Autor Tema: Postolja za košnice  (Pročitano 87961 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Postolja za košnice
« poslato: Decembar 23, 2010, 17:47:45 »
Visina ovih postolja je oko 23 cm i to je neki kompromis između upotrebe stepenica i nepokošene trave.
Nosač postolja je sastavljen od dva L profila 30x30mm, dužine 2000mm, mada treba da bude 2200mm ili 2,2metra.
Na slici 11 vidi se dužina (pregrade) L profila od 390mm koji povezuje profile, koji čine dužinu postolja. Imamo ukupno tri takve pregrade tj. 3 zavarena profila dimenzija 30x30, dužine 390mm.
Sa obe strane oni su 300mm udaljeni od kraja postolja, što se malo slabije ali ipak vidi na poslednjoj slici broj 12.
Kada produžimo postolje za 200mm tj. na 2.2m pregrade će biti udaljene 0,4m od kraja.
Treća pregrada je zavarena na sredini ili 1,1m od krajeva.
Na slici 10 vidimo komad istog L profila dužine 70mm koji kada se zavari do pregrade i sa spoljne strane čini kutiju u koju se uvlači kvadratni profil (dodatci) 20x20x170mm koji vidimo na slici 7. Dva takva kvadratna profila su zavarena na nozi postolja i čine ukupnu širinu noge od 390mm u gornjoj zoni noge što se vidi na slici 9.
Dužina jednog kraka noge je 240mm i to se vidi na slici 8.
Na slici 9 vidi se dužina kvadratne cevi od 390 mm koja je zavarena sa obe strane sa pomenutim kracima od 240mm i ukupno čine jednu nogu na postolju.
Kraci kao i središnji deo zavareni su od komada kvadratne cevi 20x30mm.

Ukupan materijal potreban za jedno postolje za 4 košnice:

1. Nosač postolja:            duži profili 2 kom x 2,2m= 4,4m                 L profil 30x30
   Pregrade                     3 kom x 0,39m=              1,17m                L profil 30x30
   Komadi za kutije           4kom x 0,07m =              0,28m                L profil 30x30
                                   
          UKUPNO:                                                 5,85m                L profil 30x30.

2. Noge: za dva kom.       4 kraka            x 0,24m=0,96m         KV. cev 30x20mm
                                   2 srednja dela   x 0.39m =0,78m        KV. cev 30x20mm
                                   
          UKUPNO:                                                1.74m                KV cev  30x20mm
   
                                  i još 4 dodatka   x0,17m   =0.68m          KV cev  20x20mm

         UKUPNO:                                                 0,68m                KV cev  20x20mm

__________________________________________________________________________

SVEUKUPNO: 5,85m L profil 30x30mm. + 1.74m KV cev 30x20mm+0,68m KV cev20x20mm
Plus sečenje i varenje.

Postolje je vrlo lako i brzo se montira i demontira...Da ne bi došlo do propadanja postolja u tlo, kada je zemljište meko i raskvašeno ili do ugibanja po sredini kada su košnice pune ispod kraka noga postavljam kvadratne drvene podloške dimenzija oko 150x150mm koje isečem od otpadnog colovnog materijala.

Nemam nacrta, a nadam se da sam jasno objasnio i da se uz pomoć slika sve razume...

Pozdrav svima!
« Poslednja izmena: Decembar 23, 2010, 18:03:03 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #1 poslato: Decembar 23, 2010, 20:18:02 »
Bok kolega Vojo.. super fotke.. sve se jasno vidi... volim nesto kad je funkcionalno a praktično, definitivno cu vam ukrasti ideju kad vise nebudem imao drvenih postolja... bok i živi bili..
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Stanojko Stojanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #2 poslato: Decembar 24, 2010, 19:41:59 »
Svaka cast Vojkane,postolja su ti odlicna i vrlo prakticna.Ja sam misljenja da se i na sredini postolja postave nogice ili da se noge postave vise ka sredini,ako je to moguce izvesti.Video sam na tvom pcelinjaku da se sredina malo uvija.Ovo je amo moje zapazanje i predlog.
   Toliko zasad.
    Poazdav svim clanovima novog foruma.   
Lepo je druziti se!!!   Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #3 poslato: Decembar 24, 2010, 19:50:31 »
Sve jasno. Cevi i aparat za varenje i iskoristiti lepše dane u zimskim mesecima.
Pozdrav.

Van mreže Petar Lukic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #4 poslato: Januar 17, 2011, 16:21:42 »
Evo zanimljiv postolja sa jednog medjunarodnog pcelarkog foruma.Autor tvrdi da su ova postolja najbolja tamo gde ima vetra.

Van mreže Boban Petrović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #5 poslato: Januar 17, 2011, 18:03:09 »
Oni koji sele sigurno im ne odgovaraju ovakva postolja, a za stacionarni pčelinjak je pogodno još pogotovo ako imaš prijatelja vulkanizera :)

Van mreže Fehratovic Izet - Zoi

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
  • MED NA MEDU RODI
    • ZLATNA DOLINA
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #6 poslato: Januar 20, 2011, 18:24:35 »
evo kako je to kod francuza reseno


Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #7 poslato: Januar 25, 2011, 13:51:47 »
Evo jednog interesantnog jeftinog postolja iz kataloga francuskog proizvođača Thomas-a.
Mislim da svako isto može sam napraviti od armature fi 8 ili fi 10mm.
Prečnik armature fi8 se koristi za visinu od 20cm, a fi 10mm za visinu od 30cm.
U oba slučaja postolje može da izdrži 120kg.
Zgodno je za transport, lako se složi kod selidbe košnica.
Težina pojedinačnog komada od fi 8mm je 1kg, a od fi10 je 1,5kg.

Inače cene su kod tog Francuza sledeće:
- za fi8 je 10,90 evra/kom, franco proizvođač,
- za fi10 je 13,95 evra/kom, franco proizvođač

Za narudžbe preko 3 kom je popust 5%.

Inače što se tiče košnica njegove su cene sledeće:
- 97 evra/kom i za LR i za DB (RV još nema, ko mu kriv ;)),
- za više od 5kom popust je 5%,
- za više od 10kom popust je 10%.
« Poslednja izmena: Januar 25, 2011, 14:05:41 od strane Zika Stojanovic »

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #8 poslato: Januar 25, 2011, 17:38:29 »
Kad je reč o cenama košnica. U Kladoši su LR košnice sa tri nastavka u kompletu 52 €.
Jeftinije nisam još našao.
Lp Branko

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #9 poslato: Januar 29, 2011, 15:24:15 »
Koja bi bila najbolja visina leta košnice od zemlje za stacionirano pčelarenje. Kod selećeg pčelarenja sigurno se moralo napraviti kompromis između funkcionalnosti transporta i dobrobiti pčelinje zajednice. Neznam koliko znači razlika dali je visina leta od zemlje 20, 30 ili 50cm što se tiče vlage unutar košnice tijekom zimskih mjeseci. Dali ima netko kakvih saznanja u vezi toga?
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #10 poslato: Januar 29, 2011, 19:11:36 »
Moje je mišljenje da ne treba biti ispod 30 cm. Kod mene je 30 do 50 cm. Pozdrav.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #11 poslato: Januar 29, 2011, 19:39:31 »
U jednom od časopisa Pčelar pre 5-7 godina bila je preporuka baš takva  Sveto od 30-50cm.
Ovde http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=192.0 na slici "Bezdan zima" je bila visina
od 40-50cm. Ta visina me je spasila s proleća da mi košnice ne budu u vodi, jer je došlo do
mestimičnog plavljenja terena uz glavni odbrambeni nasip Dunava. Košnice sam pregledao u čizmama jer
je nivo vode bio oko 10-15cm.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #12 poslato: Januar 29, 2011, 19:58:01 »
Verovali ili ne, ali ovo je jedina fotografija moga pčelinjaka slikana zimi. Imam nekoliko slika sa nešto snega, ali je to krajem marta ili početkom aprila. Na ovoj se slici vidi koliko je kod mene podignuto postolje. U pitanju su LR košnice. Pozdrav.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #13 poslato: Januar 29, 2011, 23:08:50 »
Ja glasam za visinu postolja od 40 do 50 cm. Mada nije loše da svaki pčelar visinu postolja prilagodi svojoj visini, kako bi mu pregled pčelinjih zajednica bio ugodniji i lakši. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Postolja za košnice
« Odgovor #14 poslato: Januar 29, 2011, 23:23:16 »
Ovde su mi trebale merdevine. Šalim se. Postolja su dovoljno čvrsta da mogu da stanem na njih. Malo je nezgodno kad se skida nastavak pun meda. Iz tog razloga mislim da će RV i EV biti bolja kombinacija na mom pčelinjaku, ali prvo treba sam da se uverim. Pozdrav.