Autor Tema: Vase misljenje?  (Pročitano 7640 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nemanja lepojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: odzaci
Vase misljenje?
« poslato: Jun 26, 2015, 18:45:20 »
Dragi forumasi
Kao sto sam i naveo u predstavljanju totalni sam pocetnik u pcelarstvu narucio sam 3LR kosnice iz http://poljoprivredni.oglasi.rs/oglas/987853/opremazapcelarstvo+sremska+mitrovica ovog oglasa jer mi na oko deluju (govorim o ovome sto sam video na slikama)  najkvalitetnije od svih sto sam mogao naci pa me zanima da li neko ima iskustva sa kosnicama iz ovog oglasa. unapred hvala na odgovorima

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #1 poslato: Jun 26, 2015, 23:27:16 »
Slike košnica u oglasu često ne odgovaraju onome što možeš dobiti kada kupuješ.

Inače, to spajanje „cink vezom“ je više loše nego dobro. Izgleda da ljudi mešaju spajanje „cinkom“ i lastin rep. To je nebo i zemlja.


33 evra za košnicu je uglavnom moguće ako se radi sebi, a ne za prodaju.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže nemanja lepojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: odzaci
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #2 poslato: Jun 26, 2015, 23:36:47 »
Slike košnica u oglasu često ne odgovaraju onome što možeš dobiti kada kupuješ.

Inače, to spajanje „cink vezom“ je više loše nego dobro. Izgleda da ljudi mešaju spajanje „cinkom“ i lastin rep. To je nebo i zemlja.


33 evra za košnicu je uglavnom moguće ako se radi sebi, a ne za prodaju.
imate li neki savet?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #3 poslato: Jun 26, 2015, 23:48:22 »
Najbolje bi bilo da odeš i pogledaš kako majstor radi. I da budeš spreman da odbiješ prijem košnica ako nisu po dogovoru.

Uvek sa omakne poneka greška koja može imati posledice po trajnost i upotrebnu vrednost nastavaka ili drugih delova košnice (npr, uvale ti skarabudženu hranilicu koja curi).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže nemanja lepojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: odzaci
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #4 poslato: Jun 26, 2015, 23:55:48 »
Najbolje bi bilo da odeš i pogledaš kako majstor radi. I da budeš spreman da odbiješ prijem košnica ako nisu po dogovoru.

Uvek sa omakne poneka greška koja može imati posledice po trajnost i upotrebnu vrednost nastavaka ili drugih delova košnice (npr, uvale ti skarabudženu hranilicu koja curi).
 
hvala Vam puno na savetu veoma ste ljubazni. 

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #5 poslato: Jun 26, 2015, 23:58:07 »
Imaš na ovom sajtu slike. Pogledaj treći red. Po meni je bolji spoj kao u drugom redu slika (urez je 3 mm, a ja mislim da je 5 mm bolje). Pitanje je hoće li majstor da radi tako, jer je druga mera bočne stranice, a rade onako kako su pčelari navikli iako nije najbolje. Broj vijaka za drvo određuješ prema broju dasaka od kojih je pravljena stranica.


http://www.izradakosnica.netai.net/index.php?option=com_content&view=article&id=16&catid=29
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže nemanja lepojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: odzaci
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #6 poslato: Jun 27, 2015, 00:26:10 »
Imaš na ovom sajtu slike. Pogledaj treći red. Po meni je bolji spoj kao u drugom redu slika (urez je 3 mm, a ja mislim da je 5 mm bolje). Pitanje je hoće li majstor da radi tako, jer je druga mera bočne stranice, a rade onako kako su pčelari navikli iako nije najbolje. Broj vijaka za drvo određuješ prema broju dasaka od kojih je pravljena stranica.


http://www.izradakosnica.netai.net/index.php?option=com_content&view=article&id=16&catid=29

uh jos gomila informacija,treba ovo mozak svariti :) msm da ipak necu ici u dalju diskusiju jer bolje da ja savladam osnove pcelarenja pa onda za par godina (zdravlje boze) obnovicemo temu i prodiskutovati o spojevima :)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #7 poslato: Jun 27, 2015, 01:25:59 »
Nije gomila informacija.

Ako uzmeš par  loših košnica, imaćeš problema i to je jasno. A šta ako uzmeš puno loših košnica?


PS

Uz pčele moraš još ponešto naučiti i sve ti je od koristi. Ja sam npr. odmah počeo da radim na pravljenju košnica, polžio za C kategoriju (nisam imao dozvolu ni za bicikl pre toga  :) ), zatim moraš proučavati biljni svet, pa zakone (koje menjaju svaki dan) itd...itd
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže nemanja lepojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: odzaci
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #8 poslato: Jun 27, 2015, 01:49:50 »
Nije gomila informacija.

Ako uzmeš par  loših košnice, imaćeš problema i to je jasno. A šta ako uzmeš puno loših košnica?


PS

Uz pčele moraš još ponešto naučiti i sve ti je od koristi. Ja sam npr. odmah počeo da radim na pravljenju košnica, polžio za C kategoriju (nisam imao dozvolu ni za bicikl pre toga  :) ), zatim moraš proučavati biljni svet, pa zakone (koje menjaju svaki dan) itd...itd
u potpunosti se slazem sa vama. al velika ponuda nas pocetnike zbuni.opet kazem mom nestrucnom oku ovo deluje kvalitetno (za te pare) znam ja da ima more kvalitetnijih kosnica al to i kosta vise.a danas sutra pravicu ih ja sam onako kako ja budem zakljucio da mi odgovara i valja. a i bitna je "masina" koja se nalazi u kosnici :) P.S. u slucaju da je neko u prilici da ode i pogleda kako to izgleda bio bih mu zahvalan da tu informaciju podeli sa nama. jos jednom hvala na strpljenju :) imate pivo :)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #9 poslato: Jun 27, 2015, 02:04:09 »
Treba već ići na spavanje, ali moram ti napisati da je bitno i kakva je košnica.

Kada se spaja „cink“ spojem, prilično poprečnog preseka daske je izloženo uticaju vremenskih prilika. Taj „cink“ spoj se pravi bez zazora i to dovodi do pucanja daske po dužini. Nisu beznačajni ti otvori. Kada je bespaša, pčele pokušavaju da uđu u druge košnice kroz te pukotine i možeš imati i grabež. Na taj način i dobra i jaka „mašina“ unutar košnice može propasti.  Tako da nije bez posledica.

Moj prijatelj kojeg sam učio pčelarenju (sada ima par stotina košnica i dobru radinicu za izradu košnica na veliko) mi je kao argument kod „cink“ spoja rekao da ukiva eksere sa obe strane (bočne i čeone). Pitao sam ga da li je ranije to radio kod uobičajenog načina na koji smo radili (kao na slikama koje sam ti predložio da pogledaš). Naravno da nije. Onda sam mu rekao da sa toliko eksera i naš stari (dobri) način spajanja postaje izuzetno dobar. Naravno da nije imao odgovora na ovu primedbu.

Inače, majstori su izmenili i dimenzije rama (možda na zahtev pčelara, a možda i ako svoj "doprinos" pčelarstvu - kao taj moj prijatelj) i sada malo odstupanje od pravog ugla dovodi do lepljenja bočne letvice rama za zid. Mora da ram da se vadi „radapcigerom“  :). Ponuda je šarena, ali nije uvek sve dobro. Zato moraš znati šta je za tebe dobro, a ne šta ti nude. Nemaju majstori kalup po kojem rade košnice, već se pomeri "firung" i uradi kako kupac zahteva, a to nije neki problem (osim kod loših majstora koji imišljaju razne probleme i filozofiraju).

Jeftina košnica jeste pristupačna, ali ako neko uloži puno rada, to se mora isplatiti. Da bi se dobro uradila košnica, treba pažljivo i raditi. Jeftino nije uvek dobro.

Najgore je kada prepravljaš i popravljaš nešto što je novo.

PS

Imače, "cink" spoj je dobar za prozore :) (unutrašnja krila), a za košnice i nije nešto naročito. Čak i spoljna krila prozora trpe manje promene raznih uticaja od nastavaka košnice.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže nemanja lepojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: odzaci
Odg: Vase misljenje?
« Odgovor #10 poslato: Jun 27, 2015, 09:36:04 »
opet kazem,slazem se ja sa vama u potpunosti i postujem vase veliko iskustvo ali gledano sa moje tacke (totalnog pocetnika,koji je za sada samo jednom bio na pcelinjaku) koji imam ogranicena sredstva za nabavku svega potrebnog. dajem primer kupim kosnice od 50eura 3kom to je vec 150 eura.zatim dolazi na red nabavka drustava i to ce kostati nekih 100e cca . plus "sitan inventar" (noz.bluza.dimilica itd itd) nakupi se 400-500e. e sad dolazi na red praksa,ja kao pocetnik mozda (99%) da cu praviti greske.strada mi drustvo.ja se razocaram i resim da batalim sve (inace sam istrajan al razmisljam u svim pravcima) to je potroseno 400-500e a na danasnje plate to nije nimalo mala suma pogotovo za coveka od 24godine koji mora da razmislja i o porodici (zena i dete od 4meseca) mozda imam pogresno razmisljanje al ipak moram tako razmisljati :) P.S. izvinjavam se ako ima gresaka u pisanju pisem preko telefona :)