Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380379 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1140 poslato: Januar 22, 2015, 00:47:09 »
Koliko se sećam nisam baš puno pisao o nemenjanju saća na ovom našem forumu. Na sposovom forumu pre 4-5 godina vodio sam pravi rat po tom pitanju. Mislim da se ne izležu sitnije pčele. Pčele same određuju širinu-prečnik ćelija, smanjuju ili povećavaju na potreban nivo. Nema najzdravijeg legla zdravih i čilih pčela bez tamnog saća. I medni poklopčići na tamnom saću su tamne boje.  Pozdrav svima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1141 poslato: Januar 24, 2015, 05:25:25 »
U tehnologiji pčelarenja Rodnom Vojom nema zamene saća, nema zamene matica, dodavanja pogača, dodavanja najlona, okretanja ramova, otklapanja ramova sa medom, pojačavanja jakih zajednica pred bagremovu pašu, oduzimanja matica(đerzonovo pravilo), upotrebe snerglovih dasaka, batinog prstena, podizanja ramova u zbeg i mnogih drugih po pčelinju zajednicu štetnih preporuka.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1142 poslato: Januar 24, 2015, 09:51:07 »
U tehnologiji pčelarenja Rodnom Vojom nema zamene saća, nema zamene matica, dodavanja pogača, dodavanja najlona, okretanja ramova, otklapanja ramova sa medom, pojačavanja jakih zajednica pred bagremovu pašu, oduzimanja matica(đerzonovo pravilo), upotrebe snerglovih dasaka, batinog prstena, podizanja ramova u zbeg i mnogih drugih po pčelinju zajednicu štetnih preporuka.
Pozdrav svima...
Vojo, baš zbog ovog svega pratim Tvoj rad. Ovu zimu ću detaljno proučiti Tvoje košnice a na proleće, ako da Bog i useliti. Tražim Tvoju dozvolu za tri do pet komada. Hvala.
Živ bio.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1143 poslato: Januar 25, 2015, 03:15:58 »
Dragi moj prijatelju Dule, napravi slobodno RV košnica koliko god ti treba. Želim ti srećan rad. Od mene imaš svaki blagosov. Uvek, za sve najasnoće i detalje u vezi izrade košnica ili bilo kakve nejasnoće u vezi tehnologije radova sa RV košnicama možeš me pozvati na mobilni ili fiksni telefon.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Emir Mekanić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • http://www.medenko.com.ba/
    • http://www.medenko.com.ba/
  • Lokacija pčelinjaka: Zenica-Bratunac-Milići
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1144 poslato: Januar 25, 2015, 21:31:04 »
U tehnologiji pčelarenja Rodnom Vojom nema zamene saća, nema zamene matica, dodavanja pogača, dodavanja najlona, okretanja ramova, otklapanja ramova sa medom, pojačavanja jakih zajednica pred bagremovu pašu, oduzimanja matica(đerzonovo pravilo), upotrebe snerglovih dasaka, batinog prstena, podizanja ramova u zbeg i mnogih drugih po pčelinju zajednicu štetnih preporuka.
Pozdrav svima...
Kolega Vojo kako nema zamjene saća i matica?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1145 poslato: Januar 25, 2015, 21:38:03 »
Emire moj dragi, to sve prepustimo pčelama.
Kad vidimo da pčele menjaju saće onda ćemo i mi, to znači nikad. Imam jednu zajednicu kući kojoj nisam menjao saće 20 godina a ni pčele u njoj još nisu krenule da ga menjaju i ne smeta im što je tako staro.
Zamenu matica isto prepustimo pčelama. Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Emir Mekanić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • http://www.medenko.com.ba/
    • http://www.medenko.com.ba/
  • Lokacija pčelinjaka: Zenica-Bratunac-Milići
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1146 poslato: Januar 25, 2015, 21:51:34 »
Ovo ću obavezno primjeniti, ima logike .Do sada sam redovno  svake tri godine isto mijenjao. Ovo za maticu ... da pustim pčelama? Jedino kad  dođe vrijeme za zamjenu a prije rojenja da uklonim staru i da pčele odrade novu ili ?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1147 poslato: Januar 26, 2015, 01:02:51 »
Ne treba sklanjati staru maticu treba samo u nekom dužem periodu smanjiti površinu plodišta to jest količinu legla i tada pčele same proizvedu rojeve matičnjake koje kontinuirano ruše i grade. U najvećem broju slučajeva ne dolazi do rojenja jer nema veće količine mladih nezaposlenih pčela jer se brzo prebacuju na druge poslove. U nekom periodu (ako postoji potreba za zamenu matice)puste neku maticu da se izleže, spari i nakon nekog perioda nestane stara matica. Naravno može se nekada primetiti i tiha zamena matice.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Doboš Atila

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bezdan
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1148 poslato: Januar 26, 2015, 17:47:59 »
Kako smanjiti leglo ? Kad je matica  na jednom na nastavku ... Poz .

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1149 poslato: Januar 26, 2015, 23:54:38 »
Kolega Atila, hvala na pitanju.
Ne treba smanjivati na manje od jedan RV nastavak, to je dovoljno smanjenje na kome pčele po potrebi vrše zamenu matica.
Pozdrav svima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1150 poslato: Januar 28, 2015, 01:56:47 »
 Vojo, ovo poslednje se nije dokazalo kod mene kao apsolutno tačno. Dolazio sam u situaciju da broj pčela opada i opada, a pčela neće da zameni maticu, niti da se roji. Posle sam morao sve manuelno da rešavam.
  Bolje je, možda, ako je to moguće da se maksimalno razvije društvo pa ako uđe u nagon za rojenje uđe, a ako ne (slaba matica) veća količina pčela prouzrokuje smenu matice. Tako sam ja barem zaključio.
  Po meni razlog za zamenu je veliki broj pčela koje od matice očekuju maksimum koji ona više ne može da pruži.
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1151 poslato: Januar 28, 2015, 09:35:49 »


Jedan veliki svjetski pčelar je mnoge tuširao i demantovao povodom ovog "problema". Mislim da ga je spominjao i Brnda, ja sam gledao video. Čovjek se činjenicama narugao mnogima, rekavši da bi, prema mišljenjima mnogih koji zagovaraju stalno mijenjanje saća, njegove pčele već trebale biti tanke kao igle, a očito je da nisu. Potom je na kalkulator brzo izračunao koliko je uštedio na nedodavanju satnih osnova na svom velikom pčelinjaku, a pčele iste i vitalne.

Satne osnove? Ko od toga ima najviše koristi? Šta će mi satne osnove ako jedino pčele luče vosak?

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1152 poslato: Januar 28, 2015, 12:36:35 »
Баш тако колега Есаде,


Али пчеле имају пар великих "недостатака", на пример, пчела не лучи парафин, толико битан за ту пчелу и њен живот, ето, блесава пчела не зна да направи ни погачу са белим луком, туцаном паприком, млеком у праху и свим осталим додацима који су јако потребни за њен живот. Баш су те пчеле, једна блесава створења.
Срећа је да постоје људи који за разлику од глупе пчеле, знају шта је пчели потребно за њен срећан живот.
И тако ... глупе пчеле више не морају да размишљају о својој несавршености. Ту је мудро биће човек, који тачно зна шта њој треба и који ће уместо те толико неспособне пчеле да њој обезбеди и парафин и бели лук и сурутку и квасац и свакојаке бојне и друге отрове. Пчели остаје само да ужива у благостању које је за њу наменио мудар човек, и да покуша да преживи са његовом мудрошћу. Додуше није јој баш лако. Ваљда што је та пчела, толико тупава?
А и брате рођени, шта има та пчела и да се буни кад је бели лук баш здрав, парафин и отрови су у ствари за њено добро, а све то лепо пише и у толиким књигама. Па људи су цео живот посветили благостању пчеле и њеној користи, зар то пчелама још увек није јасно?  ;D 


Здраво живо  :)


Van mreže Драган Петровић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Годачица
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1153 poslato: Januar 28, 2015, 16:00:40 »


Jedan veliki svjetski pčelar je mnoge tuširao i demantovao povodom ovog "problema". Mislim da ga je spominjao i Brnda, ja sam gledao video. Čovjek se činjenicama narugao mnogima, rekavši da bi, prema mišljenjima mnogih koji zagovaraju stalno mijenjanje saća, njegove pčele već trebale biti tanke kao igle, a očito je da nisu. Potom je na kalkulator brzo izračunao koliko je uštedio na nedodavanju satnih osnova na svom velikom pčelinjaku, a pčele iste i vitalne.

Satne osnove? Ko od toga ima najviše koristi? Šta će mi satne osnove ako jedino pčele luče vosak?

Волео бих да погледам видео о коме причате па ако је могуће да поставите линк. Хвала

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1154 poslato: Januar 28, 2015, 18:37:13 »
Meni isto kolega Dragane nije jasno sta te pcele misle.Ovamo su neke cistunice,odrzavaju besprekorno higijenu u kosnici a ovamo dozvoljavaju da im u celiji saca ostanu izmet i kosuljice od poslednjeg presvlacenja lutke koje im vremenom smanje tu istu celiju.Da bar mozemo da ih naucimo da svojim grizaljkama  ociste te iste celije i da pri spremanju saca za maticino zaleganje ociste i te ostatke a ne samo oko njih.Verovatno cemo ih vremenom i to nauciti ;)
« Poslednja izmena: Januar 28, 2015, 19:01:10 od strane Miroslav Šugić »