговала.
То је било огромно изненађење за мене који овде у Банату пчелари већ око 25 година на ком сам терну прозивео више од 10.000 ројева..

Готово ми је било незамисливо да на првих пет прегледаних ројева нађем чак три заједнице са лажним леглом и у свим заједницама су биле младе матице.
Једну заједницу сам чак истресао јер у њој нисам нашао матицу а три пута сам је тражио и ако обично лако нађем матицу било да се ради о младим неспареним ( које се мало теже уочавају јер их пчеле сакривају) или спареним матицама или старим матицама..

Посебно је интересантно то што се у неким годинама не појављује лажно легло чак ни у 1% ројева или младих заједница ни за двадесет или више дана и ако младе не пронесу у том периоду.
А ове 2019 године то је било јако изражено.
на моју срећу у Банату сам ове године имао тек нешто више од 30 ројева.
Сви ројеви су формирани током априла месеца и око трећине тих ројева поред својих матица повукле су лажно легло.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.