Autor Tema: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)  (Pročitano 22104 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #60 poslato: Jun 19, 2020, 18:46:25 »
Zdravo Mirane,
evo kako sam ja prosao sa mojim eksperimentom tornjeva i udruzenih drustava pre bagrema s ciljem da bude nesto od ideje "veliki prinosi po kosnici".

Napravio sam dva razlicita eksperimenta.

Prvo sam kreirao toranj kao sto smo prosle godine apsolvirali: prazan nastavak na podnjaci+nastavak sa leglom(uglavno zatvoreno jer sam ogranicio maticu nedelju dana pre)+prazan nastavak+nastavak sa pcelama i leglom od planirane druge kosnice i na kraju preko neprolazne mreze i nastavak sa maticom i letom na suprotnu stranu. Moram priznati da sam formirao sistem nesto ranije oko 20.04. a da je bagrem stigao tek oko 01.05. Posle 7-8 dana rusio sam maticnjake i mislo da sam zavrsio posao medjutim posle jos 7-8 dana otvorim kosnicu kad ono opet maticnjaci? Rusi ih ponovo, jest da su neki krzljavi ali trutovsko gnezdo nije. Tu sam vec predpostavljao kakvi ce rezultati na kraju ionako mrsave pase da budu. Otvarao sam tu kosnicu negde 6-7-8.05. nisam siguran sad vec kad ali bila je puna trutova.  U svakom slucaju corak, nema nista od meda a i morao sam da primenim tehniku razbucavanja kosnice zbog lazne matice.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #61 poslato: Jun 19, 2020, 19:16:18 »
... sledeci eksperiment.
Imam kosnicu koju sam sam napravio a gabarit nastavka je kao da se spoje dva nastavka RV horizontalno, takva je i podnjaca i krovic. Lici na polosku ali nije.
Ovde sam na prazan nastavak stavio dva nastavka RV od dve kosnice jedan pored drugog+prazan nastavak+nastavak sa maticom preko neprolazne mreze.
Koji sam ovde problem zatekao?
Mislio sam da su pcele tolerantne jedna prema drugoj do jula meseca u slucaju da se spoje bez tehnike sa rakijom itd. Medjutim to pravilo ne vazi za sve slucajeve.
Otvarao sam je da rusim maticnjake ali nisam potpuno pregledavao tek kad sam  je potpuno podigao primetio sam sta se dogodilo. Na delu podnjace gde je dodat nastavak od druge kosnice da pojaca zajednicu bila je gomila uginulih pcela, ocigledno da je doslo do borbe i da sam zajednicu umesto da pojacam upravo oslabio.
Naravno od meda nista ni za u oko sto bi narod rekao. Moram priznati da je nekako slabo bilo bagrema u kraju gde drzim pcele u stvari bilo ga je ali je slabo medio, probao sam cvet licno ali nije imao slatkocu a ni pcele nisam vidjao na drvetu. Kad je cvetala tresnja brujalo je kao da je helikopter. Da nisam jos neke kosnice uradio po Belcicu morao bih na pijac po med.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #62 poslato: Jun 19, 2020, 20:15:03 »
...zakljucak:

Rezultati mi nisu za pohvalu, upravo suprotno, neki bi ih verovatno precutali. Ova metoda "uzaludnih pokusaja" neki put da rezultate, ali tesko bez studioznog  da ne kazem naucnog pristupa.
Sta sam zakljucio?
- Eksperimente treba da radi pcelar sa podosta staza tj. iskustva.
- Pcelinje drustvo naglo se uveca i nesme da bude prepusteno stihiji.
- Tajming mora da bude precizan, ne trpi pogresne predpostavke tipa medice za 7 dana a u stvari za 17-18?
- Borba protiv laznih matica mora odmah da se sprovodi i da traje svo vreme.
- Kako postoji princip kreiranja tornja tako bi trebalo da se analizira i razgradnja. Na vrhu je vec posebno pcelinje drustvo formirano ja sam ga razrojavao  itd.

Nadam se da ce nekome ovo koristiti.

Van mreže Grujic Dragan

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Leskovca
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #63 poslato: Mart 03, 2021, 09:13:54 »
Ideja je u tome.
1) Da iz više zajednica sastaviš  veoma jako zajednicu i da sa time kad staviš plodište na gornjem nastavku i sa mrežom onemugučiš da jaka zajednica dolaz i do matice.
    Sa time samo pčele iz plodišta održavajo  maticu.
2) Jaka zajednica samo njuši maticu,
Ne mogu rojit jer nemaju od čega podič matičnjak.
A plodište ima malo pčela i isto ne može rojit.

3) U donjoj veliki zajednici  nestane mladog legla koji hrane pčele.
4) Pčelam moraš omoguči dovolno ramovo da mogu sušit nektar in da ne prestanu raditi jer nestalo mjesta za nektar. Je nektar nanose u tankom sloju na više ramova da lakše osuše.
    Problem  je je paša  obično par dana. A nektar pčele ne možejo osušti u jednom danu.
5) I da je prinos  na 1000 pčela puno veči ako je zajednica jača.
Tačka 5 je razlog, zašto   ima smisla pčelariti dvomatično i udruživati zajednice.




Metod Volhoviča

Van mreže Miran Horjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
Odg: Metod za velike prinose po kočnici.(više od 100Kg)
« Odgovor #64 poslato: Mart 04, 2021, 09:37:13 »
Još radim sa pčelam i podeliču sa vama šta sam radio prošle godine.
1) Matica tebe bit od tekuče godine. (znači ovogodišnja).
    Takva matica roji manje neko 1% i tek onda ako ima kiša 14 dan zajedno. Inače opšte ne roji.
    Maticu sam zatvori u jedan nastavaK RV in sipao 11 kg. pčela unitra.  Pustio sam tako od maja i do kraja paše.
    Sve je bilo ok i nije bilo lažnih matica, čak ni lažnih matičnjaka.
    Počelo je dobro. Za 10 dana nakupilo se 40 kg meda. Posle bila kiša i loše vreme, da ljepo vreme produžilo vrcao bi više 60 kg. U par dana nestalo 10 kg.  i na kraju sem vrcao oko 45 kg.
    Pčele sam sipao v početku.  Problem je u tome mlada matica nema puno pčela in treba i dalje dodavat pčele. A Sipane pčele se istroše a zajenica isto treba mlade pčele da spremaju medu u
    kočnici.
2) Sledi kako ču raditi ovo godine. (Tri matice jedno medište). Objaviču šta pripremam, kda napravim slike, i šta če bit krajem prolječa.
   Neka medi.