Autor Tema: Vremenska situacija  (Pročitano 571017 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2325 poslato: Februar 21, 2021, 13:02:43 »
Ако већ разматрамо шта би било боље, односно износимо своје жеље и надања, најбоље би било да остане умерено топло (не баш претопло) и са са нешто мало више кише. Кад је већ бал нек' је забава...

При садашњим дешавањима, захлађење може нанети штету: било да је почетком марта, било да је крајем (с тим што је тачно да би ово почетком марта само било мање зло, ако није прејако захлађење – мада, ако се гледа јачина захлађења, не мора нужно и снега крајем марта да направи „пропаст“). Ако не буде дуго киша, можемо их очекивати у време багрема (мада је и то може бити, али не мора).

Мада, било је година када је било суви и остало тако (нпр. 2000-та одина) и било је одлично за багрем. Али зато је била година када је било слично (1994) када је багрем медио, али је брзо завршавао и отпадао. Тада сам одлучио да не селим на други багрем – отишао сам у другом правцу. Моји „учитељи“ пчеларства нису уважили чињенице, прогласили ме будалом и одселили. Ја врцао много меда, а њима пчеле појеле и оно што су током првог багрема донеле.



ПС

Приметио сам да има пчелара који пореде 2012 (да би се оправдало оно веровање – колико леда, толико меда – које је разумно ако нема изненадних „удара“ после прилично дуготрајног топлог времена) и ову годину са њеним „ћудима“. Не може се поредити година у којој је хладни талас (изузетно хладни талас и дуготрајан) започео почетком последње декаде јануара и потрајао прилично дуго, тако да је зауставио буђење биљака у самом почетку.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2326 poslato: Februar 23, 2021, 00:30:45 »
22. фебруар на пчелињаку испод Саве био је сунчан и топао дан. Пчеле су радиле и доносиле полен ов бреста, мишакиње, маслачка а почиње и мртва коприва по мало, то све закључујем на основу боје полена  и цветања биља на том терену.

Џанарика је напупила и очекујемо да осунчана стабла почну са цветањем до краја ове седмице а ако буде топлих ноћи и дан два раније.. 

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2327 poslato: Februar 23, 2021, 17:09:45 »
Топло време претходних дана учинило је своје.
Крај је фебруара а пчеле су на џанарици.
 Данас 23. фебруара 2021.  први пут виђене на првим цветовима ране џанарике, слике нема али извештаја има...
Почиње лудило...
Само да не буде неког јаког захлађења следеће седмице и биће све добро.

Срећно свима.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2328 poslato: Februar 24, 2021, 19:10:42 »
И данас је било довољно топло за рад пчела.
На оном јужнијем пчелињаку расцветала се још по нека џанарика. У кругу од 100 метара од мојих пчела три џанарике су данас биле у цвету и мноштво пчела на њима.
Пчеле раде више него одлично.
Наравно у кругу од пар километара имају полена у изобиљу.
Презадовољан. 😁
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2329 poslato: Februar 24, 2021, 21:50:50 »
Код мене мигавац-џанарика још није цветала али пупољци полако расту. Још су више напупели пупољци бадема. Такође су се и кајсије пробудиле а поготово раније сорте. Надам се да неће неки мраз да поквари род.
Лепи сунчани дани пријају пчелама. Доносе светло жути полен. У мом воћњаку нема маслачка а ресе леске су се осушиле после оног хладног времена.
На интернетима се може видети да је врба понегде кренула али поред Дунава ни не помишља. Можда има неких што крећу раније али их ја нисам видео.
Година је рано кренула и то ми се не свиђа.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2330 poslato: Februar 24, 2021, 22:18:03 »
Тако ти је када пишу површно. То што гледаш поред  Дунава су вероватно стабла и реч је о црној и белој врби. За њих је рано (цветају у доба када јабука цвета – бела врба и пре јабуке).

Сада је значајна врба, позната по називу Ива. То нису висока стабла и углавном је жбунаста биљка.

После ње иде жалосна врба. Иначе, има пуно врста врба и може се погрешити, али за Иву никако: препознају се тзв. маце.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2331 poslato: Februar 25, 2021, 08:15:17 »

...
Сада је значајна врба, позната по називу Ива. То нису висока стабла и углавном је жбунаста биљка.

После ње иде жалосна врба. Иначе, има пуно врста врба и може се погрешити, али за Иву никако: препознају се тзв. маце.

Хвала Драгане... вероватно да Иве нема код мене или да је нисам пронашао. Додуше нисам је много ни тражио... :)
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2332 poslato: Februar 25, 2021, 13:16:04 »
Морам се исправити има је и као стабло, али је вероватно секу па је углавном у виду жбунастих облика. Такође, има пуно врста врба и може их бити сличних овој па се може погрешити у тачном одређивању (мислим на Иву и сличне њој јер бела и црна и жалосна врба имају уочљиве цвасти у облику реса, а Ива има „маце“ :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2333 poslato: Mart 01, 2021, 22:52:10 »
Данас код мене на једном пчелињаку 11 степени , то је овај у Банату и хладно и ветровито , пчеле су радиле око сат два времена са мање од 20% капацитета .
Други пчелињак је имао сунчано време и 15 степени и ту су пчеле радиле од 10 сати до око 15 сати или око 5 сати са око 70-80% капацитета.
Унос полена на другом пчелињаку у току данашњег дана био је око десет пута већи него на првом поменутом пчелињаку.

У суштнини све је то добро, тек је први март... У наредним данима најављују мало топлије и лепше време.

Поздрав драгим прјатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2334 poslato: Mart 05, 2021, 17:53:55 »
Јуче, четвртак 4. марта на већем пчелињаку око 20 степени и пчеле су радиле на џанарици и мртвој коприви по сунчаном времену од око 9 до око 17 сати па чак и мало касније.
Прекључе је опет било сунчано са око 18 а у уторак  2. марта било је око 15 степени.
И у понедељак су пчеле радиле.
Данас до око 13 сати било је сунчано и топло и пчеле су радиле од пре девет сати.
После се наоблачило и већ око 16 сати почела је киша.
Време у претходним данима је било идеално за пчелиње заједнице и пчеле су то одлично искористиле.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2335 poslato: Mart 05, 2021, 18:20:29 »
Данас до мало после поднева је било прилично сунчано али помало ветровито. Пчеле веома активне и доносе жути и светло наранџасти полен.
Рана кајсија отворила понеки цвет има их доста у белим балонима. Пчеле и солитарне пчеле их посећују. А мигавац још увек чека. Бадем такође још увек не цвета. Тек понеки цветић у воћњаку.
После се наоблачило а пошто сам завршио планирани посао на колиби, храбро сам одступио...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2336 poslato: Mart 07, 2021, 12:57:34 »
Јутрос је вода у појилицама заледила. Пчеле су рано долазиле  на воду иако је било хладно и било је више њих које су се „смрзавале“ (ако је појилиште или појилица у „шареном хладу, стање се погоршава). Лед је склоњен, нешто промрзлих пчела стављене на осунчани део да се мало угреју и врате у кошнице (ако уопште буду могле то да ураде). Повремено се током дана досипа топла вода.



ПС

Наставак (или још горе више наставака) испод плодишта нису добар избор јер су пчеле принуђене да иду по воду по ниским температурама. Већ при изласку, проласком кроз тај хладан простор почињу губити део телесне топлоте. При повратку, исцрпљене и промрзле, поново морају савладати тај хладни простор (нешто топлији ако је осунчана кошница, али ипак доста хладан за пчелу која је изгубила много топлоте боравећи вани по хладноћи). Још један од разлога због чега зазимљавам друштва у једном ЛР наставку и зашто није добро имати већи броја наставак испод плодишта (односи се на настављаче са плитким телима).

Слично је и са уобичајеним радом (уносом полена или нешто нектара) при овом променљивом времену када су најугроженије пчеле које се враћају у последњем „таласу“ и када температура већ битно пада. Исцрпљена и већ промрзла пчела лакше (брже) уђе у топли простор гнезда.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2337 poslato: Mart 07, 2021, 14:09:50 »
Колега Шоле,
можда и разлика у системима кошница има неког  утицаја на различит систем нашег рада.   

Код мене је на кућном пчелињаку тек само 7 степени.
Једна ЛР кошница коју имам ту у близини и коју сам малопре обишао имала је пчеле које су испред лета сунчале се и дочекивале вероватно оне малобројне које су одлетеле по воду. Док сам истересао неко биље испред те кошнице оне су се за мање од минут времена повукле.

Сунчано време али јако хладно не дозвољава пчелама да буду дуже изван кошница и данас нема уноса полена. На овом пчелињаку у башти имам доста стабала џанарика али тек само на пар њих има по неки отворен цветић и то је далеко мање од 1% и тек се надам у наредним данима ако буде мало топлије да ће овде кренути џанарика.

И са другог пчелињака стие извештај да пчеле не излазе из кошница и да је сунчано време.

Када су пчеле у више наставака у овом периоду је унутрашња температура на подњачи нешто нижа као и у првом наставку на подњачи и зато нема изласка пчела док се темепретура не подигне на виши ниво.

Боље је да је тако у дуем периоду унутар кошница на подњачи хладније јер пчеле у тим условима неће много ширити легго и тако се у толом дану ослобађа више пчела које доносе полен. Мање легла али више унете хране обезбеђују заједници квалитетно отхрањивање невеликог легла и тим системом се сачувају зимске пчеле које у значајном броју живе чак до почетка цветања багрема.

Лета на кошницама још нисам сузио нити имам намеру него су она отворена толико да расхлађују кошницу све до средине марта како би се успорило ширење легла у овом периоду.

Прегледао сам 12 заједница у РВ кошницама зазимљених на 3 РВ наставка пре неки дан или 4. марта и нашао по око 8.000 радиличког легла које је око 70% затворено. Из тог легла у наредних 12-13 дана од тог дана то јест до 16-17 марта излећи ће се око 3-4 рама младих пчела и појачати снагу заједница са садашњих шест на око 9 рамова пчела . Количина полена донетог у претходном топлом периоду обезбеђује квалитет у садашњем отхрањивању легла и омогућиће заједници као и матици одржавање макар те количине легла на подручју где ће се излећи младе пчеле.
Уколико у среду или четвртак буде топлије време и пчеле донесу још нешто полена легло ће бити проширено макар за један рам током следеће седмице и то ће бити више него одлично за овај период.
Као што смо рекли средином марта или који дан касније имаћемо око 9 рамова пчела и вероватно легло на 4 а код неких заједница и на пет рамова али и тих четири биће сасвим довољно и више него одлично.

Количина преостале хране после зимовања и потрошње на легло које је кренуло око половице фебруара у кошницама сада је око 7-8 килограма и то ће бити сасвим довољно за март а крајем марта очекујемо и унос нектара од воћа који ће бити вероватно на нивоу потрошње пчелињих заједница.

Волим што је мало захладило јер на овом подручју ( где описујем стање на пчелињаку ) има још доста џанарика које још нису кренуле са цветањем.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2338 poslato: Mart 07, 2021, 15:05:56 »
Слична је температура и овде (само што је била много мања када су пчеле масовно појуриле на појилице). 8-9 ⁰ C и дува југоисточни ветар што оставља утисак да је хладније (срећа да није велика брзина ветра али није само утисак него је стварно хладније због ветра).

 О уносу неких већих количина полена може се говорити само ако има полена у природи. Код нас на пчелињаку су пчеле из кошница које су осунчане, носиле полена. Оне које су испод крошњи дрвећа, скоро ништа али воду морају носити (ако се погледа цео пчелињак, мртво море што би рекли). Ветрић који дува још додатно исушује кошницу, а уз то је и ниска релативна влажност ваздуха.


ПС

Температура у доњем делу кошнице нема утицаја на ширење легла! Легло ће се ширити са отежавајућим околностима. Утицај на ширење легла постоји када се природа пробуди и када има уноса полена и нектара. Ако силом прилика буде онемогућен унос полена, одржаће се постојеће легло са незнатним ширењем, што зависи и од тога колико је хладно,али и од залиха унетог полена.

Занимљиво је како објаснити унос велике количине хране а да пчеле не проширују легло до одређене мере (па лагано наступа пролеће а не зима)...Тако нешто постоји само у причи. На појаву уноса пчеле су одговориле леглом што је и природно.

Не видим какав утицај има разлика у систему рада, осим што је пчелама отежавајућа околност да пролазе кроз поље хладноће у кошници. Постоји вероватно разлика о условима који су у околини пчелињака и лични став на основу тога (али и теорија која није у складу са чињеницама). Ако има младог легла, више воде је неопходно.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2339 poslato: Mart 07, 2021, 17:14:06 »
Из текста је „нестала“ јаснија одредница о систему кошница и систему рада.

Воја је написао "систем кошница" и мислио сам о значају тога, али је у последњем одељку изостало при слагању текста.

Текст који гласи:

Не видим какав утицај има разлика у систему рада, осим што је пчелама отежавајућа околност да пролазе кроз поље хладноће у кошници. Постоји вероватно разлика о условима који су у околини пчелињака и лични став на основу тога (али и теорија која није у складу са чињеницама). Ако има младог легла, више воде је неопходно.

Треба да гласи овако:

Не видим какав утицај има разлика у систему кошница, али говорим о систему рада који може бити погрешан независно од врсте кошнице (односи се на настављаче).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).