Autor Tema: Matica i njenje pratilje  (Pročitano 9877 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marjan Petrovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skoplje ,selidbeno pcelarenje
Matica i njenje pratilje
« poslato: Novembar 18, 2013, 22:51:43 »

Rad matice u pcelinjoj zajednici i kolicine  legla koja je matica pronjela u mnogome zavisi od broja pcele pratilje koje opsluzivaju    odnosno hrane maticu mlecom , evo nekoliko fotografija o matice i nenjim pratiljama ........







Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #1 poslato: Maj 13, 2014, 19:43:55 »
Jedna žuta matica koja ima sive pčele...


Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #2 poslato: Decembar 29, 2014, 13:26:10 »
  Pčele pratilje mogu biti i pratilje koje se dodaju u kavez sa maticom prilikom njenog transportovanja.Broj ovih pčela je 3-5 komada.Prilikom formiranja rojeva,na istom pčelinjaku,dodao sam kavez sa maticom i pratiljama nakon 8 sati od njihovog formiranja stavljajući kavez preko satonoša.Nakon 24 sata od dodavanja matice izvršio sam kontrolu prijema matice i video da matice u kavezu nema i da su pratilje u kavezu  poubijane.Trebalo je da pre dodavanja matice iz kaveza oslobodim pratilje.
    Interesuje me zašto su poubijane pčele pratilje i koliko njihovo prisustvo utiče na prijem matice.U mom slučaju matice su bile prihvaćene.Koliko dugo  matica u kavezu može biti bez pčela pratilja?Postoji tvrdnja iskusnih pčelara da se matica i sama hrani šećerno mednim testom bez pratilja.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #3 poslato: Decembar 29, 2014, 21:31:48 »
  Pčele pratilje mogu biti i pratilje koje se dodaju u kavez sa maticom prilikom njenog transportovanja.Broj ovih pčela je 3-5 komada.Prilikom formiranja rojeva,na istom pčelinjaku,dodao sam kavez sa maticom i pratiljama nakon 8 sati od njihovog formiranja stavljajući kavez preko satonoša.Nakon 24 sata od dodavanja matice izvršio sam kontrolu prijema matice i video da matice u kavezu nema i da su pratilje u kavezu  poubijane.Trebalo je da pre dodavanja matice iz kaveza oslobodim pratilje.
    Interesuje me zašto su poubijane pčele pratilje i koliko njihovo prisustvo utiče na prijem matice.U mom slučaju matice su bile prihvaćene.Koliko dugo  matica u kavezu može biti bez pčela pratilja?Postoji tvrdnja iskusnih pčelara da se matica i sama hrani šećerno mednim testom bez pratilja.
Пробаќу да објасним онако како размишљам,дакле пчеле пратиље у кафезу су убијене из простог разлога што оне штите матицу од осталих
па су агресивније али су мањина и брзо страдају,чак по нека је са извученом главом са вањске стране низ кафез.

И једна и друга варијанта додавање матице(мислим са и без пратиља у кафез) нема никакву гаранцију да  ќе друштво примити новододату матицу
али неки раде са а неки без пчела у кафезу,ја сам један од оних који раде са пчелама у кафез,остало ми навика кад шаљем матице мушеријама за продају
па тако и за мене обавезно стављам пчеле по 4 комада у кафезу!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #4 poslato: Jun 22, 2020, 14:52:41 »

Сваке године се трудим да на пчелињак унесем пар матица од проверених пчелара под условом да су далеко од мога краја. Свежа крв је увек добродошла. Ове године сам учинио преседан и тај број повећао преко потребне мере.
Наиме , један од већих пчелара из мог места ( има око 300 друштава и купује отприлике толико матичњака) који након багрема разројава тако што друштва сели а на стационару остави ројеве којима додаје купљене зреле матичњаке се прерачунао те му се појавио вишак матичњака. По обичају сам имао намеру да узмем неколико комада ( 3 - 5 ) али сам на његово инсистирање узео за мене превише - 10. комада. Резултат је више него разочаравајући.
Матичњаке сам преузео 14. маја. Матице из њих су требале да се излегу тог дана и сутрадан. Тако је и било. Од 10. матичњака сам добио 7 спарених матица. На оплодњу се чекало нешто дуже али су за то криве временске прилике а не произвођач. Све су уредно пронеле али је квалитет легла био поприлично шарен. Од њих 7 са леглом сам био задовољан са само 3. Оне остале су шарале превише за мој укус. Уредно сам их испратио и приметио оштећења на крилимакод оне четири. Прва помисао је била да у тим ројевима имам превише варое која их је оштетила што се показало као нетачно. Распитао сам се код других који су пазарили са истог места и добио обавештење да је и код њих ситуација иста па чак и гора. Они су рекламирали , добили извињења , обећања за обештећење , разна објашњења и не знам ти шта већ. Објашњење се сводило на то да је у питању нова болест која је те матице оштетила још у развоју у матичњаку. Не пада ми на памет да полемишем да ли је то тачно или не и због чега је ова појава учестала ове године.
 Ја , лично нисам тражио ни објашњење ни обештећење већ сам те матице ( чак и оне које су се у старту добро показале ) побио. Не желим да ризикујем јер сам и онако прекршио један од својих принципа да се од велетрговаца ништа не узима већ само од познатих , проверених , мањих пчелара који су посвећени здравом пчеларству а не трговини.
Упоредио сам те ројеве са онима које сам сам правио са сопственог пчелињака и разлика је знатна , што би наш народ рекао као небо и земља. Мени је ово за наук , штета није толико у новцу колико у труду и разочарењу. У будуће у се и у своје кљусе.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #5 poslato: Januar 30, 2021, 10:23:27 »
Да не отварам нов наслов јер би и у овој теми могли да напишемо наша размишљања о броју јаја која једна матица може дневно да положи. Повод за то су писања на интернетима као и део пренесеног искуства пчелара Зорана Крстића на дебати која се одржала ономад. Наиме Крстић у једном тренутку каже да у пролећном развоју када настане прекид легла од десетак дана па се стекну повољни услови матица то изгубљено време надокнади и полаже, како каже, и око 7000 јаја дневно.
Воја Брстина Пчелар иноватор из Новог Милошева (вероватно познајете његов рад и достигнућа  ;)) има теорију да матица може да положи и до 4000 јаја дневно.
Знамо да се у пчеларским књигама помиње бројка од око 2000 јаја дневно.

Што се мене тиче из свог скромног искуства никада нисам имао потребу да пребројавам јаја али сам се новим пчелама увек радовао. Такође мислим да су могућности наше крајинске пчеле још увек неиспитане и да је селекција која се ради у Србији таква да је само битно да се наплати једна црвена а шта се у кавезу добије нико не зна. Нити се дају гаранције нити упутства ни родослов. А и како би и зашто би за једну црвену.
У Немачкој се (на једном пчелињаку) раде две дупле туре матица у току целе сезоне а код нас матице се могу добити сваке недеље.
Тамо се чекају најповољнији временски и природни услови за пчеле како би се у тим најбољим условима излегле матице. Оплодња се врши у контролисаним условима са трутовима којима се зна порекло.
Нисам обратио пажњу како то ради онај пчелар из Канаде који такође ради са Карником.

Замолио бих вас да напишете своја искуства и размишљања.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #6 poslato: Januar 30, 2021, 11:34:49 »
Ако је Крстић Зоран (на основу искуства) рекао, нека буде тако (верујемо да је бројао :) ).

Бојим се да за неко време не дођемо и до цифре од 10.000 (десет хиљада јаја дневно). Мора да је кренуо у одгој матица за продају па „у нешто се ударати мора“ (макар то биле произвољности које говоре о огромном броју јаја које носе „њихове“ матице или су то „линије“ отпорне на кречно легло или имају „педигре“ – е то је битно)...мада то не треба да буду глупости...

Зоки, шта мислиш шта добијаш „родословом“. Да ли то по теби значи да је то гаранција да су те матице идеалне. Ја мислим да је то мало бирократски уплив у одгој матица. Немој само да уђемо у дискусију о кравама које су у стању надорганизма (суперорганизма) само када су у штали и како те "увозне" краве дају много млека у односу на домаће (које су врло отпорне у лошим условима).

ПС

Боље да си отворио нову тему ако слична не постоји...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #7 poslato: Januar 30, 2021, 18:28:03 »
Колико сам ја схватио да није циљано имао намеру да хвали своје матице него је успутно напоменуо да се тако деси... можда не може тих 7000 али да у том одговарајућем периоду матица надокнади онај застој због лошег времена.
Сад опет ''немог да гарантујем'' јер има нас разних.

Око родослова бих се мало правио Немац. Гледао сам на интернетима како се одгајају матице тамо и колико сам схватио они тачно знају коју матицу имају и све су исте у турнусу. Онда однесу матице на оплодњу на острво а тамо све исти трутови (ако могу да буду исти а нема других пчела ни кошница осим тих са трутовима) и онда комбинују карактеристике линије својих матица и трутова јер знају које матице имају и какви су трутова на острву у том периоду. Ако им не одговара такав трут оду на друго острво или рестриктивну зону са неким другм трутовима који имају друге карактеристике. Или можда чак и да се не паре у сродству мада мислим да је то тешко могуће а можда је и могуће. Тако побољшавају карактеристике будућих матица.

Тако би се са папирима знало који је то сој који имаш и какве карактеристике у кошници желиш да побољшаш. Наравно то би повећало цену. Не може јаре и паре...

Не бих да улазим у науку јер су ми сви капацитети заузети. Ако желим нешто ново да научим оно прво морам да заборавим. Тзв. кружни Лифо бафер. Лифо значи ласт ин фирст оут (оно што последње запамтим избаци оно прво) :):):). Немам намеру да се бавим високом генетиком. Чак ни карактеристиком приноса већ бих више карактеристиком мирноће (уз мало приноса :) ).
Прича је била о бакфаст матицама али мислим да су рекли да се исто ради и са крајинком.

Мало сам разводнио тему... уз напомену да ово није реклама за бакфаст матице јер је ова наша сасвим довољна. Само мало да се уреди тај сегмент да ако желиш да купиш нешто скупо да имаш барем неку гаранцију. Као и да знаш какве си матица и са којим особинама купио.

Ја сам матичњаке прошле године куповао са локације села Липе. (Иначе су ми се све моје матице оплодиле али су касније две кренуле у смену. И она једна коју сам касније спојио.)
Ако је липска овца наша аутохтона добра за тај крај рачунам онда ће и липски сој матице да буде добар  ;D ;D ;D.


Нека администратор ако сматра да је потребно отвори нов тему и пребаци ове поруке...
« Poslednja izmena: Januar 30, 2021, 18:49:22 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #8 poslato: Januar 30, 2021, 20:04:26 »
Знам да су у паши уљане репице матице у неким бившим ројић има које су у налету напуниле излетнице за само 15 дана прошириле легло за преко 60.000 радиличких ћелија.
Те матице су залегала у просеку нешто преко 4000 јаја на дан.
Могуће је да су у неким данима залегале до 5000 јаја  а у неким данима око 3.000 али је свакако просек залеженог легла био преко 4.000 јаја на дан. То сам доживео.
Верујем да наше Крајинке могу да залежу око 5.000 јаја и убеђен сам у то.
Да ли могу више од 5.000 јаја да залежу или не могу то не знам.
Пре неки дан сам са братом управо причао о томе и рекао ми је да по његовом мишљењу наше матице могу да зајежу од 5.000 до 6.000 јаја на дан.
Да напоменем, никада нисмо продавали матице нити имамо намеру јер матице углавном купују почетници а са њима је по некад тешко радити. Они све своје грешке готово увек приписују неком другом а толико грешака праве да човек кад види шта раде заболе га глава.
Довољно је сваки пети да ти загорчава живот и да немаш мира. То мени не треба.

Већ сам на више места на фејсбуку написао ако та тамо нека букфаст матица кошта 50 евра наша Крајинка не би смела да за западно тржиште кошта мање од 150 евра.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #9 poslato: Januar 30, 2021, 20:12:20 »
У овим ројићима које сам поменуо у налету је дошло још око 40 рамова пчела из туђих кошница и за неколико дана то су биле заједнице на 4 наставка а за око 15 дана од доселења на пашу репице у тим заједницама је количина легла повећана за тих преко 60.000 радиличких ћелија.
Ето мало појашњења пошто у претходној поруци нисам најпрецизније објаснио дешавања која су се десила пре око 7-8 година.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Matica i njenje pratilje
« Odgovor #10 poslato: Januar 31, 2021, 19:52:38 »
...Око родослова бих се мало правио Немац. Гледао сам на интернетима како се одгајају матице тамо и колико сам схватио они тачно знају коју матицу имају и све су исте у турнусу. Онда однесу матице на оплодњу на острво а тамо све исти трутови (ако могу да буду исти а нема других пчела ни кошница осим тих са трутовима) и онда комбинују карактеристике линије својих матица и трутова јер знају које матице имају и какви су трутова на острву у том периоду. Ако им не одговара такав трут оду на друго острво или рестриктивну зону са неким другм трутовима који имају друге карактеристике. Или можда чак и да се не паре у сродству мада мислим да је то тешко могуће а можда је и могуће. Тако побољшавају карактеристике будућих матица.

Тако би се са папирима знало који је то сој који имаш и какве карактеристике у кошници желиш да побољшаш. Наравно то би повећало цену. Не може јаре и паре...

Не бих да улазим у науку јер су ми сви капацитети заузети. Ако желим нешто ново да научим оно прво морам да заборавим. Тзв. кружни Лифо бафер. Лифо значи ласт ин фирст оут (оно што последње запамтим избаци оно прво) :):):). Немам намеру да се бавим високом генетиком. Чак ни карактеристиком приноса већ бих више карактеристиком мирноће (уз мало приноса :) ).
Прича је била о бакфаст матицама али мислим да су рекли да се исто ради и са крајинком.

Мало сам разводнио тему... уз напомену да ово није реклама за бакфаст матице јер је ова наша сасвим довољна. Само мало да се уреди тај сегмент да ако желиш да купиш нешто скупо да имаш барем неку гаранцију. Као и да знаш какве си матица и са којим особинама купио.

Ја сам матичњаке прошле године куповао са локације села Липе. (Иначе су ми се све моје матице оплодиле али су касније две кренуле у смену. И она једна коју сам касније спојио.)
Ако је липска овца наша аутохтона добра за тај крај рачунам онда ће и липски сој матице да буде добар  ;D ;D ;D.
 

И за нешто што је произведено од материјала (неживе природе), тешко је дати гаранцију јер може доћи до неких проблема када се употребљава „на граници издржљивости“.

Да смо имали 5 добрих година за редом, сумњам да би било разговора о матицама и о томе да нам треба немачка „мерцедес“ матица. Напротив, сви би били једногласни да су наше матице (са ових простора) најбоље у свету.

Не сумњам да Немци добро раде, али сумњам да то мени треба (нисам написао – нама, иако сам тако мислио). У складу са тим цитираћу нашег умног мислиоца (којег је наша наука потпуно заборавила):

„Сваки је човек књига, мања или већа, дубља или плића. Нижи човек, немајући шта да чита у својој књизи, воли да преврће књиге других људи, па да и украде штогод. Дубока душа обично чита само своју књигу или књигу природе.“

Што се тиче родослова, опет бих цитирао истог човека:

„Онај који тражи и разуме Божије законе, не воли људске ситне законе, не разуме се у њима.“

ПС

Замолио бих те да напишеш шта очекујеш од матица које су „научно“ одгајене и још имају рослов. И када си већ споменуо цену, битно је истаћи да ли би ти био равнодушан ако се не испуне твоја очекивања. А шта ако су на таква очекивања утицали неки „ситни“ чиниоци, као што су оне незапамћене кише 2014-те или сличне „акције“ природе. Да ли би био незадовољан што си бацио велики новац? Можда би се десило да и те матице са „педигреом“ не буду добре (иако су можда изузетно добре). То што пише на папиру није никаква гаранција...

Наравно, ништа лично и ништа што је упућено теби (осим ових питања :) ), само разматрамо оно што бива и може бити...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).