Autor Tema: MLIN ZA SECER  (Pročitano 47752 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
MLIN ZA SECER
« poslato: Januar 17, 2012, 20:00:27 »
Jedan solidan mlin zvani cekicar mozete uz malo truda sebi napraviti kao sto sam to i ja uradio.

Nemora se praviti oblika kao ovaj moj, moze i nesto drugaciji da bude, bitno je da vrsi poso i da melje 100kg za 1h. Motor je na njemu 2800o/min 2,2kw. na osovini mlina oko 3500o/min.

Pozdrav

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2012, 21:38:41 »
Mlin je dobar a najveci problem je rijesiti sitan secer da ne zalijepi semening a kod tebe je jak motor i moguce je da bude grijanja i da semening zalijepi JER sam probao sa 2.2 kw i morao zamijeniti za 800w TO je moje bilo iskustvo sto neznaci da ce i kod tebe praviti problem kao sto je kod mene ...

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #2 poslato: Januar 19, 2012, 19:55:25 »
Kolega Zdravko

Moram te malo ispraviti, snaga motora nema veze sa brzinom, ako je velika brzina, onda hoce da se greje i da lepi secer, a snaga sto veca to ce motor lakse savladati silu kojoj se suprostavlja, u ovom slucaju secer, pa se tako i ugradzuju motori od 3-4kw snage.

Moj se mlin negreje, ali nesme se pustiti velika kolicina secera da odjednom udze u mlin, zato postoji dozator kojim se regulise protok secera. To se odmah primeti po zvuku rada mlina, pa kao sto sam rekao dozatorom regulise.

Pozdrav

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #3 poslato: Januar 19, 2012, 22:51:02 »
Božo, za koliko bi prodao ovakav mlin za šećer?

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #4 poslato: Januar 19, 2012, 23:07:27 »
Nisam razmisljao o prodaji, za sebe sam ga pravio i vrlo je masivan, limovi su 3mm. debljine, a osovina koja nosi nozeve 35mm.  u kucistu su lezajevi 35x72x17 2Z 2kom. Kao sto vidis tu su tri noza od alatnog celika koja su medzisobno zavarena i izbalansirana, Sito je prohronsko rupe 0,5mm. a debljine 1mm.
Neverujem da bi ponovo tako nesto pravio, jer oduzima dosta vremena, a i materijala. S njm mogu da meljem sta mi padne napamet, samo se sito promeni. Napravio sam i dva sita za prekrupu, cisto onako da je univerzalniiji. !00kg. secera samelje za 1h.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 19, 2012, 23:15:49 od strane Boza Trbojevic »

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #5 poslato: Januar 20, 2012, 08:06:53 »
Božo mene zanima kolike su rupice na mrežici.
Lp Branko

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #6 poslato: Januar 20, 2012, 19:14:11 »
Božo mene zanima kolike su rupice na mrežici.
Lp Branko

Pa napisao sam , Sito prohronsko a rupe 0,5mm. a  debljina lima 1mm.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #7 poslato: Januar 20, 2012, 19:18:29 »
Izvini.
Lp Branko

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #8 poslato: Januar 20, 2012, 23:41:49 »
Nisam napisao, ako nekoga interesuju sita mogu ih potraziti pteko telefona gde sam i ja kupio
DRIM Pozega  031/724-313  i  063/7785-401
 www.drim.co.rs

A moze i na ovaj broj
031/893-062 
www.fasil.co.rs

Pozdrav

Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #9 poslato: Januar 02, 2014, 21:20:58 »
 Bozo koliko kosta ovakvio sito.
Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #10 poslato: Januar 02, 2014, 21:44:50 »
Anđelko iz Vranića prodaje mlin za šećer. 063201301.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #11 poslato: Januar 03, 2014, 20:21:00 »
Mlin za šećer se provereno ( prepravio već dve, samo zamenio sito)  može napraviti najlakše od krupare (prekrupač, mlin za kukuruz), samo treba postaviti regulator (ako ga već  nema) da se dozira ulaz šećera ( da ne zagušuje mlin) i dobro sito ( otvori željene veličine), nikakve druge izmene nisu potrebne, najvažnije je da ulaz šećera ne bude veliki odnosno tačno onoliki koliki je izlaz samlevenog šećera, do čega se dolazi laganim eksperimentisanjem. Do grejanja i topljenja šećera dolazi ako se ostavi velik dotok krupnog šećera u prostor za mlevenje.Također je potrebno da se improvizorno spreči rasipanje prah šećera (prašenje) jer su elektromotori građeni da se ventilatorom hlade u toku rada te se usisavanje šećernog praha u motor mora sprečiti a da se ne spreči ulaz vazduha u motor. Ukoliko dođe do ulaza šećernog praha u motor pod dejstvom toplote motora može doći do topljenja šećera i nastajanje naslaga i kasnije otkaza motora...
Također je važno da se ne zaboravi da u koncentracija praha u vazduhu može dostići vrednosti eksplozivne smese ( malo preterujem, ali ne može da škodi...)
 Samleveni šećer treba upotrebiti ODMAH jer se zbog vlage u vazduhu ponovo skameni.....
 Usput, sa ljudima iz FASIL-a već ostvarena saradnja upravo na izradi sita za mlevenje šećera sa otvorima na situ 0,4 0,5 i 0,6 mm( može i manje po želji) i brzo su to i kvalitetno odradili a novi vlasnik mlina za šećer (bivše krupare,) je sretan i zadovoljan finoćom samlevenog šećera, tako da ih toplo preporučujem...
Trenutno nemam sliku kako su odradili sito ali ako nekog zanima, na perforirani prohromski lim (otvori 10x10mm) zalemljeno je žičano pleteno sito otvora željenih dimenzija, a slika kad naletim da slikam ako bude zahteva...
Cena sita iz fasila je bila par stotina dinara (tri sita sa poštarinom za brzu poštu manje od hiljadarke)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #12 poslato: Januar 05, 2014, 13:25:06 »
Borise ako imaš sitno sito, strogo mora da se vodi računa o dotoku šećera u kristalu. Moj ćale je još pre 40 godina napravio mlin za mlevenje kukuruza. Kasnije je isti takav napravio i za mlevenje šećera (trenutno nemam pojma kod koga je).

Kada se melje šećer, mi smo radili baš suprotno: stavljano je krupnije sito (sito sa kružnim otvorima od 2mm). To je upravo zbog bržeg  „odlaska“ samlevenog šećera. Mlevenje je bilo vrlo brzo, ali je bilo nešto malo krupnijeg šećera, koji se osećao samo pod prstima (kada se proverava kako je samleveno). I to nije smetalo da se prave pogače. Rešenje ovog problema je u ponovnom premeljavanju ukupne mase (mada sam ja ovo izbegavao).

Deluje da je problematično, ali nije. Vrlo brzo se melje. Naravno, postojala je stalna kontrola dotoka, da mlin ne zaguši.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #13 poslato: Januar 05, 2014, 14:29:19 »

@Šole


mislim da sam napomenuo  to


 "najvažnije je da ulaz šećera ne bude veliki odnosno tačno onoliki koliki je izlaz samlevenog šećera"


a ovaj suprotan pristup nisam probavao jer je postavljeni zadatak bio da šećer bude što finiji a što finije zrno duže vreme mlevenja...


Inače promašio sam za cifru....tri sita, sve njihov materijal i poštarina 1500 din

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #14 poslato: Januar 05, 2014, 14:44:24 »
Borise, naravno da sam video da dobro razmišljaš :). Ponovio sam to u smislu ulaz-izlaz i brzine mlevenja.

Brzina (odnodnosno protok samlevene mase) može biti presudna za zagušenje mlina. Šećer se drugačije ponaša od žitarica. Upravo zbog toga što se delimično topi usled zagrevanja. Moja primedba je bila u tom smislu.

Takođe, brzina mlevenja (i potrebe za bržim mlevenjem) zavise od količine potrebnog šećera u prahu. Za veći pčelinjak je potrebno više, naravno. Ako se uzme u obzir da šećer praši i da se pri tome "neugodno" ponaša u prostoriji, mi smo to radili napolju. Kako se radilo o zimskim uslovima, moralo se i brzo raditi.

Krupnoća je i sa jednim mlevenjem dobra za pogaču. Treba napraviti poređenje sa kolegama koji daju šećer u kristalu pčelama (možda neki čak i zimi to rede). A samleveni šećer u pogači je ipak sa delom meda i krupnoća nije problematična.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).