Autor Tema: NOZEVOJ-protiv nozeme  (Pročitano 243749 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #15 poslato: Januar 19, 2011, 22:00:53 »
Ako je preventivno dat sirup sa lekićem, tj. sa rastvorom ekstrakta, u septembru, da li ima potrebe prskati ramove u toku ovog perioda sa, po meni, prilično niskih temperatura, 8 - 10 stepeni. Već ima i legla u nekim košnicama, pa se može prehladiti, a i povećava se količina vlage u košnici?

Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #16 poslato: Januar 19, 2011, 22:07:39 »
Ako je preventivno dat sirup sa lekićem, tj. sa rastvorom ekstrakta, u septembru, da li ima potrebe prskati ramove u toku ovog perioda sa, po meni, prilično niskih temperatura, 8 - 10 stepeni. Već ima i legla u nekim košnicama, pa se može prehladiti, a i povećava se količina vlage u košnici?

Pozdrav

Vojko ime, ako je u jesen dat lekoviti sirup tada sigurno nema potrebe u ovo vreme da se tretira.
Tretiranje je međutim izuzetno korisno i neodložno ako su pčelinje zajednice već obolele.
Ako se tretman vrši sada u zimskom periodu još dok je hladno a kada pčele nisu u klubetu i kada se ne podižu ramovi nego samo preko satonoša i preko donjih letvica, sav lek to jest tih 20-30 ml leka pčele će odmah polizati i pokupiti i neće doći do podizanja vlage u košnici.

Najbolje je tretman vršiti sa prvim prolećnim pregledom.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #17 poslato: Januar 19, 2011, 22:12:20 »
Hvala Ime!

Sviđa mi se ovaj deo tvog odgovora: ako je u jesen dat lekoviti sirup tada sigurno nema potrebe u ovo vreme da se tretira.

Pozdrav svima

Van mreže Hamza Smajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #18 poslato: Januar 19, 2011, 22:53:15 »
Od kako je gospodin Vojo 31.10.2008.g. objavio na SPOS-u ovaj lijek protiv nozeme cijelo vrijeme prehrane pčela, bilo da se radi o proljećnom razvoju, prehrani rojeva ili dopune zaliha hrane za zimovanje koristim ovaj lijek kao obavezan sastojak sirupa u bilo kojem slučaju. Kod proljećnog razvoja i dopune zimskih zaliha obavezno 2% a kod ostalih slučajeva 1,5%.

Nešto se sad mislim, nikad nisam prskao ramove niti košnice a doduše nisam ni imao potrebe jer nisam imao znakova bolesti, pa da slučajno ne pretjerujem sa tolikim davanjem Nozevoja pčelama.

Pozdrav svima!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #19 poslato: Januar 19, 2011, 23:15:46 »
Od kako je gospodin Vojo 31.10.2008.g. objavio na SPOS-u ovaj lijek protiv nozeme cijelo vrijeme prehrane pčela, bilo da se radi o proljećnom razvoju, prehrani rojeva ili dopune zaliha hrane za zimovanje koristim ovaj lijek kao obavezan sastojak sirupa u bilo kojem slučaju. Kod proljećnog razvoja i dopune zimskih zaliha obavezno 2% a kod ostalih slučajeva 1,5%.

Nešto se sad mislim, nikad nisam prskao ramove niti košnice a doduše nisam ni imao potrebe jer nisam imao znakova bolesti, pa da slučajno ne pretjerujem sa tolikim davanjem Nozevoja pčelama.

Pozdrav svima!
Dragi moj Hamza, možeš slobodno tokom proleća da dodaješ 3-5 litara sirupa u cilju razvoja zajednice i toliko u vreme zazimljavanja.
Nekim zajednicama koje imaju dovoljne količine meda za prolećni razvoj ne treba više od 2-3 litra sirupa a ako je dobar teren sa ranim cvetnicama koje u proleće luče nektar ne treba ni toliko.
Takođe za jesenju prihranu  ako zajednice imaju dovoljne količine hrane za zimovanje dovoljno je dodati 2-3 litra gustog lekovitog sirupa.
 Međutim, ako zajednice nemaju dovoljno hrane za prolećni razvoj tada se može dodati i veća količina lekovitog sirupa u tu svrhu.  I isto tako za jesenju prihranu. Ako neka zajednica nema dovoljne količine hrane tada možemo dodati i 10 litara gustog lekovitog sirupa bez bojazni da ćemo preterati i da će štetno delovati na život i rad pčelinje zajednice.
Na ovoj hrani ako je hrana blagovremeno prerađena još dok je bilo dosta polena u prirodi, pčelinje zajednice odlično zimuju.

Pozdrav svima...... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Predrag Maksimovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Da svi ljudi budu srecni !
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #20 poslato: Januar 20, 2011, 11:40:44 »
Kada pravite Voine lekove od zalfije i dr bilja,biljke koje su suve preko 3 meseca nemaju jako vec slabo dejstvo.Pri kupovini caja (zalfije i dr.) bijla, biljke koje sa lako raspadaju prelaze u prah su prosle rok trajanja,a biljke koje su jos zilave stabilne imaju jos jako
 dejstvo (sveze susene).To su jos biljke pune lekovitih sastojaka.Po doktoru travaru Maurice Messegue najbolja je zalfija iz kamena. Sa livada i pokraj suma je slabijeg dejstva.Pa je doktor Messegua pravio svoje tinkture uvek od svezeg bilja.
I jos jedno pri kupovini alkohola 96% uvek naznacite da vam je potreban alkohol ETILNI za oralnu upotrebu.
Pozdrav...

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #21 poslato: Januar 21, 2011, 10:05:05 »
pri kupovini alkohola 96% uvek naznacite da vam je potreban alkohol ETILNI za oralnu upotrebu.

Zbog čega ne može METILNI?

Vojo, šta ti misliš o ovome? Ništa o tome nisi do sada spominjao, koliko je meni poznato.

Pozdrav svima
« Poslednja izmena: Januar 21, 2011, 14:24:41 od strane admin »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #22 poslato: Januar 21, 2011, 10:38:31 »
Metil alkohol je otrov (setite se Zozovače i koliko je ljudi umrlo zbog nje) i ne treba ti mnogo da ti dođe glave. Pošto je za ljude otrovan, pretpostavljam da je to isto i za pčele. Pozdrav.

Van mreže Predrag Maksimovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Da svi ljudi budu srecni !
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #23 poslato: Januar 21, 2011, 10:45:46 »
Ako se ljudi otruju prvicom rakijom koja je puna metil alkohola, ne verujem da ne skodi pcelama.Poznati su i slucajevi u Nisu trovanjem od pojedinih rakija koje u sebi imaju veci procenat metil alkohola.Koliko znam svi lekovi na bazi alkohola i sve tinkture lekova koje sami pravimo, a oralno se uzimaju, to jest piju se. Obavezno pravimo sa etil alkoholom.Apotekari su duzni da vam kazu koji je to alkohol bas zbog opasnog metil alkohola. Ako na forumu postoji neki hemicar ili doktor nek to bolje objasni od mene.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #24 poslato: Januar 21, 2011, 11:18:20 »
Metil alkohol je otrovan i ne znam ni da li se uopšte negde može kupiti, niti to treba da bude predmet interesovanja pčelara jer se u pčelarstvu koliko ja znam nigde ne koristi.

U apotekama, raznim prodavnicama mešovite robe i velikim trgovačkim kućama megamarketima može da se kupi ALKOHOL ETANOL 96%  i ovaj alkohol je najpodesniji za spremanje Nozevoja.

Ja koristim samo takav alkahol i takav bi preporučio i ostalim kolegama.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Predrag Maksimovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Da svi ljudi budu srecni !
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #25 poslato: Januar 21, 2011, 15:51:03 »
Nemojte pogresno da me shvatite prosle godine kad sam kupovao alkohol u privatnoj apoteci za rastvor propolisa , apotekar mi je naznacio da on koji ima  alkohol nije za oralnu upotrebu pa da pogledam u drugu  apoteku. U drugoj sam pronasao ALKOHOL ETANOL 96%.Ja samo da pomognem da bi rad bio precizniji. Drugo savest mi nedozvoljava da cutim jer po nasim apotekama ima i nepozeljnog alkohola. Tako se narod i trovao 90-tih godina.
Pozdrav iz sneznog Kragujevca 

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #26 poslato: Januar 21, 2011, 21:03:55 »
                  Zbog problema oko nabavke alkohola ja sam mojim bodilicama ponudio
moju  jabukovaču. Umjesto 5 litara alkohola i 5 litara d. vode ja stavim 10l.
jabukovače i problem riješen. Kada napitak bude gotov ja dodam jednu decu
u litar jabukovače i tako napravim i za sebe napitak. E onda Marko pola pije pola šarcu geben. Prošle zime i ove do sada nisam imao gubitaka, a prethodne kada
nisam dodavao imao sam 12 kom. manje. Za sada nemam razloga da mijenjam
dobitnu kombinaciju.Pozdrav svima.

Van mreže Zoran Sević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Zimi kolko leda, leti tolko meda
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #27 poslato: Januar 22, 2011, 00:40:41 »
Ako su pčele na paši žalfije, dali treba koristiti lek?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #28 poslato: Januar 22, 2011, 02:02:47 »
Ako su pčele na paši žalfije, dali treba koristiti lek?

Zorane, pretpostavljam i mislim da ne treba. Ne smem da tvrdim.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #29 poslato: Januar 22, 2011, 12:35:58 »
Pošto u Vojinom čarobnom napitku ima i Vresak, a on ne ide zajedno sa Žalfijom (ne rastu zajedno), mislim da ipak radi preventive treba koristiti Nozevoj u prihrani pčela bez obzira da li su na žalfijinoj paši. Pozdrav.